Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Corsa C 1.0 DOHC - Wałki rozrządu, wymiary

07 Sty 2020 08:19 153 5
  • Poziom 7  
    Witajcie drodzy forumowicze, w swoich badaniach na mechaniką natrafiłem na ciekawą kwestię i chciałbym się wypytać co o tym myślicie:

Pojazd: Opel Corsa C 1.0 3-garowy (sic!), 2006 rok silnik typu DOHC z dwoma wałkami twinport
    i teraz tak:
    - zgodnie z katalogiem wałek rozrządu z tego silnika ma również zastosowanie go Opel Corsa C 2000 - 2003 rok (przed wejściem wersji twinport), jak również do Opla Corsy B 1.0 produkowanego między 1996-2000 r. (silnik wizualnie podobny, z drobnymi różnicami w osprzęcie)

Z uwagi na informacje z katalogu pojechałem na pobliskie złomowisko i wyszarpałem z silnika z Corsy B i z Corsy C (nie twinport) 2 komplety wałków, po sprawdzeniu wymiarów suwmiarką okazuje się, że faktycznie na panewkach pasują co do milimetra, ale jest drobna różnica między wałkami z silnika starego typu a twinportem, mianowicie gruszki popychające zawory w wałkach twinport (prod. 2003-2006) są o niecałe 0,5 mm wyższe. - plan jest taki aby do wersji twinport zaaplikować wałki ze starej wersji silnikowej.

I teraz moje pytanie: czy taka różnica w wymiarach gruchy (niecałe 0,5 mm) może powodować nieprawidłową pracę silnika, czy raczej wałki sobie poradzą, a szklanki po prostu staną o te 0,5 mm wyżej?

Pozdrawiam :D
  • Poziom 7  
    nie 5 mm, tylko 0,5 mm xD, myślisz, że przy różnicy 0,5 mm też będzie kiepsko?
  • Poziom 29  
    Jakim katalogiem? Jak nr części jest taki sam lub się crossuje to możesz montować, dzwoń do opla.
  • Poziom 7  
    Muszę sobie kupić mikrometr :p A tutaj podrzucam katalog i numery części, ogólnie z tego co można się doszukać po numerach części to teoretycznie ten sam wałek jest montowany od 1996 - 2011 roku xD Niedługo spróbuję to złożyć jak przyjdzie kolej na to autko i dam znać jak poszło :D