Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wideodomofonu+unifon na nowy zestaw.

02 Sty 2020 21:05 642 29
  • Poziom 26  
    Witam
    Proszę o poradę jaki zestaw kupić wideodomofon+unifon ? Obecnie posiadam taki zestaw firmy Commax (chyba 13 latek). Był już naprawiany parokrotnie więc z racji wieku decyzja o wymianie. Kabelki w ścianie to 5 par i dodatkowo od transformatora do dwu elektrozamków grubsze przewody jeden elektrozamek z pamięcią.
    Wideodomofon najlepiej bez słuchawki (głośnomówiący), kolorowy, w miarę porządna kamera (najlepiej w metalowej obudowie choć nie koniecznie) no i do tego unifon. Nie bardzo potrafię sam zestawić taki zestaw .
    Dodatkowe opcje choć nie konieczne to możliwość zapisu z kamery i komunikacja ze smatrfonem.
    Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

............................................................................
    Ogłoszenie

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Ircys napisał:
    Np. Fermax:
    1. zestaw ref. 9451 https://tinyurl.com/tkv66oq
    2. unifon ref. 3421 https://tinyurl.com/swreqhu
    3. aplikacja Blue https://tinyurl.com/wgsdt3l

Pozdrawiam

Witam
    @Ircys piękny zestaw, tylko z tego co znalazłem to całość około 3000 pln :( .
    Ze względu na cenę to raczej poza moim zasięgiem. Mam do wydania 1500 max.
    Zestaw który poleciłeś wygląda super estetycznie i ma co potrzeba ale cena :( , więc poza moim zasięgiem.
    Dzięki bardzo za sugestię.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli masz 1500 to odpuść sobie coś z przekierowaniem na telefon. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ten unifon musi być?
    Jak dokładnie idzie to okablowanie. Ile żył. Jakie odległości?
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    suworow napisał:
    Jeżeli masz 1500 to odpuść sobie coś z przekierowaniem na telefon. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ten unifon musi być?
    Jak dokładnie idzie to okablowanie. Ile żył. Jakie odległości?

Witam
    Dom ma dwie kondygnacje, mieszkam na piętrze i tam jest wideodomofon. Mieszkała z nami córka z rodziną na parterze i tam był unifon który pozwalał również na otwieranie furtki i drzwi wejściowych. Obecnie ten unifon to nie jest temat musi być i już :) bo przecież jak by było przekierowanie na smartfona to no problem :D (jestem na dole czy w piwnicy mam komunikację).
    Okablowanie - z piętra na parter 5 par do szafki, do tejże szafki 5 par z unifonu i 5 par z kamery z zewnątrz. W szafce transformatory do otwierania elektrozamków (elektrozamki na prąd zmienny więc może konieczna wymiana) w furtce i drzwiach. Do szafki zasilanie 230V.

Odległości: piętro- szafka jakieś 15m przewodu
    Unifon-szafka 2m
    Szafka-kamera furtka 10m
    szafka -drzwi 3m

Więc ostatecznie ten unifon można wykluczyć ale to przekierowanie było by niezłe.
    Na znanym portalu aukcyjnym jest tego masę i to z przekierowaniem na smarta nawet za 1000 .
    Wydać kasę to nie sztuka i zostać z ręką w nocniku :) . Proszę dlatego tu o porady. Więc jak byś mógł pochylić się nad tematem.

Ten Fermax bardzo mi się spodobał ale cóż.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie
  • Pomocny post
    Instalatorzy rzadko miewają doświadczenia z podobnymi sprzętami z serwisów aukcyjnych. Ja swego czasu opisywałem na forum działanie jednego z nich ( a w zasadzie brak działania ;) )
    Pytanie czy musi być rozmowa czy nie wystarczy zwykłe powiadomienie na telefon o tym, że ktoś dzwoni i ewentualnie możliwość otwarcia furtki?
    Niepotrzebne skreślić :)
    Bo w takim przypadku wystarczył by wideodomofon w granicach 1200 zł i moduł gsm, lub po prostu dzwonek bezprzewodowy.
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    suworow napisał:
    Instalatorzy rzadko miewają doświadczenia z podobnymi sprzętami z serwisów aukcyjnych. Ja swego czasu opisywałem na forum działanie jednego z nich ( a w zasadzie brak działania ;) )
    Pytanie czy musi być rozmowa czy nie wystarczy zwykłe powiadomienie na telefon o tym, że ktoś dzwoni i ewentualnie możliwość otwarcia furtki?
    Niepotrzebne skreślić :)
    Bo w takim przypadku wystarczył by wideodomofon w granicach 1200 zł i moduł gsm, lub po prostu dzwonek bezprzewodowy.
    pozdrawiam

Mógłbyś może przedstawić oba warianty. Dzwonek bezprzewodowy wykluczam (miałem do drugiego wejścia i zupełnie się nie sprawdzał :( , nie w sensie dzwonienia tylko wpuszczania niechcianych gości :) ).
    Może mógłbym coś doskrobać ze skarpety :D :D
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Dzwonek bezprzewodowy uruchamiany z wideodomofonu. Ten się sprawdzi. Pytanie czy musi być to rozwiązanie mobilne czy wystarczy taki dzwonek umieszczony w odpowiednim miejscu :)

1. monitor np taki: https://www.gde.pl/cdv-70h-white
    2. panel bramowy: https://www.gde.pl/drc-40kpt + odpowiedni daszek ( obudowa)
    3. unifon prawdopodobnie wystarczy ten co miałeś.
    4. zasilacze/ transformatory pewnie mogą zostać. Daj ich modele.
    I teraz
    używany moduł GSM lub coś w pokroju sonoff-a z wejściem. Moduł gsm co prawda wymaga karty sim, ale za to jest pewniejszy. sms raczej przyjdzie, w przypadku sonoffa istnieje ryzyko że np zwiesi się aplikacja i po powiadomieniu.
    zwykły dzwonek bezprzewodowy z przyciskiem na 12V i radiolinia do sterowania furtką.
    Pytania pomocnicze: podaj modele obecnego sprzętu, napisz czy masz automatyczną bramę i ewentualnie system alarmowy.
  • Poziom 26  
    Wideodomofon DPV-4HP , Transformatory toroidalne jeden 20VA 230V na 12V , drugi 40VA i wturne też 12V.
    Unifon nie mam jak teraz zdemontować co by podejrzeć model :) .
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Masz jedną furtkę, czy dwie? Po co aż dwa transformatory? Czy jesteś pewien, że oba obsługują furtkę/ furtki? Może jeden jest np od oświetlenia?
    Nie zdejmuj. Jak rozumiem pod monitorem masz dwie wtyczki. jedną wpiętą w gniazdo kamery a drugą w gniazdo interkom?
  • Poziom 26  
    Tylko furtka i drzwi wejściowe . Coś kojarzę, że jak był jeden to był problem z którymś elektrozamkiem .Tak dwie wtyczki

Wymiana wideodomofonu+unifon na nowy zestaw.
    Jak rozumiem przed wejściem do domu nie ma kamery? czy otwierając furtkę otwierasz jednocześnie drzwi wejściowe?
    Ten jeden 20VA powinien bez problemu obsłużyć dwa elektrozaczepy na raz. Przy wymianie sprzętu warto się temu przyjrzeć.
  • Poziom 26  
    suworow napisał:
    Jak rozumiem przed wejściem do domu nie ma kamery? czy otwierając furtkę otwierasz jednocześnie drzwi wejściowe?
    Ten jeden 20VA powinien bez problemu obsłużyć dwa elektrozaczepy na raz. Przy wymianie sprzętu warto się temu przyjrzeć.

Nie przed wejściem do domu nie ma kamery, tak otwierane są też drzwi (elektrozamek z pamięcią).
    Jest dodatkowa kamera WiFi obserwująca teren od ulicy.
    kameleon11116 napisał:
    Nie przed wejściem do domu nie ma kamery, tak otwierane są też drzwi (elektrozamek z pamięcią).

Czyli jak kogoś wpuścimy na podwórko a nie wchodzi do domu, to drzwi pozostaną otwarte.
    kameleon11116 napisał:
    Jest dodatkowa kamera WiFi obserwująca teren od ulicy.

Ale ta nie ma nic wspólnego z wideodomofonem jak rozumiem?
    Jakieś pytania?
  • Poziom 26  
    Nie to zupełnie osobna kamera :) ,podgląd przez dekoder satelitarny (kamerka w liście kanałów ;) ) na TV, smarfonie , PC.
    Z tym wpuszczeniem na posesję i otwartymi drzwiami też się zgadza ,pozostają otwarte (nie pamiętam tylko czy był to jakiś czas np. 25s). Teraz nie mam jak sprawdzić.
    Z Commaxem mam złe doświadczenie, bo ten obecny naprawiany był chyba ze 4 razy. Z tego co pamiętam 2 razy monitor i 2 razy panel zewnętrzny.
    Wiem Commax praktycznie nie wymagał by ingerencji w instalację. Nie mniej zmianę połączeń bym ogarnął więc może jakaś inna firma. Nie wiem może generalnie wideodomofony się często psują ?
    Tak podliczam i może udało by się doskrobać ze 700.
    kameleon11116 napisał:
    Z Commaxem mam złe doświadczenie, bo ten obecny naprawiany był chyba ze 4 razy. Z tego co pamiętam 2 razy monitor i 2 razy panel zewnętrzny

Dziwne. Te czarno-białe potrafiły działać bez problemu i po kilkanaście lat....
    kameleon11116 napisał:
    Z tym wpuszczeniem na posesję i otwartymi drzwiami też się zgadza ,pozostają otwarte (nie pamiętam tylko czy był to jakiś czas np. 25s)

Jeżeli był zaczep z pamięcią to pozostawał otwarty do czasu klepnięcia drzwiami. No chyba że wmontowany był jakiś układ czasowy....

Może jakiś Vidos + bramka. Ale jeżeli zależy Ci tylko na tym by obsługiwać wideodomofon gdy jesteś w domu, to ja bym w to nie szedł.
  • Poziom 26  
    Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi , zakup dopiero za kilka tygodni więc będę czytał, czytał, czytał .

Pozdrawiam serdecznie.

No i tak po wielogodzinnych poszukiwaniach i czytaniu decyzja prawie zapadła :D .
    Tak w 95% pewności skłaniam się ku zakupowi tego zestawu:

https://bomap.pl/pl/p/Wideodomofon-jednorodzi...rowaniem-polaczen-na-komorke-nowa-wersja/2332
    Druga połowa dołoży 700 :D :D :D

Teraz pytanie jak zrealizować otwieranie drzwi . Furtka będzie połączona z kamerą (elektrozaczep muszę wymienić bo mam AC). W drzwiach też mam AC(też do wymiany, lub zastosować przekaźnik i wykorzystać istniejące trafo do tego zaczepu) ale chyba będzie konieczne zastosowanie tego modułu:

https://bomap.pl/pl/p/Modul-dodatkowego-przekaznika-ref.-1418-do-zestawow-Fermax-WAY-KIT/2000

Wszelkie podpowiedzi mile widziane :D:D
    Dziękuję
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    To dobry wybór. Zestaw działa stabilnie. Podłączenie jest proste jak budowa cepa.
    Konfiguracja ze smarfonem też jest dość prosta.
    Gdy chcesz otwierać 2 wejścia niezależnie, to potrzebujesz tego przekaźnika.
    Gdy wejścia mają być otwierane jednocześnie można zastosować zwykły przekaźnik
    i transformator(-y), które już masz.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Ircys napisał:
    To dobry wybór. Zestaw działa stabilnie. Podłączenie jest proste jak budowa cepa.
    Konfiguracja ze smarfonem też jest dość prosta.
    Gdy chcesz otwierać 2 wejścia niezależnie, to potrzebujesz tego przekaźnika.
    Gdy wejścia mają być otwierane jednocześnie można zastosować zwykły przekaźnik
    i transformator(-y), które już masz.

Pozdrawiam

Witam
    Jeśli zastosuję ten dodatkowy moduł to jak jest realizowane niezależne otwieranie zaczepów? Jak wybieram co ma być otwarte? Zaczepy muszę wymienić, jeśli będą niezależnie otwierane to nie muszę mieć w drzwiach zaczepu z pamięcią ?. Niestety trafa będę zmuszony zlikwidować żeby zmieścić nowy zasilacz na szynę do szafki + moduł.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    kameleon11116 napisał:

Jeśli zastosuję ten dodatkowy moduł to jak jest realizowane niezależne otwieranie zaczepów? Jak wybieram co ma być otwarte?

Przycisk kluczyka i przycisk bramy.
    Z dodatkowym przekaźnikiem masz większe możliwości konfiguracyjne, ale można też obyć się bez niego, gdy zastosujesz zwykły(-łe) przekaźnik(-) i i zasilacz. To zależy tylko od Twojego stopnia zaawansowania i zacięcia technicznego.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Ircys napisał:
    kameleon11116 napisał:

Jeśli zastosuję ten dodatkowy moduł to jak jest realizowane niezależne otwieranie zaczepów? Jak wybieram co ma być otwarte?

Przycisk kluczyka i przycisk bramy.
    Z dodatkowym przekaźnikiem masz większe możliwości konfiguracyjne, ale można też obyć się bez niego, gdy zastosujesz zwykły(-łe) przekaźnik(-) i i zasilacz. To zależy tylko od Twojego stopnia zaawansowania i zacięcia technicznego.

Pozdrawiam

Myślę że ogarnę to bez problemu ;), w razie kłopotów to dopytam :D . Szafka w ścianie jest niewielka więc muszę wywalić transformatory, instalacja ze zwykłymi przekaźnikami nie sprawiła by mi kłopotu ;) ale z powodu szyny i nowego zasilacza, zastosuję oryginalny moduł.
    Dziękuje za wyjaśnienie.

Pozdrawiam
  • Specjalista Domofony
    kameleon11116 napisał:

Szafka w ścianie jest niewielka więc muszę wywalić transformatory, instalacja ze zwykłymi przekaźnikami nie sprawiła by mi kłopotu ;) ale z powodu szyny i nowego zasilacza, zastosuję oryginalny moduł.

Zwróć uwagę, że oryginalny moduł ma dość małą wydajność, gdy chcesz nim zasilać elektrozaczep - 250mA i może nie wystarczyć w Twoim wypadku - 2 elektrozaczepy.
    Skoro rozdzielnicę masz małą, to na Twoim miejscu nie kupowałbym od razu przekaźnika dedykowanego i nie wywalał transformatorów, a spróbował to zrobić na zwykłym małym przekaźniku i jakimś dodatkowym (starym?) zasilaczu. Może się tak okazać, że gdy do rozdzielnicy wrzucisz zasilacz 1440 i przekaźnik 1418 to zajmiesz całe miejsce i gdy okaże się, że wydajność jest za mała, to już nie będziesz miał miejsca na dołożenie NIEZBĘDNEGO w tym wypadu dodatkowego zasilacza.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Ircys napisał:
    kameleon11116 napisał:

Szafka w ścianie jest niewielka więc muszę wywalić transformatory, instalacja ze zwykłymi przekaźnikami nie sprawiła by mi kłopotu ;) ale z powodu szyny i nowego zasilacza, zastosuję oryginalny moduł.

Zwróć uwagę, że oryginalny moduł ma dość małą wydajność, gdy chcesz nim zasilacz elektrozaczep - 250mA i może nie wystarczyć w Twoim wypadku - 2 elektrozaczepy.
    Skoro rozdzielnicę masz małą, to na Twoim miejscu nie kupowałbym od razu przekaźnika dedykowanego i nie wywalał transformatorów, a spróbował to zrobić na zwykłym małym przekaźniku i jakimś dodatkowym (starym?) zasilaczu. Może się tak okazać, że gdy do rozdzielnicy wrzucisz zasilacz 1440 i przekaźnik 1418 to zajmiesz całe miejsce i gdy okaże się, że wydajność jest za mała, to już nie będziesz miał miejsca na dołożenie NIEZBĘDNEGO w tym wypadu dodatkowego zasilacza.

Pozdrawiam

Witam
    Tak też zrobię, dam dwa przekaźniki na DC (to tylko kilkanaście zł. :D ) sterujące zaczepem AC i obejdzie się bez wymiany zaczepów jak zostaną transformatory. Szafka nie ma tylnej ściany więc mogę troszkę pogłębić i powinienem to zmieścić. Oszczędność kilku stówek :D:D. (zaczepy +moduł).
    Dziękuję i pozdrawiam.
    kameleon11116 napisał:
    sterujące zaczepem AC i obejdzie się bez wymiany zaczepów jak zostaną transformatory.

A ja grzecznie nadal pytam po co dwa transformatory, skoro ten mniejszy powinien spokojnie ( z duzym zapasem mocy) obsłużyć oba zaczepy.
    Dwa gdybyś jeden z przekaźników dał czasowy, to można zrezygnować z tego zaczepu z pamięcią ;)

Dodano po 3 [minuty]:

kameleon11116 napisał:
    sterujące zaczepem AC i obejdzie się bez wymiany zaczepów jak zostaną transformatory.

A ja grzecznie nadal pytam po co dwa transformatory, skoro ten mniejszy powinien spokojnie ( z duzym zapasem mocy) obsłużyć oba zaczepy.
    Dwa gdybyś jeden z przekaźników dał czasowy, to można zrezygnować z tego zaczepu z pamięcią ;)
  • Poziom 26  
    Witam
    Święta racja :D . No i po to jest forum :D :D co trzy głowy (lub więcej) to nie jedna. Transformator zostawię jeden i zobaczę jak to zadziała. Czasówka :D , nie pomyślałem o tym. Zdecydowanie bezpieczniejsza niż zaczep z pamięcią.
    Dziękuje za sugestie :D :D :D . Do realizacji jeszcze trochę czasu może cos jeszcze?
    Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam

Usunąłem cytat. Nie cytujemy całych wypowiedzi poprzedzających nasz post :)
    suworow
  • Poziom 26  
    Nie bez zamka szyfrowego. Jakiś konkretny model czasówki mógłbyś zaproponować.

Pozdrawiam
    Np Dantom
    PLC - nastawiasz tylko czas działania
    POC oprócz czasu działania ustawiasz opóźnienie. Czyli zaczep w drzwiach uruchamia się np po 5 sekundach od wciśnięcia przycisku otwarcia.
    Tańsze znajdziesz na znamym chińskim portalu. Jest tego cała masa.
  • Poziom 26  
    Dziękuje za info :D

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Witam ponownie.

FERMAX 1431 WAY-FI KIT kupiony i zamontowany :) , nie obyło się bez komplikacji. Okazało się, że kabelek 5 par który szedł do kamery jest łączony gdzieś ???? w ścianie :( i ma zmostkowane 5 żył . Do dyspozycji pozostało 5. Cięcie bruzd w ścianach czy prowadzenie przewodów w inny sposób odpadało.
    Więc tak 2 żyły BUS ,1 żyła masa , 1 żyła plus , 1 żyła impuls. Z tego powodu odpadło niezależne sterowanie (w sensie kluczyk i brama na panelu) otwieranie furtki i drzwi wejściowych. Kable od obu elektrozaczepów idą do szafki z transformatorem i przewodami od wideodomofonu i unifonu. Więc tak trzy przekaźniczki Dantom 1POC i 2 PLC.
    Wspólne zasilanie i impuls. Pierwszy PLC załącza zasilanie 230V transformatora na 30s, drugi załącza zasilanie 12V do zaczepu w furtce na 5s, a POC z opóźnieniem 20s na 5s elektrozaczep w drzwiach :D. Zaczepów nie zmieniałem zostały na prąd zmienny, tylko z tego w drzwiach wyjąłem bolec i sprężynę od pamięci :D :D :D .
    Konfiguracja prościzna :D:D . Wszystko pięknie działa. Gdyby nie te choloerne mostki było prościej i taniej o jeden PLC ;) . No ale i tak jest OK. Obsługa smart działa spoko :D.

Teraz jeszcze jedno pytanie jaką niedrogą, a w miarę dobrą kamerkę zewnętrzną byście polecili? Może w późniejszym czasie bym dołożył

Dziękuje za pomoc i podpowiedzi.