Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Tuner DVB-T R820T2 SDR antena i licencja

31 Gru 2019 11:24 480 7
  • Poziom 5  
    Witam,

Stałem się szczęśliwym posiadaczem Tuner DVB-T RTL2832U R820T2 RTL-SDR kupiony do skanowania częstotliwości nadajników własnej produkcji z marnym zasięgiem :) w ramach nauki elektroniki a konkretnie będzie mnie interesowała ta "gałąź". No i tu się nada ta krótka oryginalna antena .
    Ale i tak chyba nie ominie mnie zakup np: MC31 Miernik częstotliwości
    W sumie to na 1 zbudowany na razie nie działa lub ja go nie znajduje no ale to po za tematem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3643095.html

No i jak już mam takie cudo to chętnie bym sobie posłuchał coś a na oryginalnej antenie to nawet radio słabo chodzi.
    Znalazłem w sieci że polecana jest antena Diamond X30 mogę niby kupić .
    I mam pytanie czy taka antena jest dla mnie konieczna czy nie wystarczyło by użyć anteny np: dość długiej teleskopowej anteny samochodowej posiadam model AT-16 stara czeska żeby już coś posłuchać ? Widziałem filmiki na yt jak z 2 takich mniejszych robią jedną dipol. Ale ja mam 1 sztuke :/

I nie do końca rozumie kwestie prawna czy do prowadzenie tylko i wyłącznie nasłuchu jest wymagania licencja. Jak trzeba zapłacić nie ma problemu bo widziałem że podstawowa chyba 10zł ale liczę że nie :D
    Czytałem niby https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1632731.html ale nic z tego nie wiem.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam !
    Do słuchania nie jest potrzebna żadna licencja, to co usłyszysz nie możesz wykorzystywać, przekazywać dalej.
    MC31 pracuje chyba do 50MHz.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 5  
    Dzięki no to pozostaje tylko temat anteny.
    Co do miernika to faktycznie masz racje nie doczytałem ale ogólnie to chodzi o miernik częstotliwości.
  • Poziom 37  
    Na wejściu miernika powinien być dzielnik częstotliwości 193IE3 (CCCP), albo U664 lub U813.
    Mam gdzieś gotową płytkę z Atmega8 + U664, ale czy to jeszcze dział to nie wiem.
  • Poziom 28  
    Klucz do sukcesu to antena na zewnątrz na konkretne pasmo. Możliwie jak najwyżej, wykonaj np. 5/8 na pasmo które głównie chcesz słuchać i tyle. Jak już kupować to odrazu jakąś lepszą, ja kupiłem x-50 i trochę żałuję, mogłem dołożyć i kupić dłuższą ale...
  • Poziom 5  
    ehh jak zwykle nie poczekałem ;) Diamond X30 już do mnie jedzie. Teraz zastanawiam się tylko czy Diamond może być na tym samym maszcie co antena DVB-t dokładnie to powyżej tej anteny.
    Chodzi mi o zakłócenia miedzy antenami . Należy założyć że będę tylko słuchał a nie nadawał(to może kiedyś).
  • Poziom 18  
    Jeśli masz wzmacniacz przy antenie do TV to możesz mieć zakłócenia na tunerze. Stare wzmacniacze tak czasem robiły, może nowe ekranowane są lepsze. Ja mieszkam w bloku i antenę do tunera mam na balkonie i często mam zakłócenia od telewizorów sąsiadów i z analogowej kablówki. Objawia się to wskakiwaniem pionowych linii jak zmienia się kanały w telewizorze. Co do antenki to ja polecam do sdr antenki zrobione z kabla RG213. Mam 3 takie jedna na pasmo VHF druga na UHF trzecia na 1090MHz. Poniżej jest schemat antenki znaleziony w internecie z parametrami. Ja antenę na VHF przeliczałem na częstotliwość 168MHz i odbierała od częstotliwości pasma CB do około 300MHz. Antenkę na UHF przeliczałem na częstotliwość 430MHz i odbiera w przedziałach od około 70MHz do 134MHz potem dziura i od 166MHz do około 490MHz. Trzecia antena przeliczana na 1090MHz i odbiera w przedziale od 800MHz do 1200MHz. Dodam, że w antenach na VHF i UHF zamiast oryginalnego oplotu kabla zastosowałem rurki używane do klimatyzacji w mieszkaniach o średnicy wewnętrznej około 9mm i zewnętrznej około 12,7mm. Anteny są wtedy proste i nie odkształcają się na elementach. Jeśli będziesz chciał zrobić taką antenę to dodam, że czym więcej elementów tym antena bardziej wąsko pracuje. Biorąc pod uwagę opis odbioru anten powyżej takie rezultaty osiągnąłem robiąc antenę na 2m, która ma 4 elementy licząc z górnym promiennikiem, antena na 70cm ma 6 elementów, a na 1090 ma 14 elementów.
    - Tuner DVB-T R820T2 SDR antena i licencja
  • Poziom 5  
    don_viking napisał:
    Jeśli masz wzmacniacz przy antenie do TV to możesz mieć zakłócenia na tunerze.

U mnie oglądają 24/7 nawet jak nie oglądają to TV chodzi.
    No to chyba sobie na razie dach odpuszczę i wystawie na balkonie :/ . A za jakiś czas zrobię osobny maszt pod Diamond-a albo przeniosę gdzieś antenę DVB-t bo to jednak najwyższy punkt na dachu.
    Dzięki za odp.