Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes E-klasa W212 - Radar sensor, Blind Spot Assist

TomaszN1987 05 Jan 2020 20:21 3714 11
Texa Poland
    TomaszN1987
    Level 8  
    Witam szanownych forumowiczów,

Problem dotyczy radarów krótkiego zasięgu znajdujących się w tylnym zderzaku Mercedesa W212. Są to radary wykrywające samochód znajdujący się w martwym polu. Proszę nie mylić z czujnikami parkowania.

Jeden z radarów uległ uszkodzeniu przez rozszczelnienie. Kupiłem używany radar o tych samych symbolach: A 000 905 01 10. Po włożeniu do samochodu wyświetlają się dwa błędy w module SGR:

680700
    775100

Niestety nie posiadam dedykowanego diagnozera dla Mercedesa. Błędy odczytane AUTELE'm w którym brak opisu błędów. Czy ktoś zna treść tych błędów? Nie mam również możliwości podglądu żadnych z parametrów modułu SGR. Autel potrafi jedynie odczytać i kasować błędy.

Czy przy wymianie radaru na używany konieczna jest adaptacja radaru? Jeżeli tak, to czy można to zrobić tylko w samochodzie czy również na stole? Jaki sprzęt jest to w stanie przeprogramować?

Dziękuje za wskazówki
    Pozdrawiam
  • Texa Poland
    tomasz0703
    Level 25  
    755100 Nieprawidłowa lokalizacja instalacji elementu tylny zderzak czujnika radarowego lewy tył.
    TomaszN1987
    Level 8  
    775100 czy 755100? Z lewej i prawej strony sa radary o tych samych numerach. W takim razie musza byc adresowane (byc moze takze dopisywane np VIN) w celu rozpoznania lokalizacji. Pracuja w magistrali komunikacyjnej.
  • Texa Poland
    tomasz0703
    Level 25  
    Bez serwisówki raczej nic nie zrobisz ,jak coś to moge zobaczyć do tego auta masz do mnie niedaleko .
    TomaszN1987
    Level 8  
    Znalazłem schemat z innego mercedesa ale podłączenie prawdopodobnie jest takie same.

B29/7 - tylny prawy radar
    B29/6 - tylny lewy radar

Ze schematu wynika że adresacja radaru ustalana jest podaniem na pin 5 i 6 masy dla radaru prawego.

Mercedes E-klasa W212 - Radar sensor, Blind Spot Assist

Czy używany radar wymaga przypisania do nowego samochodu?

Dodano po 1 [godziny]:

Chętnie skorzystam z Twojej pomocy. Dla mnie kluczową informacją w tej chwili jest to czy jest to tylko kwestia adaptacji używanego radaru. Jeżeli tak to muszę poprosić Cię o pomoc ponieważ nie dysponuje diagnozerem do Mercedesa. Myślę że na podstawie wyświetlonych błędów można to stwierdzić ale nie znam jeszcze treści błędu 680700 i ewentualnie 650700. Jest jeszcze możliwe że używany radar który kupiłem jest uszkodzony - ale nie wygląda na rozszczelniony.

Swoją drogą umieszczenie radaru w niezabezpieczonym miejscu narażonym na uszkodzenie mechaniczne i warunki atmosferyczne to jakaś porażka. Przy odrobinie szczęści i usterce która zewrze linie CAN L i CAN H wszystkie kontrolery wpięte do TEJ magistrali przestaną funkcjonować.

W tej konkretnie wersji radaru znajduje sie EEPROM (W załączniku zrzut pamięci z uszkodzonego radaru). Myślę że to właśnie w nim zapisana jest adaptacja. Być może wyczyszczenie odpowiedniego obszaru zrobi z używanego radaru wersję VIRGIN.
    elmer-83
    Level 12  
    Panowie mam podobny problem w MLu w164 2010r.

Po wymianie radaru prawego nie świeci mi żółta kontrolka na lusterku a lewa czasem się migocze a czasem działa dobrze. Czerwone diody i same radary działają dobrze. Ostrzegają. Co może być przyczyną? Gdzie znajduje się moduł od tech radarów ?
    Czy ktoś ma schemat elektryczny ?
    Pozdrawiam
    TomaszN1987
    Level 8  
    Podłącz diagnozer do samochodu bez tego nie ma sensu nawet zaczynać. Z racji umiejscowienia radarów możesz sobie sprawdzić stan wtyczek i okablowania czy nie są skorodowane lub przetarte. Ewentualnie sprawdź wiązki w przelotkach drzwi.
    elmer-83
    Level 12  
    Dziękuję za logiczna podpowiedź. Jak bym miał dostęp do kompa , to napewno bym to zrobił. Mój Delphi niestety tego nie obsługuje.
    Że schematu wynika że diody w lusterkach podłączone są modułów w drzwiach i to one sterują nimi. Komunikacja idzie po can. Nie wiem nadal gdzie jest moduł od tych radarów. Natomiast szukanie nie ma sensu bo i tak wszystko idzie po can.
    Dziwne jest to że obie żółte diody świeciły gdy był uszkodzony radar 🤦
    TomaszN1987
    Level 8  
    A czy przed wymiana radaru objawy były takie same? Czy radar został wymieniony na radar o takich samych numerach? Ja przy wymianie kupiłem radar używany za 800zł i okazał się uszkodzony. Czy wymieniony radar był nowy czy używany? Tak jak napisałeś cały Asystent Martwego Pola pracuje w magistrali komunikacyjnej.
    elmer-83
    Level 12  
    Radar stary był uszkodzony. I świeciły się oba trójkąty i komunikat. Wymieniłem na taki sam używany. I działa ta strona po której był wymieniony. Natomiast po przeciwnym stronie nie działa tylko żółta dioda czerwona i sygnalizacja dźwiękowa działa. Odłącze jeszcze wtyczkę w bagażniku i zobaczę co się stanie.
    Może adresy obu radarów się kłótnia i zakłócają. 🤷
    Chodź zasilanie idzie na inne piny w obu radarach , co może świadczyć że to sposób podłączenia mówi radarów którym (prawym , czy lewym) ma być w sieci.
    Czy po wymianie musiałeś kodowaleś radar ?
    TomaszN1987
    Level 8  
    Z tego co pamiętam adresacja jest poprzez okablowanie i nie było potrzeby przeprogramowania. Jeżeli nie dysponujesz testerem to trzeba podjechać do kogoś kto ma odpowiedni diagnozer no chyba że chcesz wymieniać wszystko po kolei i stracić sporo czasu.
    elmer-83
    Level 12  
    Witam
    Otóż znalazłem problem. Diody w lusterku są uszkodzone.
    Niestety nowy wkład lusterka (szyba z diodami ) kosztuje w serwisie 2500zl 😂🙈 Kogoś w Mercedesie pogrzało.
    Więc prośba do kolegów z forum . Czy ktoś może jest w stanie zdiagnozować i podpowiedzieć jakie diody są umieszczone na zdjęciu lub jakie zamienniki można użyć ? :/ dodam też, diody świecące na pomarańczowo i czerwono.

Na diodzie jest tylko symbol HX5C Mercedes E-klasa W212 - Radar sensor, Blind Spot Assist