Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sekundowe zaniki sygnału, zakłócenia

mustang01 03 Jan 2020 03:03 2304 35
Optex
 • #1
  mustang01
  Level 10  
  Witam, z forum emitela zostałem skierowany tutaj. -> https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=30&t=8067 Próbowałem rozwiązać swój problem za pomocą PW na tym forum, ale nie pomogło. Zacząłem pytać, o to czy można wypożyczyć od kogoś lepszej klasy miernik i czy stara antena siatkowa z wzmacniaczem (poziomy sygnału przy odbiorniku bez rozdzielacza ok. 70-76uVdB) oddalona o 10 metrów od mojej może zakłócać odbiór DVB-T i kolega przestał odpowiadać.

  Quote:
  Mieszkam w miejscowości Żukowo w dolinie. Profil terenu i lokalizacja (zrzutu ekranu z aplikacji DVB-T Finder) -> https://photos.app.goo.gl/1rsfq8T27Ao1UCBr7 . Antenę kieruje na RTCN Chwaszczyno oddalone o 14 km od miejsca zamieszkania, chciałbym odbierać bez przeszkód Mux 1-3, Mux 8 i radio DAB+.
  Mam problem z odbiorem, siła i jakość potrafią być na 100%, a pomimo tego mam sekundowe zaniki sygnału.
  Dom stary jednopiętrowy, maszt antenowy ma ok. 5-6 metrów (w aplikacji DVB-t >Finder napisałem, że antena jest zawieszona 10 metrów na ziemią). Sygnał dzielę na 3 odbiorniki: stary TV Sharp 32 cale z 2005 roku, Samsung smart Tv seri H i kartę komputerową TBS 6205.
  Kupiłem kilka anten na próbę, miernik sygnału -> https://www.dipol.com.pl/miernik_dvb-t- ... R10514.htm .
  Obecna konfiguracja antenowa to na szczycie -> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0140.htm i 1 metr niżej antena -> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... A1910R.htm z wzmaniaczem -> http://hfo.pl/2019/07/26/lna-111-14db-w ... owy-dvb-t/ , zwrotnica -> https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_ante ... _C0374.htm , w większości kabel dipol triset 113 w wersji PE i zwykłej. Z anten do zwrotnicy ok. 3 metry kabla triset 113 w wersji PE, potem z zwrotnicy do strychu ok. 5 metrów kabla w wersji PE, zasilacz wzmacniacza -> https://www.dipol.com.pl/zasilacz_anten ... _D0017.htm, metr białego przewodu, rozgałęźnik -> https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv ... R60103.htm .
  Z daleka widać, że antena UHF jest na wysokość linii energetycznej 230V. Zaniki sygnału, 1 sekundowe mignięcie, czarny ekran mam na wszystkich Muxach.

  Początkowo, gdy posiadałem antenę na wzór tej (jakieś innej firmy, ale podobna budowa) -> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2670.htm , miałem zaniki sygnału tylko na mux-3 (pamiętam, że była w konfiguracji z wzmacniaczem sygnału nie ekranowany w puszce antenowej i bez wzmacniacza).
  Przeszłem na mniejszą antenę, bo myślałem że jest przesterowana głowica odbiornika -> https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A1112.htm , ale ta antena podłączona do jednego odbiornika lub do 3 odbiorników w konfiguracji z wzmacniaczem ekranowanym LNA +15dB dalej powodowała zaniki sygnału na mux-3.
  Ostatnio kupiłem w/w miernik sygnału. Chciałem odbierać radio DAB+ na komputerze z tunera usb i zainstalowałem inne anteny. Jedną w polaryzacji pionowej do MUX-8 i bardziej kierunkową 19 elementową, aby wyeliminować nadajnik doświetlający. Elekt moich prac jest jeszcze gorszy niż przedtem, dlatego szuka pomocy tutaj. Przed montażem zwrotnicy testowałem też kombinacje samej anteny 19 elementowej z wzmacniaczem -> https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_mas ... R82002.htm i bez wzmacniacza na tej samej wysokości co teraz, co również owocowało sekundowym zanikiem sygnału. Myślałem początkowo, że to wina niedokręconego masztu, braku odciągów i mocowania kabla antenowego, ale po zamontowaniu odciągów do masztu i poprawy niedoróbek nie nastąpiła poprawa.
  Album google z zdjęciami z pomiarów (na wejściu do odbiornika o najdłuższym kablu antenowym ok. 15 metrów przewodu od odgałęzienia, pozostałe odbiorniki mają ok. 5 metrów kabla do rozgałęźnika zlokalizowanego na strychu) -> https://photos.app.goo.gl/mWZYidXbEDgoGfdcA .

  Proszę napisać mi co mam wypróbować, aby poprawić odbiór sygnału.

  Quote:
  No czasami mam zanik tylko obrazu, czasami zanika mi tylko dźwięk. W wcześniejszych konfiguracjach anten miałem też objawy pikselozy (rozmazana spora część obrazu, to chyba było bez wzmacniacza w antenie). Najczęściej mam na Tv Sharp przez bardzo krótki okres czasu brak obrazu i dźwięku. Bardzo rzadko ten okres przedłuża się np. do 2 sekund, widać wtedy komunikat na tv brak sygnału. Na forum elektroda przeczytałem, że głowice w starych tv sharp wolno reagują na zmiany poziomu sygnału. Pewnie pomyliłem się , że Tv Sharp jest z 2005 roku, pewnie jest dużo młodszy np. z 2008-2012 roku. Jednak mam to samo z kartą DVB-T na komputerze, też jest bardzo wrażliwa na sygnał antenowy, ale za to ma aż 4 głowice podpięte pod jedno wejście antenowe.

  Badałem tą sprawę na swoim mierniku u Brata, który mieszka za mną na górce. Ma antenę o większym zysku bez wzmacniacza z pasywnym podziałem na więcej TV (chyba 4 TV). Ma nowsze tv marki samsung. Kolejny Brat ma antenę digit marki telkom-telmor z wzmacniaczem i też jakimś podziałem na kilka tv. U nich niema takich problemów z odbiorem jak u mnie w dole. U niego poziom sygnału waha się w mniejszym zakresie ok. 1dB C/N, a u mnie zanotowałem wachania o około 3dB w krótkim czasie. Kiedyś czytałem, że wzmacniacze są za wolne do DVB-T, może są jakieś lepsze wzmacniacze tzn. szybsze i droższe, które mają zastosowanie w profesjonalnej, zbiorowej TV osiedlowej.

  Nie znam pana Jarosława, ale wydaje mi się że kiedyś doświetlenie Mux-3 z Jaśkowej Kopy nadawało z większą mocą. Według map zasięgu emitela nie powinien u mnie pojawiać się ten sygnał. Może mogę teraz użyć anteny o szerszym kącie widzenia i większym zysku, bez obawy o zakłócenia z nadajnika doświetlającego.

  Proszę o pomoc. Widziałem tu posty doświadczonych i znających się na rzeczy użytkowników. Ja jestem amatorem.

  PS. Nie sprawdzałem anteny na samym symetryzatorze w obecnej konfiguracji anteny z zwrotnicą. Gdy miałem antenę podpiętą do TV bez wzmacniacza też maiłem niestabilny odbiór, ale tylko na mux-3 i mux-8. Wpiłem wzmacniacz, bo wg. danych zwartych na stronie -> https://www.dipol.com.pl/pomiary_i_wzmacnianie_cyfrowych_sygnalow_dvb-t_bib212.htm minimalny poziom sygnału powinien być większy niż 51 dBuV. Zainwestowałem w zaciskarkę, specjalne końcówki i inne narzędzia i za każdym razem kabel wychodzi dobrze zarobiony. Mam jeszcze inny maszt, krótszy i cieńszy, ok. 5 metry na lewo od obecnego i tam też miałem problemy z odbiorem. Obecnie używam tylko tego długiego, bo ma zamocowane odciągi. Nie testowałem anteny w innym położeniu niż bezpośrednio skierowaną na nadajnik, bo sygnał w takim położeniu był najsilniejszy i miał największą jakość.
 • Optex
 • #2
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Szczerze mówiąc pogubiłem się trochę w tym Kolegi opisie więc dopytam. Czy sprawdzany był odbiór w konfiguracji, antena z symetryzatorem (bez jakichkolwiek wzmacniaczy) i TV czy tam miernik za anteną? Jeżeli tak to jak wtedy zachowuje się sygnał? Na mierniku podczas oglądania też masz te zaniki? Są w nim szczegółowe parametry wyświetlane Live podczas oglądania programów.
 • #3
  mustang01
  Level 10  
  Sprawdzałem w konfiguracji antena z symetryzatorem. Oglądam TV i na nim widzę problemy z sygnałem, z jego zdekodowaniem. Nie mam w mierniku trybu logowania, nie oglądam Tv z włączonym miernikiem.
 • #4
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Ten miernik ma wbudowany Tuner. Po wyszukaniu sygnału na interesującym Cię kanale klikasz bodajże OK i wyszukuje Ci programy z danego MUX-a następnie przy podglądzie programu na mierniku klikasz Info i pojawiają Ci się parametry sygnału w postaci pasków procentowych, po drugim kliknięciu Info pojawiają się szczegółowe parametry na żywo podczas podglądu odtwarzanego z miernika.
 • #5
  mustang01
  Level 10  
  Zrobiłem tak jak napisałeś. Tak, podpoiłem wejście HDMI z miernika pod TV. Stwierdziłem, że za dużo ekranu zasłaniają paski sygnału(w trybie 2x info). Zarówno miernik jak i TV Sharp ma rozdzielczość maksymalną 720p.

  Podłączyłem rozgałęźnik sygnału TV na 4 odbiorniki. Wykorzystałem 2 przewód antenowy w ścianie przeznaczony do tunera satelitarnego. Mam równolegle wpięty obok siebie TV ustawiona na TVP 1 HD i miernik w trybie pomiarowym na mux-3 (wyświetla trochę więcej parametrów niż w trybie oglądania Tv).

  Puki co brak zakłóceń. Oglądam TV i czekam... Poprzedniego dnia zaniki sygnału były zaraz po włączeniu Tv na teleturniejach koło fortuny, serialu Elif, reklamach, jaka to melodia w przeciągu całego dnia(na powtórkach i na premierach).

  Dodano po 4 [godziny] 59 [minuty]:

  Generalnie uważam, że kupiłem zły miernik. Podpoiłem go pod TV pod wyjście HDMI i śledziłem poziomy sygnału. Moc na mux-3 oscylowała pomiędzy 54-56 dBuV. Mer zmieniał się od 30 do 35 dB. Ber na stałym poziomie, jakość 99%. Podczas oglądania tv kilkukrotnie wystąpiły szatkowanie i zamrożenie obrazu i zaniki dźwięku i czkawki dźwiękowe. TV oglądałem na kanale TVP 1 HD i TVP 2 HD i na obu kanałach znalazłem w/w problemy. Wyświetlane tam liczby nie pokrywały się z zakłóceniami widocznymi na obrazie. Wręcz wskazywały na idealny odbiór.
 • #6
  zbyszek44
  Level 14  
  Czy to te zabudowania przy rzeczce Mała Słupina?
  Lokalizowanie zakłóceń należy rozpocząć od urządzeń w domu, potem otoczenie zewnętrzne (może zakłócenia są skorelowane z przejeżdżającymi powyżej pociągami PKM)?
  Z pozdrowieniami.
 • #7
  mustang01
  Level 10  
  Jest u nas rzeka, ale nazywa się Radunia. Tutaj jest link do poglądu z google street -> https://www.google.com/maps/@54.3400273,18.35...4!1sKhO_UDjVcKFDlrXYo5M8Og!2e0!7i16384!8i8192 N mapie satelitarnej jest to żółty podłużny budynek z wysokim masztem (antena optinium ax 1000).
  Zakłócenia są w czasie np. przejazdu pociągu, samochodu itd. , ale nigdy nie powtarzają się gdy np. ten sam pociąg przyjeżdża kolejny raz. Dalego trudno przypisać to czemuś konkretnemu. Zakłócenia występują nawet w nocy, gdy jest cicho i żadne auto nie przejedza.

  Na forum emitel, dostałem radę by wyrzucić z puszki antenowej wzmacniacz, bo niepotrzebnie podbija pasmo VHF. Lepiej korzystać z wzmacniaczy z zintegrowanym z zwrotnicą blisko anten firmy terra. Dać odskocznie 1m od masztu w bok dla anteny VHF. Spróbować anteny dać wyżej, najlepiej model typu trigit(ten podobny do tego optinum ax 1000) firmy esemm lub fuba, bo mam górzysty teren.
 • Optex
 • #8
  irekr
  Moderator
  Korespondowałem na PW z kol. Mustang01 jakiś czas temu i przyznaję się, że z braku czasu nie odpowiedziałem na ostatnie PW.
  Stojąca obok antena siatkowa nie ma prawa zakłócać o ile nie zawiera uszkodzonego i zasilanego wzmacniacza szerokopasmowego, który się wzbudza. Dość częsta przypadłość.

  Na temat radiowych czujek alarmowych w pasmie 433 MHz rozmawialiśmy. Aby to źródło wyeliminować trzeba by wszystkie takie czujki zlokalizować i unieruchomić, a nie zawsze jest to możliwe. I jest wysoce prawdopodobne, ze to nie czujka jest źródłem problemów a interferencja tego sygnału z innym.

  Rada o wyrzuceniu wzmacniacz z puszki antenowej jest jak najbardziej właściwa, zawsze można taki wzmacniacz ponownie założyć.

  I ważna uwaga: zakłócenia/stopklatki/zaniki sygnału widzisz na ekranie około 4 sekundy po ich wystąpieniu. Dlatego skłaniam się do wniosku, że masz do czynienia z nałożeniem się kilku czynników naraz.
  Nie ukrywam że nie jest to łatwe do zlokalizowania. Kolejne kroki będą niezbędne.
 • #9
  mustang01
  Level 10  
  Myślę, że wzmacniacz w antenie szerokopasmowej u cioci jest sprawny. Jednak użyta tam technologia odbiega od tej stosowanej dzisiaj. Mam sporo części, które nakupowałem w celu sprawdzenia u siebie i raczej nic z nimi nie zrobię.
  Zastosowanie pasywnych anten i zwrotnica, która wytnie niepożądane częstotliwości i nowy kabel z grubym ekranem załatwi u niej sprawę, bo ma tylko jeden odbiornik, nowy TV samsunga. Pokusiłbym się nawet o zamontowanie jej anteny FM do odbioru radia Maryja. Jak podłączyć taka antenę FM wpiętą w zwrotnicę TV do radia np. takiego https://www.philips.pl/c-p/AZ215B_12/bumbox-cd/przeglad , które ma już zintegrowaną antenę?

  Czy macie propozycje części antenowych, jakie sprawdziły by się u cioci?
  Myślałem o tej antenie i zwrotnicy -> https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjno-radiowa_dipol-1-5-12_A0110.htm
  https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1rz_pm_b_A0222.htm
  https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_rurka_A1910R.htm
  https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za-104ms_fm-6-12-21-69-75_C0340.htm
  i zapomniałbym o 2x https://www.dipol.com.pl/uchwyt_masztowy_rurowy_uri-38z100_cynkowany_100_cm_E8794C.htm dla anteny fm i vhf
 • #10
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  Co do anten to przetestowałbym Telmora ASR pasywną lub Emme Esse.
  Niestety ale Signal to chiński szajs jak opticum więc kasa wyrzucona w błoto. To jest telewizorek a nie miernik.
  Najpierw doprowadź do poprawnego odbioru na jednym TV MUX1,2,3.
  Generalnie w górzystym terenie nie jest łatwo (odbicia itp.) A jak jeszcze dojdzie LTE i inne rzeczy na 430-433 MHz oraz kanały S1-S10 to jest wesoło bo nie wiadomo czy coś zakłóca (stosować filtry) czy za niskie parametry sygnału i inna antena lub zmiana jej lokalizacji.
  Ja tu na azymucie widzę 2 anteny do internetu radiowego.
 • #11
  mustang01
  Level 10  
  Tak, to anteny na maszcie sąsiada do odbioru wifi dla osób wynajmujących pomieszczenie. Inny sąsiad chyba tez odbiera wifi właśnie z tego masztu.
  Na górce zasłaniającej mi sygnał jest dwu piętrowy domek(na wprost od anten sąsiada) z trójramiennym aluminiowym masztem z kompletem anten wifi (stacja przekaźnikowa) jakiegoś IPSu. Jednej z anten już nie ma, bo zdjęcia satelitarne nie są aktualne (pokazują jedynie moje przeszkody terenowe).
  Aktualne zdjęcie mojego masztu -> https://photos.app.goo.gl/UUjnkPaAQgzBAjCZ7

  Co do miernika dowiedziałem się, że działa okej. Tak został zaprojektowany, żeby nie pokazywać szybkich zmian sygnału (tak zwanych zakłóceń impulsowych), bo przeszkadzają przy ustawianiu anteny.
  Jeśli ktoś mógłby pożyczyć lub gdzieś można wypożyczyć miernik lepszej klasy to z chęcią skorzystałbym z oferty i porównałbym sygnał u siebie, u cioci i u braci na górce za mną (każdy korzysta z innej anteny). Mój miernik nie pokazuje np. wszystkich parametrów jak te drogie mierniki.

  Miałem i mam problem z muxem-3. Im wyższa częstotliwość tym słabszy sygnał i bardziej podatny na zakłócania. Po modernizacji instalacji antenowej dla muxa-8 i radia dab+ mam problemy z wszystkimi muxami na wszystkich tv, zarówno na tych z dobrymi głowicami jak i tych słabszych.
  Mogę odbierać jeszcze mux-3 z nadajnika doświetlającego z Jaśkowej Kopy. W ogóle nie wiem czy u mnie jest ten sygnał z Jaśkowej kopy, czy też nie. Stosuje przesto doświetlenie anteny mocno kierunkowe. Wydaje mi się, że w ostatnim czasie moc nadajnika doświetlającego została zmniejszona.

  Jak otrzymam wypłatę spróbuje zmodernizować instalacje. Kupię antenę pasywną o większym zysku i dam ją wyżej. Zastosuje też zwrotnice z zintegrowanym wzmacniaczem.
 • #12
  _kli_
  Level 39  
  mustang01 wrote:
  Miałem i mam problem z muxem-3. Im wyższa częstotliwość tym słabszy sygnał i bardziej podatny na zakłócania

  Na początku czerwca br. planowana jest migracja tego mux-a z k.48 na k.22. Obecnie nadawany jest tam eksperymentalnie Polsat News HD. Odbierasz go?
 • #13
  mustang01
  Level 10  
  Tak, odbieram Polsat News HD z kanału 22.
 • #14
  _kli_
  Level 39  
  No tak, sprawdziłem na skanach i widzę że masz na nim MER niemal 40 dB i BER 1E-09! No, ale nadawany jest w QAM16 z FEC 2/3. Na nim też masz zaniki?
  mustang01 wrote:
  Co do miernika dowiedziałem się, że działa okej.
  Prof. SpecMiernik wrote:
  Niestety ale Signal to chiński szajs jak opticum więc kasa wyrzucona w błoto. To jest telewizorek a nie miernik.

  Ja na swoim Neonie wyciągam MER 35 dB i PreBER E-08 tylko w bardzo korzystnych lokalizacjach, a tutaj na mux 1-3/8 MER ma 34-36 dB i BER 1E-09. Ciekawe czy te parametry rzeczywiście są wiarygodne?
 • #15
  mustang01
  Level 10  
  Mam kupić używanego neon+? Błędy na mux-3 w wyświetlanym obrazie wskazują, że mój miernik pokazuje bzdury. MER na tym muxie był średnio 33dB i oscylował 30.5-35.2dB. BER bez zmian, a na ekranie artefakty.
  Polsat News HD mam MER nawet 38dB, ale program zbyt nudny, aby oglądać i szukać na nim zakłóceń.

  Nic nie muszę robić? Emitel sam załatwi sprawę przesuwając mux-3 na kanał 22? Naprawdę nie wiedziałem, że marnuje pieniądze i swój czas. Załamał mnie kolega. Nie wiem co teraz robić z wolnym czasem.
 • #16
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  mustang01 wrote:
  Nie wiem co teraz robić z wolnym czasem.

  Ty na poważnie czy jaja sobie robisz ?
  _kli_ wrote:
  Ciekawe czy te parametry rzeczywiście są wiarygodne?

  mustang01 wrote:
  Błędy na mux-3 w wyświetlanym obrazie wskazują, że mój miernik pokazuje bzdury.

  Chyba nie trzeba komentować....
  mustang01 wrote:
  Mam kupić używanego neon+?

  Nie wiem czy Ci się uda ale na jedną instalację to lepiej pożyczyć nawet za "parę groszy".
  Rozejrzyj się ewentualnie za miernikiem Rover.

  mustang01 wrote:
  Miałem i mam problem z muxem-3. Im wyższa częstotliwość tym słabszy sygnał i bardziej podatny na zakłócania.

  Zgadza się. Do tego dochodzą inne czynniki - zmiana FEC, SFN i problemy się piętrzą.
  mustang01 wrote:
  Kupię antenę pasywną o większym zysku i dam ją wyżej.

  Na razie się do tego ogranicz bez kupowania zwrotnic itd. Ta górka przed Tobą może być sporym wyzwaniem ale na razie nie znamy rzeczywistych parametrów sygnału.
  mustang01 wrote:
  Mogę odbierać jeszcze mux-3 z nadajnika doświetlającego z Jaśkowej Kopy. W ogóle nie wiem czy u mnie jest ten sygnał z Jaśkowej kopy, czy też nie.

  I tu mamy info, że wcale nie jest powiedziane, że wszystkie Muxy odbierzesz jedna anteną z jednego kierunku.
 • #17
  _kli_
  Level 39  
  mustang01 wrote:
  Emitel sam załatwi sprawę przesuwając mux-3 na kanał 22?

  Akurat to zbieg okoliczności. Są to działania związane ze zwolnieniem pasma 694-790 MHz dla internetu. Ale muszę Cię zmartwić - w następnym etapie (2022 r.) planowane jest przeniesienie mux-2 na kanał 44.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  zbyszek44
  Level 14  
  Miejsce odbioru jest "trudne", w pobliżu centrum handlowe, antena "patrzy" na restaurację z instalacją alarmową i w kierunku góry z linią kolejową (za 2-3 lata trakcja elektryczna) na której to spora profesjonalna instalacja (CB, 2m i 70cm). I to w mieście które wita napisem "miasto monitorowane" (jak?).
  W kwest doświetlenia, może bardziej Szymbark niż Jaśkowa Kopa.
  Z pozdrowieniami.
 • #20
  mustang01
  Level 10  
  Przeczytałem o miernikach Rover i wyszło, że chciałbym mieć taki do pomiaru echa przy sygnale odbitym(Rover HD TAB 700 i wyższe serie ). Cena mnie odstraszyła i już nie chce miernika.

  Na kanele 22 UHF DVB-T, Polsat HD News mam zaniki dźwięku.

  Spróbuje tego -> https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anten...T-urbo-T-30-21-60-LTE-antena-kierunkowa-DVB-T
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T
  https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-AT-45VSL-41-el.-3-LINE-LTE/42101

  Co do doświetleń to według mapki emitela jestem w zasięgu doświetlenia z Szymbarku.
  Mam zdjęcie z aplikacji dvb-t finder -> https://photos.app.goo.gl/RL9G9hBvm4qttvyd9
  Profil terenu jest zdecydowanie gorszy.
 • #21
  irekr
  Moderator
  Wg koordynacji MN.
  Dla obszaru Gdańsk
  MUX1 25 D (obecnie 37) H po przeniesieniu Jagodnika
  MUX2 44 D (obecnie 35) H po przeniesieniu Gołogóry
  MUX3 24 D (obecnie 48) H po przeniesieniu Kisielic - rozwód SFN z Lęborkiem - dobra wiadomość dla Ziemi Kaszubskiej!
  MUX4 22 D (obecnie 52 V w 4k + 22 w H 8k) już działa
  MUX5 37 D
  MUX6 45 D
  MUX8 bez zmian k.6 pol.V

  Plany planami, koordynacje koordynacjami a Rosja "NIET"
 • #22
  _kli_
  Level 39  
  irekr wrote:
  Wg koordynacji MN.
  Dla obszaru Gdańsk
  MUX1 25 D (obecnie 37) H po przeniesieniu Jagodnika
  MUX2 44 D (obecnie 35) H po przeniesieniu Gołogóry
  MUX3 24 D (obecnie 48) H po przeniesieniu Kisielic - rozwód SFN z Lęborkiem - dobra wiadomość dla Ziemi Kaszubskiej!
  MUX4 22 D (obecnie 52 V w 4k + 22 w H 8k) już działa
  MUX5 37 D
  MUX6 45 D

  Wg projektu planu zagospodarowania częstotliwości Prezesa UKE z 06.08.2019 wygląda to trochę inaczej.
  Od czerwca 2020:
  Mux1 k.37
  Mux2 k.35
  Mux3 k.22 (od 3 czerwca)
  Mux4 k.25 (od 30 czerwca)

  Od czerwca 2022 (DVB-T2):
  Mux1 k.37
  Mux2 k.44
  Mux3 k.22
  Mux4 k.25
  Mux5 k.35
  Mux6 k.39
  irekr wrote:
  ... a Rosja "NIET"

  Nie do końca. Zaczynają "mięknąć" :wink:
  https://www.telko.in/pasmo-telewizyjne-uzgodnione-z-rosja-czas-na-czestotliwosci-5g
 • #23
  irekr
  Moderator
  Nie śledziłem sytuacji ale dobrze że w Rosji ktoś zmiękł.... To co podawałem dotyczyło pierwotnych koordynacji i dobrze że ktoś nad tym pomyślał.

  Ale w wyniku tego "zmiękania" narobili niezłego bałaganu. Tak wielkie SFN-y to masakra dla DVB-T2HD HEVC/E-AC3 32k 256QAM z FEC-em 2/3 i GI 1/16. Zobaczymy co jeszcze poustalają. Tak czy owak koniec wzmacniaczyków szerokopasmowych za 20 PLN przy antenach. Kombinacji 43-39-33-32-37-36 w Białej Podlaskiej żaden nie przeniesie.. Pomijam dzielenie obecnych systemów nadawczych.
 • #25
  irekr
  Moderator
  Łaczenie równoległe anten to bardzo skomplikowana sprawa. Powalczyć można a nawet należy, zapewne nauczysz się sporo. Najpierw poczytaj na ten temat....
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  mustang01
  Level 10  
  Dzisiaj dostałem 1 metrowe rury do masztu. Antenę dałem wyżej i bez wzmacniacza. Jak ściągnąłem antenę to się okazało, że jedna z śrubek miała luzy po zderzeniu anteny z moją głową (opadł maszt i antena trochę się odkształciła).
  Przedłużenia masztu chyba przykręciłem krzywo i nie wycelowałem anteną centralnie na nadajnik (nie starczyło czasu).
  Daje zdjęcia z pomiarów -> https://photos.app.goo.gl/YL4DWXsYxhbKVzW9A , czas na testowanie.
  Wydaje mi się, że sygnał z mux-8 jest mniejszy po zamontowaniu poprzeczki. Zamontowałem rozgałęźnik na 3 TV, wcześniejsze zdjęcia z pomiarów były z rozgałęźnikiem na 4 TV.

  TVP 1 HD - mam bardzo dużo rozmazanych klatek na prawie całej wielkości ekranu i co chwile zacina się dźwięk. Już nie jak wcześniej od czasu do czasu, ale ciągle. Polsat, Stopklatka - to samo co na TVP 1 tylko w mniejszej ilości. TVP Rozrywka puki co, bez błędów w obrazie i dźwięku.
 • #28
  nomudrek
  Level 36  
  Przyczyną zakłóceń może być instalacja elektryczna zastosowana w domu oraz podłączone do niej urządzenia, warto by odłączyć wszystkie urządzenia i zaobserwować czy wtedy też pojawią się zakłócenia. Zwracał uwagę na to uwagę już zbyszek44 w poście 6. Jeśli u brata kilkadziesiąt metrów dalej nie ma zakłóceń, to pociągi nie zakłócają odbioru tym bardziej, że podczas jednego przejazdu są zakłócenia a gdy jedzie drugi raz zakłóceń nie ma. Jaka jest częstotliwość występowania zakłóceń w odbiorze i czy da się powiązać z włączaniem lub wyłączaniem jakiegoś urządzenia w domu?
 • #29
  mustang01
  Level 10  
  Antena trójramienna Emme Esse DVB-T AT 45VSL 41 EL. 3-LINE LTE.
  Trochę zabrakło mi kabla antenowego na odcinku antena - zwrotnica i nie wiem, czy zastały zachowane minimalne promienie zgięcia kabla antenowego. Daje wyniki pomiarów.
  https://photos.app.goo.gl/aTZmZ2U3djLHzZ1S8
  Spodziewałem się większych poziomów na mux-3 na tej antenie, jest tylko 2 dB więcej.
 • #30
  mustang01
  Level 10  
  Największą siłę sygnału uzyskałem na antenie trójramiennej.
  Zrezygnowałem z rozgałęźników i zwrotnic antenowych i połączyłem wszytko jednym odcinkiem kabla triset profi(odcinek na dworze jest w peszlu). Nie odbieram poprawnie muxa-8. C/N na muxie-3 poprawił się o około 1dB (wcześniej wybadałem, że 0,75 dB traciłem na rozgałęźniku ). Obecnie C/N na mux-3 skacze 33..29.9 dB, na muxach 1-2 mam o 1dB C/N więcej. Na stronie http://www.aval.com.pl/index.php?parametry-sygnalu-dvb-t jest napisane, że minimalny C/N to 31 dB dla stosowanej obecnie transmisji. Dowiedziałem się również z internetu, że 3 dB wahania sygnału są normą i liczba ta może być większa, jeśli mieszkamy bardzo daleko od nadajnika (chyba więcej niż 50km). Poczekam do końca czerwca na poprawę parametrów transmisji na muxie-3, wtedy też spróbuje dodać zwrotnicę z anteną VHF na mux-8.