Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ustawienie odległości głowicy vhs od taśmy

03 Sty 2020 18:58 444 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem z magnetowidem OTAKE VP-290RC. Magnetowid zanim się do niego zabrałem coś tam jeszcze odtwarzał, ale na poziomie niezbyt nadającym się do oglądania. Metodą prób i błędów mając jedną zbędną głowicę spróbowałem przełożyć głowice na stary bęben. Po wielu próbach udało mi ustawić je w takiej pozycji, że coś było widać i słychać, ale obraz znowu nie był akceptowalny. Finalnie zdecydowałem wrócić do starych, oryginalnych głowic. I tu największy problem, nie pamiętam od kiedy zmagam się z tym i nie mogę ustawić dobrej odległości między głowicą a taśmą kasety, raz jest za daleko, a obraz i dźwięk są słabe i zaśnieżone, jak przysunę delikatnie bliżej, głowica (tak mi się wydaje) ociera za bardzo o taśmę. Czy jest może jakiś sposób na ustawienie tej odległości, a może po prostu głowica jest wyeksploatowana (tylko, że przed ich odkręcenie coś jeszcze było widać, na pewno w lepszym stanie niż do tej pory ustawiłem)? Proszę o pomoc, z góry dziękuje za jakiekolwiek zainteresowanie i chęć pomocy. Jeżeli zdjęcia pomogą mogę wstawić.
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Piszesz o głowicy wideo? Jak ustawiasz odległość taśmy od głowicy, opisz to.
  • Poziom 37  
    Głowice są przykręcone do bębna, można je przesuwać? :)
  • Poziom 43  
    Wstaw zdjęcia co i jak regulujesz.
  • Poziom 33  
    Też mnie to interesuje jak te głowice przysuwasz i odsuwasz.
  • Poziom 16  
    Głowica oczywiście wyczyszczona...
  • Poziom 26  
    Tak, są przykręcane do bębna, są spece którzy regenerowali głowice na zasadzie wymiany głowiczek na nowe, ale nie jest to takie proste. W normalnych warunkach tego się nie rusza bo głowica będzie do wymiany w całości. Naprawiałem wiele magnetowidów i jakoś nigdy nie ustawiałem odległości taśmy od głowicy, chyba że autor swoje czynności inaczej opisuje.
  • Poziom 9  
    bajdu napisał:
    Jak ustawiasz odległość taśmy od głowicy, opisz to.

Przepraszam, faktycznie trochę za mało precyzyjnie to opisałem. Otwory głowiczek są nieco większe od śrub ich mocujących, różnica ta jest na tyle duża, że między skrajnymi punktami, w przypadku oddalania i przybliżania głowiczek do taśmy wynosi ona na oko 0,5-1 mm. Co przedstawiają poniższe zdjęcia:

Ustawienie odległości głowicy vhs od taśmy Ustawienie odległości głowicy vhs od taśmy

bajdu napisał:
    W normalnych warunkach tego się nie rusza bo głowica będzie do wymiany w całości.

Czyli jeżeli je już odkręciłem, zmieniłem ich pozycję to cała głowica jest już do śmieci?
    Przepraszam za popełnione błędy.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zapamiętaj, głowic na bębnie nie zaczepia się, teraz szukaj nowej głowicy i daj komuś kto potrafi poprawnie wyregulować tor przesuwu taśmy. Jeszcze coś pamiętam, aż łezka w oku się zakręciła kiedy na Wolumenie ostatnio kupowałem bęben.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Video Head Imp&Exp Kraków profesjonalna regeneracja głowic wideo. Możesz się dużo dowiedzieć, niedaleko Tarnowa. Dalej to już poprawna regulacja, oczywiście sprawdzenie rolek napinających i regulacja wysokości prowadzenia taśmy, regulacja naciągu taśmy, regulacja głowicy audio wideo, sprawdzenie rolki dociskowej, luzu na panewkach silnika itd. Oczywiście wcześniej czyszczenie.
  • Poziom 33  
    Miejmy nadzieje, że autor zapamięta tą lekcje.
  • Poziom 26  
    Wątpię , sprzęty co raz tańsze , pobawić się , wyrzucić. Fascynatów starszych sprzętów coraz mniej,chociaż w temacie gościł kol. Helmud.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    plm2052 napisał:
    bajdu napisał:
    Jak ustawiasz odległość taśmy od głowicy, opisz to.

Przepraszam, faktycznie trochę za mało precyzyjnie to opisałem. Otwory głowiczek są nieco większe od śrub ich mocujących, różnica ta jest na tyle duża, że między skrajnymi punktami, w przypadku oddalania i przybliżania głowiczek do taśmy wynosi ona na oko 0,5-1 mm. Co przedstawiają poniższe zdjęcia:

Ustawienie odległości głowicy vhs od taśmy Ustawienie odległości głowicy vhs od taśmy

bajdu napisał:
    W normalnych warunkach tego się nie rusza bo głowica będzie do wymiany w całości.

Czyli jeżeli je już odkręciłem, zmieniłem ich pozycję to cała głowica jest już do śmieci?
    Przepraszam za popełnione błędy.

Tak duzej tolerancji nie ma !Czytnik (glowiczka) musi byc lekko wyczuwalna przy obrocie bebna przy docisnietym kawalkiem bibuly opuszkiem palca tak jak bys chcial ja wyczyscic.Nie ma mozliwosci zamiany miejscami ze wzgledu na wysokosc !
  • Poziom 9  
    Ostatecznie stwierdziłem, że nie opłaca się naprawiać magnetowidu. Z góry jednak dziękuję za duże zainteresowanie tematem i chęcią pomocy.
    pozdrawiam