Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Beko 6833 - wyzwala bezpiecznik

28 Gru 2019 19:46 339 10
  • Poziom 4  
    Witam,

Mam problem ze zmywarką Beko 6833.
    Od 2 dni zaczęła wyzwalać bezpieczniki tylko przy zamkniętych drzwiach - sam przycisk włączania może być wyłączony.
    Od czego mogę zacząć aby zdiagnozować problem?
    Wydaje mi się, że spod drzwi może wyciekać woda - nie mam pewności, bo już wyschło - widzę tylko zacieki.
    Kilka lat temu wymieniałem uszczelki w drzwiach bo ciekło, ale wtedy nie objawiało się tego typu problemem.

Jeśli ktoś może wskazać od czego zacząć to chętnie przygarnę wiedzę :)
    Czytałem, ludzie mieli problemy tego typu ale zazwyczaj wywalało po włączeniu zmywarki - wtedy była sugestia przebadania grzałki. Tutaj grzałka jeszcze nie jest odpalana nawet, więc chyba to nie ma sensu?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Hm....wyłączyłbym z zasilania, miernik w rękę i od wtyczki szukam.
    Albo po kolei odpinam wtyczki urządzenia i sprawdzam zwarcie na wtyczce.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Z powodu wody wyzwalałby raczej wyłącznik różnicowo-prądowy. Bezpiecznik to jakieś zwarcie.
  • Poziom 4  
    Ok - w takim razie przemierzę od wtyczki i dam znać :)
    W sumie nie wpadłem na to... a to oczywiste :)
  • Specjalista AGD
    evilsnail napisał:
    zaczęła wywalać bezpieczniki tylko przy zamkniętych drzwiach - sam przycisk włączania może być wyłączony.

gbksiazczak napisał:
    Z powodu wody wyrzucałaby raczej wyłącznik różnicowo-prądowy. Korki to jakieś zwarcie.

Autor tematu nawet nie zająknął się jakie zabazpieczenia posiada na drodze zasilania swojej zmywarki więc skąd gbksiazczak ta sugestia? Poza tym pisząc "przycisk włączania" nie wiadomo czy autorowi chodzi o przycisk sieciowy na panelu przednim zmywarki czy przycisk "start" po zazbrojeniu programu. Czekamy na więcej wyjaśnień autora postu.
  • Poziom 4  
    Cytat:
    Autor tematu nawet nie zająknął się jakie zabazpieczenia posiada na drodze zasilania swojej zmywarki więc skąd gbksiazczak ta sugestia? Poza tym pisząc "przycisk włączania" nie wiadomo czy autorowi chodzi o przycisk sieciowy na panelu przednim zmywarki czy przycisk "start" po zazbrojeniu programu. Czekamy na więcej wyjaśnień autora postu.

Dziękuję za precyzyjne pytania :) Przepraszam za niejasność opisu - postaram się poprawić.

Mam zabezpieczenie różnicowo-prądowe. Nie wyzwala go, wyzwala bezpiecznik 25A.
    Chodziło o przycisk na panelu głównym, który teoretycznie włącza zmywarkę, nie o przycisk start. To jest przycisk "wciskany", a nie mikrostyk - ale zapewne zmywarka jest pod napięciem niezależnie od tego czy jest włączony czy nie.

Niestety zmywarka wyschła i problem zniknął - dodatkowo nawaliłem silikonu w miejsce uszczelek drzwiowych (coś takiego pomogło mi na kilka lat) Czekam 24h aż silikon zaschnie i puszczę zmywarkę znowu.
    Przeczuwam, że przyczyną jest wyciek przez drzwiczki który robi zwarcie gdzieś na drzwiczkach. A przynajmniej mam taką nadzieję.

Będę informował na bieżąco.
  • Poziom 19  
    Nie masz uszczelki drzwi w zmywarce?
    Czy dolna uszczelka drzwi jest dobra?
    Zmywarka jest poprawnie wypoziomowana?

Nie lekceważyłbym tej usterki, trzeba znaleźć przyczynę zwarcia.
    Rozebrać boki zmywarki, uruchomić i szukać przecieku.
  • Poziom 4  
    Cytat:
    Nie masz uszczelki drzwi w zmywarce?
    Czy dolna uszczelka drzwi jest dobra?
    Zmywarka jest poprawnie wypoziomowana?

Nie lekceważyłbym tej usterki, trzeba znaleźć przyczynę zwarcia.
    Rozebrać boki zmywarki, uruchomić i szukać przecieku.

Ten problem naprawiałem kilka lat temu. Zużyła się uszczelka zmywarki, więc kupiłem nowe (drzwi - ta dookólna oraz ta dolna na drzwiach), rozebrałem drzwi, rozebrałem boki zmywarki - złożyłem i... ...nadal ciekło.
    Poczytałem na forach i z tym samym lub bliźniaczymi modelami mieli ten sam problem - przy czym ludzie opisywali, ze wymiane robil serwisant AGD. Więc wziąłem silikon, nawaliłem obok uszczelek (nowych) i pomogło na jakieś 3 lata :)

Przy czym wtedy nie wywalalo korków, a po prostu ciekło na podłogę (kapało lekko).
    Hm... co do wypoziomowania to kiedyś była. Jest na panelach, więc mogły się ugnieść - sprawdzę, czy poziomu szlag nie trafił, dobry pomysł.

Zaraz wracam :)

Dodano po 18 [minuty]:

Poziom by o 2mm za niski z przodu. Podniosłem.
    Jutro będę wiedział więcej - na razie wszystko schnie i zwarcia nie ma.
  • Poziom 19  
    Sprawdź jeszcze zraszacze dolny i górny czy nie ma pęknięcia z boku.
    Jeśli jest, to woda idzie strumieniem na drzwi i wtedy może cieknąć woda.
  • Poziom 4  
    Niestety.... dałem zmywarce odpocząć i wyschnąć 24h i nie pomogło. Tym razem zamknięcie drzwi się udało, ale naciśnięcie włącznika (zasilanie - nie pogram) wywaliło bezpieczniki.

Niestety na wtyczce nie widzę zwarcia - 290kΩ przy włączonym przycisku. Zraszacze wymieniałem niedawno, bo jeden pękł i tracił ciśnienie - są stosunkowo nowe, teraz nawet dodatkowo nie miały prawa wystartować.
  • Poziom 19  
    Działała po wyschnięciu i znów nie działa.... dziwne.

Rozbierz boki, wypnij zasilanie grzałki, zasilanie pomp.
    Miernik i szukaj zwarcia lub przebicia do masy.
    Sprawdź sam włącznik zmywarki czy nie ma zwarcia.

Wierzę, że gniazdko jest sprawne.😎