Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia

adam12 04 Jan 2020 20:02 4128 25
    adam12
    Level 25  
    Witam opisze w skrócie mój problem.Mam teraz inwerter ongrid 4 kW na dwa wejścia PV po 8 paneli na wejście panele są połączone szeregowo maksymalne napięcie wejściowe inwertera to 550 V.Instalacja jest w UK nie mam możliwości odsprzedaży prądu.Chciałbym sensownie przerobić tak żeby nie oddawać prądu do sieci w grę wchodzi wymiana inwertera lub jakaś modernizacja panele muszą zostać połączone w szereg proszę o jakieś propozycje myślałem o tym https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https...F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F392304696461 Ale nie wiem czy to dobry pomysł na modernizację mogę przeznaczyć do 10000zł. Mam jeszcze jedno pytanie jakbym przerobił na ten inwerter z linku powyżej lub podobny Offgrid to jak będę chciał pobrać więcej mocy niż maksymalna podana na inwerterze to co się stanie da z sieci ,ograniczy moc do maksymalnej ,wyłączy się czy co bo się nie mogę doczytać
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox Hurton
  • Helpful post
    hupo
    Level 14  
    Szukałem w internecie firmy/marki Powland i produktu isoar sml II 5kW i brak rezultatów poza aukcjami, zatem oczywiście: brak dokumentacji. Może to być argumentem przeciwko temu produktowi. Na stronie tego produktu na najpopularniejszym chińskim portalu aukcyjnym .../item/33024357811.html w sekcjji "monitoring interface" można odnaleźć obrazki odpowiadające 5 trybom pracy urządzenia. Interesujące nas 2 z nich "line mode" i "battery mode" wykluczają się, brak obrazka odpowiadającego "battery mode with line support" lub czegoś w tym rodzaju.
    anaba255
    Level 25  
    Na Allegro jest sprzedawca, który robi urządzenia do off-grida, mam od Niego sterownik do grzałki, który na wyjściu daje prąd przemienny, prostokąt oraz ładowarkę do akumulatorów z wysokiego napięcia PV do 300V na 12V DC. Gdy z Nim rozmawiałem, mógłby zrobić urządzenie, które wykorzystując prąd z paneli daje na wyjściu czystego sinusa 230V a brakujący prąd dobiera z sieci.
    Akumulatory do PV to droga rzecz w zakupie, taniej wyjdzie duży bojler, który będzie gromadził prąd z nadwyżek w postaci ciepła, a ciepła woda i tak jest potrzebna codziennie.
    https://allegro.pl/uzytkownik/Wojtek959?bmatch=baseline-cl-dict43-uni-1-2-1127
    adam12
    Level 25  
    anaba255 wrote:
    Na Allegro jest sprzedawca, który robi urządzenia do off-grida, mam od Niego sterownik do grzałki, który na wyjściu daje prąd przemienny, prostokąt oraz ładowarkę do akumulatorów z wysokiego napięcia PV do 300V na 12V DC. Gdy z Nim rozmawiałem, mógłby zrobić urządzenie, które wykorzystując prąd z paneli daje na wyjściu czystego sinusa 230V a brakujący prąd dobiera z sieci.
    Akumulatory do PV to droga rzecz w zakupie, taniej wyjdzie duży bojler, który będzie gromadził prąd z nadwyżek w postaci ciepła, a ciepła woda i tak jest potrzebna codziennie.
    https://allegro.pl/uzytkownik/Wojtek959?bmatch=baseline-cl-dict43-uni-1-2-1127
    . Ta propozycja odpada wodę mam na dwusystemowym Bosza Gazowym i na razie nie ruszam poza tym zaniku napięcia z sieci od 8 lat jeszcze nie miałem, jest to do 300v ale idąc tym tropem myślałem swego czasu kupić jakiś solar charger Mppt na wejściowe do 550V wyjście 48v do Aku z tego do inwertera on grid z limiterem ale sam solar charger kosztuje więcej niż konwerter

Dodano po 17 [minuty]:

noja102 wrote:
    Poszukaj Skymax-a np tu https://www.sklep.asat.pl/pl/c/Inwertery-falowniki-hybrydowe-on-off-grid/78 paru z tego forum używa i sobie chwali , a baterie masz? albo normalną hybrydę jakiś solax, goodwe czy coś w tym stylu , tylko cena baterii zwala z nóg
    . Witam jeszcze baterii nie mam bo to plany i musze to przemyśleć bo niewiem jeszcze na jaką opcje się zdecydować ongrid limiterem czy Offgrid dalej nie mam odpowiedzi na moje ostatnie pytanie w sprawie poboru więkzsej mocy zinwertera Off grid jak nie dostanę odpowiedzi to zadzwonię ,propozycja jest ok tylko cena trochę wysoka a i tak zrobione w Chrl
  • Eltrox Hurton
    anaba255
    Level 25  
    adam12 wrote:
    Ta propozycja odpada wodę mam na dwusystemowym Bosza Gazowym i na razie nie ruszam poza tym zaniku napięcia z sieci od 8 lat jeszcze nie miałem, jest to do 300v ale idąc tym tropem myślałem swego czasu kupić jakiś solar charger Mppt na wejściowe do 550V wyjście 48v do Aku z tego do inwertera on grid z limiterem ale sam solar charger kosztuje więcej niż konwerter

To urządzenie może działać ciągle, choć jest uproszczoną alternatywą dla inwerterów hybrydowych.
    Napięcie na panelach możesz łatwo obniżyć dzieląc je na dwa rzędy.
    Jeśli nie bojler, to pozostają tylko akumulatory, a to dodatkowe koszta. Policz czy oszczędność jaką uzyskasz na energii z akumulatorów pokryje to, co wydasz na inwerter hybrydowy, akumulatory oraz ich wymiana po pewnym czasie. Akumulatory też mają swoją sprawność.
    adam12
    Level 25  
    anaba255 wrote:
    adam12 wrote:
    Ta propozycja odpada wodę mam na dwusystemowym Bosza Gazowym i na razie nie ruszam poza tym zaniku napięcia z sieci od 8 lat jeszcze nie miałem, jest to do 300v ale idąc tym tropem myślałem swego czasu kupić jakiś solar charger Mppt na wejściowe do 550V wyjście 48v do Aku z tego do inwertera on grid z limiterem ale sam solar charger kosztuje więcej niż konwerter

To urządzenie może działać ciągle, choć jest uproszczoną alternatywą dla inwerterów hybrydowych.
    Napięcie na panelach możesz łatwo obniżyć dzieląc je na dwa rzędy.
    Jeśli nie bojler, to pozostają tylko akumulatory, a to dodatkowe koszta. Policz czy oszczędność jaką uzyskasz na energii z akumulatorów pokryje to, co wydasz na inwerter hybrydowy, akumulatory oraz ich wymiana po pewnym czasie. Akumulatory też mają swoją sprawność.
    . Masz rację ale nie mogę rozłączyć paneli na dachu kwestie prawne grindil w kredycie Uk nie mam miejsca na boiler do tego hydraulik i zezwolenia sam tego nie mogę robić bo mogę mieć potem problemy jak mnie ktoś podpierd......
    Leon444
    Level 25  
    Tanio rozwiązania nie znajdziesz, jeszcze żebyś ogrzewał dom prądem lub co chwila miał zaniki prądu to gra była by warta świeczki.
    Przemyśl to czy na prawdę inwestycja takiej kwoty jest warta tego co uzyskasz, bo odpowiedz na pewnie jest NIE.
    Lepiej wydać to na wakacje :)
  • Helpful post
    hostii
    Level 24  
    adam12 wrote:
    .Instalacja jest w UK nie mam możliwości odsprzedaży prądu

nie wiem jakie prawo jest w UK, ale co się dzieje z prądem oddanym do energetyki ?? przepada ?

Pytanie czy w domu ten on-grid jest 1 fazowy ??

Jak dla mnie rozwiązanie może być jedno, wymiana inwertera na hybrydowy z aku, ale trzeba poszukać takiego żeby miał piorytet ładowania baterii a dopiero później oddawania do sieci. Chodzi o to żeby nadwyżki prądu ładowały aku na noc.
    Można także spróbować podzielić instalacje na 2kW on-grid a 2kW zrobić na off-grid ->latem zimą wszystko przepiąć na on-grida bo słońca jest za mało do korzystania z off-grida. Ale jak wiadomo z bateriami to różnie, ja osobiście baterii nowych bym nie kupił (chyba że non stoper są jakieś wyłączenia, ale to i tak agregat lepszy)

Najlepiej strażak mocy i energie ładować w CWU bo to się po jakim czasie nie zużyje

adam12 wrote:
    moje ostatnie pytanie w sprawie poboru więkzsej mocy zinwertera Off grid j

jak się przekroczy moc inwertera off-grid to po prostu się wyłącza
    adam12
    Level 25  
    Wiem że tanio nie będzie ale ceny sprzętu spadają a prądu rosną to co mam oddawać prąd za darmo do sieci i być okradanym i jeszcze spłacać kredyt kupiłem dom z panelami nie miałem wyjścia a poprzedni właściciel nie zarejestrował się do dopłat za prąd termin minął 3 lata temu teraz jest instalacja jako używana i nie kwalifikuje się dlatego co jakiś czas przeszukuje internet w celu znalezienia jakiegoś rozwiązania co myślicie o tym Check out this product on Alibaba App Off grid grid tie inverter with limiter
    https://f2rq3.app.goo.gl?link=https://app.ali...ibi=com.alibaba.sourcing&isi=503451073&amv=69 https://www.anern.net/productshow-51-174-1.html

Dodano po 37 [minuty]:

hostii wrote:
    adam12 wrote:
    .Instalacja jest w UK nie mam możliwości odsprzedaży prądu

nie wiem jakie prawo jest w UK, ale co się dzieje z prądem oddanym do energetyki ?? przepada ?

Pytanie czy w domu ten on-grid jest 1 fazowy ??

Jak dla mnie rozwiązanie może być jedno, wymiana inwertera na hybrydowy z aku, ale trzeba poszukać takiego żeby miał piorytet ładowania baterii a dopiero później oddawania do sieci. Chodzi o to żeby nadwyżki prądu ładowały aku na noc.
    Można także spróbować podzielić instalacje na 2kW on-grid a 2kW zrobić na off-grid ->latem zimą wszystko przepiąć na on-grida bo słońca jest za mało do korzystania z off-grida. Ale jak wiadomo z bateriami to różnie, ja osobiście baterii nowych bym nie kupił (chyba że non stoper są jakieś wyłączenia, ale to i tak agregat lepszy)

Najlepiej strażak mocy i energie ładować w CWU bo to się po jakim czasie nie zużyje

adam12 wrote:
    moje ostatnie pytanie w sprawie poboru więkzsej mocy zinwertera Off grid j

jak się przekroczy moc inwertera off-grid to po prostu się wyłącza
    https://obrazki.elektroda.pl/7097503700_1578233522.jpg
    noja102
    Level 24  
    Ale ten Skymax ma priorytet ładowania aku i nie wysyłania energii do sieci, dobiera energię w locie gdy za mało w aku. Poczytaj troszkę o nim , to kwestia ustawień w sofcie
    adam12
    Level 25  
    Witam czytałem jeszcze raz o tym Skymax i jest jeden mankament a w zasadzie dotyczy to wszystkich hybrydowych inwerterów Off Ongrid patrząc na schemat podłączenia tych inwerterów do instalacji domowej we wszystkich schematach obciążenie Load jest podłączone do inwertera (wyjście)a sieć z licznika głównego Utility na wejście czyli w szereg tymczasem w inwerterach ongrid Load i sieć jest razem.Patrząc na specyfikacje techniczną inwertera np.3Kw maks prąd 17A więc w związku z tym pytanie jaką mam gwarancję że jak przekroczę 17A to inwerter mi się nie wyłączy. Cytat z postu hostii „jak się przekroczy moc inwertera Off-grid to po prostu się wyłącza” jak rozumiem jest to hybryda czyli Off-Ongrid ale podłączony w instalacje domu jak Off-grid czyli co zapanuje ciemność czy co ?!?. Do hostii jest to Ongrid 1 fazowy wszystko w linku który podałem powyżej.
  • Helpful post
    jurek.parus
    Level 16  
    adam12 wrote:
    poprzedni właściciel nie zarejestrował się do dopłat za prąd termin minął 3 lata temu teraz jest instalacja jako używana i nie kwalifikuje się

Rozwiązanie z akumulatorami jest drogie, dlatego warto przeanalizować wszystkie inne opcje.
    To co napisałeś powyżej jest niezrozumiałe. Dotacje to zupełnie co innego niż rozliczenie z dostawcą energii. To musisz w pierwszej kolejności przeanalizować, bo tu Ci nie pomożemy (wiemy jak to wygląda w Polsce).
    Co się dzieje z oddaną energią teraz? cofa licznik? przepada? naliczają Ci za to karę? oddana energia jest liczona jako zużycie? Czy możesz zmienić operatora? zmienić umowę na jakąś bardziej korzystną?

W twoich rozważaniach mylisz dwa pojęcia off-grid i grid-tie. Kompletny off-grid jest kiedy jesteś całkowicie odłączony od sieci - a nawet może jej nie być. Nic nie możesz oddać ale i nic nie możesz pobrać. Przy przeciążeniu masz black-out.
    Grid-tie jest wtedy (w uproszczeniu zaadaptowanym do Twojego rozwiązania) kiedy masz połączenie z siecią ale tak falownik manipuluje produkcją energii aby mieć zerowe oddawanie do sieci, nadmiar ładuje w akumulatory i po zaniku słońca produkuje z akumulatorów tyle ile potrzebujesz i tyle na ile wystarczą akumulatory - potem bezprzerwowo(*) zaczyna pobierać energię z sieci. Również w przypadku przeciążenia bezprzerwowo(*) przełacza się na sieć aby nie dopuścić do back-outu.
    * tu są różne rozwiązania, ale hybrydowe falowniki jak mają sieć to potrafią i produkować i byc jednocześnie on-line, dają ile mogą, ale jeśli brakuje to te braki są uzupełniane z sieci.

Poczytaj o rozwiązaniach Victron - to naprowadzi Cię na to co naprawę potrzebujesz. Polecam też videoblog Mikrogeneracja (trochę chaotyczny ale...) podobny przypadek (Irlandia) rozwiązanie trochę większe ale warto obejrzeć. Tu zastosowany jest Victron jako kontroler i regulator typowej instalacji on-grid i przystosowanie jej do pracy off-grid i grid-tie https://www.youtube.com/watch?v=RW4PVrxeN9c
    kuba9449
    Level 10  
    Polecam inwerter hybrydowy infinisolar, możesz w nim ustawić wszystko czego Ci potrzeba.
    adam12
    Level 25  
    Co się dzieje z oddaną energią teraz? Cofa licznik? Przepada? Naliczają Ci za to karę? Oddana energia jest liczona jako zużycie? Czy możesz zmienić operatora? Zmienić umowę na jakąś bardziej korzystną? Teraz energia przepada.licznik nie cofa,Kary nie mam,oddana energia jest nie liczona bo licznik solarny nie jest odczytywany byłem ZE jak zgłaszałem i rejestrowałem liczniki i pytałem czy płacą za prąd z paneli to powiedzieli że nie nawet ich nie obchodzi jakieś odczytywanie bo jak elektryk przychodzi odczytywać to patrzy tylko na swój licznik u siebie w systemie płatności mnie mają bo na rachunku za prąd mam wliczoną ratę za kredyt na panele z tymi dopłatami źle się wyraziłem chodziło mi o rejestrację do systemu rozliczeń sam tego do końca nie czaję ale zarejestruje się na angielskim forum może mi pomogą po prostu masakra.Czytałem pobieżnie lokalnie tutaj też kombinują jak odzyskać prąd nie wysyłając do sieci bo stawki są marne https://www.navitron.org.uk/forum/index.php/topic,30110.msg340729.html#msg340729 Faktycznie pomyliłem pojęcia dzięki za sprostowanie ale naprowadziłeś mnie na nowy trop może udało by się wykorzystać jakoś ten inwerter.tu ma gość takie propozycje https://www.navitron.org.uk/forum/index.php?t...Tv9fvMIZAGNtyMwCudNSa1MGSeV4f60BoCHh4QAvD_BwE
  • Helpful post
    jurek.parus
    Level 16  
    Fajne forum, pobuszuję tam trochę. Ja będę rozbudowywał instalację i zastawiam się w jakim kierunku pójść aby być gotowym na rożne zmiany ustawodawstwa w Polsce. Kto wie co nam politycy przyszykują?

Ale też chciałbym móc dorzucić w przyszłości akumulatory i jak najwięcej energii magazynować. Z tym, że ja mam instalację trójfazową, a to trochę komplikuje temat.

Update: Gotowiec do zainstalowania https://www.victronenergy.pl/solar-pv-inverters/ecomulti
    hupo
    Level 14  
    adam12 wrote:
    energia przepada.licznik nie cofa,Kary nie mam,oddana energia jest nie liczona bo licznik solarny nie jest odczytywany

Nie znamy rozwiązań implementowanych w UK. Byłoby łatwiej gdyby kolega Adam12 mógł potwierdzić że "licznik solarny" znajduje się w instalacji szeregowo "za" podstawowym (zwykłym) licznikiem i równolegle do pozostałych odbiorników energii w mieszkaniu? Jeśli tak to mamy zwyczajny ON-grid jaki wielu z nas używa w Polsce, w którym tracimy tylko część wyprodukowanej energii i jeśli chcemy odzyskać resztę musimy zastosować
    - domowy magazyn energii współpracujący z ON-grid np jak opisano w poście #16
    albo
    - inwerter hybrydowy z akumulatorami i tu (w zależności od typu inwertera) może się pojawić problem przeciążenia inwertera

Ciekawszą i gorszą sytuacją byłoby jesli PV nie jest podłączony wspólnie z odbiornikami energii w mieszkaniu, stanowi część instalacji należącej do osoby trzeciej itd/itp i wówczas strata to 100% I na pewno trzeba to legalnie wyprostować.
    adam12
    Level 25  
    hupo wrote:
    adam12 wrote:
    energia przepada.licznik nie cofa,Kary nie mam,oddana energia jest nie liczona bo licznik solarny nie jest odczytywany

Nie znamy rozwiązań implementowanych w UK. Byłoby łatwiej gdyby kolega Adam12 mógł potwierdzić że "licznik solarny" znajduje się w instalacji szeregowo "za" podstawowym (zwykłym) licznikiem i równolegle do pozostałych odbiorników energii w mieszkaniu? Jeśli tak to mamy zwyczajny ON-grid jaki wielu z nas używa w Polsce, w którym tracimy tylko część wyprodukowanej energii i jeśli chcemy odzyskać resztę musimy zastosować
    - domowy magazyn energii współpracujący z ON-grid np jak opisano w poście #16
    albo
    - inwerter hybrydowy z akumulatorami i tu (w zależności od typu inwertera) może się pojawić problem przeciążenia inwertera

Ciekawszą i gorszą sytuacją byłoby jesli PV nie jest podłączony wspólnie z odbiornikami energii w mieszkaniu, stanowi część instalacji należącej do osoby trzeciej itd/itp i wówczas strata to 100% I na pewno trzeba to legalnie wyprostować.
    . Licznik solarny jest wpięty za licznikiem głównym jak w on-grid nie ma osób trzecich

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Update: Gotowiec do zainstalowania https://www.victronenergy.pl/solar-pv-inverters/ecomulti[/quote]. I to jest to co mi trzeba cena wysoka ale akceptowalna bo z bateriami i to jest to wykorzystuje mój inwerter myśle że to zamówię ale fajnie by jeszcze było znaleść to samo lub podobne ale działającej na tej zasadzie ale bez baterii z możliwościom zewnętrznego ich podłączenia bo mam jakieś 2Kw Baterii litowo jonowych z dysona,makita, jak niema to trudno i tak jestem zadowolony z wyniku montaż bez większych przeróbek jak macie coś do dodania to walcie śmiało bo czekam tydzień potem zacznę negocjować cenę Ps do Jurek parus to też nadaje się do instalacji 3fazowej tylko musisz kupić 3 bo i cena wzrośnie ale kto wie może w przyszłości będzie taniej
  • Helpful post
    jurek.parus
    Level 16  
    adam12 wrote:
    fajnie by jeszcze było znaleść to samo lub podobne ale działającej na tej zasadzie ale bez baterii z możliwościom zewnętrznego ich podłączenia bo mam jakieś 2Kw Baterii litowo jonowych z dysona,makita

Jest też wersja EcoMulti bez baterii. Nie ma tez problemu złozyć taka konfigurację na Multi Plus Victrona - tu to oni spakowali standardowy MultiPlusa (któregoś) z bateriami i ichnim monitorem w jedną obudowę i mają gotowca.
    Zaleta ich rozwiązana jest to że zostawiasz standardowy falownik on-grid (*) i po przełączeniu się w tryb off-grid on nadal pracuje - bo Victron podaje mu sieć, jeśli słońca jest dużo to nawet będzie ładował baterie - ciągle pozostając off-grid. Po przyjściu sieci ładnie się zsynchronizuje i się z siecią połączy.
    * falownik musi mieć dynamiczne ograniczenie produkowanej mocy sterowane częstotliwościowo - jak energii jest za dużo to Victron podkręca częstotliwość sieci co ma spowodować obniżenie generowanej energii przez falownik solarny

Pewnie można osiągnąć podobną konfigurację na chińskich falownikach hybrydowych - przepinasz solary do falownika hybrydowego dopinasz baterie a obecny falownik wystawiasz na ebay. Ale nie całkowitej pewności - no i Victron to klasa sama w sobie.
    noja102
    Level 24  
    A jakiej marki ma obecnie ten inwerter on-grid kolega "adam12" bo nie tylko victronenergy na w swej ofercie rozwiązania dla of-gridu jeśli ma np; SMA to lepszym był by Sunny Island 4.4M

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli Growatta to np:Growatt Sp2000 wraz z wysokonapieciowa beteria Growatt http://www.growatt.pl/dokumenty/Katalogi/Growatt%20SP.pdf
    adam12
    Level 25  
    Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia
    noja102 wrote:
    A jakiej marki ma obecnie ten inwerter on-grid kolega "adam12" bo nie tylko victronenergy na w swej ofercie rozwiązania dla of-gridu jeśli ma np; SMA to lepszym był by Sunny Island 4.4M

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli Growatta to np:Growatt Sp2000 wraz z wysokonapieciowa beteria Growatt http://www.growatt.pl/dokumenty/Katalogi/Growatt%20SP.pdf
    Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia
    noja102
    Level 24  
    Uuuu to faktycznie nie można poszaleć z tym inwerterem.
    theo33
    Level 27  
    Z fotki i z opisu by wynikało że ta instalacja jest pod napięciem i pracuje, więc jeżeli w czasie produkcji będziemy tą energię zużywać na bieżąco to nastąpi auto konsumpcja i będą pewne oszczędności, a jeżeli nas w tym czasie nie ma w domu to można przecież zaprogramować niektóre energochłonne urządzenia typu pralka, zmywarka.

(tu by były potrzebne fotki liczników energii, tablicy rozdzielczej aby można było odtworzyć jakiś schemat i potwierdzić że ta instalacja on-grid jest podłączona do rozdzielni za licznikiem energii patrząc od strony przyłącza i że obciążenie jest dołączone do tej samej fazy z której jest zasilany inwerter)

a jeżeli jest tak jak pisze @adam12 "Teraz energia przepada.licznik nie cofa,Kary nie mam,oddana energia jest nie liczona bo licznik solarny nie jest odczytywany" to i tak nic więcej raczej nie straci i może korzystniej będzie zostawić tak jak jest niż inwestować w akumulatory i inwerter hybrydowy i czekać że się zwróci o ile to nastąpi
    adam12
    Level 25  
    Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia No tak jak na foto patyczkiem pokazałem dwa przewody które idą do licznika solarnego i do bezpiecznika 100A który jest w pięty za licznikiem głównym jedna rzecz mnie zastanawia po co są plomby na liczniku solarnym skoro jest wpięty za licznik główny muszę to wyjaśnić o co kaman na razie w związku z tym wstrzymam się z przeróbkami (ale sugestie miłe widziane) . W tym roku będą mi montować licznik inteligetny to zobaczę czy się cofa bo podobno u 50% ludzi co mają solary to występuje ten problem z cofaniem licznika co wg. energetyki jest źle i należy poczekać z montażem aż uporają się z tym problemem.Co do wydajności energetycznej inwertera to jak było lato to dawał te 3.5kw /h myślicie że jakbym go zmienił to by coś znacznie poprawiło wiem że nie jest pierwszej młodości no ale był montowany jakieś 7 lat temu.Co do oferty Growatt też nie tanio na Ebay za używkę z baterią Lion 5kw wołają 1400f victrona mogę mieć za 1000f bez baterii tak że kwestia sporna bo nie wiadomo w jakim stanie bateriia.Jak przerobić ongrid na offgrid lub inna sugestia947363BB-4...AB446.jpeg Download (18.87 kB)