Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa

07 Jan 2020 21:28 1179 24
 • Level 12  
  Jakiś czas temu zrobiłem zgrzewarkę do ogniw z transformatora mikrofalówki.Uzwojenie wtórne to linka 25mm 2 nawinięta trzykrotnie.Uszkodziłem multimetr więc nie pamiętam jakie jest napięcie uzwojenia wtórnego.Problem polega na tym,że zgrzewy nie wycchodzą.Nawet najcieńsza blaszka 0,15 mm nie zgrzewa się do ogniwa co przedstawiłem na zdjęciach.Czas zgrzewu ustawiony na potencjometrze na mininum.Z kolei przy próbie zgrzania 2 blaszek powstają w nich wypalone dziury.Co zmienić aby poprawnie zgrzewać ?
  Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 15  
  Przede wszystkim popraw wtórne, ponieważ zrobiłeś to widać że na szybko, tak nie może być, to nie będzie dobrze działać.
 • Level 12  
  Chodzi o to,że za bardzo wystaje za rdzeń ?Nie umiałem bardziej zakręcić przy tym przekroju.
 • Helpful post
  Level 15  
  Kons18 wrote:
  Chodzi o to,że za bardzo wystaje za rdzeń ?Nie umiałem bardziej zakręcić przy tym przekroju.

  Tak o to chodzi, nie może tak być.
  Transformator z allegro?
 • Level 12  
  Transformator ze starej mikrofalówki.Co do uzwojenia to przeglądałem inne projekty i tam również wystaje poza rdzeń.W niektórych przypadkach tak jak u mnie a mimo to zgrzewarki działają.
 • Helpful post
  Level 15  
  Moja rada taka podgrzej uzwojenia opalarką tylko bez przesady żebyś nie uszkodził izolacji zwiń to bardziej przyzwoicie i wtedy ponów próbę działania.
 • Level 12  
  Taka była moja pierwsza myśl ze ze względu na zaciśnięte końcówki oczkowe które musiałbym zarobić na nowo po wyjęciu przewodu.Spróbuję najpierw z suszarką gdyż z opalarką mam niemiłe doświadczenia.
 • Helpful post
  Level 15  
  Tak jak napisałem wcześniej popraw uzwojenie i napisz z czego masz te ala elektrody? Ponieważ z mojego doświadczenia z migomatu i z konstrukcji mikrofali to najbardziej zdaje egzamin, a u Ciebie widzę jakieś dłuższe te końcówki.
 • Level 12  
  Elektrody są z prętu miedzianeg 8 mm,z jednej strony nagwintowane a z drugiej zeszlifowane do stożka.
 • Level 12  
  Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Poprawiłem uzwojenie wtótne,tak że teraz nie wystaje poza pierwotne.Nie dało to efektu.Zgrzewarka dalej nie zgrzewa.Gdzie dalej szukać problemu ?Za długie elektrody ?Tak jak pisałem pręt miedziany 8 mm.Albo może za długie przewody od transformatora do elektrod ? Mają one u mnie długość ok 1m. Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa
 • Level 12  
  Panowie czy ktoś potrafi się wypowiedzieć ?Zmieni łem elektrody na krótsze oraz sterownik-bez efektu.Napięcue na uzwojeniu wtórnym wynosi 2,2 V.
 • Level 12  
  Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa Zgrzewarka leży ponad rok i nie było czasu do niej zajżeć,ale z tego co pamiętam to zworę usuwałem. Zgrzewarka do ogniw -nie zgrzewa
 • Level 12  
  Panowie,czy ktoś potrafi jeszcze coś doradzić ?Zamówiłem linkę 35 mm2 do przewinięcia i....okazało się że trafo mam nawinięte właśnie 35 a nie tak jak pisałem 25...Skąd takie niskie napięcie?Czy spróbować skrócić przewody do elektrod ?
 • Helpful post
  Level 43  
  Kons18 wrote:
  .Skąd takie niskie napięcie?
  A od czego zależy napięcie na uzwojeniu transformatora? Od ilości zwoi. Inna sprawa to duży prąd wymusza spadek napięcia (mierzalny) na oporności długich przewodów.
  Jednak moim zdaniem problem może leżeć gdzie indziej... (a przynajmniej takie wrażenie mam po obejrzeniu efektów z pierwszego postu)
 • Level 12  
  Zapytałem lakonicznie,ponieważ konstrukcje innych przewinięte tak samo mają wyższe napięcie...
  Więcej zwojów 35 nie wcisnę,nawet w izolacji captonowej.To gdzie indziej może leżeć problem ?
 • Helpful post
  Level 12  
  Prąd że hoho, aż blaszki przepala, a przetopu i spojenia brak!

  Kilka miesięcy upłynęło, ale zapytam; uporałeś się?
  Jeśli nie, to podpowiem że popełniłeś 3 błędy.
  Trafo od mikrofali jest wystarczające, można z niego szarpać około 600 W mocy pozornej, tyle że ludziska ścigają się w kierunku prądu (niektórzy to nawet - o ZGROZO! - montują dwa transformatory) a zapominają o najniższym napięciu niezbędnym do "samoczyszczenia" powierzchni zgrzewanych. (opis zjawiska pominę)
  To napięcie to w tym przypadku min 7 V.
  1 - Nawiń 8 zwojów przewodem 25 mm2 (jak nie upchniesz to na próbę zrób to 10 mm2) i się przekonasz sam. (i nie reguluj prądu, zostaw na maksa) Twoje trafo cechuje stosunek 1 zwój na 1 V.
  2 - Końcówki elektrod zgrzewczych zatocz (wyszlifuj) tak by miały średnicę nie większą niż 1 mm (najlepiej 0,5)
  3 - Używaj dwóch "strzałów" kolejno po sobie, z bardzo małą przerwą między nimi.
  I tu:
  Dla zgrzewania blaszek (pasków) o grubości 0,10 mm z ogniwem albo grubszą blaszką - czas takiego pojedynczego strzału to 100 ms (1/10 sekundy)
  Natomiast dla zgrzania blaszki 0,2 mm z ogniwem (lub drugą identyczną blaszką) czas wydłuż do około 250 ms (max 300)
  Nie ma możliwości żeby zgrzewy Ci się nie udawały, jeśli zastosujesz się do powyższych uwag.
 • Level 12  
  Dzięki za odzew.Niestety porzuciłem temat gdyż nie uporałem się z nim.Może jeśli znajdę czas to spróbóję przewinąć przewodem 25mm2.Zastanawia mnie tylko dlaczego inni przewijają tak jak ja i zgrzewają ?
 • Helpful post
  Level 12  
  Zrób tak jak Ci napisałem (gdy już wróci Ci ochota na odświeżenie tematu) i nie zastanawiaj się. Także nie zastanawiaj nad tym, czemu się często spotyka ogłoszenia "sprzedam zgrzewarkę punktową z transformatora od mikrofali". Przecież nikt nie napiszę że mu działa.... ale nie do końca tak jak tego oczekiwał. Pozdrawiam.
 • Level 12  
  wujektrzysiek wrote:
  Zrób tak jak Ci napisałem (gdy już wróci Ci ochota na odświeżenie tematu) i nie zastanawiaj się. Także nie zastanawiaj nad tym, czemu się często spotyka ogłoszenia "sprzedam zgrzewarkę punktową z transformatora od mikrofali". Przecież nikt nie napiszę że mu działa.... ale nie do końca tak jak tego oczekiwał. Pozdrawiam.

  No i znalazłem trochę czasu.Trasformator przewinięty LGY 16,bo 25 weszłyby też 3 zwoje tak jak było wcześniej.Jak na razie nie próbowałem zgrzewać bo nie zamontowałem elektrod.Napięcie 3,2V.
 • Level 43  
  Kons18 wrote:
  nie zdam ciwałem elektrod.
  What???
 • Level 12  
  398216 Usunięty wrote:
  Kons18 wrote:
  nie zdam ciwałem elektrod.
  What???

  Poprawione.Sorry,pisałem na szybko z komórki.
 • Level 12  
  Napięcie 3,2V jest zbyt małe.
 • Level 12  
  No tylko więcej zwojów już nie upchnę,chyba że LGY 10.
 • Level 12  
  No tak, i to jest właśnie często powtarzający się problem. Dobrze by było gdyby się przy właściwej ilości zwojów dało upchnąć LGY25. Szczytem marzeń byłoby nawet LGY35, z nieredukowaną średnicą aż do samych elektrod. Ale cóż.... Transformatory (rdzenie) tego typu zostały zaprojektowane do innych zadań i innych prądów (co się przekłada na mało miejsca dla uzwojeń o dużych przekrojach) Stąd właśnie pomysły (o których się czyta w sieci, że niektórzy stosują dwa (a nawet cztery) transformatory od mikrofalówek. Jak nawiniesz dwa trafa przekrojem 25 mm2, uzyskując na każdym po około 3V a następnie połączysz w szereg, to napięcie i prąd będą odpowiednie. Tylko czy o to chodzi ?

  Co możesz zrobić? - Jeśli zamierzasz wykorzystywać zgrzewarkę "okazjonalnie" i monitorować temperaturę uzwojeń, użyj LGY10.
  Mam taką zgrzewareczkę, dokładnie z takim LGY10. Nie zgrzewam nigdy więcej niż 10 połączeń, więc temp. uzwojenia nie zbliża się nawet do temperatury krytycznej.
  Napięcie jałowe około 7 V. To jest ważne z uwagi na spadki napięcia przy prądach zwarciowych, oraz z uwagi na - mówiąc w wielkim uproszczeniu - efekt samoczyszczenia powierzchni zgrzewanych, który przy niższych napięciach jest do... tyłka.
  Zastosowałem sterownik NY-D04 40A, który ustawiam: moc - 99% (jest to max) a czas na 5 jednostek (co się przekłada na 100 milisekund) i zgrzewam każdą niklową taśmę 8x0,15 do każdego ogniwa 18650. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby jakiś zgrzew był zbyt słaby.
  P.s. Do zasilenia sterownika daj oddzielny mały transformatorek na napięcie zmienne 9-12V. To ważne! Nie zasilaj z trafa które obsługuje elektrody zgrzewające, nawet gdybyś miał zmieścić w nim oddzielne (cienkie) uzwojenie dla tego napięcia. Powód: spadki w momencie zgrzewu są tak duże, że sterownik będzie "głupiał".