Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwi±zano] LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne...

06 Sty 2020 15:44 771 20
  • Poziom 32  
    Witam. Objaw typowy brak po¶wietlenia - fonia i "cień" obrazu obecne. po wł±czeniu na ułamek sekundy zapala sie logo "LIN" i pod¶wietlenie ga¶nie. na testerze pracuje i przy 36mA mam na stringu 32,6V. Rozbieram matryce, żeby zobaczyć czy który¶ LED nie zwarty a w tego typu wynalazkach wystarczy , że jedna, dwie przywarte i dokładnie taki objaw.
    Po rozebraniu naliczyłem 12 LED-ów i wszystkie ¶wiec±.
    Startuja równo bez mrugnięć zarówno przy małym jak i dużym pr±dzie testera.
    Składam i oczywi¶cie to samo. Po podgrzaniu startuje i działa normalnie. Nawet po przestudzeniu na zewn±trz. napięcie na Przez dwa dni testuję i O.K.
    Na trzeci powtórka z rozrywki. Elektrolity mierzone testerem ESR sprawne.
    Zimnych lutów nie widzę ale poprawiam to i owo. dalej to samo. Po podgrzaniu tym razem nie rusza i nawet tego krótkotrwałego logo nie ma ( lub było bardzo krótkie)...
    Po przestudzeniu drań znowu chodzi. Przez dzień. Na nastepny już nie.
    Ale odpocz±ł sobie dwa dni i ruszył samoczynnie bez podgrzewania.
    Może ma termometr i akurat temperatura mu spasowała... :wink:
    Sterownik pod¶wietlenia to MP3398A.
    Być może powodem s± niekontaktuj±ce styki ale na testerze za każdym razem rusza. Może kto¶ się spotkał z tym problemem
    LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne...
  • Poziom 26  
    Je¶li napisałe¶ że przez dwa dni ok,to może być sytuacja że po podł±czeniu testera też (zło¶liwo¶ć rzeczy martwych) jest ok. Nie twierdzę że sterownik jest dobry.
  • Poziom 32  
    Tester podł±czałem parokrotnie w czasie kiedy akurat było Ľle i za każdym razem pod¶wietlenie z testera było a z płyty nie.
    Dzisiaj telewizor wł±czyłem i sobie najzwyczajniej działa. Napiecie na stringu 38,2V.
    Prawdopodobnie napięcie na stringu po wł±czeniu w czasie gdy jest Ľle przekracza jakie¶ progowe i sterownik wył±cza pr±d. Testerowi to nie przeszkadza.
    A spowodowane to może być przez któr±¶ diodę lub kilka albo jakim¶ niekontaktem.
    Tyle, że trudno to namierzyć.
    Pozostaje zaczekać aż będzie Ľle i zobaczyć na Rigolu co się z tym napięciem dzieje.
    W tym celu muszę też zmierzyć to jak działa...
    Tyle, że dalej nie będę znał dokładnej przyczyny ale zawsze bliżej...
  • Poziom 26  
    Niestety zdarzaj± się zło¶liwe usterki ,czasem chodz± parami ale miejmy nadzieję że jutro będzie lepiej,czego Tobie i nieskromnie sobie życzę.
  • Poziom 20  
    bajdu napisał:
    ,czego Tobie i nieskromnie sobie życzę.

A innym?:D
  • Poziom 26  
    Życzenia ¶wi±teczne składałem wszystkim i oczywi¶cie WSZYSTKIM wszystkiego najlepszego.
  • Poziom 32  
    Nawzajem. Także życzę WSZYSTKIM WSZYSTKIEGO Najlepszego w Nowym Roku i Dekadzie i naturalnie dłużej.
    Wracaj±c do meritum postanowiłem stosowne pomiary zrobić teraz ( mamy co prawda ¦więto ale warsztat mam w domu po za tym teraz akurat działa...).
    Tak to wygl±da w trakcie normalnej pracy ( dwie podstawy czasu):
    LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne... LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne...
    A tak w czasie startu:
    Może te gęste szpileczki robi± problem?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam ja w podobnych przypadkach kiedy zachodzi podejrzenie że która¶ dioda może szwankować zasilam pod¶wietlenie trochę wyższym napięciem i obserwuję diody , tym sposobem kilka razy udało się namierzyć felern± diodę.
  • Poziom 17  
    Darek.S napisał:
    Może te gęste szpileczki robi± problem?

Not.
    Test the high current diode 250-350ma. Maybe you find a bad diode.
    Replace all diodes or strips. The best solution.
  • Poziom 26  
    Daj większ± warto¶ć pr±du , niektóre diody s± nawet do 350mA , więc jak dasz 100mA lub troszkę więcej to usterka może wyj¶ć szybciej.
  • Poziom 32  
    badael napisał:

Replace all diodes or strips. The best solution.

That is for sure :D.
    But that is very cheap TV and new string might cost little less that whole TV.
    Na razie mam go złożony zatem nie mam jak odpisać typ listew ani matrycy.
    Jutro rzeczywi¶cie zobaczę jak zmienia się napięcie przy wyższym pr±dzie a jak będzie trzeba to dobiore się do listew i wtedy primo będzie widać po ¶wieceniu pojedynczych diod co i jak , secundo można zmierzyć i porównać napięcie na każdej z nich.

Dodano po 10 [godziny] 24 [minuty]:

A tak na marginesie skoro podgrzanie płyty głównej skutkowało wł±czeniem pod¶wietlenia to usterki dopatrywałem się raczej w niej a nie diodach co napisałem w temacie postu...
    Co oczywi¶cie niczego nie przes±dza bo podgrzewaj±c main mniej bo mniej ale podgrzewałem także blachę z LED-ami
    Po kilkugodzinnej przerwie wł±czył pod¶wietlenie bez problemu ( był na czuwaniu). dam mu całkiem odpocz±ć do jutra wieczór i wtedy zobaczę.
  • Poziom 32  
    Dzisiaj wł±czył się bez problemu. Postanowiłem sprawdzić jaki pr±d płynie przez diody przy tych 38V... i przy ciut mniejszym napieciu.

. LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne... LIN 32LHD1510 - Pod¶wietlenie raz działa raz nie - diody raczej sprawne...
    Postanowiłem zmniejszyć ten pr±d wylutowuj±c dwa opory 0,47 Oma , które zdawały się wła¶nie oporami pomiarowymi
    Wżaden sposób to jednak napiecia na LED-ach a zatem pr±du nie zmieniło...
    Podejrzewam uszkodzenie kontroli pradu.
    Schemat bardzo by pomógł...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Darek.S napisał:
    Postanowiłem zmniejszyć ten pr±d wylutowuj±c dwa opory 0,47 Oma , które zdawały się wła¶nie oporami pomiarowymi

Wżaden sposób to jednak napiecia na LED-ach a zatem pr±du nie zmieniło...

Wrong place.Read the datasheet.
    Code:
    https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/1039466/MPS/MP3398A.html
  • Poziom 32  
    badael napisał:

Wrong place.Read the datasheet.
    Code:
    https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/1039466/MPS/MP3398A.html

Before I desolder this resistors I saw this datasheet and in fact this resistora are not connected to pin 13 of IC. Could be said that I did it for curiosity. Such small resistors are usually being used as current probe. If I see the circuit diagram I would know the purpose of this resistors.
    I will locate the resistor connected to pin 13 and try with it.
    In fact the current 0,43A is too big for this driver. I did not measure the current directly from main board but adjust the same voltage on my power supply as measured from main board. Of coarse it is PWM and my multimeter made some mistake with that frequency.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Cytat:
    You can reduce the current by changing the nominal value
    two resistors connected between the housing and the 6 pin MP3398S
    .
    20K + 18K = 9.4 K current = 415mA.
    20K + 22k = 10.4 K current =373mA

Reszta całá w datasheet.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    The formula applies to one channel.
    You have to open the matrix and if you are lucky enough to catch the LED that is causing the problem.
    Write in Polish, this is your forum.
  • Poziom 32  
    badael napisał:
    The formula applies to one channel.
    You have to open the matrix and if you are lucky enough to catch the LED that is causing the problem.

And in this backlight there is exacly one channel ( just one string)
    Are You shure that it is LED whitch is causing the problem? As I considered I'd rather bow that it is MP3398A circuit. I have heated the main separately and there was identical symptoms.
    badael napisał:
    Write in Polish, this is your forum.

Of course it is polish forum but it is You I send an answer...
    By the way I use polish every day and it is quite pleasent to me to speak/write in english :D
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Darek.S napisał:
    And in this backlight there is exacly one channel ( just one string)

8,9,10,11 pin MP3398A are connected in parallel.
    Darek.S napisał:
    Are You shure that it is LED whitch is causing the problem?

99%
    3 years ago I had the same problem but my client agreed to a complete replacement.
  • Poziom 32  
    Darek.S napisał:
    in fact this resistora are not connected to pin 13 of IC.

owszem s± poł±czone tyle, że przez rezystor 1kΩ. Ale jest to OCP i rzeczywi¶cie zwiekszenie tej rezystancj pradu zmniejszyć nie mogło wręcz przeciwnie mogło powodować szybsze wył±czenie pod¶wietlenia. czego jednak nie zaobserwowałem bo przy dwukrotnie większej rezystancji jednak pracowało ( jak akurat był okres że nie wyłaczało)
    Wylutowałem zatem jeden z rezystorów doł±czonych do Pin6. Akurat trafiło na 24kΩ. po wł±czeniu przez chwile mrugnęło ale drugie wł±czenie już zaskutkowało prac± pod¶wietlenia. I rzeczywi¶cie napięcie zasilaj±ce String zmalało do 37,2V. Po wył±czeniu i wł±czeniu pilotem już nawet nie mrugnie. Na wymianę całego stringa raczej klient nie pójdzie a na zabawę z "wyłuskiwaniem" tej jednej czy kilku z kolei ja nie mam ani ochoty ani czasu. Może jest jaki¶ sposób na oszukanie tego sterownika by wystartował bo skoro na testerze chodzi ...
    Chyba że szwankuje jednak MP3398A. Zawsze ten 1% szansy.