Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kenwood KRF-X9060D trzaski i zniekształcenia w głośnikach surround

29 Gru 2019 18:52 453 13
  • Poziom 3  
    Witam.
    Posiadam ten amplituner od dłuższego czasu i jestem z niego bardzo zadowolony. Niestety od jakiegoś czasu, od czasu do czasu (szczególnie po włączeniu), na wyjściach tylnych głośników i wyjściu pasywnego subwoofera pojawiają się trzaski, których następstwem potrafi być zniekształcony dźwięk. Po jakimś czasie potrafi się to samo naprawić. Amplituner potrafi też działać dobrze np przez cały dzień...
    W celu szybkiej diagnozy i łatwej naprawy zakupiłem inny amplituner KRF-X9070D z wadą (brak dźwięku). Okazało się, że po włączeniu działał prawidłowo.
    Szybko ustaliłem, że w moim, przyczyna trzasków zlokalizowana jest na płycie dekodera z optyką i spdif X08-3130-12. Po podmianie na X08-3130-10 z zakupionego amplitunera liczyłem na rozwiązanie problemu. Niestety po jakimś czasie (kilku dniach) dźwięk zanikł (to co było opisanym problemem w zakupionym). W obu płytkach wymieniłem elektrolity w obwodach zasilania, a w tej co dźwięk zanikał przelutowałem elementy lutownicą na gorące powietrze, bo zauważyłem, że zaczynała działać po nagięciu jej. Niestety czynność ta spowodowała, że już w ogóle nie uruchamia dźwięku.
    Płyta dekodera z mojego amplitunera po wymianie elektrolitów i sprawdzeniu wszystkich napięć stałych zachowuje się jak wcześniej - pojawiają się trzaski i zniekształcenia na głośnikach surround i subwoofer. Przełączając w tryb stereo oczywiście tylne głośniki przestają grać (i przy okazji zniekształcać) natomiast problem jest na subwooferze. Analizując schemat podejrzewam układ IC4 96kHz 24Bit CODEC & DAC typu AK4529-VQ.
    Może ktoś spotkał się z podobnym problemem, coś doradzi lub potwierdzi moje przypuszczenia.
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Dorzucam fotki wnętrza i płytki dekodera z zaznaczonym podejrzanym układem.
    Kenwood KRF-X9060D trzaski i zniekształcenia w głośnikach surround Kenwood KRF-X9060D trzaski i zniekształcenia w głośnikach surround
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Czy po podaniu sygnalow na wejscia analogowe objaw jest taki sam ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 3  
    Tylko po podaniu sygnału na wejście 6ch nie ma żadnego problemu, natomiast każde inne źródło z tunerem powoduje zakłócenia. Nawet przełączenie na TAPE lub VIDEO, gdy nic nie jest podpięte pod wejście generuje trzaski. To wynika ze schematu, bo tylko na 6CH pomijana jest ta płyta przez sygnał.

Dodano po 37 [minuty]:

Dodam jeszcze, że oba amplitunery z obydwoma płytkami dekodera zachowują się identycznie, czyli wykluczam problem z resztą elektroniki.
  • Poziom 3  
    Dorzucam jeszcze pliki dźwiękowe odgłosów które udało mi się zarejestrować. W pliku subwoofer te grzmoty to nie odgłosy remontu, lecz trzaski z subwoofera, troszkę stłumione, bo zdążyłem nagrać z innego pokoju. A surround to dźwięk zarejestrowany przez mikrofon leżący obok jednego z głośników surround.
  • Poziom 3  
    Dzięki za podpowiedź. Wymienię go i potestuję. Najgorsze jest to, że problem ten pojawia się sporadycznie i nieprzewidywalnie, by w jakikolwiek sposób można było przebadać miejsca od wyjść dekodera przez wzmacniacze po przełącznik. Nie jest to regułą, ale wydaje mi się, że pojawia się to kilka, kilkanaście minut po uruchomieniu "zimnego" amplitunera i trwa od kilku sekund do minuty, czasami chwilę później się powtórzy i zazwyczaj później już działa wszystko poprawnie. Ostatnio zamiast trzasków i zniekształceń pojawił się głośny szum. Udało mi się to nagrać. Dyktafon położyłem obok subwoofera i uruchomiłem równocześnie z amplitunerem, bez sygnału wejściowego. Załączony dźwięk pojawił się po niespełna 8 minutach.
  • Poziom 3  
    Jeszcze dziś dla pewności przełożyłem płytkę PC BOARD do drugiego amplitunera i rejestrowałem dźwięk (okrojony plik w załączniku). Znów się zaczęło po kilku minutach i "koncert" trwał ok 7 minut. Źródłem dźwięku był tuner radiowy, a podłączony był tylko 1 z głośników surround (dlatego dźwięk był sam w sobie troszkę inny...) i subwoofer.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    piket73 napisał:
    Tylko po podaniu sygnału na wejście 6ch nie ma żadnego problemu, natomiast każde inne źródło z tunerem powoduje zakłócenia. Nawet przełączenie na TAPE lub VIDEO, gdy nic nie jest podpięte pod wejście generuje trzaski. To wynika ze schematu, bo tylko na 6CH pomijana jest ta płyta przez sygnał.

Dodano po 37 [minuty]:

Dodam jeszcze, że oba amplitunery z obydwoma płytkami dekodera zachowują się identycznie, czyli wykluczam problem z resztą elektroniki.

Sygnaly z DVD/6CH przechodza przez IC2 z pominieciem bloku DSP - to sie zgadza.

Zauwaz tez ze z wejscia CD i pozostalych tor sygnalu obu kanalow L i R przy zalaczeniu trybu STEREO jest taki sam jak z DVD/6CH.

Z powyzszego wynika ze uszkodzenie jest na plycie DSP - sprawdz szyny zasilania +/-12V

Dodano po 9 [minuty]:

piket73 napisał:
    Dorzucam jeszcze pliki dźwiękowe odgłosów które udało mi się zarejestrować. W pliku subwoofer te grzmoty to nie odgłosy remontu, lecz trzaski z subwoofera, troszkę stłumione, bo zdążyłem nagrać z innego pokoju. A surround to dźwięk zarejestrowany przez mikrofon leżący obok jednego z głośników surround.

Z odsluchu plikow wynika iz wystepuja fluktuancje na ktores z szyn +/- 12V dlatego miejscami wystepuje przesterowanie w wyniku braku napiecia na jednej z szyn wzmacniana jest tylko jedna polowka sygnalu.
  • Poziom 3  
    Napięcia +/-12V nie są wykorzystywane przez IC4, a mam już 100% pewności, że zakłócenia z niego wychodzą. Podłączyłem się z wejściem dodatkowego wzmacniacza pod pin22 IC4 - +C402 i to już tutaj w układzie subwoofera pojawiają się trzaski i zakłócenia. Mam zamówiony AK4529VQ, jak dotrze to wymienię i mam nadzieję, że pozbędę się problemu.
  • Poziom 3  
    Ze względu na czas oczekiwania na części (dostępne były tylko na Aliexpress) wydłużyła się troszkę naprawa i na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak:
    - wymienione wszystkie elektrolity w obwodach zasilania - nie pomogło
    - wymieniony procesor dźwięku (IC4) AK4529VQ - bez zmian
    - wymienione wszystkie stabilizatory (IC90 - IC93) 2x +5V , 1x 3,3V 1x 2,5V - i znów nic
    - wymieniony selektor dźwięku (IC12) NJU7311A - ... i ręce opadły...
    Ze względu na fakt, iż problem pojawiał się i pojawia zazwyczaj podczas nagrzewania układów (na zimno startował i chwilę grał dobrze, a także po dłuższym włączeniu już się stabilizowało i było dobrze) przyszedł czas na kolejny test - "mrożenie" elementów.
    Ewidentnie winny jest procesor (IC50) ADSST-MEL-322. Zastanawia mnie w jaki sposób on może wpływać na takie objawy.
    Niestety za jego wymianę już się nie biorę - to nie na moje możliwości techniczne, manualne i wzrokowe... Ponadto pojawia się znów problem dostępności, a także ceny, nawet w Chinach.
    Myślę nad innym rozwiązaniem - przyklejeniem do niego peltiera i od samego uruchomienia schładzanie go. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nigdy nie powinien nagrzać się do temperatury w której "wariuje".
    Innym rozwiązaniem byłoby szybko go podgrzać , ale z pewnością przejdzie chwilowo przez "zakłócenia". Jeszcze innym pomysłem byłoby dołączenie układu czasowego na np 10 minut po włączeniu , który odłączyłby przekaźniki głośników SR SL SB i SW.
    Osobiście myślę nad peltierem, ale przerażają mnie troszkę ich moce. Idealny byłby 20x20mm zasilany ok 8V i mocy 5-10W.
    Co doradzacie w temacie?
  • Poziom 3  
    Witam ponownie. Próby stałego chłodzenia układu IC50 nie pomogły. Nie jest on winny, lecz jakieś połączenie, ścieżka, lub (do czego jestem w tej chwili przekonany) przelotka. Ponoć to kwestia materiałów z których wykonana jest płytka (podatna na wilgoć) oraz metalizowanych i oksydujących przelotek. Podobny problem miałem z tą samą płytką.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie. Próby stałego chłodzenia układu IC50 nie pomogły. Nie jest on winny, lecz jakieś połączenie, ścieżka, lub (do czego jestem w tej chwili przekonany) przelotka. Ponoć to kwestia materiałów z których wykonana jest płytka (podatna na wilgoć) oraz metalizowanych i oksydujących przelotek. Podobny problem miałem z tą samą płytką.

Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

Naprawa nie ma sensu, wymiana na inną płytę...