Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ariston clas one, error 501, 504 - moje rozwiązanie

03 Sty 2020 00:33 570 1
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Siema Elektrody,
    Często szukam tu rozwiązań, postanowiłem sam podzielić się wiedzą, aby zaoszczędzić komuś drogi, którą sam przeszedłem z kotłem Ariston class one.
    W internecie mnóstwo jest wątków związanych z błędem 501 w piecach Ariston. U mnie było tak:

Przyszła jesień - zima, nagle codziennie, zawsze wieczorem lub w nocy- co chwilę error 501, sp1... sp2... 501 i tak w kółko, nawet jak udało się zresetować to po jakimś czasie error 504. OK- zamontowałem stabilizator napięcia, sprawdziłem komin i nasadę kominową, sprawdziłem gaz (reduktor itd), sprawdziłem czy odpływ kondensatu jest drożny - nic nie wskazywało aby cokolwiek było nie tak. Spokoju mi nie dawało, że problem występuje tylko wieczorem, przecież jeżeli cokolwiek byłoby nie tak z gazem, ciągiem kominowym itp - powinien występować losowo cały dzień.
    Przyszedł pan Serwisant, mądry i ogarnięty facet z dużym doświadczeniem, otworzył kocioł i sprawa stała się jasna- w "rurce" łączącej komorę spalania z syfonem (kolankiem) były zdechłe robaki i skutecznie blokowały przepływ kondensatu do syfonu, więc z perspektywy zewnętrznej odpływ był ok - wystarczyło "possać" aby z rurki odpływowej leciała woda, ale już z perspektywy "wewnętrznej" przepływ do syfonu był minimalny. Każdego wieczoru, gdy temperatura na zewnątrz spadała, kondensatu było więcej i tkwił w komorze spalania- gasząc płomień. Jak się tam robaczki dostały? To już ich tajemnica, albo sforsowały szczelinę w nasadzie kominowej, albo wlazły do komina w trakcie budowy / montażu kotła.

Mam nadzieję, że ten post będzie dla kogoś przydatny.
    Pozdrawiam, Jacek.