Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań

05 Sty 2020 19:12 1452 14
  • Poziom 11  
    Witam, zastanawiam się na którymś z tych modeli, TV będzie używany do dekodera Ultrabox 4K c+, HBO GO, komputer po HDMI, pulpit smartona na TV (smart view), może za jakiś czas Netflix, konsola na razie nie, oglądam różne treści filmy, informacja , dużo sportu czyli w zasadzie wszystko..

może ktoś używa na co dzień i się wypowie :

1. Oglądałem oba modele w EURO AGD - stały obok siebie i leciały te same filmiki testowe na obu i co można było zauważyć: Sony zdecydowanie mocniej świecił, na elementach obrazu gdzie występował kolor czarny w Samsungu wyglądał faktycznie jak czarny , a w sony jakby wpadał w granat, to samo kolor biały, była reklama pralki i kolor jej w samsungu był biały, a w sony wpadał w bardzo jasny beż, w sony przy ciemnych przejściach było czasem widać lekki clouding/poświaty, w samsungi nie zauważyłem - być może kwestia ustawień.
    2. Oba tv mają po 48 stref wygaszania? matryca VA FALD?
    3. Jeśli chodzi o samsunga, to odtworzy z pendrive filmy mkv 720/1080p z takim kodekiem : video kodek H.264 - MPEG-4 AVC (part10) (avc1), audio :A52 (akaAC3) (a52) z wbudowanymi napisami lub lektorem? XVID MPEG-4 nie odtworzy?, Sony bez problemu odtwarza wszystko, nawet DIVX?
    4. Czy oba TV są pozbawione zjawiska bandingu (pionowe lub poziome jasno szare smugi przy szybkich ruchach kamery na jednolitym tle)? szczególnie uciążliwe przy meczach piłki i sportach zimowych.
    5. Mierzył może ktoś pobór prądu ba którymś z tych TV? w trybie standardowym np. tv z dekodera SAT bez 4K/HDR, bo widzę że oba mają klasę B więc trzeba chyba założyć średnie zużycie prądu w okolicy 130-150W?
    6. System smart będzie szybszy w samsungu? Sony będzie miała więcej aplikacji? - posiada android 9?
    7. Czytałem gdzieś na forum że sony ma czasami jakiś problem na Netflix gdy lecą jasne napisy - są jakieś rozbłyski oraz że występuje w nim clouding w zależności od sztuki, jak to wygląda w samsung, który ma bardziej równomierne podświetlenie?
    8. Jeszcze odnośnie stopek oba modele mają podwójne stopki, w samsungu wyglądają one tandetnie, w sony niewiele lepiej, nie mogli zrobić jakieś centralnej stopy? dziwne, bo w sumie nie najtańsze modele..
    9. Samsung posiada wybieranie głosowe ale tylko po angielsku?, w sony brak?
    10. Nagłośnienie w którym będzie lepsze? podobny poziom?

pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 20  
    Sonego nie widziałem. Ale o tym samsungu mogę napisać:

1. Czerń jest czarno czarna. Bałem się że będzie lipa ale z tego jestem zadowolony.
    2. Strefy wygaszania bardziej przeszkadzają nie pomagają w oglądaniu. Przy standardowym ustawieniu i filmie z napisami rozjaśnienia ekranu przy pojawieniu się napisu są nieakceptowalne. Przy ustawieniu na 'niskie' jest już w miarę ok.
    3. divx/xvid nie działa. Udostępnij mi próbkę pliku to sprawdzę.
    4. Oglądałem skoki i F1, nie zauważyłem dziwnych efektów,
    7. Nie mam netfilixa, na plikach mkv jest tak jak pisałem.
    8. Samsung waży 18kilo, dołączone stopki są metalowe by jakoś to taflę w pionie utrzymać.
    9. Tak, sterowanie jest po angielsku - działa jak chce. Raz ok, drugim razem mówisz 'channel 5' a on robi 'color 5'. Za to w aplikacji youtube rozumie po polsku.
    10. W porównaniu do starego tv 37" jest lepiej, nawet fajny bass - jak na wbudowane głośniki.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 6  
    Ja również nie posiadam Modelu firmy SONY, jednak mam Samsung QE65Q70RAT od dwóch tygodni, więc może coś dam radę odpowiedzieć.

1. Jeśli chodzi o czernie, to jeśli w pokoju mamy kompletnie ciemno wówczas telewizor pokazuje pazurki, jednak nie ma co się oszukiwać. Przy tak małej ilości stref wygaszania, tylko odpowiednie scenki ukażą ten efekt(głównie jak po jednej stronie ekranu jest całkowita ciemność).
    2. Tutaj muszę się częściowo zgodzić z poprzednikiem. W przypadku filmów z napisami, w szczególności w ciemnej scenerii w momencie pojawienia się napisów przestrzeń wokół niego nagle staje się jaśniejsza co faktycznie potrafi irytować. Jednak nie jestem pewny czy to tylko nie występuje w przypadku osobnych napisów, w przypadku gdy się ogląda z dysku zewnętrznego. Na Netflixie takiego efektu nie zauważyłem, choć mogę się mylić.
    3. Z tego co zauważyłem Samsung ma problemy z wieloma kodekami. Dla przykładu mam film w rozszerzeniu mkv i kodeku x264 High L5 Taki kodek zapewnia świetną jakość obrazu jednak samsung go nie obsługuje... Jedynie udało mi się odpalić na kodeku x264 Main L4, jednak jakość drastycznie spada. W przypadku audio np. z formatem FLAC daje sobie radę.
    5. Przed chwilą zmierzyłem pobór prądu i na standardowych ustawieniach przy naziemnej TV pobiera on 150W, a na Standby około 17/18W
    8. W przypadku Q70 w porównaniu do wersji Q60, ma lepsze stopki bo są metalowe. I też nie przesadzajmy, to nie są też najdroższe modele, raczej średnio półkowe
    9. W samsungu jest bixby i jest on m.in. po angielsku jednak nie ma tam możliwości wyboru języka Polskiego.
    10. Co do nagłośniania odnoście Sony, nie mam pojęcia, jednak można zakładać że obydwa mają tak samo słabe nagłośnienie. Oczywiście trochę sobie tutaj żartuję, jednak prawda jest taka, że jeśli masz zamiar często oglądać filmy w lepszej jakości to głośniki wbudowane po prostu nie będą wystarczająco dobre. Ja przy zakupie wyszedłem z założenia, że oczekuję czegoś lepszego jeśli chodzi o jakość dźwięku i kupiłem soundbar Yamaha YSP 2700. Jakość jest nieporównywalnie lepsza, jednak mówię tutaj o sprzęcie droższym od samego telewizora, także chyba nie ma sensu iść w tym kierunku. Jeśli nie jesteś wymagającym słuchaczem to myślę, że nie będzie problemu z wbudowanymi głośnikami, jednak jeśli chcesz coś więcej to można pomyśleć o zewnętrznym systemie nagłośnienia. Dla standardowego Kowalskiego głośniki w telewizorze są wystarczające ;)

Pozdrawiam i służę pomocą jeśli będą jakieś pytania względem Samsunga
  • Poziom 11  
    Dzieki koledzy za info, w standby pobór prądu aż 18W? producent podaje 0,5W- dziwna sprawa, przy pracy też ładnie ciągnie ale to klasa energetyczna B, chociaż pytałem jednego usera na priv to odpisał mi że u niego w czasie pomiaru pobór prądu wahał się w granicach 65-75W ale 55" Q70R, jak się wyłączy loklane wygaszanie, to jak wygląda kwestia czerni i czy nie ma cloudingu oraz jak wygląda równomierność podświetlenia matrycy bez lokalnego wygaszania stref? i jak z płynnością ruchu (bez upłynniaczy) w dynamicznych scenach piłka nożna, koszykówka, filmy itp. nie ma szarpnieć, smużenia itp.?
    pzdr.
  • Poziom 6  
    Jeśli chodzi o wyłączenie lokalnego wygaszania, to w tym modelu nie ma takiej możliwości. Są trzy opcje do wyboru: niskie, standardowe i wysokie. Jeśli chodzi o niskie to możliwe, że miał niższe zużycie poboru ponieważ wówczas jasność ekranu spada dramatycznie przy tych samych ustawieniach(można podkręcić w ustawieniach jasność). Przy standardowym i wysokim na pierwszy rzut oka nie ma zmian i jasność jest wysoka, więc może stąd wyższy pobór prądu. Ja mam ustawione na standardowe podświetlanie.

W przypadku czerni przy niskich ustawieniach, jeśli chodzi o całkowitą czerń w materiale, to faktycznie nie podświetla wcale stref, jednak jeśli jest to jakiś odcień to lepiej dają sobie radę ustawienia standardowe i wyższe. Jednak w ich przypadku widać bardziej nierównomierne podświetlenie. Jeśli mówimy o odcieniach czerni to już sprawa wygląda gorzej. Wówczas jeśli kolor jest jednolity na całym ekranie widać wady strefowego podświetlenia oraz clouding, a raczej efektu brudnego ekranu. Choć szczerze gdyby nie sam test to bym nie wiedział nawet o tym jak to wygląda w moim egzemplarzu. Podczas oglądania filmów, czy nawet anime, nie zauważyłem tego efektu.

Co do płynności ruchów to mam mieszane uczucia. Bez "upłynniaczy" widać w niektórych sytuacjach szarpania obrazu, choć szczerze nie wiem czy to nie zależy od samego materiału. Przy lepszej jakości efekt był znacznie mniej widoczny. Osobiście mam włączone "upłynnianie", dobrze radzi sobie z filmami choć zdarza mu się wyświetlić jakieś artefakty. Przy oglądaniu anime z racji charakteru tego ustawienia, wyłączam je, bo algorytmy potrafią się pogubić. Szczególnie, że z założenia takie materiały są dość "szarpane". Raz zauważyłem jak tragicznie to wygląda przy oglądaniu wiedźmina, w scenie gdy szli ubić smoka i kamera przesuwała się od prawej do lewej pokazując las, wówczas się zorientowałem że mam wyłączone upłynnianie. Smużenia jako takiego nie zaobserwowałem.

Dodaję parę zdjęć z testów bandingu dostępnych na Youtube. Nie mam zbyt dobrej kamery ani warunków, ale zawsze to będzie jakiś pogląd na sytuację. Przedstawiają one różne odcienie szarości.

Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań
    Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań Samsung QE55Q70RAT i Sony KD-55XF9005 kilka pytań

W przypadku filmów efekt jest praktycznie niezauważalny, chyba że miałem szczęści i oglądałem do tej pory takie materiały, które dobrze to ukrywają.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    te fotki co robiłeś to były na wygaszaniu standardowym? przy ustawieniu na niskie to nie ma takich jasnych plam - z tego co pisałeś to chyba chodzi o to że nie wygasza stref, a nie że nie podświetla? ogólnie podczas oglądania filmów jest wsio ok - nic nie drażni w oczy? na czuwaniu na serio było prawie 20W poboru? to chyba niemozliwe - przecież tv jest wyłączony? takiego zjawska nie ma na jednolitych tłach i przy ruchach kamery w poziomie - jasnoszare smugi pionowe (vertical banding) :
    https://www.youtube.com/watch?v=D3SKWaybUvM
    https://www.youtube.com/watch?v=AOQNcURlet4
  • Poziom 1  
    Ja co prawda posiadam QE65Q80R ale myślę że większość rzeczy jest wspólna z Q70 więc może Ci się przydać.
    Głównym benefitem Q80 w stosunku do Q70 są większa liczba stref wygaszania oraz zredukowane odbicia światła na matrycy i szerokie kąty widzenia i jest to coś co powoduje że zdecydowanie warto dopłacić do tego modelu.

1. Jeśli chodzi o wygaszanie to wiadomo ma to swoje ograniczenia szczególnie jeśli chodzi o oglądanie filmów z napisami. Przede wszystkim trzeba ustawić napisy na szare lub półprzezroczyste co powoduje że ekran przestanie się niepotrzebnie rozjaśniać w ciemnych scenach. Poza tym TV posiada 3 tryby pracy local dimmingu, każdy działa inaczej i nawet recenzenci poważnych portali piszą o tym straszne głupoty. W skrócie:

Local dimming Niski - dobry do oglądania w całkowitej ciemności powoduje że matryca nie rozjaśnia się zbyt mocno przez co nie oślepia w najjaśniejszych scenach oraz również nie wygasza się zbyt mocno przez co pojawiające się napisy nie powodują bloomingu.

Local Dimming Standard - to najbardziej agresywny tryb wyciągający maksimum z podświetlania, w tym trybie matryca potrafi całkowicie zgasnąć jak i rozświetlić się na maksa. Zdecydowanie najlepszy efekt jednak trzeba się liczyć z tym że w ciemnych scenach napisy będą rozjaśniać obraz więc w tym trybie najlepiej oglądać bez nich i wtedy efekt jest spektakularny.

Local Dimming Wysoki - tryb idealny do oglądania w dzień lub w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Zdecydowanie najjaśniejszy tryb, matryca świeci mocno i wygasza się tylko w bardzo ograniczonym zakresie co powoduje że nawet w dzień widzimy szczegóły w ciemnych scenach. W tym trybie napisy nie nie powodują bloomingu.

3. Jeśli chodzi o obsługę filmów to nie działają pliki avi, divx oraz co jest dużą stratą brak DTS-a.

4. Vertical Banding niestety występuje w moim egzemplarzu choć nie jest duży to daje się zauważyć na tle bladoniebieskiego nieba przy szybkim ruchu kamery, co ciekawe prawa część matrycy jest pozbawiona tego efektu. Podczas oglądania piłki nożnej praktycznie tego nie widać tylko na bardzo jasnych i bladych jednolitych tłach.

6. Co do Smarta nie mam zastrzeżeń wszystko pracuje bardzo sprawnie i co mnie bardzo cieszy ma wbudowany natywny zdalny pulpit więc umożliwia połączenie z komputerem PC (testowałem na Windows 7 i 10).

7. Napisy na przezroczyste plus local dimming na niski lub wysoki.

10. Jak na TV ma bardzo przyzwoity dźwięk.
  • Poziom 11  
    Dzieki Badboy.. kurcze w tej cenie już nie powinno być bandingu.. jest na to mocno wyczulony... lekki clouding jestem w stanie zaakceptować ale nie brudne pionowe pasy na matrycy- starsznie drażniące...
  • Poziom 38  
    robertokot25 napisał:
    lekki clouding jestem w stanie zaakceptować ale nie brudne pionowe pasy na matrycy- starsznie drażniące...

W moim 55Q70RAT Clouding nie występuje, a Vertical Banding jest tak minimalny że trzeba się go doszukiwać. Może kup OLED? Tyle, że OLED też nie jest bez wad.
  • Poziom 11  
    ktoś jeszcze posiada q70 lub q80 i podzieli się wrażeniami?
  • Poziom 10  
    Czyli koniec końców który model lepszy ? Jeśli ktoś nastawiony na filmy z dysku to wychodzi że Sony biorąc pod uwagę problemy Samsunga z czytaniem kodeków czy to wina konkretnego egzemplarza ?

https://www.youtube.com/watch?v=6tsBMU5mc1Q

A może coś takiego ? LG 55SK9500
  • Poziom 38  
    Ja osobiście miałem tylko Samsungi ale polityka tej firmy mnie ostatnio odrzuca. Traktują klientów jak swoich poddanych i tylko chcą aby kupowali nowe modele a do starych nie dają pełnego wsparcia. Sony zawiodło mnie już wcześniej jeszcze CRT. Brat chwali LG ale to laik, więc nie bardzo się tym kieruję. Sasada z szarością czy czernią jest taka, że szarość jest gorsza od czerni w nie zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Tak więc, w warunkach domowych ekran powinien być jak najbardziej czarny i matowy aby nie odbijał refleksów.
  • Poziom 10  
    Czyli jak mam pokój od zachodu to co tu wybrać?
  • Poziom 38  
    robertokot25 napisał:
    ktoś jeszcze posiada q70 lub q80 i podzieli się wrażeniami?

Z tych dwóch to bierz Q80 bo ma matrycę z filtrem antyrefleksyjnym.
    Mam Q70 i trochę przeszkadza mi brak tego filtra którego to miałem w poprzednim Sharpie LE830E.
  • Poziom 38  
    premier88 napisał:
    Czyli jak mam pokój od zachodu to co tu wybrać?

Usytuowanie pokoju ma niewielki wpływ na wybór producenta i modelu bo nie wiemy w jakich godzinach oglądasz głównie TV. Tak jak wspomniano wyżej - lepiej wybrać czarny i matowy ekran z filtrem a będzie bardziej uniwersalny i lepszy będzie miał obraz w gorszych warunkach oświetleniowych. Oby tylko bezpośrednio promienie słoneczne nie padały na ekran!