Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana inst. elektrycznej na 3F do ogrzewania elektrycznego

28 Gru 2019 17:02 300 5
  • Poziom 9  
    Witam...
    Jestem po wymianie instalacji elektr. z 1F na 3F (układ TN-S), montażu licznika energii i generalnie wszystko byłoby w porządku poza jedną sprawą, a mianowicie ogrzewanie. Wymiana instalacji na 3F i podniesienie poboru mocy na z 3kw na 16,5kw była konieczna z powodu zmiany ogrzewania budynku na elektryczne (powód bardziej praktyczny niż ekonomiczny). Głównym pomysłem było zamontowanie elektrycznego kotła c.o. o mocy 12kw do ogrzania budynku z lat 50-tych bez ocieplenia zewnętrznego (pow. użyt. 60m2), ale z czasem ten pomysł poszedł pod dyskusję na rzecz 3-4szt. olejowych grzejników naściennych o mocy 1,5-2kw każdy. I tu pierwsze pytanie:
    Czy jest sens takiej zamiany? chcąc utrzymać 18-20* w budynku.
    Podczas montazu nowej instalacji 3F został pociągnięty kabel siłowy z głównej rozdzielnicy do miejsca montażu w/w kotła c.o. o zabezpieczeniu MCB 400V B16/3. W rozdzielnicy jest również jedna różnicówka (na całość) RCCB 40A/0,03A
    Tu jest znowu kilka pytań:
    Czy przy wyborze olejowych grzejników naściennych mogę wykorzystać kabel siłowy przeznaczony do kotła c.o. robiąc małą rozdzielnice i rozdzielić 1x3F na 3x1F? i w jaki sposób to prawidłowo zabezpieczyć?
    Czy instalować w małej rozdzielnicy 3xRCCB 1F + 3xB16 1F, a może wystarczą tylko 3xB16 1F skoro w głównej rozdzielnicy jest RCCB?
    Może ktoś z Was ma pomysł jakie elektryczne ogrzewanie byłoby najlepsze w moim przypadku:
    - podłogowe?
    - grzejniki ścienne (olejowe lub konwektorowe)
    - elektryczny kocioł c.o. (Kospel lub Elterm)

Pozdrawiam, Michał...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli chcesz mieć tanie ogrzewanie elektryczne to tylko i wyłącznie podłogówki wodne + kocioł elektryczny + prąd II taryfowy + zegar sterujący kotłem tak, aby grzał w II taryfie. Takie ogrzewanie obecnie jest porównywalne kosztowo w eksploatacji z ogrzewaniem węglowym.
    Ogrzewanie wodne czy to podłogówki czy też grzejniki mają dodatkowo tę zaletę, że nie ograniczają do jedynego źródła ogrzewania. Można zamontować zarówno kocioł elektryczny, kocioł gazowy czy pompę ciepła.

Jedna różnicówka 3-fazowa na całość to proszenie się o kłopoty. Poza typowo niepraktyczną stroną takiego rozwiązania, które powoduje, że jakakolwiek awaria wyłącza zasilanie całego domu to awaria takiej różnicówki skutecznie niszczy (pali) urządzenia w domu podłączone do obwodów 1-fazowych.
  • Poziom 9  
    Dzięki za radę Plumpi... mam prąd dwutaryfowy i również taryfę weekendową więc chyba nie jest źle, elektryczny kocioł jest fabrycznie wyposażeny w tygodniowy programator więc zegar sterujący kotłem można sobie darować. Jak dobrze zrozumiałem konwektory lub olejowe naścienne to złe rozwiązanie?
    Czyli uważasz że tylko ogrzewanie podłogowe bez grzejników czy z grzejnikami? Kocioł obsługuje obydwa systemy równocześnie. Mam zamiar kupić Pułkownika firmy Elterm... według Ciebie dobry wybór?
    Przestraszyłeś mnie z tą różnicówką, wzywać firmę do poprawy? Tak jak pisalem wczesniej w głównej rozdzielnicy jest tylko jedna różnicówka trójfazowa na cały dom 40A/0.03A. Jak to powinno być poprawnie zrobione?
    Pozdrawiam...
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli chcesz wykorzystać prąd II taryfowy to musisz mieć jakikolwiek magazyn energii, aby móc korzystać z ciepła wtedy, kiedy mamy droższy prąd. Droższy prąd mamy niestety wtedy, kiedy potrzebujemy najwięcej ciepła i najwyższej temperatury. Natomiast tańszy prąd mamy wtedy, kiedy idziemy spać i potrzebujemy niższej temperatury.
    Takim buforem może być duży zasobnik z wodą lub po prostu podłogówka.
    Jeżeli masz możliwość wszędzie zrobić podłogówki to dzięki niej będziesz miał ogromny bufor i możliwość kumulacji dużej ilości energii. Dzięki temu będziesz mógł w pełni korzystać z II taryfy.
    Ani grzejniki olejowe, ani konwekcyjne nie mają takiej możliwości. One muszą grzać wtedy, kiedy potrzebne jest ciepło. Oczywiście można próbować grzać takimi grzejnikami w II taryfie, ale będzie się to wiązało z bardzo dużym dyskomfortem.
    Jedynie piece akumulacyjne z tzw. rozładowaniem dynamicznym, ale takie piece są bardzo awaryjne i kosztują dużo, za dużo. Poza tym zajmują one sporo miejsca.
    Co do kotła to Ci nie doradzę, bo jakiegokolwiek kotła byś nie kupił to technologicznie są podobne i trwałe. Mniej awaryjne od kotłów gazowych czy węglowych.
    Jeżeli chodzi o instalację to koniecznie to przerób.
    W tej instalacji powinny się znaleźć przynajmniej:
    - rozłącznik izolacyjny
    - ogranicznik przepięć (odpowiedniej klasy C lub B+C) + dobezpieczenie ogranicznika przepięć
    - wyłącznik RCD 3-fazowy chroniący obwody 3-fazowe + 3-fazowe wyłączniki nadmiarowo-prądowe
    - wyłączniki RCD 1-fazowe chroniące obwody 1-fazowe + 1-fazowe wyłączniki nadmiarowo-prądowe dla obwodów gniazd i oświetlenia
    Jeżeli zrobisz obwody grzejników np. konwekcyjnych czy olejowych to te obwody powinny być wydzielone i powinny posiadać oddzielne zabezpieczenia, przynajmniej nadmiarowo-prądowe.
  • Moderator
    miksu napisał:

Może ktoś z Was ma pomysł jakie elektryczne ogrzewanie byłoby najlepsze w moim przypadku:

Zapoznaj się z ofertą dotyczącą dynamicznych pieców akumulacyjnych. Link
  • Poziom 9  
    Wymiana inst. elektrycznej na 3F do ogrzewania elektrycznego

Tak wygląda moja główna rozdzielnica zamontowana przez firmę.
    Czego tam brakuje?🙁

Plumpi...
    " Jeżeli zrobisz obwody grzejników np. konwekcyjnych czy olejowych to te obwody powinny być wydzielone i powinny posiadać oddzielne zabezpieczenia, przynajmniej nadmiarowo-prądowe "

-dlatego w pierwszym poście pytałem...czy istnieje możliwość rozdzielenia za pomocą malej rozdzielnicy kabla trójfazowego na 3x1F z myślą o zastapieniu kotła grzejnikami sciennymi i pytałem również o rodzaj potrzebnych zabezpieczeń.