Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa warsztatowa 700 Lumenów, COB, 20W

LightOfWinter 06 Sty 2020 17:37 3240 19
  • Lampa warsztatowa 700 Lumenów, COB, 20W

Cześć,

Chciałbym wam dziś zaprezentować lampę warsztatową którą nabyłem na znanym portalu aukcyjnym.

Lampa jest opisana jako: "HEAVE-DUTY WORKLIGHT"
    Producent deklaruje na pudełku:
    700 Lumen-ów
    20W
    Model: ZJ-8859-B
    Cena którą zapłaciłem: 38.89 PLN

Lampa jest zasilana z 2 ogniw 18650.
    Producent pisze na opakowaniu że mają wbudowany bezpiecznik chroniący przed przeładowaniem.
    Lampę można ładować za pośrednictwem gniazda micro-USB.
    Producent dostarcza też odpowiedni kabelek.

Zalety:

Lampa daje sporo światła, niestety nie mam sprzętu żeby zweryfikować czy jest to rzeczywiście deklarowane 700 Lumenów.
    Zasilanie z 2 ogniw 18650 daje nadzieję na dłuższy czas pracy.
    Posiada też przyzwoity system mocowania: hak, magnes z tyłu, magnesy w stopce oraz chwytak w stopce.
    Może być ładowana przez micro USB.
    Jak dla mnie jakość plastików jest przyzwoita. Nie widać niedoróbek.

Wady:
    Brak osobnego ładowania ogniw.
    Dostarczone ogniwa nie są zbalansowane.
    Dodatkowo jedno dostałem uszkodzone - miało napięcie ok 121mV.

Z pomiarów wynika że lampa nie pobiera 20W a jedynie 8.4W.
    Miernik w zasilaczu laboratoryjnym wskazał ok 2A przy napięciu 4.2V.
    Zasilacz był ustawiony na ograniczenie 5A więc lampa mogła pobrać dużo więcej energii.

Jeśli ktoś chce zobaczyć recenzję i test "na żywo" poniżej krótki film.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)
    Specjalizuje się w: motoryzacja, elektronika
    LightOfWinter napisał 1435 postów o ocenie 205, pomógł 77 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
    smoczek9
    Poziom 15  
    dobre ogniwa będą droższe , niestety , silniki o zawyżonej mocy LED-y świecą jasno jak słońce, Chiny robią dobre urządzenia ale i tandetne wszystko zależy od ceny. Dobrze że piszesz będzie wiadomo na co uważać.
    kilioo
    Poziom 11  
    Podsumowując nie ma żadnego BMSa? Czyli lampa nie nadaje się do użytku, bo niszczy baterie...
    750kV
    Poziom 26  
    LightOfWinter napisał:
    ...Z pomiarów wynika że lampa nie pobiera 20W a jedynie 8.4W.
    Wychodzi 83,3 lm/W, czyli prawidłowo.
    smoczek9
    Poziom 15  
    kilioo napisał:
    Podsumowując nie ma żadnego BMSa? Czyli lampa nie nadaje się do użytku, bo niszczy baterie...

Dlaczego tak uważasz ?
    elektronik999
    Poziom 26  
    smoczek9 napisał:
    Chiny robią dobre urządzenia ale i tandetne wszystko zależy od ceny.

Czy ja wiem czy to tandeta. Po prostu opis się nie zgadza. Mam z chin 3 akumulatory 18650. Każde o "pojemności nominalnej" coś koło 9000mAh. Oczywiście w pomiarach wyszło znacznie mniej, o ile dobrze pamiętam ~1700mAh. Ale działają już rok i dalej trzymają tą pojemność. (ładowanie prawie co tydzień).
    noel200
    Poziom 25  
    Ogniwa połączone są szeregowo czy równolegle? Jeżeli jedno miało niskie napięcie to znaczy, że szeregowo. Powinieneś na zasilaczu więc ustawić 7,2V. Ewentualnie 8,4V.
    Rozbierz ją i zrób zdjęcia.
    Coś mi się wydaje, że tam nie ma układu do ładowania ogniw litowych. Tylko pewnie element, który odłączy ładowanie, albo zmniejszy prąd jak ogniwo się mocno rozgrzeje. Termeratura podwyższona mocno szkodzi ogniwom, więc lepiej ich nie ładować w tej lampce jeżeli mam rację.
    luxior33
    Poziom 10  
    Test naprawdę OK.
    Nie ma co oczekiwać po takiej "lampce".
    Sam korzystam z lamp berner i scangrip które są moim zdaniem najlepsze w tym przedziale cenowym. Mam magneti marelli (łamana o podobnym wymiarze co twoja ale mocniejsze światło) i nie polecam jej bo jest mało wytrzymała bo cała się połamała i led czołowy nie działa.
    Używam berner pocket delux "bright", led pen light 7+1 oraz lampa czołowa 2w1 (trochę ciężka na czoło ale nie przeszkadza mi), a z scangrip to "zone" bateria długo wytrzymuje jak na wymiar lampki (niska waga) i jedyny jej minus to po 1 roku gumka trochę miękka już jest... ale jest naprawdę ok.
    Led pen light 7+1 (mam 2 ale jednej coś odbija po upadku z 2,5m... czasami lekko mruga ale nie przeszkadza), a druga wpadła do miski z płynem chłodniczym i działa bez problemu po 2 latach użytkowania.

Mam również reflektor philips ecopro... 10W i bateria nie wytrzymuje tyle co producent zapewnia (tzw. na początku tak ale po pół roku lub trochę dłużej pozostaje tylko połowa tego czasu lub nawet mniej).
    Wszystkie lampki są używane na warsztacie w względnie normalnych warunkach (philips jest zadbany oraz berner czołowa 2w1).
    Od razu uprzedzam moich lamp nie rozkręcam dla testów :P
    E8600
    Poziom 38  
    noel200 napisał:
    Ogniwa połączone są szeregowo czy równolegle?

Równolegle jest na filmie.
    20 W z 2 ogniw 18650 :)
    Brakuje testu czy przy spadku napięciu na ogniwach spada jasność światła ale przypuszczam, że tak.
    OldSkull
    Poziom 27  
    750kV napisał:
    LightOfWinter napisał:
    ...Z pomiarów wynika że lampa nie pobiera 20W a jedynie 8.4W.
    Wychodzi 83,3 lm/W, czyli prawidłowo.

To nie wygląda na 700lm. Myślę, ze lampa może mieć z 400lm sądząc po filmach, może nawet mniej.
    E8600
    Poziom 38  
    OldSkull napisał:
    To nie wygląda na 700lm. Myślę, ze lampa może mieć z 400lm sądząc po filmach, może nawet mniej.

Także to zauważyłem ale być może jest to wynik dostosowania ISO w kamerze. Przy 8 W powinno być więcej światła.
    Pytanie tylko czy te 8 W trafia bezpośrednio na COB czy jest to moc łączna z przetwornicą napięcia jeśli ta latarka ją posiada.
    Dlatego pytałem czy ze spadkiem napięcia spada jasność lampy.
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    Nawet przay 8,4 W trafiających na przetwornicę to te 600-700lm jest realne.

Jak dla mnie, to zastosowanie takiej lampy mija się z celem. Wszystkie jej funkcje pokrywa dobra latarka czołowa, a dodatkowo zakładając ją na głowę świecę dokładnie tam gdzie patrzę i mam wolne ręce.
    LightOfWinter
    Poziom 29  
    Piotrek#G napisał:
    Jak dla mnie, to zastosowanie takiej lampy mija się z celem. Wszystkie jej funkcje pokrywa dobra latarka czołowa, a dodatkowo zakładając ją na głowę świecę dokładnie tam gdzie patrzę i mam wolne ręce.

Cześć,

Dobra czołówka jest bardzo użyteczna.
    Dla mnie największą wadą czołówki jest krótki czas pracy na bateriach.
    Przy tej lampie liczę że czas będzie znacząco dłuższy.
    Piotrek#G
    Poziom 24  
    Zakładając użycie przez Ciebie ogniw dołączonych do zestawu, to moja czołówka mimo zasilania z 1 szt. 18650 poświeci dłużej przy tej samej mocy. Poza tym wymiana ogniwa na naładowane zajmuje mniej niż 30 sekund. To żadna wada.
    OldSkull
    Poziom 27  
    Czołówka i taka lampka mają zupełnie inne zastosowania - aczkolwiek taka lampka powinna mieć ciężką, szeroką podstawę i najlepiej jeszcze regulowany kąt główki - bardzo pomaga w doświetlaniu miejsca pracy, gdzie samo to, że mamy światło tylko w kierunku gdzie patrzymy, a tuż obok nie.