Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EWT10120W - nie odwirowuje, cały cykl prania prawidłowy

ventil 01 Jan 2020 10:29 1212 13
 • #1
  ventil
  Level 11  
  Witam. Chciałem zapytać czy ktoś miał może podobny problem - EWT10120W - bez wyświetlacza - po odczycie migowych kodów błędów czerwona miga 15 (piętnaście) razy a zielona 5. Nigdzie nie znalazłem opisów tych migowych kodów ale wnioskuję z kilku opisów podobnych problemów że to problem z silnikiem/szczotkami. Cały cykl parania przebiega prawidłowo wraz z wypompowaniem wody ale pralka nie odwirowuje. Czy ktoś z Was miał może podobny problem? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • #2
  kecajk49
  Level 33  
  Ten opis kodu błędu jest nieprawidłowy.
  Co znajduje się wewnątrz bębna pralki?
  Nie , że pranie tylko konkretnie czy nie ma tam jakiejś ciężkiej sztuki,która uniemożliwia równomierne rozłożenie wsadu w bębnie?
  Jeśli nie ma takiej sztuki ,albo jest zbyt mały wsad to albo ujmij jeśli jest za dużo albo dołóż coś namaoczonego jeśli jest zbyt mało.
 • #3
  ventil
  Level 11  
  Pralka nie odwirowała również bez wsadu. Opis kodu błędu jest taki jak widzę z mrugających lampek - po wciśnięciu przycisku start i drugiego obok po lewej, następnie przekręcenia pokrętła o jeden w prawo po chwili wszystkie lampki po kolei zaczynają mrugać jedna po drugiej czyli wszystkie po kolei. Po przekręceniu pokrętła w prawo o następne 9 pozycji w prawo mruga 15 razy przycisk start na czerwono a następnie 5 razy przycisk start na zielono. Skasowałem ten błąd w/g procedury kasowania i następnie pralka wyprała prawidłowo z wirowaniem i teraz błąd nie pokazuje się po wybraniu procedury sprawdzania błędów. Pralka ma już 12lat i poza łożyskami w bębnie nic nigdy się nie działo. Jednak teraz to może być jakaś awaria. I wolał bym ją usunąć wcześniej. A i jeszcze sprawdziłem bęben, odpływ. Zdjąłem gumę odpływową z bębna, sprawdziłem filtr i odpływ - wszystko ok.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 42  
  Skoro pralka ma 12 lat to jeśli problem powróci to sprawdź stan silnika pompy odpływowej bo po 12 latach pracy może być już w kiepskim stanie oraz warto zerknąć na stan szczotek węglowych w silniku.
 • #5
  ventil
  Level 11  
  Dlatego jutro wyjmę silnik główny i sprawdzę. Dam znać jak wyglądają szczotki. Nie mogę tylko rozkodować tego błędu jak na razie.
 • #6
  Kenworth 18
  Level 42  
  Bo takiego błędu nie ma. Błędy w Electrolux to od E10 do E90.
 • Helpful post
  #7
  zhudomel
  Home appliances specialist
  ventil wrote:
  czerwona miga 15 (piętnaście) razy a zielona 5.
  Czyli niewyważony wsad, końcowe fazy wirowania pominięte.
  kecajk49 wrote:
  Ten opis kodu błędu jest nieprawidłowy.
  Jak najbardziej prawidłowy.
  Kenworth 18 wrote:
  Błędy w Electrolux to od E10 do E90.
  I jeszcze trochę innych.
 • #8
  ventil
  Level 11  
  zhudomel wrote:
  czerwona miga 15 (piętnaście) razy a zielona 5.
  zhudomel wrote:
  Czyli niewyważony wsad, końcowe fazy wirowania pominięte.
  Jednak być może kolega zhudomel na 99% ma rację bo to pierwszy raz kiedy żona włożyła do prania poduszkę plus poszewkę. Nasiąknięta poduszka mogła faktycznie spowodować niewyważenie bębna. Gdy zdjąłem boczną pokrywę by widzieć pasek - po nastawieniu pralki na tylko odwirowanie, ale właśnie z tą mokrą poduszką.

  Jednak po zakończeniu cyklu pralka nie mogła ustawić bębna tak by drzwiczki bębna były u góry w pozycji do otwarcia. Co ustawiła bęben to ten sam znów się przekręcał i tak chyba kilkanaście razy aż w końcu stanęła. Nie pamiętam teraz jak się zatrzymał, ale coś mi świta, że w niepoprawnej pozycji. Dziś już zrobiłem trzy prania i na razie pralka wiruje. Kolego zhudomel spytam co to za błąd te 15 czerwonych + 5 zielonych jeśli można wiedzieć? Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź bo pomogła mi ona.
 • #9
  zhudomel
  Home appliances specialist
  ventil wrote:
  co to za błąd te 15 czerwonych + 5 zielonych
  Przecież napisałem.
 • #10
  Piotr2608

  Level 40  
  kecajk49 wrote:
  Ten opis kodu błędu jest nieprawidłowy.
  Kenworth 18 wrote:
  Bo takiego błędu nie ma. Błędy w Electrolux to od E10 do E90.

  Bardzo ciekawa teoria. Możecie mi wytłumaczyć na jakiej podstawie koledzy tak sądzą?
  To są błędy z serii EB0 lub EH0:
  - problemy z napięciem zasilającym (za wysokim, za niskim)
  - problemy z częstotliwością napięcia zasilającego
  ventil wrote:
  ale wnioskuję z kilku opisów podobnych problemów że to problem z silnikiem/szczotkami.

  ... to źle wnioskujesz. Ze względu na fakt iż jest w tej pralce zainstalowany moduł z serii EWM1100 - elektronika jest do naprawy lub istnieje inna przyczyna, która
  zakłóca prawidłowy cykl prania jak np. wyżej wspomniany nie wyważony wsad,
  brak kontaktu na przewodach.
 • #11
  Kenworth 18
  Level 42  
  Ma Pan rację Panie Piotrze to ewidentnie mój błąd za co przepraszam autora tematu.
 • Helpful post
  #12
  kecajk49
  Level 33  
  Sprawę wyjasnia błąd EF5-związany z niewyważeniem wsadu jako że E-to error, F odpowiada liczbie mignięć lampki zielonej czyli 15 -ce a 5 liczbie mignięć diody czerwonej czyli 5-ce.
  I to by było na tyle,sam się z takim sygnałem nie zetknąlem ale w serwisówce Elektroluksa jest ten błąd opisany ale bez opisu jak jest sygnalizowany, nie wiem czy ta pralka ma wyświetlacz ale ma diody i to chyba kończy ten temat
  Dziękuję za uwagę .
 • Helpful post
  #13
  Piotr2608

  Level 40  
  kecajk49 wrote:
  Sprawę wyjasnia błąd EF5

  Czyli jednak znalazł się błąd EF5 ...
  EF5 - Interrupted the spinning phase - Pay attention to the quantity of laundry, Unbalance to high, unbalance >1200gr
  Kody błędów w tej pralce podawane są w trybie Heksagonalnym a w starszych wersjach w trybie binarnym.
 • #14
  ventil
  Level 11  
  Dziękuje wszystkim za odpowiedzi - przyczyną był niewyważony wkład a stało się to pierwszy raz ponieważ pierwszy raz żona włożyła tylko samą poduszkę - tak jak pisałem wcześniej pralka nie mogła ustawić bębna tak by drzwiczki były u góry. Robiła to kilkanaście razy ale bez skutku. Widocznie przed trybem wirowania (moje domysły) tez sprawdza czy bęben jest wyważony i stąd ten błąd. Po wykasowaniu i praniu przez cały tydzień - błąd nie powrócił i pralka pierze i wiruje prawidłowo. Jeszcze raz Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi oraz koledze zhudomel, kecajk49 i Piotr2608 za wyjaśnienie błędów.