Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze sprawozdaniem

Maciej Zembaty 24 Wrz 2005 10:42 2349 7
  • #1 24 Wrz 2005 10:42
    Maciej Zembaty
    Poziom 12  

Witam,
    otóż mam problem. W tym roku zacząłem w szkole pracownie elektroniczną i elektryczną. Mam problem z napisaniem pierwszego sprawozdania.
    Pomiary wykonywaliśmy na przyrządach Lucas-Nulle. Są to urządzenia, do których wkłada się gotową płytkę z elementami elektronicznymi i wykonuje się komputerowo pomiary (całe to urządzenie podpięte jest do kompa).
    Dokonywaliśmy pomiarów na dzielniku napięcia oraz na dzielniku napięcia z potencjometrem (schematy w załączniku).
    Problem mam taki, że facet nam podał punkty do sprawozdania, a nie powiedział co i jak.
    1)Tabelka - wiem jak narysować
    2)Układy pomiarowe - czy to mają być schematy, które są w załączniku?
    3)Tabele pomiarowe:

UB=15V |Dzielnik lewy | dzielnik prawy
    Stosunek podziału |11,2:3,7 | 11,28:3,72
    (bez obciązenia)
    U1/V | U2/V | U1/V|U2/V
    Bez obciązenia |11,2 |3,7 |11,28 | 3,72
    (wyliczone)
    Bez obciązenia |11,2 | 3,6 |11,00 | 3,6
    (zmierzone)
    RL=9,4kΩ |12 | 2,8 | 11,2 | 3,5
    RL=4,7kΩ |12,3|2,4 | 11,2 | 3,5

UB=15V | pozycja potenc. | U1/V | U2/V
    Bez obciązenia | 1 |0 | 14,6
    | 2 |6,00 | 8,7
    | 3 |7,3 | 7,3
    | 4 |14,6 | 0
    Obiciązenie | 1 |0 |14,6
    9,4kΩ(B1) | 2 | 6,1 | 8,7
    | 3 | 7,4 | 7,3
    | 4 | 14,7 | 0
    Obciązenie | 1 | 0 | 14,6
    4,7kΩ(B1iB2) | 2 | 6,1 | 8,5
    | 3 | 7,4 | 7,3
    | 4 |14,7 | 0

Mam nadzieję, że się rozczytacie.
    To mam tylko tak przepisac?

Co do schematu, to wszelkie B to są mostki, które wpinaliśmy w zaciski.
    R1=10k
    R2=3,3k
    R3=4,7k
    R4=4,7k
    R5=1k
    R6=330Ω
    R7=10k
    R8=4,7k
    R9=4,7k

4. Wzory i obliczenia
    Co tu mam wpisać wogóle? Liczyliśmy tylko wartości napięć na wejściu i wyjściu i nic więcej.

5. Charakterystyki i wykresy
    A to co??

6. Opis mierników
    Jak dokonać tego opisu, kiedy korzystaliśmy z komputerowego miernika z jakiegoś programu?

7. Uwagi i wnioski
    A tu co? Nie mam pojęcia co tu wpisać... Proszę konkretnie napisać co i jak.

Bardzo proszę o szybką pomoc (w poniedziałek mam pracownie). Jak coś niejasne to proszę pytać.
    Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

0 7
  • Pomocny post
    #2 24 Wrz 2005 19:14
    fuutro
    Poziom 43  

Witam.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem to:

1. Wiadomo,
    2. Schematy są w porządku - jeśli to schematy badanego układu, ale zaznacz w które punkty włączano zasilanie, a w których dokonywano pomiaru napięcia wyjściowego, po prostu dołącz do nich źródło zasilania i woltomerz - schematycznie oczywiście.
    3. Z tabelami zakładam że nie ma problemów, choć warto je opisać np Tab.1 itp; oraz opisać co przedstawieją, krótko.
    4. Tutaj właśnie trzeba wpisać formy wzorów z jakich kożystano do obliczenia napięcia wyjściowego. Np dla lewego dzielnika z Twojego schematu było by takie coś: Uwy=Uwe*(R2/(R1+R2)) [V], pamiętaj, że wartości R1,2,3 muszą być w tych samych jednostkach - omach czy kiloomach. Można choć jak sam zauważyłem jednym na tym zależało innym nie, napisać przekład obliczeń: wzór, potem podstawienie i wynik z jednostkami w kwadratowych nawiasach.
    5. Wykres czy charakterystyka ma tutaj pokazać zależność między napięciem wejściowym a wyjściowym. Na jednej osi (OY) opisanej załóżmy "Uwe" zaznaczamy wartość/wartości napięcia zasilającego dzielnik, natomiast na drugiej (OX) oznaczyć poziom napięcia wyjściowego z dzielnika. POwienienaśdo każdego modelu sporządzić osobny wykres lub umieści wszystkie wyniki dla danego układu jednym kolorem dla układu obciążonego a innym dla nieobciążonego. POwinno być to również czytelne. Sporządź legende dla każdego wykresu. W przypadku układu z dzielnikiem w formie potencjometru pokaż zależność napięcia wyjściowego od ustawienia potencjometru, np na osi OY zaznacz stosunek Uwe/Uwy a na osi OX ustawienie sywaka potencjometru w formie 0,1x, 0,2x do 1,0x. Dodam że dla potencjometru liniowego nie obciążonego na wyjściu wykresem będzie prosta y=x, a dla obciążonego potencjometru prosta zamieni się w krzywą. Dodaj to we wnioskach - dodanie rezystora do układu potencjometru zmiania charakterystykę potencjometru. Takie wykresy dobrze się robi w Excelu.
    6. A więc Napisz jakiego rodzaju była to przystawka pomiarowa, jak podlączana do kompa, jaki program wykożystano; jeśli nie Wiesz jakiego zaznacz, że coś takiego było, staraj się niepotrzebnie nie pogrążać.
    7. Co do uwag i wniosków, niekiedy bywa to aż za proste, ale nie zawsze. Musisz napisać wszystkie spostrzeżenia co do pracy układu, w jaki sposób zmieniają się parametry dzielnika pod obciążeniem - np układ po lewej nie ma regulacji a po prawej ma, wpływ na napięcie wyjściowe na również obciążenie. Możesz na prostym schemacie narysować rozkład napięć i prądów, jeśli masz już o tym jakieś pojęcie, bo jeśli nie to nie rób tego, chyba że znajdziesz w odpowiedniej książce. Spróbuj też znaleźć zastosowania takiego układu. Wszystkie spostrzeżenia staraj się poprawnie zapisać nie tak jak ja na przykładach

Nie "lej wody" zwłaszcz że nie poznałeś jeszcze nauczyciela, w taki sposób możesz zawalić sobie na przyszłość u gościa. Poczekaj na koniec serii ćwiczeń, czy jak się to nie nazywa. Sprawozdanie staraj się wukanać jako bardzo estetyczne, niezależnie od tego czy Piszesz je ręcznie czy na kompie. Wzory Możesz wzrobić w Wordzie.
    Acha, Pracownia jest albo elektryczna albo elektroniczna. Nazwa w zasadzie jest znacznie dłuższa, ale nikt się tego nie czepiał.

0
  • #3 24 Wrz 2005 19:58
    Maciej Zembaty
    Poziom 12  

Witam,
    dziękuję Fuutro za odpowiedź i pomoc. Pozostaje tylko kwestia tych uwag/wniosków. Może ktoś napisać co tam zaszło? Bo nie umiem tego rozkminić... Chodzi o to żeby ktoś napisał konkretnie, co zauważył w tych tabelkach, co mam wpisać -jakieś Wasze spostrzeżenia, które pomógłby mi w napisaniu tych uwag.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Wrz 2005 20:03
    fuutro
    Poziom 43  

Witam.
    Zapomniałem napiać, że różnice między wartościami wyliczonymi a zmierzonymi wynikają z tolerancji rezystorów, która mogła sięgać 5 do nawet 10% znamionowej, tzn rezystor 1kOm o tolerancji 10% może mieć 900 Om a może mieć 1100 Om.

0
  • #5 25 Wrz 2005 14:04
    Maciej Zembaty
    Poziom 12  

Witam,

W szeregowym połączeniu rezystorów napięcie całkowite rozkłada się na poszczególne rezystory, co znalazło zastosowanie w dzielnikach napięcia, czyli układach służących do regulacji lub zmiany napięcia. Takie dzielniki można utworzyć z użyciem rezystorów stałych lub z użyciem potencjometrów. W naszym ćwiczeniu dokonywaliśmy pomiarów w układzie dzielnika z rezystorami stałymi (pkt II a) oraz w układzie dzielnika z potencjometrem (pkt II b).W pierwszym przypadku rozpatrywaliśmy napięcia w układzie dzielnika lewego i dzielnika prawego. W dzielniku lewym wartości zmierzonych napięć na wejściu i wyjściu bez dodatkowego obciążenia nie różniły się od wartości wyliczonych tych napięć. Następnym etapem ćwiczenia był pomiar napięcia na wejściu i wyjściu w układzie dzielnika z obciążeniem RL=9,4kOhm. W tym wypadku napięcie wejścia wzrosło o 0,8V, natomiast napięcie wyjścia zmalało o 0,8V. Kolejnym punktem badania dzielnika był pomiar wartości napięcia na wejściu i wyjściu przy obciążeniu RL=4,7kOhm. Pomiary wskazały, iż przy tym obciążeniu napięcie wejścia wzrosło o 1,2V, a napięcie wyjścia zmalało o 1,2V. Taką samą procedurę pomiarów, jak w dzielniku lewym, przeprowadziliśmy w dzielniku prawym. Wartości zmierzonych napięć na wejściu i wyjście bez dodatkowego obciążenia niewiele różniły się od wartości wyliczonych tych napięć. Natomiast po dodaniu do układu obciążenia RL=9,4kOhm, napięcie wejścia wzrosło o 0,2V, a napięcie wyjścia zmalało o 0,2V. Po dodaniu do układu obciążenia RL=4,7V, napięcie wejścia wzrosło również o 0,2V, a napięcie wyjścia zmalało o 0,2V. Z pomiarów, które dokonaliśmy w układzie dzielnika z rezystorami stałymi można wywnioskować, że po dodaniu do dzielnika obciążenia napięcie wejścia wzrasta, a napięcie wyjścia maleje i te różnice są takie same (napięcie wejścia wzrasta o tyle o ile maleje napięcie wyjścia). Należy zwrócić uwagę również na to, że w dzielniku lewym wartość dodanego obciążenia miała wpływ na wartość napięcia, o które ono wzrastało lub malało, i tak różnica przy obciążeniu RL=9,4kOhm wynosiła 0,8V a przy obciążeniu RL=4,7V wynosiła 1,2V. Natomiast w dzielniku prawym wartość dodanego obciążenia nie miała wpływu na wartość napięcia, o które ono wzrastało lub malało, i tak dla obciążenia RL=9,4kOhm i RL=4,7kOhm różnica wynosiła tyle samo: 0,2V.
    W drugiej części naszego ćwiczenia dokonywaliśmy pomiarów napięcia na wejściu i wyjściu układu dzielnika w 4 takich samych ustawieniach potencjometru. Najpierw dokonywaliśmy pomiarów w układzie bez dodatkowego obciążenia, następnie przy obciążeniu RL=9,4kOhm, a na końcu przy obciążeniu RL=4,7kOhm. Z tych pomiarów można wywnioskować, że wartość napięcia na wejściu i wyjściu w takiej samej pozycji potencjometru niewiele zależy od wartości obciążenia dodawanego do układu dzielnika i są to różnice wynoszące 0,1-0,2V.

Może być tak? To są uwagi i wnioski.

Pozdr.

0
  • #6 25 Wrz 2005 14:15
    robek
    Poziom 16  

Witam!
    A nie pokazywali w szkole przykładu sprawozdania, mniej więcej jak ma ono wyglądać

0
  • #7 25 Wrz 2005 18:58
    Maciej Zembaty
    Poziom 12  

No właśnie nie pokazywali. Ale już mam gotowe wszystko, mam nadzieję, że dostanę dobrą ocenę. Dziękuję za pomoc i proszę moderatorów o zamknięcie tematu.

Pozdr.

0
  • #8 17 Gru 2005 20:42
    Mat!
    Poziom 10  

Witam
    Ostatnio na pracowni miałem ćwiczenie pt: Badanie Tranzystrów...
    niestety w tabelkach do tranzystora unipolarnego występuja błędy (cała tabelka jest zła)moja prośba jeżeli ktoś w Was miał już to ćwiczenie i mógłby zamieścic tutaj wyniki to dziękuje w tabelce:
    Ugs stałe dla trzech róznych wartości
    mierzymy Uds(V) i Id (mA)

rodzaj tranzystora 245A

0
  Szukaj w 5mln produktów