Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"powtarzające się" rozjaśnianie i ściemnianie oświetlenia

ekmir 12 Sty 2020 22:12 423 32
 • #31
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Skoro działają, to pozostaje zrobić sterowanie PWM. Jedno z możliwych rozwiązań: generator szybkiego trójkąta wspólny dla wszystkich łańcuchów, generator wolnego trójkąta odrębny dla każdego łańcucha (do w miarę przyzwoitego generatora trójkąta potrzebne są 2 wzmacniacze operacyjne, ale można też coś pokombinować na tranzystorach, zresztą nie musi być trójkąt - ważne jest, żeby generowany przebieg był płynny, i możliwie podobny ze wszystkich generatorów - pewnie generator sinusa na jednym tranzystorze też się nada), oraz na każdy łańcuch komparator (jego wejścia powinny być podłączone jedno do szybkiego "trójkąta", drugie do wolnego), i tranzystor (raczej NPN, albo N-MOSFET, do wzmocnienia sygnału z komparatora).

  Jeśli w roli trójkąta ma być sinus, to może być z generatora z potrójnym przesuwnikiem fazy (na członach RC) - zobacz w Wikipedii:Generator RC. Coś zbliżonego do trójkąta daje NE555, ale... na kondensatorze, nie na wyjściu. I to samo może dać układ ze wzmacniaczem operacyjnym, albo komparatorem (Wikipedia:Comparator–based relaxation oscillator - ale zapomnieli, że komparator ma wyjście "otwarty kolektor" i potrzebuje opornika wyjście - +zasilania) - też trójkąt będzie na kondensatorze.

  Pewnie komparator LM111, czy LM211 mógłby sterować łańcuch LED-ów bez pomocy dodatkowego tranzystora (włączasz łańcuch między jego wyjście, a +zasilacza; -zasilacza ma być połączony z masą), ale tańszy i łatwiej dostępny LM311 ma dopuszczalne napięcie na wyjściu 40V, i tranzystor by mu się przydał; a komparatory takie jak LM339 (poczwórny), czy LM393 (podwójny) mają za mały prąd wyjściowy (i może napięcie też), więc koniecznie potrzebują jakiegoś BC546 do pomocy. Baza BC546 do wyjścia komparatora, emiter do masy, kolektor przez łańcuch LED-ów do +zasilacza, i opornik między bazą, a +zasilania komparatorów (komparatorów, ani wzmacniaczy operacyjnych nie można zasilać napięciem 46V - zwykle mają dopuszczalne około 30V, trzeba im zrobić odrębne zasilanie niższym napięciem).
 • BotlandBotland
 • #33
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Gotowe moduły sporo kosztują (sam NE555 około 0,5zł) i mają wyprowadzony tylko sygnał prostokątny, a nie "trójkątny", który jest potrzebny.

  Natomiast jest kwestia, czy lepiej NE555 (8 pinów, 1 generator, potrzeba dodatkowo 2 oporników i 1 kondensatora, choć jakby podłączyć opornik do OUT zamiast do DIS, to 1 opornik), czy np. LM324 (14 pinów, 4 generatory, do każdego potrzebne 3 oporniki i kondensator), albo LM358 (8 pinów, 2 generatory, do każdego 3 oporniki i kondensator); każdy z tych układów scalonych kosztuje z grubsza tyle samo, więc na NE555 wyjdzie najdrożej, za to (zwłaszcza w wersji z 1 opornikiem) najmniej dodatkowych elementów na generator, więc prościej; lutowań chyba prawie tyle samo (dla NE555 łączysz 1 do masy, 4 i 8 do +, 2 i 6 do kondensatora (drugi jego koniec do masy, to ma być ujemny, jeśli to elektrolityczny), opornik między kondensator, a 3).

  No i same generatory niczego nie załatwiają, potrzeba jeszcze komparatorów. Zasada jest taka: do sterowania łańcuchem dostajesz z generatorów dwa sygnały, jeden zmienia się z częstotliwością np. 1kHz, drugi np. 0,1Hz, i łańcuch świeci np. kiedy napięcie z pierwszego jest większe od napięcia z drugiego - co daje na zmianę płynne rozjaśnianie i przyciemnianie z okresem 10 sekund (naprawdę jest miganie z częstotliwością 1kHz i ze zmiennym wypełnieniem, ale tego migania nie widać).

  Alternatywą jest użycie Arduino (+ opornika i tranzystora do każdego łańcucha) - mało elementów, duże możliwości (można zrobić np. tak, że łańcuch będzie zmieniał jasność w urozmaicony sposób, czasem szybko, czasem powoli), ale trzeba zaprogramować - napisać program, w którym zakoduje się wszystkie efekty, jakie zechce się uzyskać.