Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z charczącymi głośnikami

Dydzio 24 Sep 2005 12:55 1394 2
    Dydzio
    Level 30  
    Źródło: komp ze zintegrowaną dźwiękówką; niestety nie znam impedancji wyjścia, ale pewnie jakaś standardowa

Wzmacniacz: Unitra ŁZR PW-7011; wyjście 2x25W, 8Ω, wejście: "TUNER" niestety nie może odczytać wartości wejścia, bo na nim stoi monitor, do którego mam podłączony komputer, na którym właśnie piszę :P ; pozostałe wejścia to "TAPE" (chyba chinche), "PHONO" i "AUX". Wzmacniacz przerabiany; opis poniżej.

Kolumny: Unitra Tonsil, dwudrożne. Przerabiane, opis poniżej.

Przeróbka wzmacniacza: dostałem go od kumpla, miał spaloną końcówke mocy; wymieniłem obie pary tranzystorów na nowe (chyba nawet zamienniki, już nie pamietam), ale wzmak nadal palił bezpieczniki wewnątrz. Zmierzyłem miernikiem - w miejscu bezpiecznika 2A płynęło kilkanaście amper ;/ Więc idąc po najniższej linii oporu rezystory dużej mocy, ułamek oma (0,47 lub 0,22 też już nie pamiętam) zamieniłem na rezystory dużej mocy, ale bez ułamka (0,22 na 22Ω lub 0,47 na 47Ω). Wzmacniacz gra do dziś, ale... opis poniżej :D

Przeróbka kolumn: W miejsce Tonsilów GDN 16/15 (rozwalone zawieszenie) wsadziłem Alphardy DW65K.

Problem: Już od ok. połowy mocy wzmacniacza głośniki charczą. Próbowałem zarówno zmniejszyć natężenie dźwięku na kompie a zwiększyć na wzmacniaczu, jak i odwrotnie; poza pogorszeniem dźwięku z pierwszym przypadku, żadnych zmian.

Czego to może być wina??? Źle dobranych głośników, źle zreperowanego wzmacniacza (jestem amatorem, sam go naprawiałem, ale i tak jestem z siebie dumny, że w ogóle działa), a może jedno i drugie???

Co o tym sądzicie???
    drrrrr
    Level 16  
    Dales czadu z tymi rezystorami (prawdopodobnie emiterowe). Wzmacniacz ma "poleciane" tranzystory mocy dlatego plynie przez nie prad zwarcia zasilacza. Wymieniajac rezystory na 22 (47) omow wzmacniacz gra na tranztstorach sterujacych oddajac moze pol wata mocy, lub na tylko jednej polowce sinusoidy i dlatego charczy.
    Mysle, ze trzeba go porzadnie naprawic, albo wymienic koncowki mocy na jakis kit na 7294 lub podobnym.
    Dydzio
    Level 30  
    drrrrr wrote:
    Dales czadu z tymi rezystorami (prawdopodobnie emiterowe). Wzmacniacz ma "poleciane" tranzystory mocy dlatego plynie przez nie prad zwarcia zasilacza. Wymieniajac rezystory na 22 (47) omow wzmacniacz gra na tranztstorach sterujacych oddajac moze pol wata mocy, lub na tylko jednej polowce sinusoidy i dlatego charczy.
    Mysle, ze trzeba go porzadnie naprawic, albo wymienic koncowki mocy na jakis kit na 7294 lub podobnym.

Ale tranzystorki są nowe, zachowywały się tak, jak opisałem, od kiedy je wsadziłem... Pół wata to one nie dają, bo gra nawet głośno, ale wydaje mi się, że jednak troszkę za cicho :) Chciałbym jednak z niego nieco więcej wycisnąć!!!