Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ford Mondeo - Jak nabić kilometry na licznik?

zybex 29 Dec 2019 14:18 3258 26
    zybex
    Helpful for users
    Samochód marki Ford Mondeo MK3. Uszkodzeniu uległ licznik i została wymieniona cała deska rozdzielcza pozyskana ze szrotu. W jaki sposób można nabić licznik kilometrów, aby mniej więcej zgadzał się z tym starym? Dodam, że na tym pozyskanym liczniku jest tych kilometrów o wiele za mało.
  • Helpful post
    eurotips
    Level 38  
    Nie musisz nabijać, wystarczy że zgłosisz wymianę diagnoście przy najbliższym przeglądzie.
    Ale nie jestem pewien co w sytuacji jak już był zarejestrowany w cepik, czy nie trzeba tego zrobić zaraz po wymianie,
    Nowe przepisy, brak oficjalnych interpretacji nie ułatwia w ogarnięciu tematu.
    elektronikq
    Level 24  
    To intrefejsem to można zmienić. Zobaczyć w okolicy kto ma i podjechać.
    Aleksander_01
    Level 41  
    robokop wrote:
    Podnieś auto na lewarku i kręć kołem. Licznik w pełni elektryczny, więc "bączek" odpada....

Po co kręcić. Podnosisz samochód z jednej strony, wrzucasz 5 i licznik jedzie aż miło. Metoda dobra do paru km a po drugie jak masz ASR to lepiej zapomnij o tej metodzie bo możesz sobie lub innym zrobić kuku.
    Idź oficjalną drogą, przecież nie robisz nic złego.
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    zybex wrote:
    Uszkodzeniu uległ licznik i została wymieniona cała deska rozdzielcza pozyskana ze szrotu

Aż dziwne że nie padła ta odpowiedź, jedź do elektronika niech skoryguje licznik. Innej opcji nie ma.
    wojciechjanusz
    Level 27  
    Jeżeli masz licznik z wyświetlaczem, to mając dostęp do fordowskiego IDS-a, można przestawić licznik do przodu. Nie można tylko cofnąć.
  • Helpful post
    Aleksander_01
    Level 41  
    Przy obecnych przepisach bałbym się jakiejkolwiek ingerencji w liczniku. Jak tego autor nie zgłosi a gdzieś przy okazji wyjdzie na jaw że był przekładany a nie zgłoszony to będzie miał mokro. A po co ? No i jeszcze przepłacać za ustawienie, jak można iść i zgłosić legalnie że taka operacja miała miejsce, żadnych kłopotów i wszystko legalnie. Ja już wystawiałem takie oświadczenie klientowi, żadnych problemów i święty spokój.
    Oduczmy się kombinowania jak można legalnie.
    andrzej20001
    Level 43  
    Ale jak miał 250kkm a w tym roku ma 225kkm to co wtedy ?
    zybex
    Helpful for users
    Aleksander_01 wrote:

Oduczmy się kombinowania jak można legalnie.

Zakładam, że w przyszłości samochód będzie sprzedany i głównie chodzi o to, aby na liczniku był faktyczny przebieg silnika a nie "przebieg licznika".
    steve2
    Level 17  
    Jakby kolega łaskawie podał z jakiego miasta pisze to byłoby łatwiej. Interfejs i program do forda . Wielu kolegów z forum forda posiada takie ułatwienie życia. Powinien pomóc Elmconfig i kabel ELM 327. Popytaj w swojej okolicy. Ewentualnie mogę podać namiary ale muszę wiedzieć jaki obszar Polski.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Ech to nasze kombinowanie. Dzwoniłem przed chwilą do kumpla co prowadzi OSKP i też mówi jak powinno być. Bierzesz zaświadczenie z zakładu o wymianie licznika. W zaświadczeniu podajesz przebieg nowego licznika i....i zgłaszasz się do OSKP lub SKP, tam weryfikują stan licznika i zapisują do CEPIK. I wszystko w tym temacie. Dla większej wiarygodności możesz stary licznik trzymać w garażu (dla kupującego).
    Aleksander_01
    Level 41  
    steve2 wrote:
    A jak wymieniał w garażu ? To kto wystawi zaświadczenie?
    Elmconfigiem można tylko podnieść stan licznika. Nie da się go obniżyć. Zobaczymy co powie autor tematu.

Od tego są warsztaty legalnie prowadzące działalność. Znowu kombinowanie i jaką to metodą ściągnąć skórkę z g.wna. Ale nawet w takim przypadku gość pisze oświadczenie plus załącza paragon (fakturę zakupu) na licznik i po problemie.
    Ja wiem, za chwilę pytanie - a jak kupił bez paragonu ? Czyli jak ? Od złodzieja ?
    Ja p.erdole, normalnie jak za okupacji, jeszcze tylko brakuje tekstów w stylu - jak będziesz szedł ulicą ze starym licznikiem to dwaj chłopcy pistolety będą cię obstawiać, a w razie czego wszystko biorą na siebie a ty uciekasz.

Chłopcze, poczytaj sobie prawo, a tam wyraźnie jest napisane "kto ingeruje w stan licznika.. itd" nie jest napisane że zmniejsza czy zwiększa wskazania "podlega karze...itd". A skąd wiemy czy licznik nie pochodzi z kradzieży albo czy będzie zamontowany do samochodu z kradzieży itd, itp. W ten sposób to po kakoj choj się uczyć. Idziesz na bazar Różyckiego w Warszawie po maturę i wybierasz szkołę, rok, stopnie.
    Kiedy z nas wyjdzie to wieśniactwo, można legalnie, ale to za proste, trzeba zakombinować.
    steve2
    Level 17  
    A jak wymieniał w garażu ? To kto wystawi zaświadczenie?
    Elmconfigiem można tylko podnieść stan licznika. Nie da się go obniżyć. Zobaczymy co powie autor tematu.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Nie wiem dlaczego powtórzyło post.

Aleksander; trochę grzeczniej proszę. Chłopca poszukaj sobie w domu.

Licznik kupiłem na szrocie z anglika, przełożyłem samemu i wgrałem ustawienia z starego a przebieg ustawiłem jak w uszkodzonym. Jeszcze z mil przestawiłem na kilometry.
    I co, teraz grozi mim więzienie? A za co? Ilość kilometrów się zgadza z przebiegiem. To za co mają mnie zamknąć? Za samowolne przełożenie, bo nie mam papieru z warsztatu. To może telewizora też nie mogę samemu naprawić? Bo nie mam serwisu.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Widzisz jak mało rozumiesz. Obecnie licznik jest pod prawną ochroną, może inaczej. Znowu przykład - pomyśl że jakimś tam dziwnym przypadkiem zniszczyło ci numer VIN w Twoim pojeździe. Ponieważ dysponujesz numeratorami sam sobie nabiłeś oryginalny nr VIN. Jak ci się wydaje, jest to zgodne z obowiązującym prawem ? Jeżeli chcesz się przekonać to proponuję telefon na 997 lub telefon do UM Wydział Komunikacji i powiedz że tak właśnie zrobiłeś, oni ci momentalnie wyprostują myślenie. Może zajść również taka sytuacja - sprzedajesz ten samochód i gostek (jakiś nadgorliwy policjant) chce oblukać licznik bo on coś nie teges. I co wtedy, jak się będziesz tłumaczył ? Prorok powie że licznik był robiony w wiadomym celu. Wiadomo że w sumie nic ci nie zrobią ale nerwów szkoda.
    Jeszcze raz krótko - po co kombinować jak można iść legalną drogą i mogą cię wszyscy cmoknąć w końcówkę rury wydechowej. Przecież można iść do SKP i powiedzieć swój problem. Panie mam licznik ze szrotu od anglika, ale przebieg jest całkiem inny niż u mnie. Czy elektronik (ja) może/gę go przestawić na kilometry wg starego licznika ? Ba, nawet możesz napisać pisemko, niech na piśmie odpowiedzą. Tak - to robisz jak zrobiłeś, a nie to nie. Ale zobacz jaki jesteś przy sprzedaży wiarygodny i po co ryzykować.
    steve2
    Level 17  
    To przy sprzedaży dołożę stary licznik. Nie wiem jak może komuś nie pasować licznik z tego samego modelu.
    Kiedyś numery silnika były święte , teraz licznik czyli część która może a w Focusie II do 2008 wręcz na 100%ulega awarii jest bardziej święta od papieża .
    Chłopak chce być uczciwym i wgrać poprawny przebieg a usłyszał że za to grozi mu więzienie. Teraz będzie kombinował zaświadczenie z warsztatu o wymianie licznika . I znowu przepis jest bezradny. Uczciwy ma problem a kombinator sobie poradzi.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Przecież wyżej napisałem jak to zrobić legalnie i nie jest potrzebny żaden zakład. Widzę że czytać to nawet potrafisz, jeszcze tylko zrozumieć tekst (sedno sprawy) i będzie całkiem dobrze.
    strucel
    Level 32  
    A tak swoją drogą to jest jakiś przepis że licznik musi być sprawny? Kiedyś w fordzie galaxy sam z siebie padł mi układ drivera który sterował wyświetlaczem lcd tak że połowa segmentów nie była wyświetlana - miałem licznik z anglika to sobie przelutowałem układ i zaczeło działać, ale w zasadzie do niczego nie było to mi potrzebne, przebieg się zwiększał i można było sobie go sprawdzić vcdsem jak ktoś by się uparł.
    leonov
    Level 42  
    Co wy za głupoty piszecie z tym zaświadczeniem z wymiany, przepisy mówią :

"Od maja 2019 r. przepisy dopuszczają wymianę licznika przebiegu tylko w wyjątkowych sytuacjach - kiedy uległ on uszkodzeniu lub element z nim związany kwalifikuje się do wymiany. Jednak po takim zabiegu właściciel pojazdu w ciągu 14 dni musi zgłosić wymianę podzespołu na stacji kontroli pojazdu. Od 1 stycznia 2020 roku w życie wejdą nowe przepisy. Diagnosta przeprowadzający kontrolę wymienionego licznika będzie pobierał od właściciela pojazdu opłatę w wysokości 50 zł jeszcze przed rozpoczęciem badania. Następnie zidentyfikuje pojazd w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów oraz przeprowadzi "kontrolę wzrokową" licznika i porówna odczyty z tymi znajdującymi się w bazie danych. Zgłaszając się do stacji kontroli pojazdów w celu "legalizacji" wymiany licznika, kierowca musi posiadać pisemne oświadczenie, w którym należy podać powód wymiany licznika, a za podanie fałszywych informacji grożą kary wynikające kodeksu karnego.

Po zakończeniu badania diagnosta wprowadzi do bazy CEP odpowiednie dane, a oświadczenie dostarczone przez właściciela pojazdu zostanie przekazane do starostwa."
    Aleksander_01
    Level 41  
    leonov wrote:
    Co wy za głupoty piszecie z tym zaświadczeniem z wymiany, przepisy mówią :

Zgłaszając się do stacji kontroli pojazdów w celu "legalizacji" wymiany licznika, kierowca musi posiadać pisemne oświadczenie, w którym należy podać powód wymiany licznika, a za podanie fałszywych informacji grożą kary wynikające kodeksu karnego.

Po zakończeniu badania diagnosta wprowadzi do bazy CEP odpowiednie dane, a oświadczenie dostarczone przez właściciela pojazdu zostanie przekazane do starostwa."

Przecież już w 9 poście tego tematu pisałem o obowiązującym oświadczeniu. Pisałem cusik takiego dla klienta i przeszło bez najmniejszych problemów. Nawet wolą takie z zakładu ponieważ ma pieczątki, podpisy.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Ja na prośbę właściciela napisałem takie oświadczenie, podając nr rejestracyjny auta, markę, VIN, rocznik, stan licznika starego oraz nowego, oraz przyczynę wymiany. Gość udał się z tym do SKP, 5 minut i po problemie. Potem zadzwonił do mnie i powiedział jak było.
    To że właściciel pojazdu sam może takie oświadczenie napisać to tylko świadczy o mądrym postępowaniu władz legislacyjnych.
    zybex
    Helpful for users
    Postanowiłem załatwić sprawę tak jak wielu z Was radziło. Byłem na stacji diagnostycznej, powiedziałem co i jak i dostałem do wypełnienia oświadczenie. Mam je wypełnić i z nim zgłosić się po 1 stycznia. Dziękuję wszystkim za pomoc.