Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walka z przydźwiękiem [ LM3886 + cichy sygnał ]

gdL 24 Wrz 2005 09:52 1546 8
  • #1 24 Wrz 2005 09:52
    gdL
    Poziom 27  

Mam wzmacniacz oparty na układzie 2xLM3886 zasilany z toroidu 200W, pracujący w trybie stereo. Problemem jest przydźwięk sieci, który słychać bardzo cicho, w zasadzie po dołożeniu ucha do głośnika. Słychać go tylko, kiedy toroid jest włączony, jak wzmacniacz pracuje przez chwilkę z kondów, to przydżwięku brak.

Obudowa jest z metalu, podłączanie jej pod masę układu nic nie zmienia, przydźwięk nadal jest obecny przy włączeniu toroida.

W momencie w którym zwieram wejście wzmacniacza z masą, to jest idealna cisza i również brak przydżwięku. Natomiast po podłączeniu pod źródło - przenośny CD, lub komputer , słychać kłopotliwe buczenie tylko przy małych poziomach głośności, bowiem silny sygnał potrafi to buczenie zakrzyczeć.

Co powienienem zrobić, żeby wyeliminować przydźwięk sieci? Wiem, że sprawę rozwiązałby fabryczny wzmacniacz, ale póki co mnie nie stać...

0 8
  • Pomocny post
    #2 24 Wrz 2005 12:04
    micho a
    Poziom 35  

są 2 wyjścia albo toroid jest okradziony z miedzi i generuje przydzwięk bo ma za mało zwojów i za duży prąd jałowy

albo jednak coś z masa co prawda mi jak kompa podłacze też mam przydzwięk straszny nawet przy potencjometrze na minimum i rozwiązałem to transformatorkiem speracyjnym między kompem a wzmakiem i już ok

sprawdz jeszcze raz masy czy nie masz pętli masy alboi błedu w montażu wiem że sie nie chce 1000x sprawdzać tego ale dla mnie masz coś z masa

masz możliwość prowizorycznie to z innego trafa zasilić ??

0
  • #3 24 Wrz 2005 12:20
    gdL
    Poziom 27  

Tak próbowałem i doszedłem do tego, że to faktycznie masa. A sprawdziłem tak. Jak podłączę wzmacniacz i dam sygnał tylko do jednego wejścia, drugie zostaje "puste", to nie ma problemu. Nie buczy, a jak sygnał idzie do obu wejści, czyli sprzęgnę oba wejścia, to pojawia się przydźwięk.

Kiedyś ten 2xLM3886 był na jednej płytce i ja ją przepiłowałem wzdłuz masy... To chyba problem, jak to teraz sprzęgnąć, żeby było OK ??

Jak łączę masy wyjść wzmacniacza, to jest lepiej, ale nadal w tle słychać lekkie buczenie...

0
  • Pomocny post
    #4 24 Wrz 2005 16:47
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

ja mam 3xLM3886 i tez mialem podobne problemy.
    Nie nalezy uziemiac wzmacniacza jesli komp jast uziemiony, powstaje petla masy dlatego michowi buczalo. Zadne transformatorki nie sa potrzebne.
    Wszystkie kable od masy spiete w jednym punkcie!!
    Warto zekaranowac magnetycznie trafo bo jaki by nie byl zawsze wokol niego jest pole em-mgnetyczne a kble to zbieraja.

jak to nie pomoze daj znac bo duzo walczylem z przedzwiekami
    pozdro

0
  • #5 24 Wrz 2005 16:53
    micho a
    Poziom 35  

u mnie komp nie jest uziemiony i wzmak też nie (wzmak ma płaską wtyczke jak urządzenia 2 klasy bezpieczeństwa czyli nie wolno go uziemiać ) a komp ma wtyczke z uziemieniem ale gniazdo jest bez uziemienia

0
  • Pomocny post
    #6 24 Wrz 2005 21:03
    borysgo2
    Poziom 16  

Dorzuce moze cus od siebie. Mase i tak sprawdz (bo to bardzo czesta przyczyna), rozwaz jeszcze moze wykonanie jakiegos nawet prostego filtra sieciowego, mama w kuchni wlanczy mikser, tata wiertarke no i juz jakies badziewie po sieci 220 zaczyna plynac. Jak masz troche czesci z starego zasilacza atx to mozesz skompletowac juz calkiem niezly filtr, przydzwieku moze to nie wyeliminuje ale znacznie poprawi kondycje zasilania tej nawet wdziecznej kostki. Dobrze tez jest odsprzegnac kondy w zasilaczu jakimis powiedzmy 100-220nF.

0
  • Pomocny post
    #7 25 Wrz 2005 01:45
    busidj
    Poziom 13  

Cześć.
    Problem jest tylko i tylko w niepoprawnym połączeniu masy.
    Jak napisał LEPSZY JOHNY wszystkie masy powinny spotykać się w jednym punkcie. Jeśli dobrze rozumiem to pomiędzy gniazdem wejściowym a wejściem końcówki masz potencjometr do regulacji wzmocnienia? Jeśli tak to wypadało by sprawdzić jego połączenie z masą bo to też ważne, a według mnie to właśnie tu dostaje sie przydźwięk.
    Powodzenia.
    Ewentualnie narysuj schemat blokowy z wyszczegulnionymi połączeniami masy które masz w swojej konstrukcji wtedy bedzie łatwiej zlikwidować przydźwięk konkretnymi wskazówkami.
    Pozdr.

0
  • Pomocny post
    #8 25 Wrz 2005 01:59
    uwe300
    Poziom 20  

ja mam lm3875 w filtracji 470uF na gałąź przy chipie osobne motki i nic nie brumi nawet jak wsadze ucho do glosnika!! poprawic mase!!

0
  • #9 25 Wrz 2005 08:34
    gdL
    Poziom 27  

Poradziłem sobie. Problem okazało się był, tak jak słusznie wszyscy myśleliśmy - w prowadzeniu masy. Kluczem dla mnie było zorientowanie się, że sam w sobie nie buczał, działo się to dopiero po sprzęgnięciu mas w obu wejściach - czyli np podłączenie źródła stereo.

Problem rozwiązało poprowadzenie grubego - 4mm^2 kabla łączącego MASY w zasilaniu symetrycznym wzmacniacza. Poprowadziłem go dodatkowo wzdłuż wiązek sygnałowych. W tej chwili wzmacniacz jest cichy i mam nadzieje, że tak zostanie. Jestem zadowolony, bo wykonałem pierwszy komponent mojego elektronicznego ołtarza, teraz zostaje mi jeszcze przedwzmacniacz w osobnej obudowie i moge już podłączyć odtwarzacz CD.

Dzięki !

0
  Szukaj w 5mln produktów