Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sinamics v90 6SL3200-0AE40-0AA0 - jak zdefiniować enkoder

m_binkowski 07 Jan 2020 21:19 657 5
    m_binkowski
    Level 7  
    Witam,

Posiadam sterownik s7-1200 1212C AC/DC/RLY i zestaw startowy Sinamics V90 6SL3200-0AE40-0AA0.
    Jestem w trakcie konfigurowania serwonapędu za pomocą profinetu, postępowałem zgodnie z tutorialami dostarczonymi przez firmę Siemens napotkałem jednak problem przy wyborze eknodera. Mianowice na tutorialu należy wybrać "enkoder on drive" ja jednak nie mam takiej opcji.

W moim przypadku mam tylko do wyboru enkoder profinet i enkoder HSC

Po wybraniu opcji encoder profinet mogę aktywować axis control panel jednak silnik podskoczył po próbie obrotu i za każdym razem wyskakuje błąd.

Proszę o pomoc dlaczego nie mogę wybrać opcji enkoder on drive?

Mam dzieję, że przekazałem wszystkie niezbędne informację.

Pozdrawiam
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
    elektronikq
    Level 24  
    Możesz nie mieć tej opcji dlatego że używasz:
    a Nowego TIA PORTAL
    b Starszego TIA PORTAL

Raczej wybrałbym profinet. Może masz coś źle ustawione w komendzie ruchu i wyskakuje błąd. Serwo jest połączone profinetem z s7-1200?
    Telex
    Level 28  
    elektronikq wrote:
    a Nowego TIA PORTAL
    b Starszego TIA PORTAL

Raczej wybrałbym profinet. Może masz coś źle ustawione w komendzie ruchu i wyskakuje błąd. Serwo jest połączone profinetem z s7-1200?

Witam,

Konfigurację napędu V90 robi się w V-Assistant a nie w TIA. Jeśli kupiłeś zestaw startowy to wybierasz ten "on drive" i powinno działać. Powinieneś mieć wybór typu silnika i wybierasz ten z listy i powinno być ok.

Bawiłem się tym zestawem na starej S7-315PN/DP po Profinecie i śmigał bez problemu. Dodam że program pisałem pod poczciwym Step7.
    sztomi
    Level 17  
    Telex wrote:
    .... Konfigurację napędu V90 robi się w V-Assistant a nie w TIA...

Główną parametryzacje robi się w V-Assistant ale dużo można zrobić również bezpośrednio z TIA . Używając biblioteki oraz komunikacji acyklicznej można róznież cała parametryzację zrobić z TIA Portal pomijając całkowicie V-Assistant

Jak już napisał kolega
    elektronikq wrote:
    Nowego TIA PORTAL

W tutorialach sa pokazane screeny z TIA v13 /14 a zapewne używasz v15/15.1 Przerabiałem to całkiem niedawno, w razie czego pisz na priv, jestem na miejscu we Wrocku i mogę pomóc.
    m_binkowski
    Level 7  
    sztomi wrote:
    Telex wrote:
    .... Konfigurację napędu V90 robi się w V-Assistant a nie w TIA...

Główną parametryzacje robi się w V-Assistant ale dużo można zrobić również bezpośrednio z TIA . Używając biblioteki oraz komunikacji acyklicznej można róznież cała parametryzację zrobić z TIA Portal pomijając całkowicie V-Assistant

Jak już napisał kolega
    elektronikq wrote:
    Nowego TIA PORTAL

W tutorialach sa pokazane screeny z TIA v13 /14 a zapewne używasz v15/15.1 Przerabiałem to całkiem niedawno, w razie czego pisz na priv, jestem na miejscu we Wrocku i mogę pomóc.

Sztomi, masz rację używam najnowszej wersji TIA PORTAL 15.1
    Czy w najnowszej wersji TIA PORTAL opcja enkoder on driver jest gdzieś ukryta czy całkowicie usunięta?
    Jak należy skonfigurować serwomotor V90 w najnowszej wersji oprogramowania?
  • Helpful post
    sztomi
    Level 17  
    Hi,
    w Twoim przypadku enkoder jest podłączony do drivera a ten via Profinet do PLC. Wybierasz więc oczywiście opcję z Profinetem.
    Następnie :

W przypadku Twojego zestawu enkoder jest inkrementalny (oczywiście obrotowy) wiec ustawiasz jak poniżej.
    Najlepiej zostawić zaznaczoną opcję - automatic transfer - parametry zostaną automatycznie zaczytane z konfiguracji drivera.
    Odznaczając musisz wskazać rozdzielczość czyli 2500.

Dalej tak samo jak w manualu.