Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel SSD 80GB - czy SMART jest ok?

05 Sty 2020 00:59 324 9
  • Poziom 16  
    Zakupiłem na allegro dysk SSD INTEL SSDSA2M080G2GC na system. Proszę o interpretację danych z HD TUNE. Czy wszystko jest dobrze mimo dwóch pozycji na żółto czy też lepiej odesłać póki można? Czy w ogóle SSD może pokazywać jakieś błędy? Pytam, bo to mój pierwszy SSD.
    Przy okazji zapytam o drugi dysk, który do tej pory używałem na system i dane, a który jakby sam się wzbudza i co jakiś czas coś tam w nim chrobocze.
    Zostawić go na dane (ewentualnie wyzerować i używać dalej) czy lepiej innego dysku szukać?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Niestety żaden z dysków nie nadaje się do trzymania ważnych danych. Obydwa są uszkodzone.
    elektronic-27 napisał:
    Czy wszystko jest dobrze mimo dwóch pozycji na żółto czy też lepiej odesłać póki można?

Odsyłaj.
    elektronic-27 napisał:
    Przy okazji zapytam o drugi dysk, który do tej pory używałem na system i dane

Zgrywaj ważne dane i wymieniaj dysk na sprawny.

Tutaj nie chodzi o parametry zaznaczone na żółto przez program. On akurat często zaznacza błędnie lub zupełnie bezpodstawnie.
    Chodzi o ich prawidłową interpretację a w obydwu przypadkach poszczególne parametry SMART informują o uszkodzeniach dysków. Choćby (05)- uszkodzone/nienaprawialne sektory.
    Żadne remapy/zerowania nie pomogą.
  • Poziom 16  
    Ok. To proszę mi jeszcze powiedzieć, który z tych trzech dysków jest w najlepszej formie. Żeby drugiego tematu nie zakładać...

WDC_WD2502ABYS-18B7A

Hitachi_HDS721025CLA

WD3200AAJS-08L7A
  • Moderator - Komputery Serwis
    Wracając do dysku SSD - proszę zamieścić jego SMART w mniej zabytkowym oprogramowaniu (HDT ma chyba 10 lat, jak nie więcej, nie jest w stanie poprawnie nazwać wyświetlane parametry, a sprawdzać na piechotę się nie chce). W dyskach SSD zdarzają się usterki pojedynczych bloków, to niekoniecznie musi eliminować dysk z dalszej eksploatacji.

Dyski z ostatniego postu są w dobrym stanie (mimo że jeden z nich ma nakręcone ponad 50 tysięcy godzin).

SSD proponuję sprawdzić w tym programie: https://crystalmark.info/redirect.php?product=CrystalDiskInfo
  • Poziom 16  
    Proszę bardzo

dt1 napisał:
    Dyski z ostatniego postu są w dobrym stanie (mimo że jeden z nich ma nakręcone ponad 50 tysięcy godzin).
    A inny tylko 160 godzin. Czyli co? Jak nowy?
    Tak, ten 160 godzin to prawie nówka, przynajmniej tak wygląda.

SSD ma parę uszkodzonych komórek, ale moim zdaniem, jeśli nie używasz go do bardzo krytycznych jeśli chodzi o niezawodność zastosowań, można go dalej używać. Po 62 tysiącach godzin ma 26 TBW i 11 uszkodzeń. Warto monitorować ten parametr co jakiś czas (wartość RAW parametru 05), warto też robić kopie zapasowe, jeśli się coś ważnego na nim trzyma, ale myślę, że nadal go można używać, mimo że demonem prędkości ten dysk nie jest.
  • Poziom 16  
    SSD kupiłem tylko pod system. Da się wogóle kupić używany SSD bez błędów?

dt1 napisał:
    26 TBW
    Co to jest, bo nie widzę takiej wartości?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Total Bytes Written. 25769GB to około 26TB.
    Jeśli ten dysk dopiero kupiłeś to go zwróć, jest to staroć, jest to wolny dysk i nie ma sensu takiego dysku kupować, biorąc pod uwagę że nowe 120/128GB można kupić za 80zł z pełną gwarancją, a od 120zł można szukać 240-tek.
  • Poziom 16  
    dt1 napisał:
    jest to wolny dysk i nie ma sensu takiego dysku kupować

Tylko wiedzcie o tym, że płyta u mnie jest na Sata II a nie Sata III i dysk inny niż pod Sata II nie będzie działał optymalnie. I tak już zauważyłem znacznie szybsze ładowanie i działanie systemu, niż na tej archaicznej 300-tce wspomnianej w pierwszym poście.

Zakupiłem kolejny dysk, SMART chyba ok, ale moją uwagę zwróciło niskie Burst Rate - tylko 56 MB. Czy to normalne? Zwłaszcza, że ma mały przebieg.

elektronic-27 napisał:

Tylko wiedzcie o tym, że płyta u mnie jest na Sata II a nie Sata III i dysk inny niż pod Sata II nie będzie działał optymalnie.

Będzie działał optymalniej niż zajechany staroć na SATA II. Dyski z interfejsem SATA III nie mają problemów z działaniem na kontrolerze SATA II i do tego dojeżdżają prawie do limitów jego możliwości. Zakup dysku z interfejsem II generacji nie będzie miał dosłownie ani jednej przewagi nad zakupem nowszego dysku z interfejsem generacji trzeciej.

elektronic-27 napisał:
    Zakupiłem kolejny dysk, SMART chyba ok, ale moją uwagę zwróciło niskie Burst Rate - tylko 56 MB. Czy to normalne? Zwłaszcza, że ma mały przebieg.

Ten dysk wygląda lepiej, chociaż to taki sam staruch, jak poprzedni. Jedyne co może niepokoić to parametr SATA downshift, czyli ile razy dysk z jakiegoś powodu z wynegocjowanej wcześniej prędkości wyższej zmienił tę prędkość na niższą. Tak się nie powinno dziać, chyba że jest lipny kabel, ale tutaj inny parametr związany z CRC by też się uaktywnił.

Dla mnie ze względów opisanych w punkcie pierwszym zakup bez większego sensu, ale stan techniczny tego dysku jest poprawny.