Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MPM 47-C-06.G - czym grozi słaba wentylacja umieszczonej pod blatem lodówki?

05 Sty 2020 16:53 273 5
  • Poziom 2  
    Czym grozi niezapewnienie dostatecznej wentylacji lodówki? Wiem, że "w obudowie chłodziarki znajduje się układ skraplacza, który dość mocno się grzeje, a przegrzanie układu chłodniczego może skutkować, bardzo częstymi wyłączeniami agregatu a nawet jego uszkodzeniem". Ale co to znaczy "dość mocno"? Coś może się zapalić? Chodzi o zagrożenie życia/zdrowia czy po prostu podwyższoną awaryjność?

Cała kuchnia to wnęka ok 120 cm pomiędzy ścianą z pionem wod-kan z lewej, a ścianą łazienki , przy której ma stanąć lodówka, z prawej. Wybrałam MPM 47-C-06.G. Ma 50 cm wysokości i stanie na niskim klocku z szufladą. Wszystkie szafki i lodówka odsunięte od tylnej ściany o 8-9 cm. Szafka zlewozmywakowa nie ma pleców, jedynie od góry 20 cm płytę na sztorc wspierającą blat. Sąsiadująca z lodówką szafka 30 cm - też ma przysunięte plecy, więc za nią jest ok 30 cm do ściany. Cała przestrzeń za szafkami łączy się z otwartym od góry pionem wod-kan wysłoniętym od frontu. Powiedziano mi jednak, że "gorące powietrze nie przemieszcza się poziomo" i konieczne jest wykonanie otworów w blacie za lodówką. Chciałabym ich uniknąć, bo przecież wszystko z blatu będzie tam wpadać, a nie sposób wyjmować lodówkę do sprzątania. Czy jest jakieś estetyczne i praktyczne rozwiązanie, o którym nie wiem? Może inny model lodówki? Przekopałam Internet i nie znajduję modeli znacząco różniących się od wybranego. Wszystkie lodówki w hotelach są wciskane pomiędzy meble i w życiu nie widziałam żadnych otworów.

W instrukcji producent mówi - wolnostojąca, nie powinna być zabudowywana. Z tyłu 5 cm od ściany.
  • Poziom 14  
    W najgorszym przypadku w upalne dni nie osiągnie zadanej temperatury wewnątrz. Wszystkie elementy lodówki są zabezpieczone termistorami.
  • Specjalista AGD
    Magass napisał:
    Cała przestrzeń za szafkami łączy się z otwartym od góry pionem wod-kan wysłoniętym od frontu.
    Jeżeli powietrze z przestrzeni za szafkami może wydostać się w lewo do pionu wod-kan, to wystarczy.
    daroka14 napisał:
    Wszystkie elementy lodówki są zabezpieczone termistorami.
    Piękna bajka, ale nie na miejscu, bo kobieta ma problem w realu.
  • Poziom 2  
    Pięknie dziękuję! Odpisałam po pierwszej odpowiedzi, ale musiałam coś pokręcić, bo nie zamieściło :( Tyle się naczytałam o tych lodówkach i wentylacji, że wymiękłam. Zrobię kratkę (nawiew 6x48) w cokole pod klockiem, na którym stanie lodówka, a w blacie drugą (wywiew) tyle że malutką - 8x25 (czyli de facto otwór 6x23). Zgra mi się z przelotką na kable 8x8 i może nie będzie tak szpetnie. Walczę o każdy centymetr i pion wod-kan będzie wysłonięty dość ciasno (blisko rur, w tym rur c.o.), więc bałam się, że ruch powietrza może być słaby.
    Problem w tym, że to pracownia odwiedzana raz na kilka dni, a lodówka będzie chodzić non stop, więc nie chcę ryzykować.
    Chciałabym też wpiąć ją do gniazdka, które mam połączone z korkiem oświetleniowym. Specjalnie prosiłam o takie jedno gniazdo, bo wychodząc, wyłączam wszystkie bezpieczniki poza oświetleniowym. Tak mam w domu i przy wyjazdach fajnie się sprawdza. To głupi pomysł? Tzn. stwarza jakieś zagrożenie? Taka mała lodówka ciągnie ok.15 W, czyli tyle co żarówka.
  • Specjalista AGD
    Magass napisał:
    Taka mała lodówka ciągnie ok.15 W,
    Trochę więcej - 85W
    Magass napisał:
    wyłączam wszystkie bezpieczniki poza oświetleniowym.
    Bardzo dobrze.
  • Poziom 2  
    Super :) Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!