Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ekspres Bosch TES50251DE - nie parzy kawy, woda w podstawce - wadliwy zawór?

05 Sty 2020 19:14 609 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    Ekspres kawowy no niestety, przestał parzyć kawę. Nie wygląda, żeby coś było złego, mieli kawę, pompa działa, a potem już tylko obserwuję na wyświetlaczu jak zapełnia się, a kawa nie leci. Wody sporo w podstawce, zmielona kawa wilgotno-mokra. Na pewno nie zaparzona.
    Wcześniejsze objawy były takie, że tej kawy leciało coraz mniej. Ale była, teraz już nie parzy wcale.
    Ekspres oddałem do serwisu do zdiagnozowania. Werdykt - do wymiany uszkodzony zawór sterujący. Przynajmniej to jest pewne, bo może się zdarzyć, że będzie jeszcze problem z tzw. zaworem bezpieczeństwa, umiejscowionym gdzieś w okolicach pompy.
    Pytanie 1 - czy ten zawór sterujący to zawór ceramiczny z takim silniczkiem? Koszt ok. 280 zł?
    Pytanie 2 - czy istnieje zawór bezpieczeństwa w tym modelu i jak on wygląda? Może jakiś link, gdybym sam chciał wymienić?
    Zadaję te pytania, ponieważ zamierzam sam się z tym uporać, potrafię grzebać w urządzenia elektronicznych.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Ad.1. To pytanie do serwisu, co mieli na myśli.
    Ad.2. Każdy ekspres ma taki zawór.

Skoro sam będziesz to robił, to sam musisz się upewnić co trzeba wymienić. Czyli najpierw znajdź miejsce wycieku.

• Specjalista AGD
    Zawór bezpieczeństwa to zawór wkręcany na pompę.

Jak kolega wyżej, warto zaznajomić się z tematem niż w ciemno wymieniać części będąc w pełni nieświadomości po co, kierując się tym że ktoś tak powiedział.

Woda do tacki trafia z każdego możliwego miejsca wycieku, są sytuacje dosyć częste z tego co widzę, że serwisy nie tylko AGD informują o usterce najdroższej części by w razie ewentualnych niepowodzeń zabezpieczyć się finansowo, dlatego warto mimo wszystko skontrolować stan i zlokalizować własnoręcznie miejsce wycieku, bo szczerze powiem rzadko kiedy trafiają do mnie ekspresy z trafną diagnozą.
  • Poziom 32  
    W zadnym automacie do kawy nie ma zaworu bezpieczenstwa.Membrana na pompie sluzy tylko do plynnego podawania wody
  • Poziom 2  
    Kochani, witam ponownie i pragnę przedstawić, jak potoczyła się sytuacja. Zazwyczaj, gdy problem się rozwiąże, to nikt już nie odpisuje, a jednak ja tak nie zamierzam. Być może ktoś kiedyś skorzysta.
    Oglądnąłem sporo filmików na youtube, dotyczących awarii ekspresów firmy Bosch i Siemens. Dzięki nim nauczyłem się prawidłowo rozbierać obudowę, zastosować magnes, aby zmylić automat i dzięki czemu mogłem zaobserwować, jak działa, a przede wszystkim skąd cieknie woda.
    I jak się okazało, faktycznie z zaworu, ale nie wielce sterującego, a tym bardziej jakiegoś ceramicznego (czyt. drogiego), tylko zwykłego, co to rozgałęzia drogę wodną na zaparzacz i do wylewek. Zwykły kawałek plastyku.
    Dokładnie ten za ok. 50 zł.
    Ekspres Bosch TES50251DE - nie parzy kawy, woda w podstawce - wadliwy zawór?
    Obrazek pochodzi ze sklepu North.pl, mam nadzieję, że nie naruszam jakiś praw autorskich.
    U mnie w ekspresie dokładnie tutaj
    Ekspres Bosch TES50251DE - nie parzy kawy, woda w podstawce - wadliwy zawór?
    Zatem już było tylko kwestią wyjęcia kilku tych rureczek i jednego wężyka, odkręcenia kilku wkrętów i można było swobodnie zawór wymienić. Poskładanie także proste.
    I tyle, jeśli chodzi o awarie.
    Zaparzacz też rozłożyłem na części proste, dzięki czemu doskonale poznałem zasadę działania. Na podstawie jednego z filmików odpowiednio zakonserwowałem części ruchome, ślizgające się, wymieniłem uszczelki na nowe, nasmarowałem i dosłownie, jest jak nowy i o wiele lżej pracuje.
    Wszystko wróciło do normy, ekspres całkowicie sprawny.
    Serwis naprawczy już na wstępie zażądał za naprawę 450 zł, zaznaczając że gdy wymienią ten zawór (nazwany hucznie sterującym), to może być jeszcze kłopot z zakamienionym zaworem bezpieczeństwa i zapchanymi innymi drogami. Doszedłem do wniosku, że sporo zatem kosztuje praca łącząca się z wymianą, bo przecież na biedaka nie trafiło, skoro stać kogoś na ekspres ciśnieniowy. Przepraszam za ironię.
  • Poziom 2  
    Naprawiłem samodzielnie wymieniając zawór.