Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Vaillant VUW PL 240-5 - co oznaczają diody?

smokmatt 03 Jan 2020 21:53 2403 6
Optex
    smokmatt
    Level 9  
    Witam
    Dzisiaj coś padło w moim piecu. Do tej pory po włączeniu pieca świeciła się zielona dioda cały czas. Obecnie dioda ta nie świeci piec niby działa w trybie c.o. ale nie ma c.w.u. Czy ktoś ma jakiś pomysł co się mogło stać?? Nie mogę znaleźć instrukcji do tego pieca nigdzie 😟
  • Optex
  • Optex
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    @smax17 to jest stary model, więc tam raczej nie znajdzie tej instrukcji.

@smokmatt zrób fotkę przedniego panelu.
    Ja mam serię 2-5 i mam 3 diody czerwona sygnalizuje błąd i kod błędu widać na wyświetlaczu.
    Żółta dioda to sygnalizacja pracującego palnika
    Zielona dioda mrugająca to sygnalizacja pracy w trybie c.w.u.
    Stale paląca się zielona dioda przy kotle w trybie czuwania oznacza, że kocioł pracuje w trybie komfortu przygotowania c.w.u. i automatycznie wstępnie podgrzewa c.w.u. w wymienniku płytowym po uprzednim odpowiednim obniżeniu temperatury w wymienniku.
    Nie wiem jak jest w Twojej serii -5, więc niekoniecznie diody w Twoim kotle są odpowiednikiem diod w moim kotle, ale może masz podobnie i ten opis będzie wystarczający.

Dodano po 7 [minuty]:

smokmatt wrote:
    ale nie ma c.w.u.

Doprecyzuj co to oznacza. Odkręcasz kurek z ciepłą wodą i co kocioł nie reaguje?
    W moim kotle jest tzw. turbinka i po odkręceniu wody w kranie turbinka zaczyna się kręcić i daje sygnał do kotła, że jest pobór c.w.u.
    Zakładam, że masz tę samą turbikę to albo uległa ona uszkodzeniu lub pokryta jest kamieniem i nie daje impulsów.
    Mój kocioł reaguje już na przepływ na poziomie co najmniej 1,5 l/min.
    Jeśli nie masz problemu z turbinką to może płyta główna świruje, bo w teorii wszystko jest możliwe.
    smokmatt
    Level 9  
    Witam,
    Po odkręceniu kranu z ciepłą wodą piec nie reaguje, dokładnie tak. W załączniku zdjęcie panelu.

Piec Vaillant VUW PL 240-5 - co oznaczają diody?
    ls_77
    Level 35  
    A czy powodem braku CWU jest przekręcone pokrętło od regulacji CWU na minimum - tak jak na zdjęciu - wtedy podgrzewanie CWU jest wyłączone.
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    ls_77 wrote:
    A czy powodem braku CWU jest przekręcone pokrętło od regulacji CWU na minimum - tak jak na zdjęciu - wtedy podgrzewanie CWU jest wyłączone.

Nie wiem jak jest w serii -5 ale w moje 2-5 pokrętło ustawione na minimum oznacza tylko ustawienie temperatury c.w.u. na 35 stopni, czyli na minimum.
    W moim kotle nie ma opcji na wyłączenie grzania c.w.u. i w sumie nie spotkałem jeszcze kotła, który by na taką opcję pozwalała. Raczej taka jest idea, że kocioł 2-funkcyjny ma priorytet c.w.u. i podgrzewa wodę przepływowo zawsze po odkręceniu kurka z ciepłą wodą.

Natomiast skręcenie pokrętła c.w.u. na minimum wyłącza funkcję KOMFORT c.w.u., czyli wstępne podgrzewanie wymiennika płytowego, przez co w efekcie gaśnie stale paląca się zielona dioda.
    Ponowne włączenie funkcji komfort następuje po ustawieniu pokrętła na godzinę 12. Następnie szybko w ciągu ok. 1 sekundy przestawiamy pokrętło na maksa do oporu i wracamy do godziny 12. Czasem nie załapie od razu i trzeba spróbować kolejny raz.
    Ja nie korzystam z funkcji komfort, więc jest mi ona obojętna ale jakby co mam taki bajer.

@smokmatt masz panel taki jak mój tyle, że Ty masz zielone pokrętła, więc zasada działania diod powinna być taka sama jak wyżej opisałem, bo mamy kotły z tej samej rodziny.
    Nie mam jednak pewności, czy Twój kocioł ma funkcję KOMFORT c.w.u. ale skoro miałeś stale palącą się diodę zieloną to zakładam, że tak.
    Nie wiem, czy funkcja komfort była Ci do szczęścia potrzebna, bo ja jej nie potrzebuję.
    Ustaw sobie na pokrętle c.w.u. np. 40 stopni to będzie gdzieś ok. godzina 10 na pokrętle i zobacz i czy coś się zmieni w pracy kotła pod kątem c.w.u.
    Jeśli nadal nie będzie startował to w pierwszej kolejności masz turbinkę do sprawdzenia, czyszczenia lub do wymiany.
    Ewentualnie masz problem z czujnikiem Halla, który odczytuje ruch turbinki. Może to być uszkodzony czujnik, albo źle jest on przymocowany i nie odczytuje poprawnie impulsów.
    W zasadzie jeśli nikt nie grzebał przy kotle to nic się z nim złego nie powinno dziać ale kto wie.
    Możesz dla testu spróbować poruszać czujnikiem Halla, bo i tak nie masz nic na podmiankę więc więcej nie wymyślisz.

Wg mojej wiedzy uszkodzenie czujnika Halla to rzadkość, a większą szansę masz na problemy z turbinką wymagające czyszczenia lub wymiany na nową.
    Jeśli sam nie czujesz się na siłach to nie kombinuj tylko wzywaj serwis, bo i tak nic nie wymyślisz.
    smokmatt
    Level 9  
    Witam, winna okazała sie źle stykającą kostka. Pozatym wszystko sprawne. Wystarczyło kostkę rozłączyć psiknac kontaktem i teraz wszystko hula. Sygnał z turbinki nie dochodzil i nie sterował zaworem.