Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

07 Jan 2020 12:14 1071 8
 • Level 2  
  Cześć, poszukuję pomocy w kwestii sterowania roletami zewnętrznymi. Dodam również, że jestem totalnym laikiem w kwestii automatyki oraz elektryki.

  Mam wstępnie wykonaną instalację do rolet i zastanawiam się czy to ma sens/czy będzie działać.
  Projekt wygląda tak, że od każdej rolety do włącznika leci kabel 4 x 1.5 następnie od włącznika leci kabel zasilający do rozdzielnicy 3 x 1.5. (wyjątkiem są rolety balkonowe tam jest zrobione tak, że leci jeden kabel zasilający do dwóch włączników - nadal mogę to poprawić)

  Pan elektryk twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie sterowników w rozdzielnicy za pomocą których będę mógł np. zamknąć wszystkie rolety jednocześnie (np. pilotem).

  Czy elektryk mówi prawdę? Czy nie powinienem przypadkiem wymienić kabla zasilającego we wszystkich roletach na 5 żyłowy tak żeby móc sterować?

  Pozdrawiam serdecznie

  ............................................................................
  Ogłoszenie


  Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Helpful post
  Level 1  
 • Level 2  
  Dzięki wielkie za odpowiedź. Tego się obawiałem, coś mi mówiło że nie da się sterować po 3 x 1.5, nie wiem skąd ten elektryk miał na to pomysł. Mam jeszcze jedno pytanie. Muszę jakoś wyjść z obecnej sytuacji (łazienka jak i kuchnia jest już w g-k i zasilania nie dam rady podmienić na 5x1.5), czy gdybym puścił kabel jak do alarmu 6x 0.5 pomiędzy przyciskami do rolet i połączył je szeregowo to czy mógłbym w ten sposób mieć dodatkowy główny przycisk, który zamykalby wszystkie rolety? Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami - chodzi mi bardziej czy wtedy musiałbym kupować jakieś specjalne sterowniki pod przyciski do rolet?
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za pomoc.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 1  
 • Level 2  
  Rolet będzie w sumie 14. Obecnie prawie do każdej rolety (mógłbym niskim nakładem pracy tak zrobic żeby był do każdej) jest poprowadzony osobny przewód zasilający (każda roleta na osobnym esie). Wszystkie przewody zasilające są wyprowadzone do jednej rozdzielnicy. Od elektryka zanim mnie porzucił miałem informacje że do rozdzielnicy musiałbym kupić :
  1) specjalne moduły - bodajże było zaznaczone jako SEP (separator sygnału?)
  2) sterownik

  Pozdrawiam serdecznie
 • Level 1  
 • Level 2  
  Rolety chciałbym zamontować w przyszłości, jeszcze nie wybrałem modelu, teraz mam same "kable" na elewacji.
  Zleciłem wykonanie instalacji do rolet z możliwością sterowania lokalnie z przycisku przy rolecie oraz "wszystkimi" przy pomocy jednego włącznika/pilota "zamknij wszystkie/otwórz wszystkie". Jak widać zostałem nieźle oszukany na materiale (po co mi osobny kabel do każdej rolety ;/).

  Przeanalizowałem moją sytuację i chyba najrozsądniej będzie połączyć teraz wszystkie "włączniki" do rolet kablem 2 żyłowym o którym wspominałeś i dzięki temu zyskam możliwość wysłania sygnału do zamknięcia/otwarcia wszystkich rolet (chyba, że się mylę :/).
  Takie dodatkowe pytanie, lepiej ten kabel puścić pomiędzy "włącznikami" czy od każdego włącznika puścić kabel i wyjść nimi w rozdzielnicy?
  Jeszcze jedno dodatkowe pytanie: czy jak zrobię sobie taki przycisk "głowny" per piętro to czy jak połączę te przyciski główne też kablem 2 żyłowym to czy uzyskam przycisk sterujący wszystkimi piętrami? (mam ich aż 3 ;/)

  Dziękuję Ci bardzo za pomoc.
 • Level 1  
  3 żyły zasilające do rolety a w puszki wstaw Supla Zamel, to działą po WIFI. Masz wtedy sterowanie, indywidualne, grupowe, harmonogramy itd. Wszystko sterowane telefonem. Polecam, Mam 40 szt, od 3 lat 0 awarii.
 • Moderator of Property Security
  Pozwólcie, że się wypowiem.
  Po pierwsze nie szastałbym stwierdzeniami typu:
  Maslakos wrote:
  zostałem nieźle oszukany na materiale (po co mi osobny kabel do każdej rolety ;/).

  czy :
  Maslakos wrote:
  Pan elektryk twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie sterowników w rozdzielnicy za pomocą których będę mógł np. zamknąć wszystkie rolety jednocześnie (np. pilotem).

  To Ty twierdzisz że elektryk tak powiedział, ale napisałeś że
  Maslakos wrote:
  jestem totalnym laikiem w kwestii automatyki oraz elektryki
  więc mogłeś coś pomieszać...(np czy na pewno w rozdzielnicy? Masz tam miejsce na co najmniej dodatkowe 14 modułów oprócz 14 eSek do rolet?)
  Maslakos wrote:
  zanim mnie porzucił miałem informacje że do rozdzielnicy musiałbym kupić :
  1) specjalne moduły - bodajże było zaznaczone jako SEP (separator sygnału?)
  2) sterownik

  Czemu porzucił jeśli można wiedzieć?
  Elektrykowi raczej chodziło o moduły typu SRP (22 exta life) Zamela i o sterownik/kontroler np exta life kontroler efc01.
  Czy ten elektryk wstawił puszki wyłączników pogłębiane?
  Zasilanie puszczone do każdej rolety z osobnej eSki jes dobrym rozwiązaniem. W przypadku awarii jednego silnika czy modułu pozostałe działają. Wyobraź sobie sytuację gdy wszystkie rolety są zamknięte i wtedy "bum..." wylatuje eSka od wszystkich rolet. O programowaniu modułów czy silników radiowych nie wspomnę (gdzie wyłączenie i włączenie zasilania uruchamia tryb programowania wszystkich modułów czy rolet naraz...