Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzeszczący dźwięk - Trzeszczący dźwięk podczas zmiany głośności

05 Sty 2020 11:19 252 8
  • Poziom 4  
    Witam, mam pytanie odnośnie trzeszczącego dźwięku podczas zmiany głośności w mikserze, jak i również podczas oglądania filmików na youtubie, nawet czasami się zdarza gdy gram w gry. Problem występuje można powiedzieć, że od początku. Wiem, że nie dotyczy słuchawek, ponieważ każde inne mają ten sam problem, a na innych komputerach wszystko działa jak należy. Zmiana sterowników w "rozwiązywaniu problemów z dźwiękiem" nic nie zmienia. Generalnie nie przeszkadza mi to aż tak bardzo, ale jeżeli ta usterka może wpłynąć na działania komputera to lepiej, żeby się tego problemu pozbyć. Niestety nie znam się za bardzo na komputerach więc proszę o dokładne i proste tłumaczenia.

Moja płyta główna: ASUS PRIME B360-PLUS
  • Poziom 33  
    Sądzę, że taka jest kultura pracy zintegrowanego układu audio Realtek. Pomimo wysokich parametrów, jakość nadal pozostanie na poziomie typowego układu zintegrowanego. Mógłbyś podłączyć zewnętrzny DAC do wyjścia S/PDIF i okazałoby się, że efekt nie występuje. Ale domyślam się, że nie masz zewnętrznego DAC-a (magnetofon DAT, MiniDisc, wzmacniacz z wejściem S/PDIF) ani stosownego śledzia, bo na płycie już nie ma gniazdka w tylnym panelu, tylko szpilki wewnątrz.
  • Poziom 4  
    Nie wszystko rozumiem mówiąc szczerze, ale wydaje mi się, że nie mam nic z tego co pan napisał. Mam tylko 3 wejścia jack z tyłu i 2 z przodu, ale zauważyłem 1 rzecz. Jak podłączam słuchawki do monitora to dźwięk jest normalny, bez żadnych trzasków.
  • Poziom 33  
    Jeśli masz monitor podłączony kablem HDMI to wówczas on pełni funkcję DAC-a. Czyli normalna sprawa, że zintegrowany układ audio nadal ma problemy z jakością. W miare słusznym rozwiązaniem jest ustawienie głośności w systemie na maksimum, a słuchawki podłączać nie do komputera czy monitora, a jakiegoś wzmacniacza (chociaż słuchawkowego) podłączonego do komputera. Chociaż nie wiem jakie super by robili płyty i jak dobre cztery japońskie kondensatory wstawiali producenci w obwód audio, to nadal nie poradzili sobie z zakłóceniami pochodzącymi od wielu innych układów pracujących na płycie. Do tego wszędzie używane układy Realteka. Ich jedynym plusem to cena, prawie nie kosztują. Uwierz, wystarczy tania "karta" na USB z układem Burr Brown serii PCM22... PCM29... dźwięk jest o niebo lepszy :)
  • Poziom 4  
    Tylko ja mam monitor podłączony kablem DisplayPort. Czy to coś zmienia ?
  • Poziom 33  
    Nie, DP też transmituje dźwięk, poza tym jest bardziej "do przodu" od HDMI ;)
  • Poziom 4  
    Czyli jedynym rozwiązaniem jest kupić kartę dźwiękową na USB ? Jeżeli tak, to mógłbyś mi wysłać jakąś, bo nie mam zielonego pojęcia która była by dobra. Oczywiście chciałbym, żeby ta rzecz była jak najtańsza.
  • Poziom 33  
    To nie jest jedyne rozwiązanie, tylko jedno z wielu. Osobiście sam korzystam z zewnętrznych układów audio z tego względu. Od wielu lat z komputera wyprowadzam sygnał S/PDIF do decka MiniDisk, który działa jako DAC i robi to o wiele lepiej niż układ zintegrowany w płycie. Od roku natomiast mam interfejs M-Audio Firewire Audiophile, który na moje niewygórowane zastosowania jest wystarczający. Ale - nigdy nie regulowałem głośności mikserem wbudowanym w Windowsa, tylko gałką na wzmacniaczu. Jeśli miałbyś chociaż dobre głośniki komputerowe z własną regulacją głośności, to nawet ten Realtek zdałby egzamin.