Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Niska temperatura załączania kotła.

30 Gru 2019 21:17 396 16
 • Poziom 3  
  Witam, posiadam kocioł gazowy jednofunkcyjny, kondensacyjny marki Duval Niedźwiedź 25 kW i problem polega na tym że po ustawieniu kotła na temperaturę np.48 stopni, zostanie ona w miarę szybko osiągnięta i wzrośnie do ok. 55 stopni ale pompa obiegowa zabierze ciepło z kotła, który włączy się dopiero ponownie przy temperaturze ok. 30 stopni jak już wszystko jest wychłodzone. Jest to bardzo duża różnica temperatur. I następnie cykl się powtarza. Kocioł jest fabrycznie ustawiony na moc ogrzewania w trybie automatycznym i histereza jest fabryczna na 6 stopni a załącza się z różnicą ok.18 stopni. Sterowanie mam na razie ręczne, ale myślę o zamontowaniu sterownika pokojowego żeby uzyskać możliwość sterowania modulacyjnego kotłem. Dodam że powierzchnia do ogrzania to ok.160 m, grzejniki aluminiowe, dom ocieplony bojler na CWU jest oddzielny. Mam problem z skontaktować się z instalatorem który montował kocioł, dlatego tutaj szukam pomocy. Jak ktoś może to proszę o odpowiedź.
  Dziękuję.
 • Poziom 2  
  Przeczytaj instrukcję obsługi.Kocioł ma małą pojemność cieplną szybko uzyskuje zadaną wartość.Nie znam tego kotła - w moim kotle uległ awarii sterownik oryginalny kosztował tyle co pół pieca-- zamieniłem go na znacznie lepszy polski - miałem podobny problem z przegrzewaniem się kotła dodałem dodatkowe zabezpieczenie termiczne na kotle/ pneumatyczne/ problem jest tylko przy dużych różnicach w temperaturze zewnętrznej -występuje niedogrzanie.Mój piec ma zawór czterodrogowy ciepła woda z kotła jest mieszana z wodą obiegową co pozwala na dowolne ustalenie temperatury na grzejnikach, zaś woda w kotle ma stałą temperaturę 50-55 stopni i zasila zasobnik ciepłej wody użytkowejPowodzenia Andrzej
 • Poziom 25  
  Tak było zawsze czy teraz się zaczęło tak dziać?

  Sprawdź filtry na powrocie CO czy nie są brudne.
  Kolejne to sprawdź w ustawieniach czas blokady palnika. bo może i histereza jest 6 stopni ale blokada palnika np 20 minut.
  @Andrzej 13, akurat ten kocioł ma dużą pojemność, to typowy kocioł do starych, brudnych instalacji, stąd ma wymiennik o dużej pojemności wodnej, odporny na zabrudzenia.
 • Poziom 3  
  Kocioł jest nowy stojący, pojemność wodna to 100 l, uruchomiony tydzień temu. Przeczytałem dokładnie instrukcję, rzeczywiście blokada jest 20 minut, ale piszą że dla temperatury zasilania 20 stopni, /czy ma to znaczenie/ a ustawiam temperaturę zasilania dużo wyższą, dlaczego nie działa histereza. Dodam jeszcze że jak nie pracuje pompka obiegowa /którą włączam ręcznie/ to kocioł grzeje trochę grawitacyjnie i włącza się zgodnie z histerezą. Jak włączę pompkę, to tak się dzieje jak opisałem. Nawiasem mówiąc w ten sam obieg co mam, wcześniej podłączony kocioł węglowy z podajnikiem, który zamykam zaworem jak włączam gazowy ale to inna sprawa.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Nikt nie ustawia 20 stopni na zasilaniu, przecież to by nie grzało, zmień czas blokady na np 5 minut. Sprawdzałeś filtry na CO?
 • Poziom 3  
  Dzięki za podpowedzi,filtr na powrocie czysty,w instrukcji pisze dosłownie , że czas nastawy blokady palnika dla ogrzewania przy temperaturze zasilania 20stopni /można ustawiać w zakresie 2 do 60 st./ ,nastawa fabryczna jest ustawiona na 20 stopni.W którymś miejscu z kolei jest napisane że blokada palnika uaktywnia się tylko w trybie ogrzewania a ja mam ustawiony tryb pracy na ogrzewanie oraz na grzanie cwu.Instrukcja mówi również że nie wszystkie kody ustawień dotyczą danego kotła. Nie rozumiem tego za bardzo,na razie nie mogę ogarnąć jak się wchodzi do menu ustawień kotła i jestem umówiony z serwisantem na 3.01.2020 to wtedy będę wiedział więcej to dam znać co jest tego przyczyną,teraz palę drugim kotłem węglowym.Szczęśliwego Nowego Roku.
 • Poziom 25  
  Jeśli masz aktywne CO i CWU na kotle to podczas grzania CO, w razie przegrzania o kilka stopni CO w stosunku do tego co nastawione, palnik też się zablokuje. Blokada nie tyczy się tylko wytwarzania CWU np w kotle dwufukcyjnym grzejąc CWU przepływowo bardzo łatwo przekroczyć nastawę o 4-5 stopni, wystarczy lekko odkręcić wodę a nastawić niską temperaturę (np 35 stopni).

  Teraz wyobraź sobie, bierzesz prysznic i kocioł nagle nie grzeje CWU bo wyskoczyła blokada palnika. Czekasz namydlony 5-10-20-60 minut (ile tam sobie nastawiłeś) aż będzie znowu ciepła woda?

  Zmień na na 5 albo 40 i zobacz efekty. Instrukcje są tłumaczone np z francuskiego na angielski a z angielskiego na polski. Nawet nie jestem pewny czy to jest w stopniach czy w minutach (powinno być jako czas czyli w minutach/sekundach).

  Inna sprawa, ze ten kocioł na 160m2 domu powinien być w stanie utrzymać te 48 stopni. Mam podobnej mocy minimalnej kocioł i w mieszkaniu 67 metrów też nastawiam 48 stopni i kocioł może pracować z 2 godzony, zanim by przegrzał CO i nastąpiła blokada palnika. Sprawdź jaki masz poziom mocy minimalnej, można też pomyśleć o redukcji mocy max na CO.
 • Poziom 3  
  Pomyliłem się,masz rację blokada palnika jest ustawiona na 20 minut a nie stopni.Tylko żebyśmy się dobrze rozumieli odnośnie grzania wody , kocioł gazowy obecnie/tj.po włączeniu/ grzeje cwu tak samo jak węglowy tzn.w bojlerze dwupłaszczowym.Na razie kocioł gazowy nie ma żadnego podłączonego czujnika temperatury do bojlera/to w przyszłości/ i ma obecnie tylko włączony jednocześnie tryb ogrzewania i tryb zasobnika cwu.Nie jestem obecnie w stanie wyłączyć trybu grzania zasobnika ,może by to zmieniło sytuację gdyby kocioł był ustawiony tylko na tryb ogrzewania i tak jak pisałem wcześniej w tym tylko trybie powinien być aktywny,czyli reasumując blokada palnika nie powinna obecnie zadziałać.
 • Poziom 22  
  Kocioł ewidentnie jest gdzieś dławiony. Pytanie co się stało ze zbiornikiem cwu Niedźwiedzia? Jego logika jest taka że po włączeniu pierwsze co robi to ma podgrzać cwu w zbiorniku (priorytet) a najniższa temp jaką można tu ustawić jest stosunkowo wysoka- 40st. Czyli bez podgrzania zbiornika o co można zapomnieć. Po każdym dłuższym postoju pomp, należy sprawdzać czy się kręcą bo potrafią narobić sporo zamieszania. Cwu można wyłączyć z poziomu użytkownika. Jak jesteśmy w trybie nastawy temp cwu, podczas przeskakiwania poszczególnych poziomów temperatur (40, 44, 48, 52, 56 ....), w pewnym momencie pojawią się tylko poziome kreski (- -). To jest wyłączenie grzania cwu.
 • Poziom 3  
  Proszę kz61 dokładnie przeczytać moje posty,w czym jest problem ,kocioł jest jednofunkcyjny bez żadnego zbiornika i pompy /pompa obiegowa zainstalowana na obiegu,bojler też oddzielny/,gdzie ma być dławiony, jaki postój pomp? chodzi głównie że jest duża różnica pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą ponownego jego załączenia pomimo histerezy 6 stopni.Jak jesteś w stanie podać jak się poruszać po menu kotła/głównie jak wejść do jego kodów/ to poproszę.Dzięki za zainteresowanie się moją sprawą.
 • Poziom 37  
  klinowsaki napisał:
  Przeczytałem dokładnie instrukcję, rzeczywiście blokada jest 20 minut, ale piszą że dla temperatury zasilania 20 stopni, /czy ma to znaczenie/ a ustawiam temperaturę zasilania dużo wyższą, dlaczego nie działa histereza.

  Ja mam starego Vaillanta i tam czas blokady jest ustawiany w zakresie 2-60 minut. Nie pamiętam przy moim kotle dla jakiej temperatury wody kotłowej obowiązują te czasy ale zasada jest taka, że im wyższa temperatura ustawiona pokrętłem na kotle tym rzeczywisty cza blokady jest niższy.
  Np. mam uatawioną blokadę na 60 minut ale przy zakresie pracy do 87 stopni to po ustawieniu 58 stopni czas blokady wynosi ok. 30 minut.
  W instrukcji kotła od modelu wyższego była tabelka, która pokazywała orientacyjne czasy blokady dla określonej temperatury zasilania.
  Rzeczywisty czas blokady w minutach mogę odczytać w menu kotła po wyłączeniu palnika.

  Mój kocioł nie ma ustawianej histerezy ale z Twojego opisu wnioskuję, że czas blokady ma wyższy priorytet nad histerezą.
  Najlepiej poszukaj instrukcji instalacji, bo te dla użytkownika to zwykle dla mnie były bezwartościowe.
  Choć z racji, że to dla Ciebie nowy kocioł to wielu kwestii możesz nie rozumieć ale warto poznać menu swojego kotła, by w razie potrzeby ustawić to tak aby działało w miarę sensownie.
  Dla przykładu na początku samo wejście do MENU kotła wydawało mi się czymś nadzwyczajnym, a teraz po latach z tego się śmieję :)
  Ale uważaj zanim cokolwiek zmienisz najlepiej zapisz sobie pierwotne wartości, aby można było wrócić do wartości pierwotnych.

  Dodano po 8 [minuty]:

  klinowsaki napisał:
  zostanie ona w miarę szybko osiągnięta i wzrośnie do ok. 55 stopni

  jeśli kocioł szybko osiąga zadaną temperaturę i szybko wyłącza palnik to może masz za dużą moc maksymalną i za mały przepływ wody przez kocioł.
  Choć Twój kocioł ma pojemność 100 l, więc w teorii nie powinien zbyt szybko się nagrzewać ale nie znam jego budowy i nie wiem jak on pracuje.
  Jestem tylko amatorem co ma 14 letni kocioł Vaillant z otwartą komorą ale podejrzewam, że część zagadnień znanych z mojego kotła działa u Ciebie podobnie.

  Wychłodzenie z 55 do 30 stopni to spadek aż o 25 stopni, teraz pytanie jak szybko dochodzi do tego wychłodzenia i jak długo trwa cykl palnika w Twoim kotle.
  U mnie w instalacji wyłącznie z grzejnikami płytowymi jak palnik pracuje ok. 20 minut to po wyłączeniu palnika temperatura wody kotłowej spada o 11 stopni w ciągu pierwszych 30 sekund po wyłączeniu palnika i się utrzymuje przez cały czas trwania wybiegu pompy, czyli czas przez który pompa pompuje wodę po wyłączeniu palnika, który u mnie jest ustawiony na 2 minuty, co w praktyce oznacza, że wybieg pompy może trwać od 1:01 do 2 minut.
 • Poziom 22  
  Przepraszam, nie doczytałem że chodzi o nowego Niedźwiedzia- kondensata.
 • Poziom 3  
  Witam,problem o którym pisałem został rozwiązany.Okazało się że pompka cyrkulacyjna która wcześniej była podłączona do kotła węglowego/i tą samą podłączono do kotła gazowego/ i załączała się przez czujnik przymocowany do rury i robiła takie zamieszanie w kotle gazowym ,teraz już wiem że kocioł gazowy musi mieć podłączoną pompkę i nią sterować a nie jak wcześniej pompa sterowała kotłem,który tracił orientację.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  klinowsaki napisał:
  teraz już wiem że kocioł gazowy musi mieć podłączoną pompkę i nią sterować a nie jak wcześniej pompa sterowała kotłem,który tracił orientację.

  dobrze, że wyjaśniłeś sprawę, choć mi nawet nie przyszło do głowy, że możesz mieć źle podpiętą pompę. Ale jak widać czasem trzeba się pytać o podstawowe kwestie.
  Tylko pytanie kto Ci podłączał ten kocioł, bo w teorii zawodowiec powinien zadbać, aby całość działała prawidłowo.
 • Poziom 3  
  Masz rację że zawodowiec powinien o to zadbać ale w praktyce jest inaczej.Chciałem jeszcze dodać że wcześniej pompka załączała się jak temperatura z kotła doszła do czujnika na rurze /co trwało jakąś chwilę/,który włączył pompkę,gdyby pompa była od samego początku ustawiona na pracę ciągłą to byłoby w miarę wszystko ok.Miałeś rację pisząc wcześniej ,że kocioł szybko się nagrzewa i jest jakby mały przepływ wody, no tak kocioł daje temperaturę,którą nikt nie zabiera i tu była główna przyczyna.Obecnie również kocioł pracuje zgodnie z histerezą załączania 6 st.Dzięki za odpowiedz.
 • Poziom 35  
  Wojewoda82 napisał:

  Zmień na na 5 albo 40 i zobacz efekty. Instrukcje są tłumaczone np z francuskiego na angielski a z angielskiego na polski. Nawet nie jestem pewny czy to jest w stopniach czy w minutach (powinno być jako czas czyli w minutach/sekundach).
  I jakich stopniach. W krajach anglojęzycznych używa się skali Farenheita, więc ważny jest nie tylko przekład z języka na język, ale i przeliczenie jednostek miary (tu: temperatury). Temperatura wrzenia wody (100ºC) to 212ºF, temperatura 0ºC to 32ºF, 35ºC to 95ºF itd.
 • Poziom 3  
  została podpięta do kotła gazowego pompka obiegowa,którą steruje kocioł,wcześniej pompką sterował jej czujnik zamontowany na rurze