Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła i co dalej? Wspomagające źródło ciepła.

Michal_WWL 08 Sty 2020 18:02 1428 59
    vodiczka
    Poziom 43  
    Brunoxp napisał:
    Wadą jest cena: dałem 5,5k zł z montażem za jednostkę wielkości 9KBTU
    Jeżeli to jest jedyna wada to dla mnie jest do przyjęcia. Czy możesz podać koszt ogrzewania całego domu w ostatnim sezonie ?
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Michal_WWL
    O co chodzi z tym dodatkowym źródłem jak by pompa przy mrozach nie starczała?
    Brunoxp
    Poziom 15  
    vodiczka napisał:
    Brunoxp napisał:
    Wadą jest cena: dałem 5,5k zł z montażem za jednostkę wielkości 9KBTU
    Jeżeli to jest jedyna wada to dla mnie jest do przyjęcia. Czy możesz podać koszt ogrzewania całego domu w ostatnim sezonie ?

2018r od Stycznia do grudnia = grzanie 1530kWh, chłodzenie ok 120kWh:
    -wtedy miałem jeden klimatyzator (ten Fujitsu)
    2019r j.w. =grzanie 2065kWh, chłodzenie 930kWh ale
    - miałem już 3 klimatyzatory
    Dom 180m2 z tym że tylko 150m realnie używanej i wentylowanej(30m2 stryszku w strefie ocieplonej)
    cuuube
    Poziom 26  
    Michal_WWL napisał:
    Poproszę też o dokładniejsze wyjaśnienie, dlaczego pompa ciepła powietrzna nie nadaje się do współpracy z grzejnikami?
    nadaje się tylko muszą mieć odpowiednią moc , niby trzeba v33 przy PC , by wydajność była jak przy CO .

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEPŁA-i-grzejniki-zużycie-energii

https://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciepła
    Brunoxp
    Poziom 15  
    Dariusz Łukasiewicz napisał:
    Michal_WWL
    O co chodzi z tym dodatkowym źródłem jak by pompa przy mrozach nie starczała?

No własnie tez mnie to dziwi. Zwyczajnie przy ciężkich mrozach pompa będzie miała COP 1(czyli zeżre 9kW).
    Przypomnijcie mi ile tych ciężkich mrozów ostatnio było?

PS Ktoś tu pisał ze będzie miała niższa sprawność ale wg mnie to będzie wtedy miała sprawność prawie 100% No chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Panasonic T-Capa ma stałą wydajność do -15 i 9kW ma przy tym COP 2.80

Dodano po 1 [minuty]:

cuuube napisał:
    Agregat z silnikiem Hondy 10kW -3500zł
    że niby jaki model ? 10kW na Hondzie za 3500zł :crazyeyes: gdzie takie tanie mają ? Cena raczej x2 i to z używkę .

Polisingowy agregat z 215 godzinami pracy kupiłem za 2700 Brutto
    cuuube
    Poziom 26  
    Brunoxp napisał:
    Przypomnijcie mi ile tych ciężkich mrozów ostatnio było?
    z tego co kojarzę z rozmóww wątkach o PC ,to takich konkretnych poniżej -10 czy -15 to ze dwa tygodnie , na naszym biegunie zimna może trochę więcej . Do -5 to niby wiele PC leci z COP'em około 2 .

Dodano po 2 [minuty]:

Polisingowy agregat z 215 godzinami pracy kupiłem za 2700 Brutto
    czyli jednak używka . Jesteś pewien ,że tyle ma i nie rozleci się wtedy gdy będzie potrzebny ?
    Brunoxp
    Poziom 15  

zaciekawiłeś mnie tym wynikiem i sprawdziłem :) COP 2,8 to ma przy -7 ale i tak jest to niezłym wynikiem
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Mam kilka sztuk założonych i podgląd zdalny z rejestrem pracy do nich . Urządzenia pracują na niskim parametrze iczesto jest tak że przy -15 na zasilaniu mam 32oC . Może dlatego tak COP im wychodzi
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    Co do zasadności użycia dodatkowego źródła ciepła, obok pompy, na duże mrozy.
    - potrzebna będzie większa temperatura zasilania grzejników, minimum 55C
    - innego typu źródło będzie ekonomiczniejsze, przy niskich temperaturach zewnętrznych
    dzibus1
    Poziom 14  
    Brunoxp napisał:

zaciekawiłeś mnie tym wynikiem i sprawdziłem :) COP 2,8 to ma przy -7 ale i tak jest to niezłym wynikiem

Dla A-7/W35. Nic nadzwyczajnego. Polecam sprawdzić A-7/W50 lub A-7/W55.

Ten T-CAP to żaden cud. Do tego 9kW i dwa śmigła. Wielka ta jednostka zewnętrzna. Daikin czy Mitsubishi tej mocy to jednostki jednowentylatorowe. Nowy Daikin pracuje do -25C, Mitsubishi Zubadan do -28C, a Mitsubishi Ecodan do -20C. Pracują, ale COP ok 1,5 przy -15C. Nie ma co się czarować. Jak kupować PC to teraz chyba najlepiej na R32, a parametry praktycznie takie same większości pomp.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    To może warto by było zamiast drugiego żródła wymienić grzejniki na klimakonwektor?

Dodano po 5 [minuty]:

dzibus1 napisał:
    Brunoxp napisał:

Dla A-7/W35. Nic nadzwyczajnego. Polecam sprawdzić A-7/W50 lub A-7/W55.

Ten T-CAP to żaden cud. Do tego 9kW i dwa śmigła. Wielka ta jednostka zewnętrzna. Daikin czy Mitsubishi tej mocy to jednostki jednowentylatorowe. Nowy Daikin pracuje do -25C, Mitsubishi Zubadan do -28C, a Mitsubishi Ecodan do -20C. Pracują, ale COP ok 1,5 przy -15C. Nie ma co się czarować. Jak kupować PC to teraz chyba najlepiej na R32, a parametry praktycznie takie same większości pomp.

A czy gwarantują moc nominalną do temperatury -15. Czy jednak moc znacząco spada?
    Dwa wentylatory bo jednak przy -15 trzeba jakoś tą energię pobrać z otoczenia. Spójrz na wykres entalpi powietrza , przy -5 to praktycznie nie ma wody w powietrzu a za tym energia jest mocna rozproszona.
    dzibus1
    Poziom 14  
    Michal_WWL napisał:
    Co do zasadności użycia dodatkowego źródła ciepła, obok pompy, na duże mrozy.
    - potrzebna będzie większa temperatura zasilania grzejników, minimum 55C
    - innego typu źródło będzie ekonomiczniejsze, przy niskich temperaturach zewnętrznych

Dobry kierunek zmiana na PC. Niestety tak 55 to będzie ciężko. Do -15 tak, o czym pisałem wyżej. No chyba, że pompa HT, ale to bezsensu, bo cena zabija. Takie moje zdanie. Do domu z grzejnikami ja bym brał Mistubishi albo Daikina nie Panasa. Reszta firm raczej kiepsko z mocami przy np. A-15/W50. Kup teraz PC potem wymienisz grzejniki na C33 i będzie super. Do tego je przewymiarujesz i temp zasilania praktycznie jak do podłogówki. No można jeszcze klimakonwektory, ale drogo i ciężko to zrobić.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Za różnice w cenie między Mitsubishi a panasonikiem masz połowę grzejników wymienione na klimakonwektor i używasz funkcji chłodzenia.
    A kto z Panów mi powie czy Misiubisi ma swoje sprężarki czy je kupuje od kogoś?

Dodano po 4 [minuty]:

To ja mam pytanie dodatkowe : ile kosztuje taki przewymiarowane grzejniki pod pompę bo przewymiarowanie grzejników pod pompę idzie w grube tysie. Wystarczy ziać cennik Purmo i porównać sobie te parametry i ceny jakie wychodzą .
    dzibus1
    Poziom 14  
    To może warto by było zamiast drugiego żródła wymienić grzejniki na klimakonwektor?

Koszmarnie drogo. Bez sensu. Lepiej grzejniki C33 i je przewymiarować.

A czy gwarantują moc nominalną do temperatury -15. Czy jednak moc znacząco spada?
    Dwa wentylatory bo jednak przy -15 trzeba jakoś tą energię pobrać z otoczenia. Spójrz na wykres entalpi powietrza , przy -5 to praktycznie nie ma wody w powietrzu a za tym energia jest mocna rozproszona.

Tak moc do -15C praca do -28C i -25C. Czy jest sens katować układ chłodniczy w takich temp, to inna kwestia. Poszukaj danych o Panasie dla A-15/W55 i A-20/W50 czy nawet A-20/W45. No tylko inni dają jeden i też działa, więc po co dwa. T-CAP 9kW chyba ma sprężarkę od większej PC - chyba 12kW tylko ograniczają moc. Ja nie twierdzę, że T-CAP to zła PC. Jest dobra. Ja po prostu bym jej nie kupił. Wolę Daikina czy Mitsubishi. Aha Daikin ma serwis producenta, a reszta nie.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Czy drogie? Na dom 180m2 8sztuk 18k zł. Jak policzymyze w tych pomieszczeniach będziemy chłodzić to koszt 1/2 klimatyzacji w tych pomieszczeniach.
    dzibus1
    Poziom 14  
    Za różnice w cenie między Mitsubishi a panasonikiem masz połowę grzejników wymienione na klimakonwektor i używasz funkcji chłodzenia.

Wiesz ile kosztuje klimakonwektor? Gdzie odprowadzenie skroplin? Może jakaś izolacja na zasilaniu i powrotach? Jak?
    Bez przesady z tymi cenami.
    Daikin Altherma 8kW ok 28 tys.
    Mistubishi Zubadan 8kW ok 30 tyś
    Panas T-CAP -9kW ok 26 tyś
    Chyba takie ceny mniej więcej.

A kto z Panów mi powie czy Misiubisi ma swoje sprężarki czy je kupuje od kogoś?

No jak jest?
    To ja mam pytanie dodatkowe : ile kosztuje taki przewymiarowane grzejniki pod pompę bo przewymiarowanie grzejników pod pompę idzie w grube tysie. Wystarczy ziać cennik Purmo i porównać sobie te parametry i ceny jakie wychodzą .

Dużo tańszy od klimakonwerterów. Ja bym tak zrobił w domu z grzejnikami. Kupił PC, wypłukał układ CO, bardzo dobrze, co by syfu nie było i na wymienniku się nie osadzał, grzał na obecnych grzejnikach, a kiedyś wymiana. Filtr magnetyczny można założyć. Można też jeszcze zrobić ogrzewanie ścienne i na to samo wyjdzie, a może nawet taniej niż grzejniki. Nie ma co się zastanawiać, nad rezygnacją z węgla. Rożnica kolosalna.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Zrób test jak przez całą zimę będziesz miał 50 st. C na kotle. Jeśli uzyskasz komfort cieplny to można iść w pompę ciepła.
    Jako awaryjne źródło ciepła zastosowałbym jakiś tani kocioł węglowy.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Czy jak obniżymy temperaturę w domu do 16oC to leci nam woda po ścianach? Nie i tyle wystarczy klimakonwektor by chłodzić pomieszczenia bez efektu skraplania. Wiele cholernie nie chodzi na parametr 5/12 tylko 16/19 i to im wystarcza

Dodano po 8 [minuty]:

Jaki typ instalacji. Duży zład wody?
    dzibus1
    Poziom 14  
    Czy drogie? Na dom 180m2 8sztuk 18k zł. Jak policzymyze w tych pomieszczeniach będziemy chłodzić to koszt 1/2 klimatyzacji w tych pomieszczeniach.

No tanio nie jest. Ja osobiście nie instalował bym klima konwektorów szczególnie w starej instalacji, ale każdy sobie wybiera jak chce.
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Sam dopiero pisałeś że można wypłukać dobrze starą instalację. Jak inwestować to inwestować. Zawsze można odkopać te słoiki a jak nie to Kredyt zapomogi dofinansowania i jechać z tą inwestycją
    cuuube
    Poziom 26  
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Zrób test jak przez całą zimę będziesz miał 50 st. C na kotle. Jeśli uzyskasz komfort cieplny to można iść w pompę ciepła.
    ja jestem w trakcie takiego testu , ponieważ myślę o przejściu na PC z peleciaka . Dziurę w kominie mam na kominek jednak go nie montowałem i raczej nie zamierzam . U mnie najdłuższa przerwa w dostawie prądu zimą nie trwała z tego co pamiętam dłużej niż około 30h . Temperatura nie spadła poniżej 20 stopni ,ale żona miała w oczach strach, bo nawet przy 22/23 chodzi w domu w długim rękawie i bezrękawniku , gdzie ja i dzieciaki w krótkich rękawach .

Dodano po 5 [minuty]:

Czy jak obniżymy temperaturę w domu do 16oC to leci nam woda po ścianach?
    to nie jest takie proste i zależy od różnych czynników http://www.rynekfarb.pl/rf/wp-content/uploads...unkt-rosy-w-malowaniu-201305-rynekfarb_pl.pdf
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Zaraz zaraz w lecie mamy temperatury po 25-35oC. Możemy w tych temperaturach obniżać ja przez klimakonwektor bez skraplania pary na wymienniku oraz instalacji. W celu zabezpieczenia się przed skraplaniem można zamontować czujnik punktu rosy .

Dodano po 1 [minuty]:

Bardzo designerska Altherma 3.

Dodano po 1 [minuty]:

A moi jeszcze ten rr32. 20% wydajniejszy od rrrrr410.
    Jack3030
    Poziom 15  

Tak tylko zapomniałeś dodać najważniejszy parametr Temperatura zasilania CO 35 st. C.
    Przy 55 stopniach ma cop poniżej 2.
    Jednak jest to przyzwoita pompa.
    cuuube
    Poziom 26  
    Zaraz zaraz w lecie mamy temperatury po 25-35oC.
    no właśnie , popatrz w tabelę przy jakiej temperaturze zaczyna sie 'pocenie' dla np 30 stopni powietrza i wilgotności 55% i odpowiedz na pytanie jaką temperaturę musi mieć klimakonwektor by skutecznie chłodzić i co się będzie działo gdy z PC pójdzie woda o temperaturze z 6 stopni . Nie ma siły by się nie skraplało .

Cytat:
    CHŁODZENIE W ten sam sposób jest rozwiązywany proces chłodzenia. Co ciekawe do tego nie jest potrzebna druga instalacja. Nasze pompy ciepła w zimie ogrzewają budynek a w lecie go chłodzą. Pompa ciepła jest w zasadzie agregatem wody lodowej i w lecie można ją przełączyć na tryb chłodzenia i zacznie wytwarzać wodę o temperaturze 6C. Oczywiście zimnej wody nie puszczamy na system ogrzewania podłogowego. Dlaczego ? Dlatego że po pierwsze jest to dyskomfort (zimna podłoga) a po drugie i to ważniejsze może nastąpić kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni. Przy klimakonwektorach w trybie chłodzenia musimy pamiętać że będzie się na powierzchni jego wymiennika kondensować para wodna i w związku z tym musimy do niego podłączyć układ odprowadzenia skroplin jak z tradycyjnego klimatyzatora.

http://ecotechnik.pl/aktualnosci/pompy-ciepla-klimakonwektory/
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Nie mierzmy wszystkich urządzeń tą samą miarką. A jak bym powiedział że belka grzewczo chłodząca nie posiada odpływu kondensatu a chłodzi ?
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    Koledzy, zgadza się, w przyszłości chcę wymienić w sypialniach grzejniki na klimakonwektory. Odpływ kondensatu już mam zapewniony, zasilanie też.
    Co do bazowego pytania z początku wątku - jakie macie koszta przy dużych mrozach w przypadku gazu z butli lub oleju, przy współpracy z pompą ciepła? Jakie macie doświadczenia z automatyką spinającą te dwa źródła?
    Dariusz Łukasiewicz
    Poziom 12  
    Vaillant ma rozwiązanie polegające na połączeniu pompy i kotła gazowego. W sterowniki podaje się cenę nośników energii a ten wybiera które źródło ma pracować.
  • Pomocny post
    Jack3030
    Poziom 15  
    Michal_WWL napisał:
    Koledzy, zgadza się, w przyszłości chcę wymienić w sypialniach grzejniki na klimakonwektory. Odpływ kondensatu już mam zapewniony, zasilanie też.
    Co do bazowego pytania z początku wątku - jakie macie koszta przy dużych mrozach w przypadku gazu z butli lub oleju, przy współpracy z pompą ciepła? Jakie macie doświadczenia z automatyką spinającą te dwa źródła?

Od 5 lat mam pompę ciepła z fotowoltaiką w starym jeszcze nie do końca ocieplonym domu. Pompa może wydajnie pracować do -28st.C. Przez pierwsze 3 lata wspomagałem pompę ( po pracy przepalałem drewno przez 2-3 godziny w kotle DS tylko przy dużych mrozach ) teraz po częściowym ociepleniu ( wykonano 40% zaplanowanych prac) działa już tylko pompa. Średnie roczne faktury za "prąd" i gaz to łącznie 3tys. , a dom jest raczej z tych większych i energochłonnych., wcześniej rachunki za nośniki energii to około 11tys.zł rocznie.
    Jeśli nie masz dużego domu to nastaw się na pracę tylko pompy ciepła. Przepraszam nie chce mi się opisywać szczegółowo, więc wrzucę cytat z mojego postu z innego forum:
    Mamy Nowy Rok, więc trochę statystyki kosztów ogrzewania pompą ciepła częściowo ocieplonego domu z ogrzewaniem grzejnikami żeliwnymi.
    II półrocze 2019
    - pompa ciepła zużyła 2.859kWh
    - fotowoltaika produkcja 4.236kWh
    - całkowity koszt en. elektr. za 2 półrocze 2019 razem z opłatami stałymi to brutto 1.103zł ( dom, klimatyzacja, PC ogrzewanie i cwu ), złożyłem reklamację na zawyżone wskazania licznika w drogiej taryfie - zobaczę jaka będzie korekta,
    - zlikwidowane inne źródła ciepła, awaryjnie jest tylko grzałka 6kW w buforze/sprzęgle i dwie klimy,
    - średni koszt 1kWh z 2 półrocza 2019 ( G12 + PV) z opłatami stałymi 0,19pln brutto
    - temperatury zasilania co wynoszą od 42-48 st. C
    - temperatura wewnętrzna 23-24 st.C
    - w połowie listopada założyłem ciepłomierz i od 19-11 do 27-12 średni cop to 2.9756 przy produkcji ciepła 16,711 GJ
    jest OK
    Pozdrawiam
    --------------------------
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024