Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostaty pokojowe do listwy Salus KL06

02 Sty 2020 22:34 285 4
  • Poziom 2  
    Witam. Zakupiłem listwę centralnego ogrzewania Salus KL06. Muszę teraz kupić termostaty pokojowe do 5 pomieszczeń, w czterech pomieszczeniach mam po jednej pętli ogrzewania, a w piątym są dwie. Jakie kupić termostaty i jakie przewody do nich doprowadzić (przekrój, ilość żył)? W 3 pomieszczeniach będzie zasilanie 230V w puszkach, a w pozostałych dwóch termostaty musiałyby być zasilane bateryjnie.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 34  
    Ciężko będzie.
    Listw Salus KL06 jest listwą obsługującą termostaty przewodowe i to zasilane przewodami 4-żyłowymi. Te bateryjne nie pójdą. Musisz albo doprowadzić przewody albo zastosować inną listwę.
  • Poziom 2  
    Rozumiem. Gdybym zastosował listwę firmy TECH to jakie przewody musiałbym doprowadzić? Czytając schematy wydaje mi się, że do tej listwy wystarczy 2 żyłowy przewód, ale nie jestem pewien. Nie wiem też czy wystarczy skrętka, czy musi być przewód o większym przekroju.
  • Poziom 34  
    W Techsterowniki mają listwę Seria 9 R "L-9 R" która ma możliwość podpięcia przewodowego i bezprzewodowego termostatów pokojowych (4-żyłowe) lub czujników pokojowych (2-żyłowe). Zobacz na stronie producenta: Link

Dodano po 6 [minuty]:

Możesz też zastosować listwę L-5 z Techsterowniki i podłączyć termostaty pokojowe 2-stanowe (podłączenie 2-żyłowe) tam gdzie masz już wyprowadzone przewody a do tych pomieszczeń gdzie nie masz termostatów możesz zastosować termostaty bezprzewodowe Techsterowniki i pod styki na listwie podłączyć sygnał z odbiornika tych termostatów bezprzewodowych.

Możesz też nie dawać listwy. Wtedy każdy siłownik zamykający/otwierający O.P. będzie musiał dostawać napięcie przepuszczone przez styki odpowiedniego termostatu w pomieszczeniu. Tam gdzie masz przewody to przewodowo, a tam gdzie nie ma przewodów to przez odbiornik termostatów bezprzewodowych.
  • Poziom 10  
    Igor0108 napisał:
    Rozumiem. Gdybym zastosował listwę firmy TECH to jakie przewody musiałbym doprowadzić? Czytając schematy wydaje mi się, że do tej listwy wystarczy 2 żyłowy przewód, ale nie jestem pewien. Nie wiem też czy wystarczy skrętka, czy musi być przewód o większym przekroju.

Jak dopiero kładziesz kable, to wszędzie daj przynajmniej skrętkę.
    Tech w przewodowych potrzebuje 4 żyły jako zasilanie + transmisja RS (R-9), w bezprzewodowych czasem dwie żyły jako zasilanie (R-8z) albo czyste bezprzewodowe (R-8b). W przypadku R-8 potrzebujesz ich listwę z obsługą urządzeń bezprzewodowych np. L-9r, w której rejestrujesz taki termostat.