Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPC vs Orange - dostęp do konfiguracji routera, jakość internetu, wrażenia

30 Dec 2019 10:07 2718 1
  • Level 3  
    Witam
    W moim nowym mieszkaniu mam dostęp do dwóch dostawców stacjonarnego internetu - UPC i Orange. Chciałbym się was zapytać o:
    - jak z dostępem w routerach obu dostawców do konfiguracji i możliwość ustawienia DNS, nazw i haseł WiFi, zmiany haseł do konfiguracji routera ?
    - stabilność usług, częstotliwość awarii u obu dostawców ?
    - Orange twierdzi, że doprowadza światłowód do routera w mieszkaniu, UPC twierdzi, że doprowadza światłowód do budynku, a dalej po zwykłym kablu do mieszkań. Czy to ma znaczenie przy przepustowości 500Mb/s ?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 10  
    Cześć.
    Wszystko zależy, jakie usługi będziesz dodatkowo kupował. W UPC z samym internetem dostaniesz Compal Broadband CH7465LG (tzw. Connect Box). Jest to biała skrzynka, która najlepiej się czuje stojąc pionowo. Nie ma anten zewnętrznych, zasięg ogarnia z jedną niezbyt solidną ścianę. Bez problemu zmienisz nazwę sieci, hasła. Aby UPC źle działało, to trzeba mieć pecha - zapytaj jakiegoś sąsiada jak mu działa. Ogólnie mieszkałem w trzech krajach, wszędzie UPC świetnie działało, teraz mam 500Mbit we Wrocławiu, może jedna krótka awaria w ciągu 3 lat.
    Kilka spraw:
    - trzeba zgłosić, jak chcesz mieć wyłączone IPv6 (np. łączyć się do domu z zewnątrz, czy niektóre gry wymagające przekierowywania portów (robią to b. szybko, ale domyślnie lecisz przez IPv6),
    - UPC ma pełen dostęp do Twojego sprzętu, haseł jakie ustalisz na urządzeniu (zapisane w urządzeniu otwartym tekstem), w sumie jak chcą to dostęp też do Twojej sieci domowej. Dobrze jest więc przełączyć urządzenie w tryb modemu (bridge) i wrzucić jakiś swój router,np. jakiś Mikrotik (popularne są teraz RBD52G hAP ac2).
    Orange: też działa, szczególnie światłowód. U rodziców po latach przesiadka z Neostrady co wyciągała w porywach 6/0.25, jak puszczono światło to jest równe 100Mbit. Proste w konfiguracji urządzenie, wyjątkowo mocne wifi (lepsze, niż poprzedni podstawowy tplink z Neostradą, 'przebija' mocnym sygnałem przez solidny strop.

Tu i tu jest dobrze. Czasem opłaca się brać w pakietach, np. w rodzinie jest z Orange 100Mbit z abonamentem telefonu komórkowego i telewizją. Zastanów się co Tobie potrzebne, ja mam sam internet i dla mnie UPC 500Mbit jest teraz najlepszym wyborem.

Aaaaa, co do UPC - ostatnio kilka tygodni pracowałem z domu i kilka razy był upgrade oprogramowania na routerze (restart) o jakiejś dzikiej godzinie tj. około 9-tej rano, ale się uspokoiło ;-)