Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki multimetr laboratoryjny do serwisu audio

02 Jan 2020 09:14 819 11
  • Level 38  
    Witam, potrzebuję zakupić dość dokładne multimetry, rozważam:
    Siglent SDM3055
    Rohde Schwarz HMC8012
    Keithley 2110
    Rigol DM3068

Czy te nowe Keithleye są tak samo dobre i długowieczne jak stare 2000/2015?

Najchętniej kupiłbym dwie sztuki Keithleya 2015 ale w Polsce praktycznie nie osiągalne, a wole nie ryzykować 6-7tyś za granicą.

wykorzystywane będą w serwisie audio głównie do podwójnych pomiarów (mniej istotny parametr) i długotrwałych pomiarów napięć pod moją nieobecność (istotny parametr) interesują mnie wyłącznie multimetry stołowe
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 39  
    Rozmnożyły ci się posty. Kup Rohde Schwarz HMC8012 o ile masz taką możliwość.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja bym podszedł nieco inaczej do tematu.
    Który w przypadku uszkodzenia, konieczności kalibracji, zdobycia ewentualnych schematów będzie najprostszy w naprawie / kalibracji / zdobyciu części zamiennych.
    Na pewno nie kupiłbym R&S z prostego powodu - mało znany, mała ilość sprzedanych egzemplarzy, mało informacji w sieci, prawdopodobnie serwisówka i instrukcja kalibracji nie będzie dostępna.
    Keithley 2110 - jego wersja "no name" to Picotest M3510A ( powinien być tańszy), może kiedyś wypłyną serwisówki i będą szanse na naprawę.
    Rigol - marka znana ale do mnie ten model nie przemawia.
    Siglent - marka przebojem wchodząca na rynek od kilku lat, dostępna instrukcja kalibracji ( pewnie kiedyś schematy wypłyną), być może jest możliwość hakowania ( trzeba by pogmerać na forach), dobra cena.
    Jeśli boisz się kupić używany Keithley 2015, to celowałbym w Siglenta lub 2110 lub Picotest.
    Musisz przeanalizować na których parametrach Ci najbardziej zależy i dokonać wyboru.
  • Level 1  
  • Level 39  
    rubens wrote:
    Ja bym podszedł nieco inaczej do tematu.
    Który w przypadku uszkodzenia, konieczności kalibracji, zdobycia ewentualnych schematów będzie najprostszy w naprawie / kalibracji / zdobyciu części zamiennych.
    Na pewno nie kupiłbym R&S z prostego powodu - mało znany, mała ilość sprzedanych egzemplarzy, mało informacji w sieci, prawdopodobnie serwisówka i instrukcja kalibracji nie będzie dostępna.

Ja bym się zaś nie przejmował tymi sprawami, bo te urządzenia są niezawodne. R&S ma przedstawicielstwo w Warszawie, gdzie inni nie koniecznie. Jednak R&S to robi sprzęt zawodowy.
    Posiadam akurat od paru lat Picotest M3510 i też jest to sprzęt niezawodny. Nigdy się nic nie uszkodziło.
    Myślę, że piszesz tak bo stykasz się z przyrządami z przed kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat. Z tej perspektywy patrząc to warto mieć dostęp do serwisówki. Niemniej jednak obecnie przyrządy są robione w oparciu o specjalizowane ASIC i inne nietypowe elementy, więc i tak naprawiać się ich nie da w labie amatora, bo te części są praktycznie nieosiągalne.
    Trzeba się z tym pogodzić, jednak mając na uwadze, że współczesne przyrządy nie są zbyt awaryjne.
  • Level 38  
    Dziękuję za odpowiedzi
    zakupu używanego sprzętu się nie boję ale tylko na terenie Polski z możliwością sprawdzenia i odbioru osobistego, szczególnie po ostatnich zakupach w Japonii gdzie potrzaskali mi transport Luxmana za 10tyś
    W przypadku napraw i tak będę skazany na wykonanie tego w firmie zewnętrznej

Dodano po 1 [minuty]:

zdzisiek1979 wrote:
    A który z nich mierzy THD ? chyba żaden.
    Nie wiem czy ma sens taki multimetr w serwisie audio.

Tylko Keithley 2015, pomiar THD nie jest mi potrzebny chociaż, nie serwisuje odbiorników radiowych, nie buduje własnych urządzeń
  • Level 1  
  • Level 28  
    Stare lepsze fakt, tylko znowu trafić egzemplarz w dobrym stanie u nas to jest trudno. Pozostaje ebay.
    Tam też jest różnie na ogół nie jest źle ale takie kalibrowane też sobie będą kosztować.
    Po za tym po co 5 czy 6 cyfrowy multimetr do serwisu audio ?
    TO są urządzenia laboratoryjne do troszkę innych zastosować niż serwis.
    Ten Keithley 2110 - to wania chińszczyzną brandowaną K. a dziś będącym pod egidą Tektronixa - nie polecam.
    Jeśli Keithley to 2015 on ma pomiar THD
    u nas nie kupisz
    ale na ebay
    https://www.ebay.com/itm/Used-Keithley-2015-T...210602?hash=item1a7fea4a6a:g:YSIAAOSw4y1dU6gJ
    Cena 500 $ być może mniej. to u nas się zrobi ok 3000 może trochę wiecej.
    Ale nowy nie jest no niestety marka ta się ceni ta seria multimetrów była niezawodna a kalibracja prosta.
  • Level 38  
    max-bit wrote:
    Po za tym po co 5 czy 6 cyfrowy multimetr do serwisu audio ?
    TO są urządzenia laboratoryjne do troszkę innych zastosować niż serwis.
    Ten Keithley 2110 - to wania chińszczyzną brandowaną K. a dziś będącym pod egidą Tektronixa - nie polecam.
    Jeśli Keithley to 2015 on ma pomiar THD

4 1/2 cyfry w zupełności wystarczy, serwisuje hi-endowy sprzęt audio, potrzebuje takiej dokładności, te multimetry wytypował nie ze względu na wielkość wskazań

Keithley 2115 jest moim faworytem ale raczej nie zdecyduje się na zakup z wysyłką, w Polsce niestety nie osiągalny temat, był tylko jeden na przestrzeni kilku lat na allegro.

Z tego co można kupić w Polsce chyba najbardziej przemawia do mnie albo R&S albo Rigol
  • Level 41  
    @Uzytkowinik19 ja to już Ci chyba pisałem, żebyś sobie kupił starszy, a sprawdzony multimetr. Typu Keithley 199, HP 3456A, 34401A.

A do pomiaru THD kupił miernik THD, bo to jednak trochę inaczej się pracuje z miernikiem THD.