Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczenie zużycia energii przez podliczniki energii.

Krzysztof S10 03 Jan 2020 11:07 660 8
    Krzysztof S10
    Level 2  
    Witam.
    W zespole starych garaży występuje różnica wskazań pomiędzy licznikiem dostawcy prądu, a sumą wskazań podliczników energii. Najbardziej prawdopodobną przyczyną różnicy jest pobór energii przez same podliczniki.
    Mój pomysł to wpięcie w fazę rozłącznika zamontowanego w plombowanej obudowie modułowej, tak aby użytkownicy garaży używali go jako wyłącznika głównego - odcinali licznik przy wychodzeniu z garażu (ponad połowa użytkowników garaży wykazuje minimalne roczne zużycie energii <2kWh).
    - czy mój pomysł jest OK?
    - jak zrealizować podłączenie rozłącznika pod plombowaną obudową licznika (obudowa z gniazdami bezpieczników topikowych) ? Jeszcze nie otwierałem takiej obudowy i zastanawiam się jak zrealizować rozpięcie fazy do rozłącznika - kostki/szybkozłączki?
    Pozdrawiam.
    sigwa18
    Level 39  
    Jakie masz różnice, w jakim okresie czasu, ile liczników i fajnie byłoby znać model producenta.
    kosmos99
    Level 38  
    Może ktoś pobiera z przed licznika?
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Czy podliczniki są umieszczone na tablicy Blisko licznika głównego, czy każdy ma swój podlicznik w swoim pomieszczeniu? Podejrzewam że ta druga opcja bo była tańsza, a od licznika do ostatniego garażu odległość wynosi grubo ponad 30m.
    Krzysztof S10
    Level 2  
    1. Temat dopiero rozgryzam (przejąłem sprawę z rąk innej osoby). Niebawem jak będę znał odczyty za 2019r to podzielę się różnicami.
    2. Mam nadzieję, że nikt prądu nie kradnie, bo ogóle rachunki są dość niskie. Jest pewna niejasność z cofającym się licznikiem trójfazowym, ale ponoć śledzona przez ostanie lata przez poprzednią osobę oganiającą temat.
    3. Tak - jest opcja z licznikiem w każdym garażu z osobna, kilka garaży może przekroczyć 30m od licznika.
    Krzysztof S10
    Level 2  
    Koszt instalacji dodatkowych wyłączników byłby na pewno kilkukrotnie większy od rocznych rozbieżności. Chodziłoby o uproszczenia w rozliczeniach i ich przejrzystość. Na razie temat na etapie rozważań i ewentualnej próbie instalacji na jednym lub kilku praktycznie nie używanych garażach.
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    https://lumier.pl/kalkulator/
    Jeżeli w garażu oddalonym od głównego licznika o 30m i i przekroju żyły miedzianej 2,5mm2, założymy podlicznik to po podłączeniu odbioru o mocy 1000W różnica wskazań wyniesie 2x0.517%, dla mocy pobieranej 3000W będzie to już 2x1.552%. Pobór 3000 W dla garażu oddalonego o 40m i zrobi się już 2x 2.069% Oczywiście pod warunkiem poprawności wszystkich połączeń, biorąc pod uwagę wyłącznie rezystancję linii zasilającej.
    bratHanki
    Level 31  
    Czy to są liczniki starego typu indukcyjne czy te nowe elektroniczne? Te drugie podobno lubią oszukiwać. Nie radzą sobie z pomiarem prądów odkształconych.