Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu

Beeeel 05 Jan 2020 22:03 924 11
    Beeeel
    Level 3  
    Dzień dobry wszystkim.

Zwracam się z prośbą o pomoc związaną z optymalizacją ustawień kotła gazowego.

Obserwuje to forum oraz inne z tym związane i mam mętlik w głowie.

Mam nowy dom ( w sumie z garaziem 173m2)

ocieplony 20cm styro

poddasze użytkowe

skosy ocieplone 20cm wełny a syfut jeszcze miedzy 15-16cm wełny

rc310 mam w przedpokoju ( w nienasłonecznionym miejscu, raczej z wolnym biegiem powietrza)

W całym domu podłogowka + na pietrze 3 grzejniki

usstawienia kotła wg czujnika temperatry zewnętrznej (dopiero drugi dzien, bo serwisant bo podpięcia czujnika nie ustawił tego faktu w regulatorze i grzebiąc w nim zauważyłem ten fakt i to zmieniłem)

mam obniżoną moc kotła na 10kw

temperatura ustawiona jest na 22 i 20,5 (grzanie w dwóch cyklach 5:00-8:00 i 14:00-21:00)

niepokoi mnie fakt, że dzisiaj rano ustawiona temperatura na 22 stopnie a piec grzeje i na rc310 jest juz 23,5 a na piecu 32,5 stopniA

Dodatkowo ostatnio piec był ustawiony w funkcji urlop na 7 dni na 19 stopni i włączył się w tym czasie 240 razy! Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu Kocioł buderus gb072 +rc310+ 2 obiegi i cwu [img-11]

jeśli brakuje jakiś danych prosze o info to od razu wrzucę

załączam zdjęcia z ustawien mojego kotła
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Wojewoda82
    Level 27  
    Zwiększ wpływ pomieszczenia
    Beeeel
    Level 3  
    O ile K zwiększyć?
    O 1k i obserwować?

Wogole jak sprawdzić ilość zużywanego gazu?
    Beeeel
    Level 3  
    Dzięki za odpowiedz.

A co ta zmiana spowoduje?
    Nie chce być upierdliwcem ale czy po zmianie piec będzie częściej grzał i mniej się wyłączał czy jak?
    Wojewoda82
    Level 27  
    Że wprawdzie pogodówka będzie dalej sterować temperaturą zasilania na kotle ale będzie też pilnować temperatury w pomieszczeniach a nie przegrzewać jak teraz.
    Beeeel
    Level 3  
    Ok, powoli zaczynam rozumieć :)

A po czym stwierdziłeś ze przegrzewa?
    Wojewoda82
    Level 27  
    Beeeel wrote:
    niepokoi mnie fakt, że dzisiaj rano ustawiona temperatura na 22 stopnie a piec grzeje i na rc310 jest juz 23,5 a na piecu 32,5 stopniA

Bo sam to napisałeś
    Beeeel
    Level 3  
    Ok.
    Pod koniec tygodnia wyślę info na zdjęciach jak to wyglada na rc310 po tych zmianach.

A czy warto grzebać przy modulacji mocy kotła ? Mam ustawione na 10kw i na forach ludzie piszą ze warto obniżyć
    foxkantor
    Level 10  
    Moim zdaniem trzeba zmienić tzn krzywa grzewczą.
    W tym regulatorze ustawia się punkt końcowy i początkowy. Zmniejszy końcowy do 40, i wpływ temp Pomieszczenia na około 4 - 5 i obserwuj. Jak będzie przegrzewal spróbuj podwyższyć jeszcze wpływ temp Pomieszczenia.
    Mam rozumieć że w całym domu jest większa temperatura niż zadana. Bo jak tylko w pomieszczeniu gdzie jest rc310 to nic nie zrobisz. Trzeba regulować termostatami przy grzejnikach o ile są.
    Beeeel
    Level 3  
    Ogólnie temperatura jest teraz w sam raz. Delikatnie chłodniej. U góry w sypialni nie mamy podłogówki i odczucie jest takie, ze jest po prostu chłodniej.

Przeczytałem na temat tego pieca milion postów ale nie umiem tego do końca zrozumieć.

No i wszędzie ludzie piszą, ze piec nie powinien się włączać tak często ( 2-5x na dzień) a mój 40!

To mnie najbardziej martwi, skoro ma być kilka razy to czemu i mnie kilkadziesiąt ...

A ta temperatura na piecu nie jest wyższa dlatego, ze na kaloryferach musi być wyższa temperatura?
    foxkantor
    Level 10  
    Kocioł powinien modulowac swoją pracę, jesli faktycznie obniżyłeś moc kotła, to nie powinien się często załączać. Ale 40 raz to nie jest dużo przy takim typie sterowania, może i 100 razy dziennie się załączać. Kocioł obliczył że ma mieć powiedzmy 35 stopni, to bardzo szybko osiąga taka temperature i się wyłącza. Jeśli było by sterowanie on off to faktycznie może się załączać tylko 5 razy, bo zalacza się tylko gdy spadnie temperatura pomieszczenia, a często histereza wynosi 1 stopień.