Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

Wojewoda82 04 Jan 2020 12:43 1392 16
 • #1
  Wojewoda82
  Level 28  
  Zmieniam kiepski internet radiowy 12Mbit na światłowód, na razie 300Mbit, w przyszłości może więcej (mogę mieć w tej chwili nawet 1Gbit, czego nie wykorzystam, ale może kiedyś...). W sumie na razie w mieszkaniu 3 odbiorniki. Smart TV, telefon i PC (może kiedyś przystawka smart tv do drugiego TV, laptop, tablet itp). PC ma na płycie głównej wbudowaną kartę sieciową z portem RJ-45 Gigabitowym. Teraz mały problem.  Miejsce, gdzie będzie fiber i gdzie mam zamiar powiesić router (od Netii, kiedyś może kupię sobie własny, jakbym zwiększył prędkość) znajduje się w centrum mieszkania (przedpokój). Nie ma opcji, aby poprowadzić skrętkę od rutera do PC (jest opcja doprowadzenia skrętki do Smart TV ale nie ma takiej potrzeby). Pozostaje rozprowadzenie sygnału np po WiFi czyli przynajmniej ac. Myślę o kilku opcjach doprowadzenia sygnału do PC (aby i przyszłościowo dawało tez radę na szybszym internecie, czyli co by nie kupować 2 razy).
  a) repeater z gniazdkiem RJ-35 z dobrym transferem na 5GHz. Korzystałem swego czasu z tak rozprowadzanego internetu do PC przez TP-LINK WA850RE. Dawało to radę ale na nim nie wykorzystam tego internetu na PC z tym urządzeniem bo ma max 100Mbiit po kablu
  - czyli coś jak TP-Link RE450 (tańszy) lub ASUS RP-AC66 (droższy), przydałoby się coś tańszego, w okolicach 200zł, bo w tej cenie to już mogę szukać routera.
  b) transmiter sieciowy typu Tp-Link Tl-Pa4022P Kit Av600, czyli internet z gniazdka elektrycznego, nigdy z tego nie korzystałem wiec nie mam zaufania i tam jest max 600Mbit, mało przyszłościowe.
  c) w miarę tani router ustawiony jako odbiornik Wifi z innego routera (nigdy tak nie ustawiałem)
  d) karta rozszerzeń PCI-expres, PC ma płytę główną AB350M HDV R3.0. Rozwiązanie mało przyszłościowe, bo jak zmienię lub zlikwiduję PC lub zmienię płytę z X lat to niekoniecznie będzie działać lub będzie nieprzydatne.
  e) odbiorników WiFi na USB, nawet 3.0, nie biorę pod uwagę, uważając to za wielkie G... .

  Jakieś propozycje? Skłaniam się za repeaterem TP-Link RE450. Odległość PC od routera to będzie z 5 metrów, na drodze ścianka działowa z dziurawki/drzwi drewniane czyli żadna zapora.

  PS obecnie na 2,4Ghz przy routerze obok PC w jednym z kątów mieszkania, w całym mieszkaniu mam max sygnał WiFi.
 • Helpful post
  #2
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Wojewoda82 wrote:
  Miejsce, gdzie będzie fiber i gdzie mam zamiar powiesić router (od Netii, kiedyś może kupię sobie własny, jakbym zwiększył prędkość) znajduje się w centrum mieszkania (przedpokój).
  Może jakiś szkic odręczny?

  Wojewoda82 wrote:
  Nie ma opcji, aby poprowadzić skrętkę od rutera do PC (jest opcja doprowadzenia skrętki do Smart TV ale nie ma takiej potrzeby).
  Zawsze jest jakaś opcja, co najwyżej trudna lub droga w realizacji.

  Kabel to jedyne pewne, niezawodne i przyszłościowe rozwiązanie dla bardzo szybkich transferów, a zdaje się, że to ci chodzi po głowie na przyszłość. Tu możesz mieć 1G ZAWSZE, bez oglądania się na cokolwiek.

  Pytanie podstawowe jest takie: jakiej realnej szybkości transfery wyobrażasz sobie do poszczególnych punktów? Bo co innego będą transfery po 100...200Mbps, a czym innym kilkaset... I do tego powinieneś dobierać rozwiązanie.

  Wojewoda82 wrote:
  Pozostaje rozprowadzenie sygnału np po WiFi czyli przynajmniej ac.
  Czyli przy b. szybkich transferach wchodzisz na ruchome piaski.

  Wojewoda82 wrote:
  b) transmiter sieciowy typu Tp-Link Tl-Pa4022P Kit Av600, czyli internet z gniazdka elektrycznego, nigdy z tego nie korzystałem wiec nie mam zaufania i tam jest max 600Mbit, mało przyszłościowe.
  I masz rację, że nie masz zaufania do marketingowego bełkotu. Wszystko rozbija się o topologię i stan sieci elektrycznej w mieszkaniu oraz o poziomy wszelakich zakłóceń po niej biegających. Rozpiętość osiąganych prędkości jest ogromna, ale 100Mbps czy 200Mbps to rewelka już bywa. A można wylądować i na 20Mbps.
  Do tego, sytuacja może zmieniać się dynamicznie w czasie, przy pojawianiu się nowych urządzeń elektrycznych w mieszkaniu, a zwłaszcza większych mocy.
  Dobre, jako kanał pomocniczy, tam gdzie nie ma krytycznych połączeń jeśli chodzi o szybkości transferów.

  Wojewoda82 wrote:
  d) karta rozszerzeń PCI-expres, PC ma płytę główną AB350M HDV R3.0. Rozwiązanie mało przyszłościowe, bo jak zmienię lub zlikwiduję PC lub zmienię płytę z X lat to niekoniecznie będzie działać lub będzie nieprzydatne.
  Dobra karta plus antena(y) zewnętrzne (kierunkowe). To może zdecydowanie podnieść i ustabilizować transfery na 5GHz. Bo b. szybko na 5GHz to w zasadzie w tym samym pomieszczeniu, ściana czy drzwi dla 5GHz to bywają już dużym wyzwaniem. Dlatego anteny.

  Wojewoda82 wrote:
  e) odbiorników WiFi na USB, nawet 3.0, nie biorę pod uwagę, uważając to za wielkie G... .
  Są jakie są, ale mają zaletę, że można je dopiąć na przedłużaczu USB i podziałać jak antenami zewnętrznymi. Ewentualnie dopiąć im antenę(y) zewnętrzną. Bo jak ktoś je wsadzi bezpośrednio w PC i to jeszcze z tyłu gdzie wifi jest zwykle tyle co kot napłakał, to się nie ma co dziwić, że łącza są wtedy słabe. Też raczej pomocniczo i tam, gdzie łącza się nie krytyczne.
 • #3
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Żaden z Twoich pomysłów się nie sprawdzi przy takich prędkościach. Może te karty USB na przedłużce jeszcze jako tako. PLC będzie stabilne, ale w praktyce nie licz na setki Mbps. O repeaterach zapomnij, nie daj się naciągnąć gó...nowciskaczom piszącym sponsorowane artykuły.
  Jak ma działać pewnie, wydajnie, stabilnie i bez opóźnień to tylko przewód. Jak jesteś skłonny zgodzić się na kompromisy, to postaw dodatkowe access pointy gdzieś w mieszkaniu, gdzie jesteś w stanie doprowadzić przewody od routera. Zasięg sieci 5GHz, to max jedna ściana (przy takich przepustowościach), więc lokacja AP do przemyślenia.
 • #4
  adikbo
  Level 26  
  Dokładnie tak jak kolega IC_Current pisze - WiFi szczególnie w blokach to porażka. O stabilnych transferach przy takich przepustowościach można tylko pomarzyć. 5GHz nie rozwiązuje problemu - wymaga instalacji kilku AP - w przypadku mieszkania w praktyce dwa AP to minimum dla 5GHz. No chyba że masz tylko ścianki z płyt kartonowo-gipsowych - to jeden umieszczony centralnie powinien wystarczyć. Ściany stanowią dużą przeszkodę dla WiFi na 5GHz.
 • #5
  Wojewoda82
  Level 28  
  Ok, to szkic i planowane odbiorniki sieci:
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
  Moje mieszkanie to po lewej, przerywane kreski to mieszkanie nade mną, które jest troszkę mniejsze (ma krótsze pokoje, nieważne w tym problemie).

  Co do kanałów i WiFi w budynku (nie jest to blok tylko budynek wielorodzinny, 6 mieszkań, 3 kondygnacje, z piwnicą 4, ja mieszkam na wysokim parterze). Ściągnąłem sobie na komórkę WiFi analyzer. Prawie wszyscy tłoczą się na częstotliwości 2,4Ghz na kanałach 1 i 11 (jest 6 wykrywanych sieci w zakresach 40MHz, po około - 70dB i mniej), szczątkowy sygnał na kanale 3 (wykrywany tylko w kuchni). Mój obecny kanał to 6 (Router radiówki przy PC), najgorszy sygnał w kuchni przy oknie w obecnej konfiguracji to -75dB.

  Na 5Ghz, wykrywane tylko 2 sieci, z tego jedna w całym mieszkaniu. Sygnał rzędu -75dB.

  Ściany działowe to dziurawka na jedna cegłę. Grubsza ściana tylko między łazienką a WC (te 2 małe pomieszczenia) bo są kominy do gazu i wentylacja.

  Co do kabli, do Tv w salonie mógłbym puścić kabel ale Smart TV nie potrzebuje transferów większych niż np 70Mbit. To ogarnie WiFi, choć tutaj problemu z kablem nie ma.

  Co do kabla z routera w przedpokoju do PC (jak na rysunku). Widzę tylko jedną opcję, zerwanie paneli w przedpokoju, zrobienie bruzdy w posadzce i puszczenie kabla najpierw posadzką, a później listwami przypodłogowymi. Realne do wykonania za jakieś 2-3 lata, nie będę obecnie zrywał paneli w dobrym stanie.

  Co do transferów, Do PC (granie, ściąganie, przeglądanie stron, czasami YouTube na PC) wyobrażam sobie na tą chwilę okolice 250Mbit (z max 300Mbit internetu), przyszłościowo może być opcja do 1Gbit (ale nie jest to pewne czy będę potrzebował aż tyle). Do smartów (na razie jest tylko w salonie, pomieszczenie sąsiadujące z kuchnią), transfer ok 70Mbit wystarczy z nawiązką. Głownie Netfix, CDA, Youtube, nie brałem i nie chcę telewizji od Netii.

  Dla telefonu komórkowego/potencjalnego laptopa to w sumie prawie bez znaczenia, wystarczyłoby pewnie 50Mbit w całym mieszkaniu.
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @Wojewoda82
  Tutaj i ja muszę w całej rozciągłości zgodzić się z tezami Kolegi @IC_Current i Kolegi @_cheetah_

  Realnie nikt Ci zdalnie nie powie, co da najlepszy efekt (bo takie jest wifi).
  Ale przyjmij raczej taką zasadę bo jest bardziej prawdopodobna - że będzie kłopot, będą problemy z linkami i stabilnością.
  Chcąc spełnić Twoje założenia musiałbyś praktycznie w każdym pomieszczeniu mieć lokalny AP podłączony przewodem z routerem głównym. I to nie AP jakaś zabawka udawana z routera a sprzęt klasy Ubiquiti AC Lite minimum, lub AC LR (Long Range).
  Minus tego taki, że nie tylko przewód z netem jest do tego potrzebny ale i zasilania takiego punktu - tu na ratunek idzie nam pasywne PoE z zestawu Ubiquiti, lub napięcie podawane ze switcha PoE (który musimy kupić).
  Nie można zapomnieć, że jak zadziała siec wifi zależy też od kart sieciowych w urządzeniach. komputerach itd.
  Nie bez znaczenia jest też fakt, że sprzęt operatora jaki od niego dostajemy, to najtańsze i najprostsze urządzenia - wycięte jest tam prawie wszystko do zarządzania własną siecią. Może to skutkować potrzebą zakupu własnego routera.

  Więc jeśli się tylko da i można położyć skrętkę komputerową (nawet jeśli by gdzieś przewód miał być widoczny) zrobić to bez wahania (no chyba, że żona się uprze i nie pozwoli :D ) - no to pozostaje wifi z akapitów wyżej.
 • #7
  Wojewoda82
  Level 28  
  Pytanie czy mając wolny, niezakłócany kanał na 2,4Ghz oraz wolny kanał na 5Ghz, jestem w stanie wyciągnąć praktycznie te około 250Mbit po WiFi? Odległość od routera to byłoby gdzieś z 5 metrów, przedzielone w sumie drzwiami drewnianymi (a bardziej tekturowo-drewnianymi) mając dobre urządzenie odbiorcze (dobrej klasy karta sieciowa z dwoma antenami lub podany w linku wyżej reapeter z 3 antenami działający tylko jako access point client, oraz z dobrym routerem (niekoniecznie tym od Netii).

  Bo podobno router od Netii:
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
  to :
  Huawei HG8245Q2
 • #8
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  Wojewoda82 wrote:
  Pytanie czy mając wolny, niezakłócany kanał na 2,4Ghz oraz wolny kanał na 5Ghz, jestem w stanie wyciągnąć praktycznie te około 250Mbit po WiFi?

  W mojej ocenie z tym sprzętem i pomysłem co proponujesz - nigdy w życiu.
  Szczególnie to: Propagacja fal radiowych w pomieszczeniu:
  http://kamnet.pl/faq/jak-ustawic-router

  Sprzęt od Netii musi zostać.
 • #9
  Wojewoda82
  Level 28  
  Na koniec rozkład kanałów, moje to Wojtek Wi na obecnym routerze. nie mam jak sprawdzić na 5Ghz bo obecny router radiówki jest jednozakresowy, to tani TL-WR841N
  W miejscu gdzie stoi PC (router 50 cm)
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
  W miejscu gdzie docelowo wisiałby router (odległość do PC i routera ok 5 m i drzwi zamknięte)
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
  W obecnie najmniej korzystnej lokalizacji w stosunku do obecnej lokalizacji routera (przy oknie w kuchni, jakieś 10m i dwie ściany działowe)
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
 • Helpful post
  #10
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Wojewoda82 wrote:
  Co do kabla z routera w przedpokoju do PC (jak na rysunku). Widzę tylko jedną opcję, zerwanie paneli w przedpokoju, zrobienie bruzdy w posadzce i puszczenie kabla najpierw posadzką, a później listwami przypodłogowymi. Realne do wykonania za jakieś 2-3 lata, nie będę obecnie zrywał paneli w dobrym stanie.
  Prawdę mówiąc, nie spotkałem się jeszcze ze zrywaniem podłogi (paneli) do pociągnięcia kabla. Wykładzinę + wykucie rowka, to tak, boazeria, też, ale nie stała podłoga. No, chyba, że przy wymianie podłogi, ale to inna bajka.

  Jak kabel operatora wchodzi do mieszkania - peszlem w ścianie z wyjściem tam, gdzie ma być router czy ścianą od klatki schodowej, a dalej po ścianie przedpokoju, czy jeszcze jakoś inaczej?

  Wojewoda82 wrote:
  Na koniec rozkład kanałów, moje to Wojtek Wi na obecnym routerze.
  150mbps to max przepływności dla pojedynczego kanału w n dla 2.4GHz, ale...kanału o szerokości 40MHz. Dla kanału 20MHz masz już tylko 75Mbps, a to też zasadniczo dla warunków testowych, a nie w realu. I to byłby chyba koniec marzeń o 2.4GHz dla b. szybkich transferów - bo biorąc pod uwagę tłok w eterze nie zrobisz transmisji ani na szerokim kanale ani w MIMO, bo zakłócenia od sąsiadów skasowałyby bardziej niż na pewno wysoką szybkość transferów. Pewnie najlepiej by było tak, jak teraz - na jednym "czystym" kanale.

  A to wszystko jest "tu i teraz" - wraz z czasem zajętość i zakłócenia na 2.4 będą pewnie tylko rosnąć, bo urządzeń będzie przybywać.

  Czyli 2.4 jako jako rozprowadzenie pomocnicze, gdzie nie ma kwestii szybkich transferów.

  Na 5GHz może być póki co znacznie lepiej, bo masz tylko dwie sieci. Ale, pytanie podstawowe jest takie, ile kanałów te sieci potrafią zająć. Bo jeśli to sieci MIMO to może już wcale nie być tak różowo z pasmem. Poza tym, miej świadomość, że będzie na pewno więcej takich jak ty, przesiadających się z 2.4GHz na 5GHz albo otwierających nowe sieci na 5GHz. Więc kwestią czasu będzie powstanie ścisku w eterze i na tym paśmie.

  Pomijając kwestię bycia lub nie AP lub dodatkowego, twojego routera w przedpokoju (też skrętka jest potrzebna, ale można by go było zabudować w pobliżu sprzętu Netii) to router Netii jest MIMO2x2, więc jakiś cień szansy teoretycznie może by i był. Kwestia zasięgu.

  Jaka jest długość ścian od PC do drzwi pokoju, zielona trasa, jak na obrazku:

  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
 • #11
  Wojewoda82
  Level 28  
  Trasa jest panele i listwy przypodłogowe na szybkim montażu (kołki wbijane). Długość łącznie co zaznaczyłeś na zielono to jakieś 4,5 metra.

  Na 5Ghz są wąskie 2 kanały, w sumie tak naprawdę tylko jeden zajęty (drugi pochodzi z hotelu "Hellon" jak w nazwie 100m dalej bo jest sporadycznie wykrywalny). To ogólnie osiedle 10 takich samych budynków w odległości od siebie około 30 metrów. W pobliżu mojego budynku są tylko 2 takie budynki, reszta jest dalej.
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

  Rozkład na 5 Ghz:
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

  Kiedyś było w tym miejscu ("1" poniżej na rysunku) gdzie znaczyłem miejsce na router przebicie przez strop. Inna opcja to róg kuchnia/przedpokój/klatka schodowa przy suficie ("2" ale wyjdzie masakrycznie nieestetycznie). Miejsce tam gdzie planowałem ma tą zaletę że jest tam już gniazdko elektryczne praktycznie nieużywane (tylko odkurzacz) i jest to centrum mieszkania więc łatwo rozprowadzić kabel na salon i WiFi byłoby dobre w całym mieszkaniu.

  Co do wejścia mieszkania przez instalatora. To wysoki parter wiec jest więcej możliwości niż na innych piętrach. To co narysowałeś jest pewną opcją, tylko minimalne w innym miejscu.

  Pomyślę o czymś takim, opcja C, nie wiem tylko czy jest wykonalne. Router w miejscu C to mógłbym listwą dociągnąć do PC kablem. Dodatkowo na rzucie mieszkania gniazdka dostępne (nie zasłonięte meblami itp) na niebiesko x-ami
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

  Tylko jedno ale tego rozwiązania, muszę poprosić sąsiada, bo to z jego piwnicy by szło. Ale nie powinno być problemu.

  Kwestia rozprowadzenia neta po kablu do każdego pomieszczenia z lokalizacji routera "1" jest w opcji za około 3 lata.
 • #12
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Wojewoda82 wrote:
  Na 5Ghz są wąskie 2 kanały, w sumie tak naprawdę tylko jeden zajęty (drugi pochodzi z hotelu "Hellon" jak w nazwie 100m dalej bo jest sporadycznie wykrywalny).
  Fakt, pusto. Jest zasób, tylko nie wiadomo, na jak długo. Ale może na trzy do zrobienia docelowego rozprowadzenia lata by wystarczyło.

  Wojewoda82 wrote:
  Kiedyś było w tym miejscu ("1" poniżej na rysunku) gdzie znaczyłem miejsce na router przebicie przez strop
  Załóżmy, że tam będzie Netia.

  Wojewoda82 wrote:
  Pomyślę o czymś takim, opcja C, nie wiem tylko czy jest wykonalne. (...) Tylko jedno ale tego rozwiązania, muszę poprosić sąsiada, bo to z jego piwnicy by szło. Ale nie powinno być problemu.
  Nie idź w tym kierunku w żadnym wypadku, to bardzo zły pomysł. Wejście sygnałem tylko z części wspólnych.

  Wojewoda82 wrote:
  Kwestia rozprowadzenia neta po kablu do każdego pomieszczenia z lokalizacji routera "1" jest w opcji za około 3 lata.
  Pomijając ewentualny dodatkowy AP/Router mnie kołaczą się po głowie dwie opcje:

  1. Jednak zdecydowanie kabel, choćby tymczasowo na te trzy lata. Dołem nie ma jak, więc górą w listwach przy sufitach. Można dać zwykłe instalacyjne lub owalne, ozdobne. Tak naprawdę zostaje zrobić trasę ścianą nad drzwiami wejściowymi (do tej ściany w trasie kabla Netii), potem na drugą stronę do pokoju obok pokoju z PC i dalej dołem listwami.

  2. Alternatywnie stick USB MIMO2x2 na USB-3 na przedłużaczu USB od PC do ściany przedpokoju (tak mniej więcej, jak było narysowane na zielono). Tam anteny (od sticka lub panelowe), w pokoju lub przeciągnięte na drugą stronę ściany do przedpokoju, jeśliby nie starczyło sygnału wewnątrz pokoju na antenach sticka lub zewnętrznych. Wychodzi mi około 7...8 metrów kabla USB - niestety nie wiem, czy dałoby radę uzyskać pełny transfer po USB na takiej długości. Kabel na pewno powinien być jak najwyższej klasy.

  To taka opcja dająca maksimum zasięgu wifi w tej sytuacji. Kompromisowo może mogłoby być też tak, że w zależności od zasięgu wifi wystarczyłoby wyciągnąć sticka np. do połowy długości ściany, aby uzyskać już wystarczający zasięg po wifi, nie tracąc transferu po USB.
  Wtedy trzeba by montować Netię nie za wysoko, tak, aby anteny i Netia "widziały" się przez drzwi, mające zwykle najmniejsze tłumienia.

  Pamiętaj, że na 5GHz ściana działowa, nie za gruba, ściana ceglana może wytłumić do kilkunastu dB poziomu sygnału, drzwi zwykle mniej, kilka...kilkanaście. Te tłumienia można po części skompensować antenami kierunkowymi (panele).
 • #13
  Wojewoda82
  Level 28  
  Wczoraj internet zainstalowany, instalator przebił się od piwnicy wykorzystując peszle po neostradzie. Układ taki jak na początku pisałem. Na starcie był problem z prędkością neta zaraz po aktywacji, bo było ok 50max, ale poprawili (nawet po kablu, specjalnie wziąłem lapka z pracy). Dodatkowo miałem chyba włączone max 100Mbit na karcie sieciowej z czym sobie poradziłem.

  Router z Netii, ABD vv 5822 (nie mogę znaleźć porządnej specyfikacji w necie) oraz repeater TP-Link RE450 (3 zewnętrzne anteny).

  Efekt, przy max 300Mbit pobierania i 50 wysyłania jest po WiFi:
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli czyli niewiele mniej. Zamkniecie drzwi to -15Mbit.

  Oczywiście w przyszłości, jak pisałem, pójdą kable do rozprowadzenia sygnału
 • #14
  Grzegorz740
  Level 35  
  Moim zdaniem transfer po WiFi masz na bardzo dobrym poziomie moim zdaniem. Aby sie on utrzymał jak najdłużej. Ale i tak co skrętka to skrętka. Jest to najlepsze medium do rozprowadzenia internetu po mieszkaniu.
 • #15
  Wojewoda82
  Level 28  
  Celem uzupełnienia, ten router od Netii to nie jest jakaś najgorsza kiszka (spodziewałem się jakiejś tandety, jestem pozytywnie zaskoczony jak na razie). Ma w miarę ok parametry.
  Ale od początku:
  Najpierw jest modem światłowodowy ONT Alcatel Lucent G-010G-A:
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

  Później Router ABD vv 5822 (parametry z pudełka, 5 x Ethernet 10/100/1000, Wi-Fi N-300, Wi-Fi-AC-1300, 1x USB 2.0 2 gniazda VoIP, VDSL2/ADSL2+ czyli router też do miedzi)
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli

  I przy PC podłączony do niego repeater TPlink RE450 (Wi-Fi N-450, Wi-Fi AC 1300, port 1GbE, są też lepsze modele np RE500 lepszy od mojego w paśmie 2,4GHz i RE650 lepszy w obydwu pasmach):
  Optymalne rozprowadzenie internetu 300Mbit bez kabli
 • #16
  smorag
  Level 11  
  ABD vv 5822 to świetny router.

  Działa stabilnie i bezawaryjnie i o to w tym wszystkim chodzi.

  Na marginesie hasło do admin to admin_netia.
 • #17
  Wojewoda82
  Level 28  
  Czas coś napisać po ponad półtora roku użytkowania (na razie nie zamykam)
  Na razie dalej jadę tylko na WIFi. PC wyciąga praktycznie 300mbit na sprzęcie co pisałem wyżej. Jest jednak jeden mankament. Repeater TP linka jest trochę zbyt niestabilny i lubi się zawieszać mniej więcej godzinę po włączaniu (albo się gryzie coś z routerem). Objawia się to problemem z ładowaniem niektórych stron, dosłownie jakby blokowało niektóre adresy. Pomaga reset repeatera od prądu lub po zalogowaniu przez PC. Potem działa stabilnie kilka godzin.

  Między innymi dlatego jakiś czas temu położyłem repeater wgrywając Open WRT (celem była lepsza stabilność), ale Kuzyn mi go postawił na nogi:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3811045.html

  Gdy repeater był "w naprawie", korzystałem z telefonu służbowego jako routera USB. Samsung A8 wyciągał praktycznie bez strat na PC blisko 270Mbit (samodzielnie do 150Mbit). Obecnie nowy Samsung A52 wyciąga samodzielnie spokojnie 300Mbit.

  Od miesiąca w bloku jest trzeci router netii czyli 3/6 internety światłowodowe, ale sąsiedzi z parteru mając 600Mbit nie mają sprzętu na 5GHz (starsze telefony i laptopy) i nie wykrywam ich sieci w tym zakresie na WIFi Analyzer w moim mieszkaniu...

  Przykładowy speedtest z przed chwili:
  https://www.speedtest.pl/wynik/304763274