Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Samsung DW60J9970BB - nie działa odbijacz strumienia systemu WaterWall

gjack 05 Jan 2020 01:03 5727 4
 • #1
  gjack
  Level 10  
  Witam Wszystkich Forumowiczów.
  Po dwóch latach użytkowania zmywarki Samsung DW60J9970BB niestety zawiódł system WaterWall. Problem jest bardzo podobny do opisanego w wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3513012.html. Niestety opisane tam próby nie przyniosły efektu - stąd mój post o pomoc.
  Problem wygląd następująco: odbijacz systemu WaterWall bez problemu dochodzi do skrajnego położenia od strony drzwi, zatrzymuje się i... zamiast wrócić zaczyna terkotać i przeskakiwać zębatka napędzająca paska zębatego. Czasami zdarzy się, że po chwili terkotania odbijacz wróci w stronę dysz, dojdzie do końca, bez problemu zmieni kierunek, ponownie wróci pod drzwiczki i znowu terkocze. Po przejrzeniu internetu zdecydowałem się od razu zakupić nowy mechanizm napędu na north.pl. Niestety prawie nic nie zmieniła - odbijacz nadal zatrzymuje się w skrajnej pozycji przy drzwiach i słychać terkotanie. Czasami zdarzy się, że po chwili problem znika i przechodzi cały cykl mycia, ale przeważnie jest problem.  Problem odwrotnego umieszczenia czujnika w obudowie u mnie nie istnieje - zamówiona część est identyczna z oryginalną. Profilaktycznie odtłuściłem cały pasek i zębatki oraz nieco naciągnąłem sprężynke naciągającą pasek - na niewiele się to zdało - terkotanie stało się głośniejsze. Do błędu 7E, ani żadnego innego się nie doczekałem - z obawy o poważniejsze uszkodzenie paska wyłączałem zmywarkę.

  Po obejrzeniu filmiku https://www.youtube.com/watch?v=P7cr4B482CY doszedłem do wniosku (może błędnego, ale eksperyment go potwierdził), że konstrukcja tego silniczka umożliwia zmianę kierunku jego obrotów po napotkaniu oporu. Tak więc po zdemontowaniu suwaka i prowadnicy WaterWall spróbowałem zatrzymać go ręką. Okazuje się, że czasami można go łatwo (niedużą siłą) zatrzymać odwracając tym samym kierunek obrotów (przełącza się w obie strony), a czasami np. po około 15 sekundach prób, już nie dało się go zatrzymać mimo użycia sporej siły nadal kręcił w tę samą stronę.

  No i w tym momencie moje pomysły się skończyły...
  Macie jakiś pomysł?
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Ja wymieniam cały napęd na nowy. Nie bawię się w cudowania. Z wysyłką niecałe 80zł. W 99% pomaga.
  Warto też obejrzeć sam pasek zębaty i sprawdzić czy sama prowadnica płynnie przesuwa się.
 • #3
  gjack
  Level 10  
  Problem w tym, że właśnie rozpocząłem od wymiany mechanizmu napędowego i nic to nie zmieniło. Pasek i suwak cały rozbieralem - chodzi gładko.
 • #4
  gjack
  Level 10  
  Ostatecznie zdecydowałem się zakupić jeszcze jeden moduł napędowy WaterWall podejrzewając, że tamten kupiony poprzednio może jest uszkodzony, ale nie - oba zakupione zachowują się jednakowo. Stary-oryginalny napęd jest natomiast głośny i chyba ma problem z obracającym się luźno magnesem w silniku, bo nie może uciągnąć suwaka, który niejako "szamocze" się zamiast ciągnąć. Fakt faktem nowe dwa napędy pchają suwak do końca (do drzwi) i zaczynają przeskakiwać na zębatce paska. Sam suwak WaterWall chodzi lekko i bez zacięć.
  Zauważyłem jeszcze jedną zależność. Jeżeli w opcjach konfiguracji wybiorę pozycję "----" , wcisnę START i zamknę drzwi to suwak wykonuje jeden pełny cykl tam i spowrotem i nie utknie w skrajnym położeniu przy dzwiach - fakt zmiana kierunku nie jest natychchmiastowa i płynna jak w położeniu tylnym (tam zawsze gładko zawraca), ale po około 2 sekundach szamotania/drżenia suwak zawraca. Niestety jak kończy się animacja biegających kresek na wyświetlaczu znowu zaczyna terkotać na pasku stojąc w skrajnym położeniu przy drzwiach.
  Tak przy okazji - do czego służy ta opcja w menu? Wyczytałem gdzieś, że właśnie do wracania suwaka, ale po co i na co?

  Wobec braku innych porad następnym krokiem, który przychodzi mi do głowy jest wymiana elektronicznego modułu sterującego.
  Pytanie jednak czy moduł DD9200041B jest bezpośrednio odpowiedzialny za sterowanie/zasilanie napędem WaterWall, czy może jest jeszcze jakiś inny pośredni podmoduł sterujący? Dokąd idą przewody z silniczka i czujnika WaterWall?
  Każda podpowiedź na wagę złota, bo nie chce mi rozbierać na zapas całej zmywarki i śledzić przebiegu przewodów, ani bezsensownie inwestować w kolejne części.
 • #5
  gjack
  Level 10  
  Witam po przerwie.
  Problem rozwiązany - przyczyna tkwiła w programatorze/sterowniku. Po wymianie płytki z elektroniką problem ustąpił.
  Z moich dalszych analiz wynika, że silniczek napędzający WaterWall ma dwie cewki. Jak przesuwa się w kierunku drzwi chyba powinna być zasilana tylko jedna z cewek - wtedy dochodząc do skrajnego położenia przy drzwiach silniczek zostanie zatrzymany i zmieni kierunek. Jak natomiast przesuwa się w kierunku dysz i musi pokonać opór napierającej wody to zasilane są obie cewki - w tym przypadku sygnałem zmiany kierunku jest czujnik halotronowy - po dojechaniu suwaka do końca czujnik ten podaje sygnał do sterownika i dodatkowa cewka jest wyłączana dzięki czemu silniczek po zatrzymaniu zmieni kierunek obrotów.
  Taka jest moja teoria. Zamykam temat. Mam nadzieję, że moje eksperymenty komuś się przydadzą.