Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony z3 - po upadku - nie chce się ładować, rozładowuje baterię (zwarcie?)

Domin21 28 Dec 2019 22:23 930 5
 • #1
  Domin21
  Level 15  
  Witam.

  Trochę spóźnione. Wesołych świąt (jeżeli nie na miejscu to przepraszam).

  Telefon Sony D6603 inaczej Sony Z3 (zwykły nie Compact).
  Telefon po upadku z wysokości ok. 1,1-1,3 (wysokość na jakiej trzyma się telefon osoba ok 1,8 m), ale tuż przed upadkiem telefon upadł na but (jakoś się udało) i zsunął się na kostkę lub trawnik (raczej kostkę). Niby nie pierwszy upadek, ale ten narobił dużo szkody.
  Przed tym upadkiem telefon pokazywał z 5-10% baterii i był podłączony do power banku. Po upadku pokazywał 50% ale był podłączony pod power bankiem. Cały czas tyle pokazywał, ale o tyle nie typowo że po podłączeniu (telefon wyłączony) pokazał 50% lecz nie było animacji jak by go ładowało. Po uruchomieniu też tyle pokazywało i po podłączeniu power banku (na pewno był naładowany) to było 50% i po podłączeniu nie było ładowania, a procenty baterii stały w miejscu (50%). Po odłączeniu trochę czasu działał aż padła bateria przy 50%.

  Obecnie po rozebraniu telefonu taśma baterii ze starości przerwała się i musiałem w inny sposób podłączyć baterię. Po tej operacji telefon wskazuje że telefon próbuje wybudzić baterię z zbyt niskiego napięcia. Po kilku godzinach dalej takie same ładowanie oraz wybudzanie telefonu z zbyt niskiego prądu ładowania.

  Z ważnych informacji to moim zdaniem podłączenie jest ok bo pokazuje że chce wybudzić baterie oraz miernik wskazał na baterii i w punkcje podłączenia standardowego w styk baterii połączenie oddzielne dla "+" oraz "-".
  Odwrotne podłączenie baterii by coś uszkodziło w telefonie podejrzewam.
  W baterii są trzy punkty styku "+", "-" oraz trzeci i tego trzeciego nie podłączyłem.

  Na chwilę obecną nie mam dostępu do zasilacz laboratoryjnego.

  Dodatkowo bateria na ładowarce trzyma poziom około 1,5 V po odłączeniu ładowarki jej poziom spada. Po podłączeniu podskakuje do 1,5 V i na tym się zatrzymuje.

  Telefon co chwile pod ładowarką pokazuje że chce wybudzać baterię. Oraz nie zauważyłem żeby telefon nagrzewał się w znaczący sposób (strona płyty głównej co widzimy po zdjęciu obudowy). Bateria jak ma 3,5 V to po podłączeniu ładowarki rozładowuje baterię do poziomu 1,5 V i nie może jej "podnieść" podczas ładowania. Po odłączeniu ładowarki jeszcze niżej spada, po podłączeniu skacze znowu do 1,5 V.

  Ktoś może mi poradzić jak zabrać się do sprawy? Oczywiście najłatwiej było by podstawić drugą płytę główną oraz baterię, ale nie chciał bym inwestować, a zapasowych nie mam.

  Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i pozdrawiam.
 • #2
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Ze starości taśma się nie przerywa. Bateria ma za niskie napięcie, płyta wygląda jak by ktoś w nią młotkiem przywalił.
  Wymień baterię podłącz normalnie i nie drutuj. Poza tym bateria to nie tylko + i -. W tym stanie chyba się nie opłaca ratować tego telefonu.
 • #3
  Domin21
  Level 15  
  Pewnie jak ktoś zakładał baterię to może za mocno przegiął miejsce zagięcia taśmy (lecz możliwe że i ja w jakimś stopniu pomogłem mimo że robiłem to delikatnie i wcześniej nie rozerwałem taśmy od baterii). Ale jak trzeba to i ten trzeci pin (lub i 4 jeżeli takowy jest bo taśma jest do baterii przylutowana na 4 miejsca styku) mogę podłączyć :) tylko ciekawi mnie od czego on (one) może być bo główne napięcie dostarczyłem z/do baterii.

  Bateria ma za niski prąd to się z Panem w zupełności zgadzam lecz chciał bym znaleźć przyczynę co może powodować jej nie ładowanie oraz rozładowywanie do tak niskiego poziomu. A są tutaj osoby, które mają to w małym palcu, a ja od mądrzejszych chciał bym się czegoś nauczyć (o ile podzielą się wiedzą).

  Stan wizualny płyty cóż poza taśmą bezbarwną, którą nakleiłem to jedynie mogę się przyczepić do tych blaszek zasłaniających układy (przepraszam ale nie wiem jak się fachowo nazywają lecz chętnie bym się dowiedział). Nie wiem czemu są w takim stenie poza tym (moim zdaniem) że ktoś kiedyś pewnie chciał je zdjąć.

  Baterii nie mam musiał bym kupić przez co wolał bym zlutować ("drutować") żeby sprawdzić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Oczywiście jeżeli trzeba to dolutuje 3 pin (oraz jeżeli jest to i 4). Jeżeli tylko bateria to oczywiście ją bym wymienił (na 90% chyba że nie był by do używania). Lecz jeżeli płyta główna to na allegro są za około 100 zł więc raczej by mi się średnio opłacało płytę główną i baterię wymieniać. Ale liczę się też z tym że mogę nie dać rady się wlutować.

  Bardziej chciał bym pogłębić swoją wiedzę i czegoś się nowego nauczyć, ale nie ukrywam że chciał bym też uruchomić telefon i doprowadzić go do stanu użytkowalności :).

  Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i pomoc.
 • #4
  Adrian4477
  Level 31  
  Oryginalna bateria na allegro kosztuje 4zł, a Ty kombinujesz jak koń pod górę z tymi drutami ;) Przede wszystkim problemem jest to, że nie masz podłączonego 3ciego i 4tego pinu baterii i pewnie dlatego płyta świruje.
 • #5
  Domin21
  Level 15  
  I trochę mi głupio :).
  Musiały mi się pomylić modele bo wydawało mi się że bateria jest dużo droższa przepraszam.

  W takim układzie kupuje baterię i po nowym roku dam znać co i jak :).
  Jeszcze raz dzięki za pomoc :)
 • #6
  Domin21
  Level 15  
  Trochę późno, ale uzupełniam.

  Jeszcze raz dzięki bo winą była bateria i wymiana baterii całkowicie pomogła :).

  Temat do zamknięcia.