Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła LG S30AW - zamiana czynnika R410a na R32

05 Sty 2020 00:01 519 10
  • Poziom 5  
    Szanowni koledzy zastanawiam się nad następującym problemem.

Klimatyzator / pompa Ciepła LG S30AW uległ awarii pękło lutowane łączenie i czynnik chłodniczy uciekł na szczęście udało się to naprawić zalutować układ jest szczelny. Od razu zaznaczam że nie jestem fachowcem od klimatyzacji domowej natomiast zajmuje zawodowo serwisem naprawą w moim warsztacie samochodowym układów klimatyzacji samochodowej i mam cały sprzęt i w tym doświadczenie. Obecnie uzupełniłem posiadany sprzęt o manometry pomiarowe wraz z przyłączami do ww jednostki.

Zamierzam napełnić układ pompy ciepła czynnikiem R32 wiem że oryginalny czynnik R410 lecz wiem też że powinno to działać i to nawet wydajniej, już spraktykowane przez inną osobę i działa ponad 2 lata super, lecz niestety fachowiec dokonujący wymiany czynnika zachował dla siebie ile go tam napuścił. Pytanie jest następujące jaką ilość czynnika R32 należy podać do tej jednostki jak to przeliczyć wiem, że przy czynniku R32 jego wartość powinna być mniejsza, ale o ile? Klimatyzator na grzaniu ma moc 9400W, a znamionowa ilość czynnika R410 to 1800g. Czy można to jakoś przeliczyć? Może wystarczy podając powoli kolejne dawki czynnika dążyć do ustalonych ciśnień na wyjściu i powrocie jeśli tak to do jakich?
    Sprzęt jest używany jedynie do ogrzewania w warunkach od jesieni do wiosny.

Klimatyzator to LG S30AW inwerter w załączeniu tabliczka z parametrami technicznymi
    Pompa ciepła LG S30AW - zamiana czynnika R410a na R32
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Internet twierdzi, że nie powinno się zamieniać te gazy (palność, obciążenie znaczne sprężarki, duże temperatury po sprężaniu). Chociaż inna strona opisuje, że teoretycznie R32 mógłby być dobrym zamiennikiem dla R410A i układ byłby o jakieś 5% wydajniejszy.
    Niby zamiennikiem R410A ma być R452B (w składzie około 26% R1234YF).
  • Poziom 5  
    Dziękuję za odpowiedź moim celem jest ekologia i wydajność. Wszystko co zawiera w składzie R1234YF od razu odrzucam ze względu na toksyczność w wypadku pożaru. Idę w kierunku R32 gdyż jest on skadowym czynnika R410a i widziałem inny taki sam klimatyzator pracujący na tym czynniku bardzo sprawnie i bezawaryjnie już od 2lat. Dodam iż u mnie jest on wykorzystywany tylko do grzania przy czym w miejscu powietrznego wymiennika w jednostce wewnętrznej mam skraplacz typu czynnik - woda a dalej rozprowadzenie po instalacji ogrzewania podłogowego.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Ja się nie znam, ale jak bym musiał, to po pierwsze sprawdził, czy jest w obiegu przetwornik ciśnienia, bo jeżeli jest przeróbka mocno się skomplikuje. Po drugie, sprawdził bym czy wymiennik wytrzyma nawet awaryjne syt typ zatrzymana pompa wody z czynnikiem R32. Po trzecie przeliczyć możesz i liczyć to należy tak, by w wyniku otrzymać tę samą pojemność. Czyli waga x gęstość itd.
  • Poziom 5  
    Układ ma dodatkowe czujniki zabezpieczające 4x termistor i jeden czujnik przepływu, jakiekolwiek odchylenie poza ustalony w programie kontrolera limit wyłącza cała jednostkę więc ze strony awarii zagrożeń nie ma. Sam wymiennik ma ciśnienie robocze dużo wyższe niż można uzyskać na czynniku r32. Klimatyzator ma elektronicznie sterowany zawór rozprężny i silnik sprężarki twin Rotary typu BLDC. Puki co liczenie moli i pojemności układu to dla mnie czarna magia, może znajdzie się ktoś kto przynajmniej wskaże jak to policzyć.
  • Poziom 5  
    Dziękuję za odpowiedź temat bardzo ciekawy im dłużej szukam informacji tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu że za oficjalnym brakiem możliwości stosowania zamiennie R32 zamiast r410a stoi tylko polityka pieniężna i tego by wysprzedać dużo droższy już zakontraktowany stary czynnik. Drugi powód No to brak atestu w tych już sprzedanych na użycie czynnika który jest substancją palna a jak wiadomo każdy atest kosztuje. Ciekawostką tu są jednostki Kasai na R32 te są takie same w środku jak te na r410a czyli tak jak by fabryka zmieniła tylko czynnik i etykiety.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    lagoon600 napisał:
    tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu że za oficjalnym brakiem możliwości stosowania zamiennie R32 zamiast r410a stoi tylko polityka pieniężna i tego by wysprzedać dużo droższy
    dokładnie też tak sądzę, kolego pisałeś o tej zmianie ilości procentowej gazu ja też robiłem podmiany gazu, i przeliczenie procentowe nie do końca się zgadza opiszę ci to na Pw.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nie zgadza się bo te ich 30% uwzględnia min 2 rzeczy, różnice w gęstości cieczy i różnice w lepkości, czy tam współczynnikach wymiany ciepła, dzięki którym możliwe jest zastosowanie rurek o mniejszej średnicy i mniejszych objętościowo wymienników. Takie projektowanie też jest podyktowane jego palnością i możliwością używania w zamkniętych pomieszczeniach. Przy zamianie, instalacja zostaje nie zmieniona więc liczyć należy tylko różnicę w objętości wynikającą z gęstości, a to tylko ok 10% mniej.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wlodek22 napisał:
    . Przy zamianie, instalacja zostaje nie zmieniona więc liczyć należy tylko różnicę w objętości wynikającą z gęstości, a to tylko ok 10% mniej.
    Wlodek22 napisał:
    Nie zgadza się bo te ich 30% uwzględnia min 2 rzeczy, różnice w gęstości cieczy i różnice w lepkości, czy tam współczynnikach wymiany ciepła, dzięki którym możliwe jest zastosowanie rurek o mniejszej średnicy i mniejszych objętościowo wymienników.
    zgadzam się
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Proponuje przemyśleć sprawę przejścia na r-290. Wydajność grzewcza zmniejszy się o ok 30%, efektywność może nawet wzrosnąć. Kwestia kubatury pomieszczenia z wymiennikiem. No i najważniejsza, czy w pompie jest przetwornik ciśnienia, bo jeżeli nie ma, a sterowanie EZR odbywa się jedynie na podstawie wskazań czujników temperatury, to można spokojnie zmienić czynnik. Jeżeli jest przetwornik, to sprawa się mocno komplikuje, i trzeba albo wymienić przetwornik, albo na bazie jakiegoś mikro kontrolera budować konwerter.