Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zestaw do lutowania - propan butan czy acetylen?

hubiwit 04 Sty 2020 12:18 1203 46
  • Pomocny post
    jack63
    Poziom 42  
    hubiwit napisał:
    Może to jest to?

Możliwe. Muszę to przenalizować i wtedy spróbuję to kupić. A potem wypróbować.
    Jednak dla Ciebie może nie być to dobre rozwiązanie, bo wyznaczyłeś sobie bardzo szeroki zakres zastosowań.
    Kiedyś, bo nie było alternatywy, prawie do wszyskiego o czym piszesz, stosowało się palnik acetylenowy z osprzętem.
    Teraz jest wyraźna specjalizacja. Przykładowo, cięcie stali acetylenem jest z deczka bez sensu technicznego i tym bardziej ekonomicznego.
  • TermopastyTermopasty
    miroslaw wielki
    Poziom 28  
    Cięcie tlenem to majątek. plazma najtańsza albo piła.
  • Pomocny post
    ewoo
    Poziom 24  
    miroslaw wielki napisał:
    Acetylen potrafi zabić.

Jak najbardziej, ale można go "okiełznać " i używać bezpiecznie jak w lampach karbidowych. Skonstruowano nawet polską bazookę na acetylen.
    https://www.youtube.com/watch?v=-1rByyTATq8
  • TermopastyTermopasty
    hubiwit
    Poziom 25  
    ewoo napisał:
    miroslaw wielki napisał:
    Acetylen potrafi zabić.

Jak najbardziej, ale można go "okiełznać " i używać bezpiecznie jak w lampach karbidowych. Skonstruowano nawet polską bazookę na acetylen.
    https://www.youtube.com/watch?v=-1rByyTATq8

Przypominają się czasy dzieciństwa jak się w zaspach śnieżnych robiło zamknięte groty i wysadzało karbidem :D
    ewoo
    Poziom 24  
    hubiwit napisał:
    Przypominają się czasy dzieciństwa jak się w zaspach śnieżnych robiło zamknięte groty i wysadzało karbidem

Puszek po lakierze nie wyrzucało się. Palców nie urywało jak dziś petardy.
    hubiwit
    Poziom 25  
    Zestaw do lutowania - propan butan czy acetylen? Zestaw do lutowania - propan butan czy acetylen? Zestaw do lutowania - propan butan czy acetylen?

Tak to wyszło w pierwszym podejściu, nie miałem azotu więc w środek leciała mieszanka ArCo2. Zastanawiam się tylko czy ta pasta lutnicza (otulina) nie szkodzi obiegowi chłodniczemu? - na tym filmie chyba było lutowane bez pasty. PRzez ta otulinę łatwiej się rozlewa spoiwo poza złącze.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    hubiwit napisał:
    PRzez ta otulinę łatwiej się rozlewa spoiwo poza złącze.

Znaczy działa :-) . Technikę musisz dopracować.
    hubiwit napisał:
    Zastanawiam się tylko czy ta pasta lutnicza (otulina) nie szkodzi obiegowi chłodniczemu?

Robi się płukanie układu po lutowaniu, w trakcie nie trzeba nic podawać.
    hubiwit
    Poziom 25  
    Będzie trochę trudno przepłukac taki układ na czynnik chłodniczy i potem go wysuszyć. Sprawdziłem w instrukcji agregatu i jest mowa o lucie miedziano fosoforowym bez pasty, w osłonie azotu wewnątrz.

Zestaw do lutowania - propan butan czy acetylen?
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Azot wewnątrz ma zapobiec ewentualnemu przeciekaniu lutu do wewnątrz, i zapobiec utlenianiu. Jak już pisałem lut CuP bez topnika ( otulina/pasta) jest tylko do nowych i czystych ulementów ( nie pokrytych warstwą tlenków ). Przy lutowaniu nowych układów używałem CuP, przy naprawach starych tylko Ag o różnej zawartości srebra.
  • Pomocny post
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Jak przekupy na rynku.
    https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-lutowania...BfwrRGNxhZZ3aM49KaEovuM6s36U6tjhoCWLkQAvD_BwE
    Palniki propanowe mają dyfuzory do lepszego mieszania się gazów. I są dedykowane tylko do tej mieszanki. Zresztą tak jak acetylen i tlen.
    Ja lutuje takim zestawem i radzę sobie nawet że średnicami 35mm .
    Bajki o acetylen ach i innych bzdetach które tu Panowie piszą to aż od nich głową boli. Wykonuje naprawy wymiany i przeróbki w węzłach cieplnych i wiem dlaczego stosuje się spawanie gazami. Jest to system pracy który nie wiele kosztuje i wybacza błędy montażowe. Do pracy z tigiem trzeba wszystko mieć spasowane na grubość włosa . A robocizna droższa czterokrotnie. Ale często inwestor chce otrzymać dłuższą gwarancję na usługę i zgadza się z kosztami a my ramach umowy święcimy mu 10 wyrywkowych spawów które dołączamy do dokumentacji po wykonawczej. Acetylenem ściankę 4mm robię jednym przejciem . Ta samą rurę tigiem 3 przejścia. Jakość spawu tigiem jest nieporównywalna.
    Ci co glądali zdjęcia po świeceniu wiedzą jaka jest róznica
  • Pomocny post
    bearq
    Poziom 37  
    Z całym szacunkiem ale ten palnik z twojego linku to o kant kuli rozbić. Kupiłem go jakiś czas temu właśnie do lutowania i nie nadaje się on do tego ani trochę. Dość że wykonany jest z jakiegoś pseudo odlewu czy nie wiadomo czego to w dodatku na każdej dyszy miał taką miotłę że grzał wszystko w koło tylko nie to co potrzeba. Dobry palnik do lutowania kosztuje kilka stówek a czym mniejszy tym droższy bo i wzrasta dokładność wykonania dysz.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    To był przykład palnika a konkretną propozycja zakupu ja posiadam GCE.
    Na większą robotę jest mega poręczny biorę w rękę zestaw i cisnę między szczeliny.
    hubiwit
    Poziom 25  
    Temat zamykam, ostatecznie jestem mega zadowolony z palnika peruna. Jedyną wadą przy mniejszych pracach i z trudnym dostępem jest wielkość i waga - szczególnie jak mam jeszcze bezpieczniki przypalnikowe. Poradziłem sobie wyginając jedną końcówkę w łuk, tak że mogę też grzać rurki od tyłu z trudnym dostępem. Mniejszymi dyszami fajnie lutuje się aluminium - bez problemu idzie przylutować rurkę o średnicy ścianki 1mmdo blachy 5mm bez zalania rurki w środku. Testowałem też połączenie miedzi do stali itp. Końcówki do cięcie robią robotę nawet przy grubych blachach.
    Generalnie w moim odczuciu palnik acetylenowy-tlenowy jest o wiele bardziej uniwersalny, precyzyjny, daje lepsze możliwości regulacji kształtu i temperatury płomienia, pracy punktowej itp. Co do bezpieczeństwa to wiadomo - przestrzeganie podstawowych zasad, bezpieczniki przypalnikowe i przyreduktorowe. Butla sprężarki powietrza 8 bar też potrafi zabić.
    Dziękuje wszystkim za pomoc.