Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiatraczek z automatyczna regulacja obrotów -> jak przero

zachej 24 Sep 2005 19:10 4232 12
 • #1
  zachej
  Level 17  
  Witam... chcialem kupic taki oto wiatrak do obudowy
  http://www.allegro.pl/show_item.php?item=64603887

  Tylko mam pytanko.... on ma regulacje obrótów (poprzez diode chyba).
  Jak zrobić, żeby pracował cały czas na maksimum (chodzi o to, ze chce go stosować do obudowy, gdzie temp nie bedzie wewnatrz wysoka... wiec tak to cały czas kreciłby mi sie z predkoscią powiedzmy 1,2k rpm... (czyli 40%), a jako ze bedzie wytłaczał powietrze z obudowy, chciałem zrobić, żeby pracował z maksymalną liczbą obrotów.
  Jeżeli "wylutuje" diodę, to wystarczy??
  pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  dabu
  Level 32  
  wywalić tą diode i zewrzeć te 2 punkty od diody
 • #3
  mrrudzin
  Level 39  
  W tych wiatrakach jest regulacja za pomocą termistora (takie zielone coś z dwiema nogami blisko osi wiatraka (tak umieszczony, aby przepływające powietrze go omywało).
  Jeżeli chcesz aby wiatrak chodził "na maxa" - zewrzyj punkty lutownicze pod które podlutowany jest termistor, albo przenieś przewód +12V za termistor (przelutuj).
  Jeżeli temp w obudowie będzie wysoka - wiatrak zacznie kręcić szybciej.
  Moim zdaniem warto byłoby zostawić regulacje obrotów - i gdyby temperatura jednak była zbyt wysoka - zbocznikować termistor zwykłym rezystorem (dobranym tak aby temperatura nie przekraczała określonej) - dodanie rezystora "podniesie" charakterystyke obrotów w f-cji temperatury.
 • #4
  zachej
  Level 17  
  mrrudzin

  zbocznikować czyli? cos mnie kiedys o tym w szkole uczyli.. ale kiedy to było :/
  a nawet nie wiem, jakby to dobrać;/
  no ale... zewrzeć te dwa punkty po wczesniejszym pozbyciu się termistora of course?
  dzięki za info;)
 • #5
  tronic1
  IT specialist
  Zbocznikować czyli podłączyć równolegle.Opór musisz sam dobrać.
 • #6
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:
  a nawet nie wiem, jakby to dobrać


  Rezystancje najlepiej dobrać doświadczalnie - kupić rezystory (0,5W albo więcej) np. 4,7; 10; 22; 47; 68 ohm , podlutować sobie przewody pod termistor i podłączać do nich rezystory (albo ich kombinacje). W momencie gdy uznasz że obroty są wystarczające do Twoich wymagań - mierzysz rezystancje uzyskanej konstrukcji - i starasz się kupić rezystor o rezystancji zbliżonej i mocy 1-2W.
  Rezystor przylutowujesz między te punkty (czy wykorzystując przewody które wcześniej podłączyłeś czy bezpośrednio) i przyklejasz do wentylatora żeby sie nie poniewierał i żeby nie przeszkadzał.
  Pamiętaj że im większa rezystancja włączona równolegle z termistorem, tym większy wpływ na obroty ma termistor (większa zmiana obrotów pomiędzy dwoma temperaturami)
 • #7
  zachej
  Level 17  
  a już rozumiem o co w tym chodzi :]
  wczoraj tak prawdę mówiąc nie mogłem zasnąć... bo rozgryzłem dlaczego równolegle.
  Na mój rozum... im mniej omów będzie miał rezystor tym szybciej będzie kręcił się wiatraczek przy danej temperaturze. Ale to było proste :D
  jeszcze raz dzięki :-)
  a mam jeszcze jedno pytanie... dlaczego do układy z termiczną regulacją obrotów... jak włączy się równolegle kondensator... to wystartuje on "z maksa" a pote dobierze odpowiednią ilość obrotów do temperatury??
  Tego właśnie nie rozumiem... zadanie kondensatora jest gromadzić ładunek...
  hmmm wymyśliłem sobie, że włączenie kompa (prze d startem wiatraczka) naładuje kondensator...a ten podłączony równolegle do te rmistora naładuje się... i mając już swoją pojemność przekaże impuls "za termistor" (czyt. w punkcie, gdzie termistor się konczy). I ten impuls będzie o maksymalnym napięciu, co spowoduje maksymalny rozruch wiatraczka...
  eh... nie moglem zrozumieć jeszcze, że przecież ten kondensator bedzie cały czas naładowany... to czy nie przekazywalby impulsow caly czas...
  oświeććie mnie please
 • Helpful post
  #8
  mrrudzin
  Level 39  
  Zauważ że nie naładowany kondensator stanowi zwarcie w obwodzie. Jeżeli podasz na jego zaciski napięcie - wówczas na początku płynący prąd będzie nieskończenie wielki (w rzeczywistości ograniczony wydajnością prądową źródła), później będzie malał - aż napięcie na jego zaciskach będzie równe napięciu źródła.
  Popatrz na rysunek (w załączniku).
  Wykres przedstawia przebieg prądu (uzyskany jako różnica napięć na amperomierzu) w układzie. Widać że prąd na początku jest duży, później expotencjalnie maleje do zera.

  Czyli w układzie wentylatora:
  Na początku kondensator jest rozładowany (m.in przez włączony równolegle termistor), włączasz napięcie - kondensator stanowi zwarcie, zaczyna się ładować, z punktu widzenia wentylatora zwiększa swoją rezystancje (od zera aż do wartości bardzo dużej).
  Równolegle z kondensatorem włączony jest termistor. Na początku to kondensator "stawia warunki" i ustala prąd płynący w obwodzie, później termistor. To tak jakbyś połączył równolegle dwa rezystory - jeden o stałej, drugiej o zmiennej rezystancji (którą zmieniałbyś od zera do nieskończoności).
  Czyli początkowo wentylator chodzi na pełnym napieciu zasilania, później stopniowo ograniczanym przez termistor. Wstawienie kondensatora jest dobrym rozwiazaniem ponieważ wentylator ma pewne minimalne napięcie potrzebne aby ruszył (potrzebuje "siły" aby pokonać statyczne opory ruchu). Później wentylator może pracować przy niższym napięciu.

  Przebieg napięcia na zasiskach wentylatora w układzie z termistorem i kondensatorem pokazuje rysunek układ2.jpg
 • #9
  zachej
  Level 17  
  ooo mrrudzin o to mi chodzilo :]
  ja myślałem, że nienaładowany kondensator stanowi przerwę w obwodzie... i prąd płynie przez niego dopiero, jak się naładuje... a tu jest na odwrót.
  Czyli nienaładowany kondensator na samym początku działa tak... jakbyśmy równolegle z termistorem puścili poprostu sam kabelek bez żadnych elementow... (płynie przez niego maksymalne możliwe napięcie).
  TO mi całkowicie wyjaśniło zasadę działania :] big thx:)

  a co to za program... z którego wkleiłeś obrazki??
 • #11
  zachej
  Level 17  
  no super, juz kupiłem te wiatraczki... standardowo w obudowie kręcą się na ok 1,3k RMP... co troche mało jak na odprowadzenie ciepła z obudowy.
  Zwarłem dwa styki w remistorze.... wentylator kreci się maksymalnie z predkoscia około 2615 RMP (ale to nie jest pełne 12V (na linii 12V Everest odczytuje mi około 11,50V, co daje około 1,2% różnicy).
  Pomijając ten fakt...
  Wylicze odpowiedni rezystor i wlutuje go równolegle do termistora... (tak, żeby standardowo wiatrak po włączeniu bez niczego kręcił się z prędkością... powiedzmy 1000 RMP (czyli około 40% mocy normalnej). do tego powiedzmy dojdzie prad płynący przez termistor, czyli w obudowie chce zeby wentylator krecil sie z predkoscią około 2200RMP.
  W sobote zaopatrze sie w odpowiedni sprzęt i opisze rezultaty działania.
  pozdrawaim

  Dodano po 49 [minuty]:

  Dobra, a więc sprawa wygląda następująco....
  powiedzmy, że wiatraczek chodzi z predkością max. 2650 RMP...
  ja chce, żeby wiatraczek miał podstawowe 1000 obrotów na starcie dzięki dołączonemu równolegle rezystorowi... (tj dokładnie ma z oprócz termistora z predkością 37% maksylanej).
  Napięcie podane na wiatraczek wynosi... 12 V.
  37% Obrotów= 37% 12V
  Czyli żeby wiatraczek chodził z prekością 1000 obrotów przez równolegly rezystor, musi na rezystor zostać przyłożone napięcie... 4,44 V.
  Dalej...
  uzyskamy je stosując następujący rezystor:
  U= I/R R=U/I
  I=0,13A U=4,44 V
  Czyli zastosowany opór R=4,44V/0,13A= 34 Ω.

  Stosując taki opornik spowodujemy, że na jego zaciskach napięcie będzie wynosiło 4,44V, czyli standardowo o 37% wieksza.

  Chyba się nie pomyliłem w obliczeniach ;)
 • #12
  tzok
  Moderator of Cars
  Nie jest tak "różowo" obroty nie zależą liniowo od napięcia.
  Kup parę rezystorów z przedziału 20-100Ohm i potestuj.
 • #13
  zachej
  Level 17  
  uh, złodziejstwo
  hmmm.... zależą czy nie zależą... standardowo po podłączeniu w pokoju wiatraczka chodzi on z predkością 1,2k RPM, po włożeniu go do obudowy predkosc zwieksza sie do około 1,3~1,6k RMP.
  Myślę, że puszczając dodatkowe 4,4V na wiatraczek uzyskam co najmniej 2,1k RPM