Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie układu włączników schodowych z krzyżowym

05 Sty 2020 00:05 405 11
  • Poziom 15  
    Wydaje mi się, że instalator błędnie podpiął mi przewody do puszek. Pytanie czy macie sposób, żeby po analizie sytuacji w puszkach i fot kabli przed tynkowaniem ocenić co jest co?

Mam układ 2 wyłączników schodowych WS + wyłącznik krzyżowy WK. Instalator za granicami, a ja chciałbym podpiąć kontakty i pojawił ię problem w rozpoznaniu poszczególnych puszek pod wyłączniki.
    Wiem skąd idzie zasilanie i wiem z której puszki idzie przewód do lampy więc to powinny być WSy, a pozostała puszka to WK. Problem jednak w tym, że do puszki "WK" idą 2 przewody 3-żyłowe, 1-to zasilanie (PE, N, L - jdzie szeregowo dalej), a drugi... no właśnie coś nie gra, bo dla WK potrzebne 2 na wejściu i 2 na wyjściu :(
    Puszka "WK" jest w sąsiedztwie 2 innych puszek i stąd jestem pewny, że ten jeden to zasilanie, poza tym wszekkie zasilania instalator kostkował.

Jeśli z tego zasilającego zabiorę 1 drut np. PE, to niestety, ale szeregowe zasilanie dalszych kontaktów będzie pozbawione PE. Jest jakieś wyjście? Poradźcie proszę.
  • Poziom 15  
    Dzięki CHAST. Instalacja dość rozbudowana robiona 3 lata temu (przestój), bez sprawdzania (elektryk powiedział, że szkoda czasu, jest dobrze) więc stąd problem zdiagnozowania puszek, poza tym foty nie do końca czytelne :( -Rada dla innych opisywać, sprawdzać i najlepiej od razu montować kontakty.

Czy na pewno dobrze myślę, że tam gdzie zasilanie to WS1, tam gdzie kabel do lampy to WS2 i trzecia pozostała puszka musi być WK -tak? Bo patrzę na schemat i nie widzę innej opcji, a okablowanie mam takie jak pod schodowy a nie krzyżowy.

W puszce WK muszę od strony zasilania (3druty) wyłączyć wspomniany PE oraz N -pozostaną mi wtedy 2 wolne dla WK od WS1. Pomiędzy WK i WS2 jest 3 druty, więc 1 wolny do podania N od strony WS2.

Puszką WK jest w ramce jeszcze z 2 puszkami - minus to sąsiednia 3-cia puszka ośw. sufitu kuchni (ostatnia lampa w szeregu) -najprawdopodobniej nie będzie miała PE -chociaż widzę, że jest szansa podać z puszki nr 2 od innego schodowego.
  • Poziom 43  
    Skończ z tym domniemywaniem, bo dla mnie to co rysujesz i piszesz kupy się nie trzyma jeśli w instalacji nie ma puszek pod sufitem. A jeśli wykonano to jak piszesz trzy lata temu to raczej na pewno nie ma.
    Omomierz w łapki i lokalizuj przewód po przewodzie.
    Jeśli nie masz omomierza to bateryjka z żaróweczką lub brzęczykiem czy dzwonkiem.

Zasadą jest opisywanie markerem każdego końca przewodu. Wtedy końcówki należy upakować do puszek i zabezpieczyć przed wypełnieniem ich zaprawą tynkarską. Puszki najlepiej odkryć zaraz po tynkowaniu.
    Wskazana dokumentacja fotograficzna przed tynkiem.
    Montaż osprzętu zaraz po tynku to głupota, która kończy się jego wymianą, bo kurz i pył ze stykami zrobią swoje. Więc tego typu rady sobie daruj.
  • Poziom 15  
    Witaj kkas12 -na mam trochę zamieszania, ale w multimetrze bateria własnie już wymieniona -nie pisałem -mógłbyś się jednak odnieść do pytania powyżej? :)

Brak puszek podsufitowych. Mówisz nie montować kontaktów do odbioru i później ew. demontażu? No tak było u mnie ale czas i pamięć zawodzi, a instalator porobił skróty myślowe.
  • Poziom 43  
    minimaxi napisał:
    Mówisz nie montować kontaktów do odbioru
    Niczego takiego nie pisałem.
    Można po tynkowaniu i ewentualnych gładziach, i zagruntowaniu połączyć przewody w puszkach, ale osprzętu nie ma sensu zakładać bo najprawdopodobniej ulegnie on uszkodzeniu.
    Można ewentualnie zamontować osprzęt pochodzący z demontażu (by częściowo instalację uruchomić) a w odpowiednim czasie zastąpić go docelowym.
    Ale chyba nie by o to pytać założyłeś temat?

Jakie pytanie powyżej skoro to co narysowałeś (bo tak ci się wydaje) kupy się nie trzyma.
    Najpierw zinwentaryzuj przewody by w stu procentach wykluczyć jakiekolwiek domniemywania.
  • Poziom 15  
    OK, dzięki! Zgoda 100%. Czy istnieje dobry sposób oznaczania, bo sporo tego :)
  • Poziom 43  
    Bierz się kolego za robotę a oznaczenia wykonuj sobie czym i jak chcesz. Byś tylko pamiętał za kilka dni co dany opis oznacza.
    Ty masz opisać przewody a nie żyły, gdyż te oznaczył już producent przewodu.
  • Poziom 15  
    Dzięki kkas12 za wsparcie.
    Udało się zrobić identyfikacje przewodów. Instalator totalnie mnie zaskoczył bo w puszce z której idzie zasilanie lampy w holu umieścił włącznik krzyżowy :) a ja byłem pewny że tam musi być schodowy WS2. Jak widać nic nie musi. :)
    Udało się w pełni odtworzyć nawet żyły PE. Układ niestandardowy oparty wyłącznie na przewodach 3-żyłowych.

• Poziom 31  
    Jeśli pomiędzy puszkami masz tylko jeden przewód 3x1.5mm2, a zasilanie jest w innej puszcze niż lampa to masz totalnie spaprane. W tym wypadku najlepszym wyjściem (z naszego, elektrycznego punktu widzenia) by były elektroniczne łączniki schodowe.
  • Poziom 15  
    Dlatego nie mogłem się połapać. Wg mnie szczytem było to, że w puszce zasilania lampy w hollu jest krzyżowy, a zasilanie tej lampy biegnie w przewodzie z korespondecyjnymi od WS2 w ramach 3 żył, tylko niby w odwrotnym kierunku :)
    Robił to fachowiec z uprawnieniami, więc nie może być spaprane ;)