Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór pompy głębinowej do studni 13 m

erni73 05 Jan 2020 23:51 4764 47
Automation24
 • #1
  erni73
  Level 10  
  Witam, ze względu na obniżenie poziomu wody w studni myślę o montażu pompy głębinowej.
  Studnia ma głębokość 12,8 m, poziom wody na ok. 6 m od poziomu gruntu, odległość studni od zestawu hydroforowego (obecnego) ok. 12 m, zbiornik hydroforowy 300 l, dom 2 kondygnacje. Nie chciałbym kupować pompy za 2 tys. zł bo tyle kosztuje podłączenie do wodociągu. Myślałem o pompie głębinowej Omnitech 1100 (Omnigena).
  I tu moje pytanie do forumowiczów, czy ktoś ma doświadczenia z takimi pompami, a może montował taką pompę (lub podobną), a może ma sprawdzoną inną i jest z niej zadowolony. Pomijam pompy z Allegro za 200 zł.
  W dwóch sklepach z branży zaproponowano mi po jednej pompie i to na zasadzie klik-klik coś znajdziemy (nie ma zbyt dużego zapotrzebowania w tym segmencie).
  Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki wynikające z praktyki, a nie tylko teorii.
  Pozdrawiam.
 • Automation24
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Może być ta pompa, choć i te nieco tańsze, ok. 400 zł, też spokojnie dadzą radę. Moc 750 W, a nawet 500 W na dom jednorodzinny jest wystarczająca. Wydajność, od 50 l/min też wystarczy. Przecież nie będziesz pompował basenów z tysiącami litrów. Jak woda jest zawsze w studni i nie jesteś w stanie jej wypompować, to nie musisz dawać zabezpieczeń przed pracą na sucho. Jeśli nie ma tej pewności, to kup z pływakiem.
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  miroslaw wielki wrote:
  Pompa grudziącka plus silnik.
  A przeczytałeś dokładnie ?
  erni73 wrote:
  poziom wody na ok. 6 m od poziomu gruntu
  miroslaw wielki wrote:
  Dom dwupiętrowy
  erni73 wrote:
  dom 2 kondygnacje
  Widzisz różnicę?
 • #5
  miroslaw wielki
  Conditionally unlocked
  Sorki wiem ze parter i piętro tylko źle napisałem. Jak to dom mieszkalny to ta zabawka za 5 stów za bardzo mu nie powalczy. Proponowałbym taką zabawkę. Ale to już sprawa autora.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  miroslaw wielki wrote:
  Proponowałbym taka zabawke. Ale to już sprawa autora.
  Zwróciłem już na to uwagę w poprzednim poście. Jeśli wiesz, o co chodzi. A dlaczego nie proponujesz jeszcze lepszej pompy - Apollo?
 • Automation24
 • #8
  miroslaw wielki
  Conditionally unlocked
  Czy naprawdę pompa za 500 zł da radę, czy tylko to mrzonki producenta. Kupiłem takie cudo podobne, deko mniejsze, do studni chłonnej, która ściąga wodę z rynien rurami. Myślę, ale będzie fajnie myć auta i podlewać ogródek. 30 m rury wkopałem i wprowadziłem w ogródku z 25 na szybkozłączkę na wąż 3/4 cala i zonk. Kicha. Bez węża daje po japońsku jako tako. Dobrze że wkopałem równolegle drugą rurę z domu bo bym był niezadowolony. Na zdjęciu jest ten świetny pęd wody.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #9
  vodiczka
  Level 43  
  erni73 wrote:
  Nie chciałbym kupować pompy za 2 tys. zł bo tyle kosztuje podłączenie do wodociągu.
  Dobra, długowieczna pompa musi kosztować, może nie 2tys ale na pewno powyżej tysiąca.
  Podłączenie do wodociągu to koszt inwestycji a potem dochodzą opłaty za zużycie wody.
  Kuzyn ma wodociąg ale do podlewania ogródka używa wody ze studni, tanie pompy za ok. 200zł wystarczają mu na jeden-dwa sezony.
 • #10
  stanislaw1954
  Level 43  
  miroslaw wielki wrote:
  Czy naprawdę pompa za 500 zł da radę, czy tylko to mrzonki producenta
  Nie mrzonki producenta, bo do każdej jest dołączona specyfikacja , choćby ile m podniesie wodę, co w przybliżeniu oznacza, jakie ciśnienie wytworzy, czy ile l wody przepompuje w ciągu np. minuty, a to oznacza, że jeśli tych warunków nie spełnia, możesz ją oddać z powrotem.
  miroslaw wielki wrote:
  Kupiłem takie cudo podobne,
  Napisz dane tego cuda, to możemy podyskutować.
  Zainstalowałem więcej, niż kilka takich pomp, głownie tych śrubowych i pracują już po kilka lat, i nic złego się nie dzieje. Ważne jest, by nie chodziły na sucho, chociaż przecież dotyczy to każdej pompy.
  Niezaprzeczalną cechą tych pomp jest to, że gdy dawniej pompa wirowa stała często w miejscu, gdzie ją słychać było w całym domu, a przynajmniej na parterze, teraz jest cicho, no i oczywiście to ze poda wodę z głębszej studni, gdzie zwykła pompa, nie da rady.
 • #11
  mczapski
  Level 39  
  Jeśli obawiasz się dużego spadku poziomu wody w studni to pływak może być użyteczny. Inaczej to zbędny gadżet, który może sprawić kłopoty. Dla potrzeb domu to taka pompa zupełnie wystarczy. A czy taki wytwórca to już zależy od upodobań, Zdarzają się awarie pomp Omnigeny ale po pierwsze reklamacje są sprawnie realizowane (wysyłka do Ożarowa Mazowieckiego na zasadzie door to door) a po drugie być może są popularne. U szwagra Omnigena z 2,2 kW silnikiem nawadnia uprawy a jakaś chińska śrubowa za 200 PLN zaopatruje oborę , chlew i ogród natomiast dom (ze względu na jakość wody) wodociąg. W zasadzie nie ma na co narzekać. Pompę zanurzyłbym na głębokość przynajmiej 10 m od gruntu i niech pracuje.
 • #12
  erni73
  Level 10  
  No właśnie, studnia jest wydajna ( ilość wody od -6m do -12,8m i ten poziom trzyma ). Dla pomp samozasysających poziom zbliża się do granicy, dlatego chcę przejść na pompę głębinową, bo jeśli jeśli się obniży to zwykła pompa, nawet nowa z dobrymi parametrami nie da rady. W przypadku głębinowej czy lustro wody się bardziej obniży czy się podniesie to pompa da radę.
  Proponowano mi jeszcze pompę IBO 3,5 SDM 3/15, ma podobne parametry do Omnigeny, chociaż jest odporna na zanieczyszczenia i nie ma wymuszonego płaszcza wodnego ( nie wiem czy do zwykłej studni się nada ). Zdaję sobie sprawę, że takie pompy za 500-600 zł nie będą pracować 20 lat, ale coś muszę zamontować .
 • #13
  stanislaw1954
  Level 43  
  Tak ta proponowana IBO, jak i te Omnigeny są podobne. Różnią się jedynie budową pompy. A dopisek " odporna na zanieczyszczenia" traktuję podobnie, jak w pompach stacjonarnych "samozasysająca". Jeśli będzie ciągła piasek, to każdą ...trafi i tyle. Do zanieczyszczeń są pompy do szamba. Wymuszony płaszcz wodny to też chwyt reklamowy. W studni betonowej, jest ileś tam m3 zimnej wody, jedno pompowanie trwa minutę, dwie, trzy. Jeśli się nawet silnik troszkę nagrzewa, to ta masa wody studzi go i tyle.
 • #14
  erni73
  Level 10  
  Nie zamierzam pompować basenu, chodzi tylko o to aby pompa głębinowa współpracowała z obecną instalacją hydroforową ( zbiornik ocynk 300 l, wyłącznik ciśnieniowy LCA-1 studnia kręgowa 13 m ), wytwarzając odpowiednie ciśnienie do zasilania poboru wody na 1 piętrze ( pralka, zmywarka ).

  Dodano po 8 [minuty]:

  Naturalnie chodziło o pompę antypiaskową, ale moja studnia ma ze 30 lat po pogłębieniu do obecnej głębokości i przy montażu na odpowiedniej wysokości nad dnem niczego nie powinna ciągnąć. Z tym płaszczem wodnym mam podobne zdanie, ilość wody jest na tyle duża, że chłodzenie powinno być wystarczające. A co masz na myśli mówiąc o różnej budowie, ma to jakieś znaczenie.
  Wydaje mi się że pływak z wyłącznikiem w moim przypadku jest zbędny. Bardziej skłaniał bym się do pompy IBO - ma trochę lepsze parametry.
 • #15
  stanislaw1954
  Level 43  
  erni73 wrote:
  Nie zamierzam pompować basenu,
  I wszystko będzie normalnie działać. Z takiego hydroforu spokojnie pobierzesz 60-80 l wody, w jednym cyklu pracy pompy, oczywiście dbając o to, by mieć zawsze odpowiednią poduszkę powietrza. To istotne, bo pompa głębinowa nie dopompowuje powietrza, a ono zużywa się wraz z poborem wody.
 • #17
  stanislaw1954
  Level 43  
  erni73 wrote:
  A zostawilbyś wyłącznik ciśnieniowy, bo mam Nowy LCA-1 3-fazowy a pompa 1-fazowa ( puścić przez wyłącznik tylko 1 fazę ) ?
  Oczywiście, przecież jest potrzebny, a puścić możesz przez niego albo samą fazę, albo oba przewody zasilające czyli jednym torem fazę, a drugim neutralny.
 • #18
  erni73
  Level 10  
  Oczywiście, chodziło mi czy wymienić na dedykowany do pompy 1- fazowej . Ale masz rację. Myślę tylko że przez styki wyłącznika puścić fazę, a neutral na stale-Tak jak w przypadku podłączenia silnika 3-fazowego zero opuszczone na stałe.
 • #19
  mczapski
  Level 39  
  Nie wiemy jaki rodzaj sieci u kolegi występuje. Ale na stałe łączyłbym tylko PEN lub PE natomiast L i N jak najbardziej przez styki wyłącznika.
  A co do parametrów użytkowych pomp to poza oczywiście efektownymi liczbami producent posługuje się charakterystyką z której już można więcej wyczytać (wykresy). I oczywiste, że w miarę użytkowania parametry ulegną zmniejszeniu.
 • #20
  Grzegorz_madera
  Level 37  
  stanislaw1954 wrote:
  Nie mrzonki producenta, bo do każdej jest dołączona specyfikacja , choćby ile m podniesie wodę, co w przybliżeniu oznacza, jakie ciśnienie wytworzy, czy ile l wody przepompuje w ciągu np. minuty, a to oznacza, że jeśli tych warunków nie spełnia, możesz ją oddać z powrotem.

  Tyle, że producent podaje zawsze najlepsze dla siebie dane. Np. 100l/min i 6bar. Ktoś jak to zobaczy to pomyśli rewelacja. Tyle, że te 100l/min jest przy zerowej wysokości podnoszenia, a przy 5 bar ma np. 10l/min. Pracuję w branży rolniczej i tam też ludzie się nabierają na takie opisy. Np. myślą, że do deszczowni nadaje się pompa o mocy 4kW. A niestety tak nie jest i potrzeba 10 razy więcej mocy żeby dostarczyć wodę 100mm rurociągiem przy ciśnieniu 10bar na odległość 3km... Żeby porównywać pompy trzeba znać ich charakterystykę. Założenia powinna spełnić ta pompa:Link Tyle, że jej nie da się kupić za 500zł...
 • #21
  vodiczka
  Level 43  
  Grzegorz_madera wrote:
  Tyle, że producent podaje zawsze najlepsze dla siebie dane. Np. 100l/min i 6bar. Ktoś jak to zobaczy to pomyśli rewelacja. Tyle, że te 100l/min jest przy zerowej wysokości podnoszenia, a przy 5 bar ma np. 10l/min. Pracuję w branży rolniczej i tam też ludzie się nabierają na takie opisy.
  Nie "najlepsze dla siebie dane" ale tak się podaje co zresztą sam zauważyłeś: Maksymalna wydajność przy zerowej wysokości podnoszenia i maksymalna wysokość podnoszenia przy zerowej wydajności.
  Jeżeli ludzie nie wiedzą co to znaczy to się nabierają, Producent ich nie nabiera. Nabrać może niedouczony lub nieuczciwy sprzedawca pompy.
 • #22
  stanislaw1954
  Level 43  
  Grzegorz_madera wrote:
  10 razy więcej mocy żeby dostarczyć wodę 100mm rurociągiem przy ciśnieniu 10bar na odległość 3km... Żeby porównywać pompy trzeba znać ich charakterystykę
  Tyle, że to jest już przesyłka przemysłowa, anie do "tzw. normalnego użytku, bo ani 10 bar ciśnienia ani 100mm rurociągu nie potrzeba w instalacji domowej.
  vodiczka wrote:
  Nie "najlepsze dla siebie dane" ale tak się podaje co zresztą sam zauważyłeś: Maksymalna wydajność przy zerowej wysokości podnoszenia i maksymalna wysokość podnoszenia przy zerowej wydajności.
  Nie przesadzaj. Każda z pomp już w granicach 500zł spokojnie zrobi kilka barów ciśnienia, a ilość wody pompowanej ze studni powiedzmy o głębokości 10-15 m jest wystarczająca w instalacji domowej.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Dodam dla sceptyków, że pompy tradycyjne, z oddzielnym silnikiem, choćby taka jak w#5 też cudów nie robią. Mają zbliżone wydajności, ciśnienia, a jednak nie mogą ssać z głębokich studni. I tu właśnie jest zastosowanie dla pomp głębinowych.
 • #23
  ACCel
  Level 22  
  Mam od dwóch lat pompę "IBO 3,5 SDM 3-15 pompa głebinowa o podwyższonej odporności na piasek 3,5" - 1,1 kW" zawieszoną na długości kabla (-20m), do tego jakieś 15m PE40 do domu, zbiornik ocynkowany 300l.
  Działa przez ten okres bez problemów. Moje zużycie wody jest dosyć duże - jakieś 10m3/24dni.

  Kosztuje 500zł mogę ją z czystym sumieniem polecić.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A i pompowalem nią basen w lecie - jakieś 10m3 w około dwie godziny?
 • #24
  adam 660
  Level 15  
  Kilka miesięcy temu miałem okazje podłączać pompę Omnigena 1f silnik 1,1 kw. Studnia głębinowa ponad 50 metrów, poziom wody różny od 1 m w dół (rura pcv 150-200 mm). Pompuje bezpośrednio do zbiornika 300 l ciśnienie 3 atm. Założony przekaźnik czasowy ustawiony na ok. 2 minuty zabezpieczający przed pracą na sucho, wiem że lepszy był by czujnik przepływu, ale dobry czujnik to już inna półka cenowa, a przekaźnik z zapasów - pracuje do dziś bez żadnych problemów.C o do pomp Omnigena to u mnie w pracy są dwie ale 400 V/2.2 kw, pracują od ok. 7 lat, ciśnienie pracy ustawione od 2,5 do 4 atm, ale pompują naprzemiennie z poziomu ok. 3 m, dziennie od 20 nawet do ponad 100 m3. Oczywiście filtry i zabezpieczenia silnikowe. Pompy pracują więc co do jakości to mam o nich dobre zdanie.
 • #25
  stanislaw1954
  Level 43  
  ACCel wrote:
  Mam od dwóch lat pompę "IBO 3,5 SDM 3-15... Moje zużycie wody jest dosyć duże - jakieś 10m3/24dni.
  ACCel wrote:
  A i pompowalem nią basen w lecie - jakieś 10m3 w około dwie godziny?
  I dało radę? A niektórzy uważają, że do tego potrzeba pompy strażackiej.
 • #27
  stanislaw1954
  Level 43  
  Zazdroszczę wydajności studni.
 • #29
  stanislaw1954
  Level 43  
  ACCel wrote:
  Studnia ma 45m;) Lustro na kilku. Jak widać w najgorsze susze (to był lipiec) nie zawodzi.
  Ale odwiert kosztował majątek.
  Tylko niestety nie wszędzie nawet na 45 m jest woda, albo jeśli jest, to nie wystarczająca ilość. A ile za m 200, 250, czy więcej?
 • #30
  erni73
  Level 10  
  Z charakterystyki powyższej pompy wynika że nawet przy poborze wody z maksymalnej głębokości tj. ok. 10-11m to zapas wydajności zapewni jej pracę w przedziale parametrów dalekim od maksymalnych. W końcu nie posiadam jakiejś studni głębinowej.
  Dobór pompy głębinowej do studni 13 m