Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody - zamknięta komora spalania a długość komina

04 Sty 2020 20:23 798 13
  • Poziom 2  
    Wiam wszystkich!

Mam niemały problem z moją koncepcją. Mianowicie mieszkanie, o którym będzie dalej mowa, znajduje się w bloku z wielkiej płyty na pierwszej kondygnacji z czterech. Ogrzewanie jest z sieci, natomiast c.w.u. do chwili remontu zapewniana była przez podgrzewacz wody z komorą otwartą. Nadszed remont, urodziła się koncepcja, aby dla celów bezpieczeństwa i estetyki (chęć zabudowania go w szafce w kuchni) zamontować podgrzewacz z komorą zamkniętą. Wtedy głównym problemem wydawały mi się być kwestie kominowie, ale okazało się, że mam "własny komin", tak że kominiarz przyszedł, wprowadził dwie koncentryczne rury o średnicach 80/125 o dlugości okolo 14-15m i dalej miało być z górki.
    No niestety mój głupi błąd polegał na tym, że nie sprawdziłam wcześniej dostępności tego typu podgrzewaczy. Okazuje się, że obecnie jest bardzo niewiele modeli z zamkniętą komorą spalania, wszystkie stare zostały wycofane. Znalazłam dwa obecnie dostępne (ale to nowości, więc też z tym ciężko): ARISTON NEXT EVO X oraz BOSCH 5700S 2D. Problem polega na tym, że wcześniej nie miałam pojęcia, że długość komina może mieć znaczenie (ech, żywot laika...), często na różnych stronach sklepów w ogóle nie ma zaznaczonego tego w specyfikacji... No a wspomniany Ariston teoretycznie przeznaczony jest do max 8 m długości przewodu spalinowo-powietrznego dla rur 60/100 lub 80/80, natomiast Bosch do 12 m (średnica rur nie była podana).

I teraz nie wiem, jak z tego wybrnąć. Za przerobienie komina zapłaciłam 2,1 tys. zł, więc ponowne przerabianie na dostosowanie do komory otwartej, to byłby jakiś koszmar. Zresztą wentylacja jest kiepska, więc ta komora otwarta to naprawdę ostateczność.
    Wie ktoś coś na temat podgrzewacza z komorą zamkniętą, który da radę z taką długością komina? Może jakiś starszy, wycofany model? W oczy rzucił mi się TERMET TermaQ Aqua-Comfort G-19-03 TURBO, który teoretycznie daje radę z takimi długimi kominami. Czy w tym nowym Boschu to 12 m ze specyfikacji trzeba traktować jak parametr ostateczny? Nie ma możliwości jakoś "wzmocnić" wydajności wentylatora? Może ktoś ma jeszcze jakiś dodatkowy pomysł? Zastosowanie kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego z wykorzystaniem tylko do grzania c.w.u. byłoby mądre? Wydaje mi się, że to kolejne wyrzucanie kasy w błoto.
    Obawiam się, że w końcu skończę z podgrzewaczem elektrycznym...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 19  
    Witam,
    Sam na własną prośbę wdepnąłeś w kupę..... Podgrzewacze c.w.u.z zamkniętą komorą to BYŁO dziwactwo dla ekscentryków..... Nie bardzo rozumiem dlaczego nie mogłeś zabudować atmosferycznego w szafce (wystarczy jej nie zabudowywać od dołu)? Kilkanaście metrów (!!!) dwuściennej rury to zarobek dla kominiarza i 100% gwarancji, że ŻADEN wentylator urządzenia tego nie obsłuży!!! Jeśli już to poco kominiarz pchał dwuścienną do końca? Wystarczyło dojść do szachtu a później wystarczy sama 80, a szacht jest kanałem ssącym, co był znacznie zmniejszyło opory ssania. Mówiąc krótko zrobiłeś WSZYSTKO aby ponieść maksymalny koszt i całkowicie uniemożliwić pracę urządzenia a nie miałeś czasu i chęci aby temat wstępnie BEZPŁATNIE skonsultować na forum.
    Pozdro
  • Poziom 2  
    Szczecin62 napisał:
    Witam,
    Sam na własną prośbę wdepnąłeś w kupę..... Podgrzewacze c.w.u.z zamkniętą komorą to BYŁO dziwactwo dla ekscentryków..... Nie bardzo rozumiem dlaczego nie mogłeś zabudować atmosferycznego w szafce (wystarczy jej nie zabudowywać od dołu)? Kilkanaście metrów (!!!) dwuściennej rury to zarobek dla kominiarza i 100% gwarancji, że ŻADEN wentylator urządzenia tego nie obsłuży!!! Jeśli już to poco kominiarz pchał dwuścienną do końca? Wystarczyło dojść do szachtu a później wystarczy sama 80, a szacht jest kanałem ssącym, co był znacznie zmniejszyło opory ssania. Mówiąc krótko zrobiłeś WSZYSTKO aby ponieść maksymalny koszt i całkowicie uniemożliwić pracę urządzenia a nie miałeś czasu i chęci aby temat wstępnie BEZPŁATNIE skonsultować na forum.
    Pozdro

Myślę o sobie dokładnie to samo. No cóż, pozostaje tylko uczyć się na tych absurdalnych błędach i wybrnąć jak najrozsądniej z tej kupy, którą mam na własne życzenie. Masz jakiś pomysł co teraz? Kobinować z kotłem, czy dać sobie spokój i postawić na elektryczne?
  • Poziom 39  
    Nie mam praktycznego doświadczenia w tej materii, ale staram się logicznie myśleć i te dwa cytaty:
    NaudiR napisał:
    kominiarz przyszedł, wprowadził dwie koncentryczne rury o średnicach 80/125 o dlugości okolo 14-15m

NaudiR napisał:
    No a wspomniany Ariston teoretycznie przeznaczony jest do max 8 m długości przewodu spalinowo-powietrznego dla rur 60/100 lub 80/80,

dają wg mnie pewne pole swobody. Kolega ma większe przekroje przewodu spalinowo-powietrznego niż te wymienione w drugim cytacie, przekroje te są odpowiednio większe 1,44 i 1,76, a to wg mnie umożliwia zwiększenie długości tego przewodu. Pozostaje pytanie o ile można go wydłużyć oraz który przekrój ma w tym przypadku decydujące znaczenie - spalinowy czy powietrzny.
  • Poziom 19  
    Witam,
    Tak na marginesie to od strony formalnej wszelkie (podgrzewacze c.w.u i kotły 1 i 2 funk) urządzenia TURBO (nie mylić z kondensami) od ponad 5 lat są wycofane z obrotu i poza kondensami są dopuszczone resztki atmosferyków (raczej na wymianę, bo w nowej instalacji projektant nie może zaprojektować tego). Stąd można wnioskować,że Twój turbo i to do tego podgrzewacz to jakiś niedobitek z magazynu co źle rokuje z serwisem tego czegoś. Wyjściem jest rozszczelnienie rury ssącej co wyeliminuje opory ssania ale w jeśli chodzi o pobór powietrza to pracować będzie jak zwykły atmosferyk tyle tylko, że masz zagwarantowany wymuszony wyrzut spalin to może od strony technicznej go uleczyć ale jak to się ma od strony formalnej i przepisów czy można sobie tak rozszczelniać (edytor wskazuje błąd w wyrazie tylko nie wiem jaki?) ssanie powietrza to już się nie wypowiadam i nie polecam.
    Co do warunków pracy podgrzewacza to mylisz wentylację od nawiewu!
    Wentylacja odprowadza powietrze z pomieszczenia i bardzo źle gdy zaczyna pracować jako nawiew a tak bywa gdy jest brak dopływu powietrza do pomieszczenia. Taka sytuacja + wanna to gwarancji tragedii (jak się przewrócisz pod natryskiem to jest szansa,że ktoś to usłyszy i cię uratuje)
    Rzucasz puste hasło,że "wentylacja jest kiepska" NIC to nie znaczy a jeśli już to za 80zł kupisz detektor tlenku węgla zaczyna wyć już przy 50 ppm czyli wiele wiele razy poniżej progu szybkiego zasłabnięcia.
    Przeproś się ze zwykłym atmosferykiem za 700 zł w promocji i po temacie albo jeszcze takiej kup 100-120 litrów elektryczny podgrzewacz z 1,5 kW grzałką i przy rozsądnym w czasie użytkowaniu na 2-3 osoby starczy jeśli c.w.u. za mało będzie to podnieś w podgrzewaczu temp do-60-70*C a na wyjściu zamontuj zawór mieszający termostatyczny ustaw na 40-45* i tak zwiększysz bufor podgrzewacza. Szybciej padnie grzałka od zakamienienia ale to niewielki koszt.
    Koszty przygotowania c.w.u. prąd/gaz to z grubsza np.: 3 osoby, 50 litrów c.w.u. dziennie (natrysk) ogrzana z 10 (średnia temp zimnej wody) do 40*C, koszt energii elektrycznej (ze wszystkimi składnikami) ok. 60 gr/kWh a gazu ok. 3 zł za m. sześć (przy Twoim zużyciu tylko na c.w.u. i kuchenka) czyli przy sprawności podgrzewacza 85% daje 36 gr/kWh Przy takich założeniach rocznie potrzebujesz ok. 1900 kWh ciepła na c.w.u. więc rocznie zapłacisz 1140 zł prąd i 665 zł gaz czyli miesięcznie masz przy prądzie większy koszt ok. 40 zł.
    Wkład zdemontuj i sprzedaj jako "prawie nowy" na OLX,
    Pozdro
  • Poziom 10  
    Stoję przed dokładnie takim samym problemem. Ariston next evo x to nie jest niedobitek tylko właśnie nowy model który spełnia wymogi unijne. Monter powiedział ze Junkers został wycofany z uwagi że ma stary typ palnika. Dokupiłem kawalerkę i powiększam mieszkanie, kuchnię w kawalerce przerabiam na pokój. I mam problem gdzie zainstalować piecyk. Z tego co mi powiedział instalator piecyk nie może byc w pomieszczeniu w którym się śpi (nie wiem czy to dotyczy też zamkniętej komory spalania) wiec w zasadzie mogę tylko w łazience i nie chce w niej otwartej komory spalania ze względów bezpieczeństwa
    W drugim mieszkaniu (tym większym) przeniosłem piecyk junkers z otwartą komorą spalania do kuchni. to co się dzieje w moim bloku to jakiś koszmar , cugi idą czasem w drugą stronę, raz w zimie poszedł taki odwrotny cug że zamroziło mi wodę w piecyku. Był serwisant sprawdzić działanie bo to jakiś koszmar, przy tych samych ustawieniach o 23 leci ukrop że poparzyć się można, rano ledwo letnia. Powiedział ze wszystko jest OK i nic lepszego na rynku nie ma. ale działanie to jakiś dramat

Kolega pisze
    Szczecin62 napisał:
    Nie bardzo rozumiem dlaczego nie mogłeś zabudować atmosferycznego w szafce
    Jeśli piecyk ma być kuchni jak piszę autor postu to tez torchę tego nie rozumiem. Ale w moim przypadku otwarta komora spalania w łazience to masakra jeśli cugi będą tak jak w większym mieszkaniu to sobie tego nie wyobrażam.
    Kominiarze w kalwalerce wyznaczyli mi szyb kominowy który mogę zajać, (jest w kuchni, która docelowo będzie pokojem) jednak z łazienki do tego szybu jest 3m w poziomie , a na dach 5 metrów. Na infolini aristona powiedzieli że każde kolano zabiera 1m więc będzie za długo.
    Instalator był dziś u mnie i powiedział , że można w szybie puścić jedną rurę, żeby lepiej zasysało dokładnie tak jak radzi kolega
    NaudiR napisał:
    Wystarczyło dojść do szachtu a później wystarczy sama 80, a szacht jest kanałem ssącym
    . Ale ktos mi powiedział (już mam metlik w glowie) ze stary szyb (mój jest cały w sadzy bo kiedys palono w tym bloku węglem) nie moze byc wykorzystany jako zasysajacy . przepraszam ze podpialem sie pod temat ale to tem sam problem. ktos poradzi?
  • Poziom 24  
    NaudiR napisał:
    dwie koncentryczne rury o średnicach 80/125 o dlugości okolo 14-15m i dalej miało być z górki.
    gimak napisał:
    dają wg mnie pewne pole swobody. Kolega ma większe przekroje przewodu spalinowo-powietrznego niż te wymienione w drugim cytacie, przekroje te są odpowiednio większe 1,44 i 1,76, a to wg mnie umożliwia zwiększenie długości tego przewodu.

Też podzielam, że mogło by to iść, nie zrobisz testu to nie będziesz wiedział. Te podane metry do..... , zawsze mają tolerancje w górę. Tego Bosha to można by spokojnie zastosować u Ciebie. Te kotły i tak nie mają presostatu, więc nie powinno wybijać go.
  • Poziom 2  
    Niestety mam dla Ciebie złą wiadomość. Sam kupiłem tego Aristona i to nie z miłości do włoszczyzny, tylko Bosch cały czas jest niedostępny. Niby nowy model, parametry lepsze, ale już rok przesuwają wprowadzenie go do sprzedaży. Dziś miałem pierwsze odpalenie i kicha - piecyk działa dobrze tylko przy odkręconym jednym kranie, drugi powoduje zwiększenie płomieni i wyrzuca błąd - niedrożność komina. Obawiam się najgorszego - że długość komina będzie zbyt duża. Niby teoretycznie jest na pograniczu, bo doliczając metr na każde kolano wychodzi na styk, ale nie byłem na dachu i może kominiarz wydłużył o pół metra , albo dał czapę jakąś blokującą cug, ewidentnie piecykowi brakuje tchu lub nie ma siły wypchnąć spalin. Jestem w D., bo właśnie zamykam remont i nie mam pomysłu co dalej.
  • Poziom 2  
    A jest taka możliwość z tym drugim wentylatorem ? Bo otwarta komora odpada, piec przeniesiony do korytarza który spełnia wymogi tylko dla zamkniętej
  • Poziom 24  
    Pablo 3M napisał:
    A jest taka możliwość z tym drugim wentylatorem ?

Lub z wentylatorem wydajniejszym.
    Ale widzę że to Cię przerasta.
    Powinna ewentualnie to wykonać kompetentna os. by zapewnić wszystkie wymogi, też i bezpieczeństwa.
  • Poziom 10  
    Poradziliście sobie z problemem czy czekacie na wprowadzenie Boscha na rynek?
  • Poziom 16  
    Punkty sprzedaży prowadzą listę chętnych na Boscha. Normalnie są zapisy. Są jakieś straszne cyrki z tym, niby zamknięta komora, niby bezpieczniej, świetne dla małych mieszkań gdzie urządzenie jest w łazience i nie trzeba mieć cały czas wyraźnie otwartego okna wietrząc mieszkanie smogiem i zimnem, ale nie kupisz. Nie i tyle.
    Bosch miał to wprowadzić do sprzedaży najpierw we wrześniu/październku, potem Styczniu (model 12), potem Marcu, obecnie jest Maj/Czerwiec. ASO dostały model testowy, podobno jeździł po rożnych oddziałach. W sprzedaży tego nie ma.
    Jedyny model na rynku to Ariston Next Evo kóry ma słaby wiatrak jak widzę. Mam 8-9metrów przewodu (~3m 125/80 i ~5m 80 w szachcie) dwa kolanka i się zastanawiam czy ten model to uciągnie.

Jest jeszcze jeden nowy model:
    Ferroli SKY ECO F

Koncentryczne 60/100 Koncentryczne 80/125
    Maksymalna dozwolona długości 4 m 10 m
    Współczynnik redukcji kolanka 90° 1 m 0,5 m
    Współczynnik redukcji kolanka 45° 0,5 m 0,25 m

Ciekawe jak z dostępnością.

Jego moc to 40W, a Ariston ma 29W. Więc na pewno Ferroli ma mocniejszy silnik wiatraka.
    Czy ktoś się może wypowiedzieć który lepszy?
  • Poziom 10  
    Właśnie kilka dni temu znalazłem ten podgrzewacz Ferroli:) Moc porównywalna do jedynego konkurenta na rynku czyli Ariston Next Evo X ale przynajmniej ma mocniejszą turbinę.. jeden problem mniej.

Biorąc pod uwagę urządzenia używane to ww. Termet GT-23-03 Aqua Comfort Turbo jest chyba jedyną sensowną opcją. Ma większą moc i wentylator pozwalający na użytkowanie w nawet pięciokondygnacyjnych budynkach. Ciekawe tylko czy zakładając montaż zgodnie z instrukcją ten podgrzewacz będzie bezawaryjnie pracował..

PS. Podgrzewacze turbo wymiotła z rynku dyrektywa podnosząca wymagania co do sprawności takich urządzeń.
    Z tego co wiem to w przypadku podgrzewacza Ferroli dołożyli chłodzenie palnika, reszta pozostała bez zmian w stosunku do poprzedniego modelu.