Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja Fotowoltaiczna 5kWp z możliwością rozbudowy do 9-10kWp

ghajduk 03 Jan 2020 22:00 11520 58
    ghajduk
    Level 12  
    Witam serdecznie Wszystkich,
    Przymierzam się do zrobienia instalacji Fotowoltaicznej na moim domu. Moje roczne zużycie to ok. 4500 kWh.
    Chcę zrobić instalację ok. 5 kWp z możliwością rozbudowy do ok. 9-10 kW w ciągu 2-3 lat (wymiana kotła ekogroszek na powietrzną pompę ciepła)
    Panele będą montowane na jednej południowej połaci dachowej, najprawdopodobniej w układzie poziomym (okna dachowa mocno ograniczają montaż pionowy). Mogę ich zamontować maksymalnie w układzie poziomym 30szt., więcej się nie zmieści.

Dostałem kilka wycen instalacji ok. 5-6 kW z większym falownikiem, aby była możliwość dołożenia paneli.
    Mam niezłą zagwózdkę wiec uprzejmie Was proszę o opinie, w temacie poniżej poszczególnych wariantów, który wybrać?

Instalacja Fotowoltaiczna 5kWp z możliwością rozbudowy do 9-10kWp
    Tech132
    Level 25  
    Najlepsza oferta to nr 6 z inwerterem 10KW .
    Spajder_PL
    Level 11  
    Czy w przypadku oferty nr 6 nie będzie problemem zbyt duże niedociążenie falownika? Moc paneli to 48% mocy falownika. Czy nie powinno być minimum 80%?
    Ja wybrałbym ofertę nr 5. Zarówno ze względu na większe dociążenie falownika (70%) jak również ze względu na markę paneli i falownika.
    ghajduk
    Level 12  
    Dziękuję za opinie,
    Przewymiarowanie falownika nawet 2 krotnie będzie skutkowało mniejszą sprawnością jego pracy, jednak zgodnie z kartami katalogowymi różnice sięgają maksymalnie 2-3% (jeśli niedociążony będzie pracował max 3 lata, to wg mnie strata wynikająca z mniejszej sprawności jest pomijalna)
    Napięcie startowe falownika Goodwee 5 kW i 10 kW jest takie samo i wynosi 180V, więc teoretycznie przewymiarowanie falownika nie spowoduje późniejszego załączenia instalacji.

Firma z oferta 6 wygląda najmniej profesjonalnie, działa od niedawna, obawiam się zniknie z rynku wraz z boomem na fotowoltaikę.
    Firma z oferty 5 działa od dłuższego czasu i robią też inne rzeczy w branży elektroenergetycznej, ale cena dość wysoka prawie 5500 zł za 1kWp.

Oferta 2 chyba najbardziej mnie kusi, panele ponoć dobre jakościowo, zastanawia mnie natomiast ten falownik Kaco (napięcie rozruchu 250V, wiec sporo na tle konkurencji), firma mało znana w Polsce, ale za zachodnią granicą bardzo popularna. Zastanawiam się jak będzie wyglądał serwis w razie draki.

Jeśli chodzi o Fronisa to jest go chyba najwięcej na polskim runku, coraz więcej ludzi zaczyna na niego narzekać, ale to pewnie z tego faktu że jest ich sporo.
    kosmos99
    Level 38  
    Spajder_PL wrote:
    Czy w przypadku oferty nr 6 nie będzie problemem zbyt duże niedociążenie falownika? Moc paneli to 48% mocy falownika. Czy nie powinno być minimum 80%?

Nie. Inwerter ma 2 MPPT na razie można wykorzystać 1 i napięcie będzie odpowiednie.
    Jeśli chodzi o oferty to 5, ale z inwerterem 10kW.
    Ogólnie widzę, że ceny poszły w górę.

Dodano po 4 [minuty]:

A może Growatt 9TL3-S?
    Cena ok, serwis w Polsce i może dać 9,9kVA na wyjściu.
    Spajder_PL
    Level 11  
    ghajduk, tym bardziej zastanów się dwa razy jakiego wykonawcę wybrać i dopytaj o jak najwięcej szczegółów. Ja miałem wykonaną instalację w grudniu i niestety mam kilka rzeczy do poprawki (o których nie wiedziałem wcześniej) mimo, że wybrałem wykonawcę nie najtańszego (jednak działającego dopiero od 2 lat na rynku). Ja wolałbym dopłacić i nie mieć problemów.
    Wybrałbym ofertę 5 i jeśli zbyt niskie obciążenie falownika rzeczywiście nie jest problemem to warto zastanowić się tak jak napisał kosmos99 nad zamianą falownika na Fronius 10 kW. Z drugiej strony do falownika 8.2 kW też spokojnie dołożysz za kilka lat panele do 10 kWp.
    kosmos99
    Level 38  
    Spajder_PL wrote:
    Z drugiej strony do falownika 8.2 kW też spokojnie dołożysz za kilka lat panele do 10 kWp.

Panele o mocy 10kW można co prawda do niego podłączyć, ale mocy powyżej 8,2 kW nie wyprodukuje.
    Spajder_PL
    Level 11  
    To prawda, będzie obcinać, ale jeśli panele nie będą idealnie na południe i pod kątem około 35 stopni to roczna różnica w produkcji nie powinna być duża (panele 10 kWp, inwerter 8.2 lub 10 kW)
    Trzeba też pamiętać, że panele maja być dołożone za około 2-3 lata więc "pierwsze" panele stracą kilka procent z wydajności.

Przy założeniach z wiadomości #1 mając do wyboru inwerter 8.2 kW i 10 kW tak jak napisał kosmos99 też wybrałbym 10 kW tym bardziej, że różnica w cenie dla Fronius 8.2 kW i 10 kW to kilkaset złotych.
    ghajduk
    Level 12  
    U mnie odchylenie od azymutu wynosi ok. 26 stopni (w kierunku zachodnim), nie powinno to powodować dużego spadu mocy przy nachyleniu połaci dachowej 40 stopni (ok. 2%)
    Polecam stronę poniżej, gdzie fajnie można sprawdzić warunki/wyniki w poszczególnych miejscach Polski i świata, dla różnego ustawienia paneli.
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Ogólnie planuje wziąć nie mniej niż 9 kW falownik, najlepiej 10 kW bo nie widzę sensu barć 8 kW który będzie obcinał górki w najlepsze dni.
    Froniusa raczej nie wezmę, bo 10 kW wychodzi sporo drożej niż taki Sofar albo Goodwee, a patrząc na karty katalogowe poza popularnością niczym szczególnym nie zyskuje.
    Darek J
    Level 14  
    To zależy - do Froniusa podłączysz licznik i będziesz widział swoje zużycie w aplikacji i na wykresach. Ponadto może on sterować 4 urządzeniami w zależności od produkcji lub wypływu prądu...
    Goodwee nie jest podobno zły ale jego konfiguracja to loteria - raz się podłącza bezproblemowo do internetu i wszystko widać a drugi raz są straszne przejścia - takie moje doświadczenia.
    Z Sofarem podobno różnie bywa z gwarancją ale to ze słyszenia.

Ja osobiście z falowników to brałbym pod uwagę Fronius lub Solaredge (którego tu nikt nie oferuje) ale niestety to będzie najdroższa opcja.

Jeszcze kwestia cienia - masz czysty dach niczym nie zasłonięty, brak kominów itd???
    ghajduk
    Level 12  
    Darek J wrote:
    Ja osobiście z falowników to brałbym pod uwagę Fronius lub Solaredge (którego tu nikt nie oferuje) ale niestety to będzie najdroższa opcja.
    Jeszcze kwestia cienia - masz czysty dach niczym nie zasłonięty, brak kominów itd???

Mam ofertę na Solredge - wyszło ponad 5,5tys. za 1kWp.
    Dach jest czysty brak zacienienia, kominy w szczycie, brak wysokich drzew, sąsiad od strony południa ma niski dom parterowy, więc chyba optymalizatorów nie ma sensu dawać
    Darek J
    Level 14  
    Najbardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem jest Solaredge ale najdroższym. Skoro nie masz cienia to może faktycznie nie warto.
    ACCel
    Level 22  
    Przeczekaj rok, aż marże instalatorów zmaleją, aktualnie masz jakieś tragicznie długie czasy zwrotu. Elementy na Longi+Fronius nie kosztują więcej niż 1800+800zł/kWp. Czyli marża to 100%.

Za rok ta instalacja będzie kosztowała 10 000zł taniej, a z 5kWp wyprodukujesz energii za jakieś 3000zł przez rok.
    ghajduk
    Level 12  
    No niestety problem znany w każdym sektorze gospodarki gdzie pojawiają się rożnego rodzaju dotacja rządowe, np. w sektorze bankowym, gdzie kredyty z dofinansowaniem państwa mają wyższą marżę/prowizję niż te bez dofinansowania.
    batot
    Level 15  
    Nie podałeś nic o dachu jaki masz oraz jak będą ułożone panele (wrzuć zdjęcie), więc tak bardzo ogólnie dla skośnego dachówki i 2x9 układ paneli poziomo EXE SOLAR X-LINE 285Wp (15/25 lat gwarancji) z falownikiem GoodWe GW10KN-DT 10kW (standardowo 5lat gwarancji) wychodzi mi za 24k na gotowo FV VAT 8%. (Jak byś blisko mieszkał to można cenę jeszcze negocjować)
    Falownik ma dwa wejścia MPPT więc to teraz będzie jako MPPT1 a jak rozbudujesz do 10kW to drugi string włączysz jako MPPT2.
    Liczyłem dla montażu "srebrnego", jak chcesz mieć czarny (ramki i uchwyty) to też musisz doprecyzować bo nie wiedzieć dlaczego wszystko co czarne każa sobie dużo drożej liczyć producenci.
    Chcesz inaczej napisz a zrobię wycenę pod to co chcesz.
    O ile nie mieszkasz bardzo daleko od Rybnika.
    Ponieważ jako fuchę to traktuję więc montaż raczej sobota/niedziela ale to jeszcze ew do dogadania.

Jaka miejscowość wchodzi w grę?

UWAGA:
    Robiłem na podzespołach UE. Jeśli kupujesz inwertery z górnej półki Huawei/Zeversolar tzw Chińskie to jest nie jest najgorzej z egzekwowaniem reklamacji i wymianą, natomiast jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, to może być śliski temat i kosztowny (VAT, CŁO, transport-FOB, ubezpieczenie transportu itd...). Jak odeślesz i jak odbierzesz panele z Chin? Gwarancja jest nie sprzedawcy a PRODUCENTA (sprawdziłem np firmy LONGI).
    Ktoś przerabiał reklamację Chińskich paneli? Jakie wrażenia?
    ghajduk
    Level 12  
    Dostałem w międzyczasie jeszcze kilka ofert mniejszych i większych firm. Dla instalacji 5-6kWp, ceny średnio 4300zł/kWp z przewymiarowanym falownikiem do ok. 8 kW (Sofar, Goodwee, Solis, na Froniusa psioczą, bo słaba dostępność 2-3 m-ce czekania i coraz gorszy serwis).
    Odbyłem też kilka rozmów telefonicznych z oferentami. Po kilku minutach rozmowy wiadomo z kim ma się do czynienia. Część "instalatorów" myli prąd z napięciem, a tematu ochrony przepięciowej lepiej nie poruszać. Jednak są też prawdziwi fachowcy z dużą wiedzą, z którymi miło było porozmawiać i zaczerpnąć u nich informacji.

Streszczając:
    1) Większość wycenia instalację z falownikiem 8kW, twierdząc, że większy falownik będzie nieefektywnie działa z 5kWp w panelach, a część nawet twierdzi, że w ogóle nie ruszy, bo pomimo że napięcie rozruchowe będzie przekroczone, to przy słabszym słońcu będzie za mały prąd.

2) Falownik 8 kW spokojnie obsłuży 10kWp w panelach, i nie ma sensu brać większego, bo przez większość czasu będzie pracował na mniejszej mocy z mniejszą sprawnością.

3) Ciekawa rozmowa rozwinęła się z dwoma fachowcami:
    Pierwszy twierdził, że nie mogą dać 10 kW falownika i zrobić 6kW (na MPPT 1), a za 2 lata dołożyć 4 kW na MPPT2, bo będzie asymetria w obciążeniu i sprawność falownika będzie sporo mniejsza niż w przypadku symetrycznego rozłożenia. Dodatkowo taka asymetria doprowadzi do szybszej degradacji samego falownika, a w szczególności szybszego zużycia kondensatorów mokrych, które są montowane w 100% falowników 3-faz.
    Drugi twierdził, że asymetria obciążenia MPPT nie ma znaczenia, jednak np. w falowniku Sofar przy wykorzystaniu tylko jednego MPPT, drugi MPPT trzeba wyłączyć w ustawieniach aby falownik pracował optymalnie.

Postanowiłem zadzwonić do Corab dystrybutora falowników Sofar , który mniej więcej potwierdził zdanie Pierwszego fachowca.
    Fronius natomiast potwierdził zdanie Drugiego fachowca, czyli decydujące jest min. napięcie rozruchu falownika, asymetria obciążenia jest pomijalna.

Zdaje się że w instrukcjach falowników nie ma nic na temat przewymiarowania falowników. Jeśli już to piszą o niedowymiarowaniu.
    W kartach kat. pojawia się natomiast parametr "Zakres napięć MPPT, dla pełnego obciążenia" i tak dla falownika 10 kW jest:
    - 480-850V w przypadku Goodwee,
    - 270-800V w przypadku Froniusa,
    - 480-850V w przypadku Sofar.

Tylko jak to rozumieć?

Dodatkowo w kartach kat. podawana jest sprawność falowników w zakresie od 10-100% mocy paneli, i wynosi przeważnie 92% -98,5 %.

Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 4 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.
    Tech132
    Level 25  
    ghajduk wrote:
    \
    Pozwoli zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić 6 kWp w panaleach z 5-6 kW falownikiem, a za te 2, 3 lata drugą instalację 4 kW np. w oparciu o falownik 1-fazowy.

Na jedną fazę nie podepniesz falownika 4KW tylko 3,6KW i jeszcze raz będziesz składał papiery na rozbudowę instalacji.
    Tomcen
    Level 12  
    ghajduk wrote:

A jak właśnie takie dwie instalacje będą ze soba pracowały, nie będzie problemów, że jedna jest 3f a druga 1f? Sam osobiście mam PV 7,3kW w panelach i Froniusa 6kW i zastanawiam się nad drugą trochę mniejszą instalacja zrobioną w własnym zakresie, albo nawet tylko off-grida do grzania wody.
    Janusz_kk
    Level 34  
    Tomcen wrote:
    A jak właśnie takie dwie instalacje będą ze soba pracowały, nie będzie problemów, że jedna jest 3f a druga 1f?

Oczywiście że będzie bo tą 1F przeciąży i mu tego energetyka nie odbierze. Limit wynosi 3,6kw na fazę.
    ghajduk
    Level 12  
    Tutaj można trochę po podglądać jak pracuje instalacja z przewymiarowanym falownikiem.

Panele 6,6kWp i falownik 10 kW?
    W rok czasu gość zrobił prawie 10MWh !
    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100277#/pv0

Panele 5,7kWp i Falownik 8,2kW
    od marca 6MWh
    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=100381#/pv0

Analizując dalej dane z życia można np. sprawdzić jak instalacja z dwukrotnie przewymiarowanym falownikiem (Moc paneli 5400 W + Fronius Symo 10.0-3-M) radzi sobie w najsłabszy dzień października tj. 2019.10.24
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst...019-10-24#/pv0
    Falownik wzbudził się o godz. 8tej. i pracował do ok. 16tej. i wyprodukował 2,4kWh.

Tutaj natomiast można sprawdzić jak się wzbudza sterownik skrojony na miarą (Moc paneli: 5400 W + Fronius Symo 5.0-3-M),
    https://pvmonitor.pl//i_user.php?idi...018-10-28#/pv0
    W najsłabsze dni października wzbudza się bardzo podobnie, uzyskuje jednak gorsze wyniki, ale to akurat może wynikać z innych warunków usytuowania instalacji.
    batot
    Level 15  
    ghajduk wrote:
    https://pvmonitor.pl/i user.php?idinst=100277#/pv0

Fizycznie nie jest to możliwe aby tyle wyprodukować w naszych warunkach z 6,6kWp.
    Opis instalacji nie zgadza się z produkcją.
    Zapewne dołożył w którymś momencie paneli do 10kWp i zapomniał wpisać co widać po różnicy w produkcji między analogicznymi miesiącami różnych lat -różnica 30-45%.
    a w ten dzień https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=100277&od=2019-06-06&do=2019-06-06#/pv0 wyciąga >9kW z 6,6kWp ;)

ghajduk wrote:
    Panele 5,7kWp i Falownik 8,2kW
    od marca 6MWh

relane

ghajduk wrote:
    Analizując dalej dane z życia można sprawdzić jak instalacja z dwukrotnie przewymiarowanym falownikiem (Moc paneli 5400 W + Fronius Symo 10.0-3-M) radzi sobie w najsłabszy dzień października tj. 2019.10.24
    Falownik wzbudził się o godz. 8tej. i pracował do ok. 16tej. i wyprodukował 2,4kWh.

realne - słabe uzyski
    ghajduk
    Level 12  
    batot wrote:
    ghajduk wrote:
    https://pvmonitor.pl/i user.php?idinst=100277#/pv0

Fizycznie nie jest to możliwe aby tyle wyprodukować w naszych warunkach z 6,6kWp.
    Opis instalacji nie zgadza się z produkcją.
    Zapewne dołożył w którymś momencie paneli do 10kWp i zapomniał wpisać co widać po różnicy w produkcji między analogicznymi miesiącami różnych lat -różnica 30-45%.

Zgadza się, ewidentnie gość dołożył paneli w 2019r.

batot wrote:

ghajduk wrote:
    Analizując dalej dane z życia można sprawdzić jak instalacja z dwukrotnie przewymiarowanym falownikiem (Moc paneli 5400 W + Fronius Symo 10.0-3-M) radzi sobie w najsłabszy dzień października tj. 2019.10.24

realne - słabe uzyski

Zgadza się, bo wybrałem najgorszy dzień października. Maiło to udowodnić, że falownik wzbudza się przy znacznym przewymiarowaniu, jednak okazało się że tam już prawdopodobnie było 10kWp w panelach - wiec pupa nie dowód.

Znalazłem lepszy przypadek, poniższy gość ma 3kWp w panelach na 10kW falowniku i nie ma problemu ze wzbudzeniem się w najgorszym dniu w październiku.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-02&do=2019-10-02#/pv0

w najlepszym dniu października wyprodukował 10kWh
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100410&od=2019-10-06&do=2019-10-06#/pv0
    Darek J
    Level 14  
    Mam pytanie - czy falownik np Fronius Symo 10.0.3M to instalacja do 10kW czy powyżej 10kW?? Jak traktują to ZE?
    Spajder_PL
    Level 11  
    W Tauronie falownik nie ma znaczenia, patrzą na moc paneli. Nie wiem jak inne ZE
    Darek J
    Level 14  
    W PGE w sumie patrzą podobnie co większe.... ale bardziej mi chodzi o to że jeśli jest idealnie 10kW to jak to traktują?
    Spajder_PL
    Level 11  
    W Tauronie miałem falownik 12.5 kW, panele 9.92 kWp i instalacja 9.92 kW. Nie wiem jak w innych ZE, bo może być inaczej
    ghajduk
    Level 12  
    Panowie, zmieniam koncepcję - robię docelowo 9-10kW PV, są dwie opcje na instalacje.
    1) 30 x Longi LR6-60HPH 320M + HUAWEI SUN 2000-8KTL-M0 (8 kW)- instalacja 9,6kW,
    2) 30 x jakiś 330 W aby dobić maksymalnie do 9,9kW + falownik Sofar 11KTL-X (10 kW)

Mam wstępne wyceny na ok. 35tys. Z tego jak się uda to będzie dotacja na 5000zł, dodatkowo ulga termomodernizacyjna pewnie minimum 5000zł, (mam nadzieję ze więcej), czyli realne koszty za tą zabawę wyjdą niewiele ponad 20 000 zł.

Przy obecnym zużyciu energii zostanie mi ok. 5000 kWh rocznie do zagospodarowania. Planuje je wykorzystać na wspomaganie dogrzewania instalacji CO przez cały rok, poprzez 200 litrowy zasobnik CWU, tak aby nie sponsorować Taurona. W chwili obecnej mam grzałkę 2kW w zasobniku CWU.

Instalację CO mam dość fajnie zrobioną bo z wymiennikiem płytowym (kocioł na ekogroszek pracuje w układzie otwartym -> wymiennik płytowy -> grzejniki, CWU, podłogówka z zaworem 3d pracuję w układzie zamkniętym).

W międzyczasie będę się zastanawiał czym zastąpić kocioł na ekogroszek, na dzień dzisiejszy wiedzę dwie opcje
    1) większe nakłady inwestycyjne - powietrzna pompa ciepła
    2) mniejsze nakłady inwestycyjne - piec elektryczny lub grzałki pracujące na bufor 500-1000L z wykorzystaniem G12/G12W.

Co o tym sądzicie?
    kosmos99
    Level 38  
    Sporo ceny zmalały ;-)
    Pytanie podstawowe to ile energii będzie potrzebne na ogrzewanie.
    Według mnie lepsza druga opcja (ta z buforem), a jak masz gdzie to za pieniądze wydane na PC zrobić jeszcze jedną instalację PV.
    ghajduk
    Level 12  
    kosmos99 wrote:
    Sporo ceny zmalały ;-)

Zgadza się, więcej zapytań rozesłałem i rozbieżności cenowe są ogromne, 4000-6000zł/kWp przy instalacji 5-6kW, oraz 3500-4500 w przypadku instalacji 10kW - wszystko na podobnych materiałach.

kosmos99 wrote:

Pytanie podstawowe to ile energii będzie potrzebne na ogrzewanie.

Tego niestety nie wiem, ale dom 150m2 p.u. (po podłogach będzie ok. 200m2) mam nawet nieźle ocieplony (ściany styropian grafitowy 15cm, dach wełna 30cm, okna 3 szybowe, niestety wentylacja grawitacyjna), w chwili obecnej od września do kwietnia schodzi mi ok. 2 tony retopala 24-25MJ/kg, temperatura w domu 23-24st. (rodzina ciepłolubna w samych slipach można chodzić).
    Darek J
    Level 14  
    Obie wersje PV po 35tyś?? Jaki to rejon Polski?

Ja bym pomimo teoretycznie gorszych parametrów wybrał Longi + Huawei - moim zdaniem to dłużej posłuży i będzie bezpieczniejsze. Zakładanie paneli firmy krzak jest dość ryzykowne - po kilku latach zaczną fiksować zapali się folia i będzie płacz... nowe to będą działać wszystkie.