Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami zewnętrznymi

07 Sty 2020 12:14 573 8
  • Poziom 2  
    Cześć, poszukuję pomocy w kwestii sterowania roletami zewnętrznymi. Dodam również, że jestem totalnym laikiem w kwestii automatyki oraz elektryki.

Mam wstępnie wykonaną instalację do rolet i zastanawiam się czy to ma sens/czy będzie działać.
    Projekt wygląda tak, że od każdej rolety do włącznika leci kabel 4 x 1.5 następnie od włącznika leci kabel zasilający do rozdzielnicy 3 x 1.5. (wyjątkiem są rolety balkonowe tam jest zrobione tak, że leci jeden kabel zasilający do dwóch włączników - nadal mogę to poprawić)

Pan elektryk twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie sterowników w rozdzielnicy za pomocą których będę mógł np. zamknąć wszystkie rolety jednocześnie (np. pilotem).

Czy elektryk mówi prawdę? Czy nie powinienem przypadkiem wymienić kabla zasilającego we wszystkich roletach na 5 żyłowy tak żeby móc sterować?

Pozdrawiam serdecznie

............................................................................
    Ogłoszenie

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Maslakos napisał:
    Pan elektryk twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie sterowników w rozdzielnicy za pomocą których będę mógł np. zamknąć wszystkie rolety jednocześnie (np. pilotem)
    Nie da rady, przynajmniej nie w ten sposób.
    Aby zamykać/otwierać pilotem wszystkie rolety musiałbyś w każdą puszkę pod wyłącznik stosować radiowy sterownik rolet i wszystkie przyporządkować do jednego (kilkukanałowego) pilota. W tym przypadku nie da się sterować roletami za pomocą jakiegoś sterownika w rozdzielnicy. Alternatywą jest sterowanie Wi-Fi np Supla Zamel-a.
    Gdybyś zastosował kabel 5x1,5 to mógłbyś mieć sterowanie centralne (wychodzisz/wchodzisz do domu naciskasz przycisk przy drzwiach i wszystkie rolety jadą w dół/górę, możesz także sprząc ten wyłącznik z centralą alarmową - załączenie czuwania opuszcza rolety, wyłączenie - podnosi), grupowe (przycisk opuszcza/podnosi grupę rolet np. w pojedynczym pomieszczeniu lub grupie pomieszczeń) lub też lokalne - każda roleta indywidualnie.
    Rozwiązań jest wiele, ja podałem tylko proste, najczęściej spotykane.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za odpowiedź. Tego się obawiałem, coś mi mówiło że nie da się sterować po 3 x 1.5, nie wiem skąd ten elektryk miał na to pomysł. Mam jeszcze jedno pytanie. Muszę jakoś wyjść z obecnej sytuacji (łazienka jak i kuchnia jest już w g-k i zasilania nie dam rady podmienić na 5x1.5), czy gdybym puścił kabel jak do alarmu 6x 0.5 pomiędzy przyciskami do rolet i połączył je szeregowo to czy mógłbym w ten sposób mieć dodatkowy główny przycisk, który zamykalby wszystkie rolety? Czy takie rozwiązanie wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami - chodzi mi bardziej czy wtedy musiałbym kupować jakieś specjalne sterowniki pod przyciski do rolet?
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo za pomoc.
  • Poziom 41  
    Maslakos napisał:
    Tego się obawiałem, coś mi mówiło że nie da się sterować po 3 x 1.5, nie wiem skąd ten elektryk miał na to pomysł.
    To znaczy można, bezprzewodowo (sterowanie radio/Wi-Fi) ale w każdym oknie musi być sterownik i to do tego radiowy - to trochę robi koszty, ale sterowanie grupowe (i chyba nawet centralne) da się zrobić - aczkolwiek trudno będzie to pożenić z automatyką domu.
    Sterowanie przewodowe byłoby wygodniejsze i łatwiejsze do ewentualnego pożenienia z np. alarmem lub automatyką, niemniej jednak tak, czy tak w puszkach musiałyby być też sterowniki - choć na pewno zdecydowanie tańsze.
    Oba typy sterowań wykorzystują zasilanie 230V, więc stosowanie kabelków YTKSY czy YTDY (alarmowych) nie wchodzi w grę ze względu na niewystarczającą rezystancję izolacji kabelka; zamiast tego można wykorzystać dwużyłową linkę np. OMYp 2x1,5 (choć te kolory :| ) lub podobny tylko i wyłącznie do sterowania roletami, do ich zasilania wystarcza ten, już położony. BTW, ile jest tych rolet i na ilu obwodach elektrycznych? Bo tak czytam w pierwszej wiadomości, że do każdej rolety biegnie oddzielny kabel z rozdzielnicy?
    No i przydałyby się pod wyłączniki puszki głębokie lub bardzo głębokie.

PS. Można jeszcze ewentualnie zastosować zamiast modułów dwa przekaźniki i wtedy można by wykorzystać te "makaronowe" kabelki, ale wtedy zasilanie przekaźników wyłącznie niskonapięciowe, sterowanie utrudnione i dodatkowy zasilacz tylko i wyłącznie do nich - ja byłbym przeciwny chociażby ze względu na bliskość instalacji wysoko- i niskonapięciowej a co za tym idzie niebezpieczeństwo w przypadku ewentualnego zwarcia.
  • Poziom 2  
    Rolet będzie w sumie 14. Obecnie prawie do każdej rolety (mógłbym niskim nakładem pracy tak zrobic żeby był do każdej) jest poprowadzony osobny przewód zasilający (każda roleta na osobnym esie). Wszystkie przewody zasilające są wyprowadzone do jednej rozdzielnicy. Od elektryka zanim mnie porzucił miałem informacje że do rozdzielnicy musiałbym kupić :
    1) specjalne moduły - bodajże było zaznaczone jako SEP (separator sygnału?)
    2) sterownik

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 41  
    Maslakos napisał:
    Obecnie prawie do każdej rolety (mógłbym niskim nakładem pracy tak zrobic żeby był do każdej) jest poprowadzony osobny przewód zasilający (każda roleta na osobnym esie).
    Na bogato... :-)
    Maslakos napisał:
    Od elektryka... ...miałem informacje że do rozdzielnicy musiałbym kupić :
    SEP-01 (w rozdzielnicy) albo SEP-02 (w puszce) służą do wydzielenia/separacji grupy rolet, na przykład do kilku okien w salonie. Ale te separatory służą do wydzielania sygnałów sterujących, których w Twojej instalacji brak. Bez przewodów sterujących są one psu na budę.
    Maslakos napisał:
    2) sterownik
    Co nam da sterownik w rozdzielnicy (jaki?), skoro nie mamy sterowań do poszczególnych rolet...?

Co to za rolety? Jakie kolory kabli z nich są wyprowadzone?
    Maslakos napisał:
    Od elektryka zanim mnie porzucił
    8-O
  • Poziom 2  
    Rolety chciałbym zamontować w przyszłości, jeszcze nie wybrałem modelu, teraz mam same "kable" na elewacji.
    Zleciłem wykonanie instalacji do rolet z możliwością sterowania lokalnie z przycisku przy rolecie oraz "wszystkimi" przy pomocy jednego włącznika/pilota "zamknij wszystkie/otwórz wszystkie". Jak widać zostałem nieźle oszukany na materiale (po co mi osobny kabel do każdej rolety ;/).

Przeanalizowałem moją sytuację i chyba najrozsądniej będzie połączyć teraz wszystkie "włączniki" do rolet kablem 2 żyłowym o którym wspominałeś i dzięki temu zyskam możliwość wysłania sygnału do zamknięcia/otwarcia wszystkich rolet (chyba, że się mylę :/).
    Takie dodatkowe pytanie, lepiej ten kabel puścić pomiędzy "włącznikami" czy od każdego włącznika puścić kabel i wyjść nimi w rozdzielnicy?
    Jeszcze jedno dodatkowe pytanie: czy jak zrobię sobie taki przycisk "głowny" per piętro to czy jak połączę te przyciski główne też kablem 2 żyłowym to czy uzyskam przycisk sterujący wszystkimi piętrami? (mam ich aż 3 ;/)

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.
  • Poziom 1  
    3 żyły zasilające do rolety a w puszki wstaw Supla Zamel, to działą po WIFI. Masz wtedy sterowanie, indywidualne, grupowe, harmonogramy itd. Wszystko sterowane telefonem. Polecam, Mam 40 szt, od 3 lat 0 awarii.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Pozwólcie, że się wypowiem.
    Po pierwsze nie szastałbym stwierdzeniami typu:
    Maslakos napisał:
    zostałem nieźle oszukany na materiale (po co mi osobny kabel do każdej rolety ;/).

czy :
    Maslakos napisał:
    Pan elektryk twierdzi, że takie rozwiązanie pozwala na zamontowanie sterowników w rozdzielnicy za pomocą których będę mógł np. zamknąć wszystkie rolety jednocześnie (np. pilotem).

To Ty twierdzisz że elektryk tak powiedział, ale napisałeś że
    Maslakos napisał:
    jestem totalnym laikiem w kwestii automatyki oraz elektryki
    więc mogłeś coś pomieszać...(np czy na pewno w rozdzielnicy? Masz tam miejsce na co najmniej dodatkowe 14 modułów oprócz 14 eSek do rolet?)
    Maslakos napisał:
    zanim mnie porzucił miałem informacje że do rozdzielnicy musiałbym kupić :
    2) sterownik

Czemu porzucił jeśli można wiedzieć?
    Elektrykowi raczej chodziło o moduły typu SRP (22 exta life) Zamela i o sterownik/kontroler np exta life kontroler efc01.
    Czy ten elektryk wstawił puszki wyłączników pogłębiane?
    Zasilanie puszczone do każdej rolety z osobnej eSki jes dobrym rozwiązaniem. W przypadku awarii jednego silnika czy modułu pozostałe działają. Wyobraź sobie sytuację gdy wszystkie rolety są zamknięte i wtedy "bum..." wylatuje eSka od wszystkich rolet. O programowaniu modułów czy silników radiowych nie wspomnę (gdzie wyłączenie i włączenie zasilania uruchamia tryb programowania wszystkich modułów czy rolet naraz...