Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

01 Sty 2020 11:58 747 13
 • Poziom 10  
  Witam forumowiczów. Wczoraj w ręce wpadła mi drukarka Brother DCP-J152W nie używana od 4 lat. Ma założone nieoryginalne kartridże, ale od poprzedniego właściciela wiem, ze drukowała na nich bez problemu. Do kompletu dostałem kolejnych kilka zestawów tuszy więc już zmieniłem na nowe te 4-letnie które cały czas siedziały załadowane. Po wyczyszczeniu z poziomu oprogramowania (standardowe i dokładne) postanowiłem zobaczyć co wydrukujemy na testowej stronie i co? Wcale was nie zadziwię, bo nic, pusta kartka. Więc pierwszą operację jaką podjąłem to rozkręcenie drukarki i dobrałem się do głowicy (jej nie rozbierałem), której dysze położyłem na gorącej szmateczce na kilkanaście minut. Puściła dużo czarnego tuszu, więc wytarłem ją dokładnie ręcznikiem papierowym, poczekałem aż wyschnie, po czym ją złożyłem do kupy i po ponownym czyszczeniu z poziomu systemu wydruk próbny wyglądał tak.

  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

  Jest jakiś postęp. Po tej operacji ponownie rozebrałem drukarkę. Wziąłem strzykawkę, rurkę i nabierałem po 5 ml wody destylowanej po czym tłoczyłem ją do wszystkich rurek (zasysając i wstrzykując małymi ruchami) z miejsca gdzie wchodzą kartridże. Jak się domyślacie z dysz zaczął pięknie wypływać tusz, wszędzie równomiernie oprócz koloru żółtego, z którego nie wypływało z czterech dysz na samym końcu, bądź początku, jak zwał tak zwał. Powtórzyłem to samo czyszczenie raz jeszcze. Następnie zagotowałem 200 ml wody, dolałem 10 ml spirytusu 96% i na pół cm umieściłem dyszami głowice do gorącego roztworu. Przytrzymałem ją 2 godziny, a w ten czas puściła ponownie czarny tusz. Poczekałem aż wyschnie, złożyłem do kupy i ponownie z poziomu systemu przeczyściłem drukarkę. Tym razem podstawowe i pełne czyszczenie wykonałem po dwa razy. Przyszedł moment na druk testowy.

  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

  Proszę bardzo, jest postęp. Stwierdziłem, że spróbuje trochę przepchać tusz w taki sposób, że stworzyłem w Paintcie czerwony prostokąt i go wydrukowałem. Oto co otrzymałem od drukarki.

  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

  To samo zrobiłem z żółtym. Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu. Na sam koniec zauważyłem taki druk z poziomu drukarki jak "ustawianie w linii" . Wydrukowałem więc:

  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

  Wyskoczyło mi na drukarce, żeby to wyregulować, więc wybrałem moim zdaniem z najsłabiej widocznymi pionowymi paskami. Następnie pokrętłem przy głowicy przykręciłem o jeden stopień zbliżenie dysz aby sprawdzić czy poziome przerwy wystąpią, jednak pozostały. Dałem już jej spokój ponieważ sylwester zbliżał się tuż tuż. Dzisiaj podłączyłem ją z powrotem. Pokrętłem na głowicy wróciłem na standardową pozycję i po podstawowym czyszczeniu z poziomu oprogramowania wykonałem druk testowy i widzę postępy w czerwonym kolorze i czarnym, ale jakby ubytek na niebieskim.

  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.

  Ma ktoś pomysł jakimi jeszcze domowymi sposobami mogę potraktować tą drukarkę? Czy pozostaje tylko i wyłącznie użycie płynu do udrożnienia głowicy? A może cała głowica już podziękowała? Liczę na pomoc, opinię oraz pomysły.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Spec od drukarek
  W maintenance menu wybierz 76 a następnie 4 i mono start.
  Następnie maintenance 09
  Pokaż jak wygląda wydruk po tych czynnościach.
 • Poziom 10  
  Zrobiłem 76/4 . Po tym czyszczeniu (przy okazji jestem ciekaw jakie wykonalem) wyskoczyło, że nie widzi żadnego tuszu. Wyciągnąłem i wsadziłem te same. Czarny i niebieski zaskoczył. Pokazuje, że nie ma żółtego i czerwonego. Znów po wyciągnięciu wszystkich pokazuje, że tylko żółtego nie ma. Jednak przynajmniej połowa tego tuszu jest w środku z tego co widzę. Wsadzić nowe czy problem jest gdzieś indziej?
 • Spec od drukarek
  To czyszczenie zużywa dużo atramentu.
  Wymień komplet i włóż nowe.
 • Poziom 10  
  Najwyraźniej było go już za mało bo zmieniłem na nowe i śmiga. Zrobiłem 09. Oto wydruk przed czyszczeniem: Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.
  No mega postęp. Po czyszczeniu z poziomu drukarki brakuje tych samych bloków, jakość druku kropka w kropkę jak na powyższym zdjęciu. Zrobiłem dodatkowo czyszczenie pełne (zaawansowane) z poziomu pc, ale również nie odbiega od zdjęcia wyżej. Czekam na dalsze pomysły
 • Spec od drukarek
  Zostaw ją na 2-3h i puść 76 4 a później po 2strony kolorów po 1 wypełnionym prostokącie na strone (czerwony, niebieski, żółty i czarny)
 • Poziom 10  
  W takim razie wracam za ok 3h

  Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

  Wróciłem po kolejnym 76/4. Oto druki prostokątów
  Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu. Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu. Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu. Naprawa Brother DCP-J152W po 4-letnim nie używaniu.
  Na czerwonym jak się przyjrzeć widać delikatne żółte przebicia. Moje ustawienia:
  Jakość wydruku: Zwykła
  Typ papieru: Zwykły
  Gęstość: 0
  Tryb kolorów: Normalny
  Wydruk próbny identyczny jak wcześniej, nie robiłem żadnego innego czyszczenia.
 • Spec od drukarek
  Odpuść jej na 12h
  Po 12h 76 4.
  Jeśli nie ruszy to płyn do udrażniania będzie potrzebny.
 • Poziom 10  
  I wtedy wstrzyknąć i pozostawić na kilka godzin żeby się rozpuscił czy po prostu przepłukać nim?
 • Pomocny post
  Spec od drukarek
  Nalać na poduszkę pod głowicą i zostawić na 12h
 • Poziom 10  
  W takim razie jutro z rana pokaże rezultaty po 76/4. Jak to nie pomoże i przyjdzie płyn do udrożniania to będę ciebie wprosił o dalsze wskazówki. Za dzisiejszą pomoc i wiedzę pięknie ci dziękuję.
 • Spec od drukarek
  DieLieCheery napisał:
  W takim razie jutro z rana pokaże rezultaty po 76/4. Jak to nie pomoże i przyjdzie plyn do udrozniania to będę cię wołał. Za dzisiaj i tak dziękuję


  Jeśli nie pomoże leżakowanie głowicy na płynie do udrażniania to trzeba dolać do atramentów płyn i puścić czyszczenie 76 4 odczekać 12h i powtórzyć zabieg.
  Moderowany przez rys57:

  Zbędny tekst usunąłem. Ostrzeżenie przyznałem.

 • Spec od drukarek
  DieLieCheery napisał:
  to będę cię wołał


  wołać możesz psa a nie mnie

  Moderowany przez DriverMSG:

  Za kolejne naruszenie regulaminu pkt. 3.1.9 blokuję możliwość pisania. Proszę ochłonąć i powstrzymać swoje emocje.

 • Poziom 10  
  Płyn do udrażniania głowicy naprawił problem.