Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka z automatycznym czyszczeniem kondensatora

Ramandus 30 Dec 2019 14:07 4587 4
Bosch
 • #1
  Ramandus
  Level 5  
  Witam Forumowiczów,

  Od pewnego czasu planuję zakup suszarki do ubrań, na początku wahałem się między
  - LG RC90U2AV4Q (A+++, 9 kg) lub
  - Bosch WTW8546EPL (A++, 9 kg)

  Obydwa modele mają systemy automatycznego czyszczenia filtrów kondensacyjnych. Niestety od sprzedawców usłyszałem bardzo dużo sprzecznych opinii odnośnie praktycznego aspektu tego rozwiązania. Tańsze suszarki Bosch z tym systemem nie mają dostępu do tego filtra i nie można go wyczyścić (podobno te w których można się tam dostać to ok 4 tyś).

  Boje się trochę tego braku dostępu bo mam syna alergika i jeżeli w tym kondensatorze zacznie się jakieś świństwo mnożyć to będzie dość słabo.

  Dodatkowo dziś jeden ze sprzedawców gorąco polecał Electrolux'a - że niby z lepszej jakości materiałów zrobiony w porównaniu z podobnymi suszarkami konkurencji. W związku z tym jestem teraz całkowicie pogubiony i stąd moje pytanie na forum :)

  Z góry dzięki za wszelką pomoc/podpowiedź.
 • Bosch
 • #2
  mrice
  Home appliances specialist
  Ramandus wrote:
  Boje sie trochę tego braku dostępu bo mam syna alergika i jeżeli w tym kondensatorze zacznie sie jakieś świństwo mnożyć to będzie dość słabo.


  Ramandus wrote:
  Niestety od sprzedawców usłyszałem bardzo duzo sprzecznych opinii odnośnie praktycznego aspektu tego rozwiązania.

  Haha, czemu mnie to nie dziwi, każdy handlowiec wciska inny kit a i tak rzadko kiedy ma to przełożenie na rzeczywistość.

  Ramandus wrote:
  Tańsze suszarki Bosch z tym systemem nie maja dostępu do tego filtra i nie można go wyczyścić (podobno te w których można sie tam dostać to ok 4 tyś).

  Bajki, Chyba próbowali Tobie opchnąć jak najdroższy sprzęt. W Bosch można dokupić i zamontować dodatkowa klapę serwisową, ale po prawdzie wiele to nie wniesie, bo uzyskasz tylko dostęp do wymiennika "z wierzchu", raz na kilka lat i tak suszarkę trzeba bedzie rozebrać, wymontować cały ukłąd i go myć, a to już nie jest taka prosta zabawa.
  Suszarki w których wymiennik wyjmiesz to suszarki grzałkowe.

  Ramandus wrote:

  Boje sie trochę tego braku dostępu bo mam syna alergika i jeżeli w tym kondensatorze zacznie sie jakieś świństwo mnożyć to będzie dość słabo.


  W takim razie nie będę opowiadał Ci o czystości urządzeń takich jak pralka, zmywarka czy suszarka w srodku, choć ta ostatnia chyba i tak jeszcze wypada najlepiej, bo to głównie kurz i kłaczki z ciuchów.

  Ramandus wrote:
  Dodatkowo dziś jeden ze sprzedawców gorąco polecał Electroluxa - ze niby z lepszej jakości materiałów zrobiony w porównaniu z podobnymi suszarkami konkurencji.

  Bajkopisarz.
 • Bosch
 • #3
  Ramandus
  Level 5  
  mrice wrote:
  W takim razie nie będę opowiadał Ci o czystości urządzeń takich jak pralka, zmywarka czy suszarka w środku, choć ta ostatnia chyba i tak jeszcze wypada najlepiej, bo to głównie kurz i kłaczki z ciuchów.


  Zdaję sobie sprawę że w środku to naprawdę rożnie może być z czystością tyle na ile mogę staram się je w miarę regularnie czyścić ale ciężko mi powiedzieć na ile to jest skuteczne. Co nie zmieni faktu że nadal potrzebuje suszarkę :)

  mrice wrote:
  Bajkopisarz

  Żona już ma mnie dość z moimi wizytami w marketach w celu konfrontowania różnych informacji od sprzedawców. Dlatego liczę że tu trafię na praktyków ;)

  Jest jakiś model 9 kg który uważasz za godny polecenia?
 • #4
  mrice
  Home appliances specialist
  Ramandus wrote:
  Żona juz ma mnie dosc z moimi wizytami w marketach w celu konfrontowania roznych informacji od sprzedawców.

  Haha, no nie dziwie się, zwłaszcza, jak co sklep sprzedawcy śpiewają coś innego.


  Ramandus wrote:
  Jest jakis model 9 kg ktory uwazasz za godny polecenia?

  Z tym godnym polecenia to już też nie jest tak fajnie jak kiedyś, bo przeczywiście z 10 czy 15 lat temu można było w ciemno wysłać klienta po konkretne urządzenie i było sie w zasadzie pewnym, że klient będzie przez lata zadowolony, dziś niestety nawet u najlepszych producentów idzie czarną owcę trafić. Nie mniej, ja osobiście wybrał bym przedewszystkim suszarkę grzałkową, co da też możliwość wyjmowania i samodzielnego czyszczenia skraplacza, co przy suszarce z pompą ciepła technicznie nie będzie możliwe. Druga rzecz to czas suszania, który z racji wyższej temperatury przemawia na plus grzałek. Dla przykłądu, miałem ostatnio na warsztacie własnie serię WTW na czyszczenie wymiennika, po wszystkim test na suszenie ręczników, skubany suszył dobrze z 3 godziny, dla porównania stary grzałkowiec którego mam w domu obrabia ręczniki w godzinkę z groszem. Tak więc fakt większego zapotrzebowania na energię jest nieco fikcyjny. Co z tego, ze pompa zadawala się max 1000W/h poboru energii, skoro musi śmigać ponad 3 godziny a grzałkowiec ma bite 2800W ale ogarnia w nieco ponad godzine. Wychodzi niemal na jednego psa. Jedyny defekt grzałkowców to fakt, że męczą elastomery, czyli przysłowiową gumę w gaciach. Trzeba przyjąc, że przysłowiowe gacie i skarpety raz na rok musisz kupić nowe.

  I teraz tak, ja osobiście kupił bym taką:
  https://www.ceneo.pl/46337632#tab=click
  aczkolwiek jest to mój osobisty wybór i wiem, ze też nie każdy branżowiec się pewnie ze mną zgodzi.
 • #5
  User removed account
  Level 1