Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najważniejsze trendy w przemyśle elektronicznym w 2019 roku

ghost666 07 Sty 2020 15:26 795 3
 • W minionym roku ogromne zmiany w możliwościach technologicznych przełożyły się na zmianę sposobu, w jaki firmy elektroniczne wytwarzają swoje produkty. Trendy dotyczące strategii zmieniają sposób, w jaki kształtują one swoje modele biznesowe. Rozwijają się nowe techniki i metody organizacji stosowane w całym łańcuchu dostaw. Firmy używają nowych urządzeń do produkcji, dokładniejszego gromadzenia danych i analizy swojego działania.

  Rozwój i innowacje pojawiają się cały czas wraz z nowymi trendami technologicznymi. Dlatego ważne jest, aby być świadomym następującego postępu. Z poniższego podsumowania można dowiedzieć się, jakie przewagi nad konkurencją można uzyskać dzięki nowym trendom produkcyjnym i rynkowym, jakie pojawiły się w 2019 roku.

  Internet Rzeczy

  Internet Rzeczy (Internet of Things - IoT) to ogromny atut dla producentów, który chętnie wykorzystują. Termin ten odnosi się do połączonych urządzeń i systemów komputerowych, takich jak systemy bezpieczeństwa, samochody, światła, budziki, głośniki itp., które pracują, łącząc się ze sobą przez Internet w celu wysyłania i odbierania danych. Wykorzystanie tej zdolności zarówno poprawia wydajność pracy tego typu systemów, jak i zmniejsza koszty ich eksploatacji.

  Jak uważa wielu analityków - dzięki skorzystaniu z tej możliwości w nowych produktach powinna wzrosnąć rentowność produkcji. Grupa MPI twierdzi dodatkowo, że około 31% urządzeń obecnie korzysta z tej technologii. Nie tylko poprawia to wydajność ich pracy i zmniejsza koszty eksploatacji, ale pozostawia wiele miejsca na innowacje w zakresie nowych funkcji i możliwości tych systemów.

  Przejście z B2B na B2B2C

  Nastąpiła ogromna zmiana w modelu biznesowym produkcji urządzeń elektronicznych. Wiele przedsiębiorstw przeszło z modelu firma-firma (B2B) na bardziej złożony model firma-firma-konsument (B2B2C).

  Pozwala to na uzyskanie konsumentom korzyści płynących ze sprzedaży bezpośredniej - jedną z nich jest kontrola nad rynkiem. Sprzedając produkty konsumentom bez pośrednictwa osób trzecich, zachowuje się pełną kontrolę zarówno nad swoją marką, jak i ceną. Nie ma miejsca dla innych firm na zmianę lub osłabienie naszej marki, gdy produkt trafia bezpośrednio do konsumenta. Co więcej, można gromadzić dodatkowe dane dotyczące sprzedaży, co pozwala na budowanie lepszej strategii sprzedażowej i marketingowej do wykorzystania w przyszłości.

  Sprzęt montażowy SMD

  Dostawcy sprzętu do montażu elementów SMD, tacy jak NeoDenUSA, wprowadzają na rynek nowe produkty, które potrafią przechowywać duże ilości danych dotyczących produkcji. Technologie automatyzacji są coraz szerzej używane w przemyśle, co oznacza, że ​​istnieje zwiększone zapotrzebowanie na sprzęt o dużej pojemności do montażu elementów SMD. Analitycy z Market Reports World twierdzą, że wzrost sprzedaży tego rodzaju sprzętu wyniesie 6,37% w okresie od 2019 do 2023 roku.

  Wykorzystanie łańcucha dostaw

  Głównym sposobem na uzyskanie przewagi nad konkurencją bez konieczności obniżania cen jest wykorzystanie i optymalizacja łańcucha dostaw. Nowe technologie mogą uprościć i usprawnić zarządzanie całym łańcuchem dostaw, dając nam przewagę nad konkurencją. Optymalizacja procesów produkcji, logistyki oraz sieci sprzedaży, a także sposoby gromadzenia zapasów może prowadzić do obniżenia kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Oznacza to, że można sprzedawać swoje produkty po mniejszej cenie, nie tracąc przy tym pieniędzy.

  Oprócz optymalizacji producenci wykorzystujący łańcuch dostaw koncentrują się na planowaniu sprzedaży i operacji, analizie biznesowej, zaopatrzeniu i innych. Ta strategia od kilku lat rośnie wśród producentów. Firmy przemysłowe zaczęły masowo digitalizować swoje łańcuchy dostaw, a według szacunków PwC trzy czwarte z nich zrobi to do 2020 r.

  Systemy ERP

  ERP, czyli systemy planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, pomagają zarówno usprawnić proces produkcji, jak i w konsekwencji obniżyć koszty operacyjne działania firmy. Systemy te służą m. in. do automatyzacji działalności firmy, dzięki czemu można gromadzić w czasie rzeczywistym analizy i zarządzać systemem produkcyjnym w znacznie prostszy sposób.

  Oprogramowanie tego rodzaju pomaga w budżetowaniu i raportowaniu wyników finansowych, prowadząc do uzyskiwania lepszych informacji przydatnych podczas tworzenia strategii. Z systemów tego rodzaju można korzystać nie tylko podczas optymalizacji łańcucha dostaw. Pomagają one w zarządzaniu księgowością, projektami i zakupami (tak materiałów, jak i środków trwałych).

  Użycie tylko jednego źródła danych oznacza, że ​​do analizy nie otrzymuje się duplikatów danych, a jednocześnie ma się pewność, że żadne informacje nie zostaną utracone czy pominięte. System taki zarządza wszystkim, dzięki czemu jest bardziej wydajny w przewidywaniu przyszłej rentowności firmy na podstawie bieżących danych.

  Big Data

  Big Data to jedno z popularniejszych - wraz z Internetem Rzeczy i przetwarzaniem w chmurze - haseł dotyczących nowoczesnych technologii. Jednakże, w połączeniu z tymi dwoma technologiami i zwiększoną opłacalnością i użytecznością współczesnych algorytmów analitycznych, jest to także coraz bardziej przydatne narzędzie.

  Producenci urządzeń elektronicznych mogą lepiej i szybciej zrozumieć swoją działalność dzięki wiarygodnym i uproszczonym algorytmom, które są w stanie rejestrować dane z wielu źródeł, analizując je niemalże w czasie rzeczywistym. Rozwój i innowacje produktowe poprawiają się dzięki swobodnemu przepływowi tych cennych informacji.

  Znalezienie pracowników wcale nie będzie łatwiejsze

  Niestety, nie wszystkie trendy w tym sektorze są optymistyczne. Ciągły rozwój technologii wykorzystywanej w produkcji oznacza, że ​​umiejętności pracowników również będą musiały wzrosnąć. Wykwalifikowani pracownicy muszą posiadać coraz szerszą wiedzę na temat zarówno nowoczesnych systemów technologicznych, jak i marketingu elektronicznego.

  Istnieje kilka sposobów, jakie wykorzystują firmy do zdobywania bardziej wykwalifikowanych pracowników. Część z nich skupia się na wdrożeniu wysokiej jakości szkoleń dla obecnych pracowników oraz zwiększaniu przywiązania najbardziej kluczowych z nich - programistów, analityków danych itp. - aby móc zatrudniać te osoby na stałe.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/jonyb12/articles/electronics-manufacturing-and-market-trends-in-2019

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9501 postów o ocenie 7547, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  radekrp90
  Poziom 10  
  To dane z krajów 3-go świata czy jak? ERP nowym trendem? Internet Rzeczy? Tak 10 lat temu to może i owszem ale dziś?
 • flexghzflexghz
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  radekrp90 napisał:
  To dane z krajów 3-go świata czy jak? ERP nowym trendem? Internet Rzeczy? Tak 10 lat temu to może i owszem ale dziś?


  No okazuje się, że nadal to są właśnie trendy, które "wiozą" sektor. IoT 10 lat temu to była nowinka, a teraz szczoteczka do zębów łączy się z chmurą...