Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055

bf199 07 Sty 2020 21:38 3678 46
  • Chciałbym przedstawić Wam swój pomocniczy zasilacz 13.8V (8A prąd ciągły/10A chwilowy) jaki ostatnio wykonałem do swojego warsztatu. Całość oparta o układ UA723 (posiadam ich dużo dlatego chciałem wykorzystać je do zasilacza) plus trzy sztuki 2N3055, wzorowałem się na kicie jabla j103. Oryginalnie układ pracuje na jednym tranzystorze 2N3055 lecz ja aby zwiększyć prąd wyjściowy i rozłożyć wytwarzane ciepła użyłem trzech sztuk, są połączone emiterami poprzez rezystory 0.1 om/5W. Wiem, mogłem zastosować np. KD502, ale 2N3055 też mam dużo. Całość chciałem upchnąć w starej obudowie zasilacza ATX, na zewnątrz wyprowadziłem gniazda bananowe. Co do transformatora to nie wiem dokładnie jakiej jest mocy, ale na uzwojeniu wtórnym daje 15V AC i to uzwojenie nawinięte jest drutem 3mm. Pozdrawiam

Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055 Zasilacz 13.8V na UA723 plus 3X2N3055

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bf199
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronika
    bf199 napisał 589 postów o ocenie 353, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Kolbuszowa. Jest z nami od 2005 roku.
    hummer130
    Poziom 11  
    Witaj. Jaką to ma sprawność? Mniej więcej...
    acctr
    Poziom 15  
    Idea wykorzystania trafa i klasycznego stabilizatora 723 jest na plus. Tak samo zadbanie o kwestie bezpieczeństwa w postaci zaizolowania miejsc pod napięciem.
    Niestety konstrukcja wymaga poprawek.
    Radiatory tranzystorów będą skuteczniejsze po obróceniu ich o 90 stopni.
    Z tego co widać mostek umieściłeś gdzieś na spodzie a powinien być chłodzony tak jak tranzystory, pod obciążeniem będzie musiał oddać około 15W mocy.
    Dziwne że kondensator filtrujący 4700uF/16V jest jeszcze cały. Skoro uzyskujesz 13,8V to oznacza, że albo są duże tętnienia i max napięcie z trafa bez obciążenia nie przekracza 16V albo jeszcze nie zdążył się wystarczająco nagrzać. Dla 10A trzeba dać baterię kondensatorów 25mF/25V.
    peloks
    Poziom 27  
    ArturAVS napisał:
    Pojemność filtrująca to ten pojedyńczy kondensator? Duże tętnienia dyskwalifikują ten zasilacz do zasilania sprzętu radiowego.

I w dodatku na 16V.
    Przy prądzie 8A to moc strat ponad 50W.
    bf199
    Poziom 20  
    Mam dwa kondensatory 4700uF, drugi dołożyłem, są na 16V ale każdy kondensator elektrolityczny zazwyczaj wytrzymuje napięcie 20% większe. Mostek prostowniczy też wyposażyłem w radiator
    pawelr98
    Poziom 38  
    Zamiast kopiować 1:1 kit jabla trzeba było go zmodyfikować.

Usunąć 2N3055 z tej płytki bo zajmuje miejsce i ogrzewa wnętrze obudowy (w tym również bezpośrednio nieszczęsny kondensator). Przenieść go na któryś z boków zasilacza lub na górę.

O pojemności i napięciu filtra już koledzy pisali.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    bf199 napisał:
    zazwyczaj wytrzymuje napięcie 20% większe

Zazwyczaj nie znaczy zawsze. Dla własnego bezpieczeństwa dałbym minimum na 25V, i co najmniej jakieś 2200 mikro faradów na Amper. U siebie mam w zasilaczu TRXa 13,8V/20A około 3300uF/A, tętnienia na poziomie pojedyńczych miliwoltów.
    alek25
    Poziom 24  
    Bałbym się podpiąć klasyczne radio KF do tego zasilacza. Może jakieś tanie CB , albo akumulator do podładowania. Błędy konstrukcyjne :

- długie kable do mostka prostowniczego. (transformator>mostek>płytka)
    - filtracja (a raczej jej brak i tylko czekać ciechego - puff ) - minimum to 1500uF na każdy amper przy założeniu że transformator daje ok 17V pod obciążeniem
    - bezpiecznik przed filtracją ?
    - niepotrzebna strata w układzie sterującym (drabinka trzech tranzystorów 723>BD>2N3055>2x2N3055)
    - zabezpieczenie nadnapięciowe ?
    - transformator nie wygląda na 180 watowy

Wymagany test - obciążenie żarówką samochodową 2 x 55W przynajmniej pół godziny.

Nie zrażaj się - w kategorii zasilaczy 13,8V jest bardzo dużo wskazówek i porad. Cały układ jest narażony na duże straty cieplne i to jest wróg nr1 z którym trzeba walczyć.
    Miray
    Poziom 3  
    Mam pytanie do wszystkich tutaj. Czy jest w ogóle sens jeszcze bawić się w klasyczne zasilacze typu transformator -> mostek gretza -> filtry -> stabilizatory, kiedy zasilacze impulsowe w dzisiejszych są coraz mniejsze i wydajniejsze? Nie mówię o aparaturze laboratoryjnej tylko zwykłym sprzęcie dla przeciętnego Kowalskiego.
    Rezystor240
    Poziom 39  
    alek25 napisał:
    Cały układ jest narażony na duże straty cieplne

Ten typ tak ma. Niestety to wada zasilaczy liniowych. A inny (zbudowany amatorsko) zasilacz impulsowy się nie nadaje.
    tos18
    Poziom 38  
    alek25 napisał:
    - niepotrzebna strata w układzie sterującym (drabinka trzech tranzystorów 723>BD>2N3055>2x2N3055)

Nie zgodzę się. 2N3055 ma bardzo małe wzmocnienie (5 przy 10A) więc sam BD nie da rady (1,5A prądu kolektora).

alek25 napisał:
    Cały układ jest narażony na duże straty cieplne i to jest wróg nr1 z którym trzeba walczyć.

Zgadza się ale skuteczna walka jest możliwa przy zastosowaniu nowszych podzespołów (tranzystory o większym wzmocnieniu). Tu mamy powrót do przeszłości.
    pawelr98
    Poziom 38  
    Miray napisał:
    Mam pytanie do wszystkich tutaj. Czy jest w ogóle sens jeszcze bawić się w klasyczne zasilacze typu transformator -> mostek gretza -> filtry -> stabilizatory, kiedy zasilacze impulsowe w dzisiejszych są coraz mniejsze i wydajniejsze? Nie mówię o aparaturze laboratoryjnej tylko zwykłym sprzęcie dla przeciętnego Kowalskiego.

Zwykłe zastosowania to zwykłe zastosowania.

Sprzęt radiowy to specyficzne zastosowanie.
    Harmoniczne częstotliwości przekształtnika impulsowego idą w dziesiątki MHz.

Zauważy kolega, że bardzo często chińskie ładowarki/zasilacze samochodowe uniemożliwiają słuchanie radia i to na zakresie FM. Na AM jest znacznie gorzej.
    Po prostu generują tonę zakłóceń.

Czy da się zrobić zasilacz, który nie będzie tego syfu generował ?
    Owszem. Tyle że będzie znacznie bardziej rozbudowany i droższy.

Albo po prostu postępuje się tak jak autor tematu czyli budując "klasyczny" zasilacz transformatorowy. Zbudowanie takiego zasilacza nie wymaga większego wysiłku (ciężko coś schrzanić) a sama konstrukcja jest niezawodna i bardzo "żywotna".
    Rezystor240
    Poziom 39  
    pawelr98 napisał:
    sama konstrukcja jest niezawodna i bardzo "żywotna".

Jest jak to okresliłeś żywotna, jeśli jest choć poprawnie zbudowana. Radiatory nie grzeją elektrolotów, tranzystory mocy na odpowiednich (nie za małych) radiatorach. Przekroje przewodu odpowiednie. Najważniejsze odpowiedni transformator, a najlepiej trochę przewymiarowy, tak aby nigdy nie był przeciążany.
    Odpowiednie układy stabilizujące napięcie. I tak dalej i tak dalej.
    Miray
    Poziom 3  
    Rezystor240 napisał:
    pawelr98 napisał:

Najważniejsze odpowiedni transformator, a najlepiej trochę przewymiarowy, tak aby nigdy nie był przeciążany.
    .

Odpowiedni transformator z zapasem? Ile taki zapas powinien wynosić? 10% ? 20, 30, 40 czy 50% ?
    Zgaduję, że urządzenia radiowe nie są zazwyczaj dużej mocy, więc w ich przypadku zwykły, klasyczny zasilacz nie będzie aż taki duży.
    Rezystor240
    Poziom 39  
    Miray napisał:
    Ile taki zapas powinien wynosić?

Moc na wyjściu zasilacza przykładowo 100W. Więc trafo musi mieć około 120VA dlaczego? Bo sam układ stabilizacji, scalak nie scalak pobierają prąd. Układ sterowania i tak dalej. I oczywiście zapas na trafo 10% zakładanej mocy wyjściowej.

Zawsze może być więcej niż 10%, ale to w zupełności wystarczy do optymalnej pracy transformatora. Tak aby go nie spalić.
    pawelr98
    Poziom 38  
    Miray napisał:
    Rezystor240 napisał:
    pawelr98 napisał:

Najważniejsze odpowiedni transformator, a najlepiej trochę przewymiarowy, tak aby nigdy nie był przeciążany.
    .

Odpowiedni transformator z zapasem? Ile taki zapas powinien wynosić? 10% ? 20, 30, 40 czy 50% ?
    Zgaduję, że urządzenia radiowe nie są zazwyczaj dużej mocy, więc w ich przypadku zwykły, klasyczny zasilacz nie będzie aż taki duży.

Odbiorniki radiowe nie są dużym obciążeniem.

Natomiast nadajniki też często korzystają z 13,8V.
    I wtedy powstają takie potworki jak poniższy czyli 13,8V 100A.

Link

Zasilacze o wydolności 20-30A nie są niczym dziwnym.

Bo jeśli syf wejdzie z zasilania to potem idzie w eter.
    I te całe zakłócenia będzie słychać w promieniu czasem tysięcy kilometrów.
    W przypadku CB mówimy o kilkunastu/kilkudziesięciu Km.

"Lampiarze" mają łatwiej, oni mogą zasilać swoje nadajniki prosto z sieci bez żadnych transformatorów.
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Brak zabezpiecznie nadnapięciowego. Szmelc.
    ArturAVS napisał:
    Do sprzętu radiowego zasilacze impulsowe średnio się nadają. Są co prawda konstrukcje z takim przeznaczeniem, a cena czasami bywa powalająca.
    Doskonale się nadają.
    60zł za ponad 50A z wszystkimi zabezpieczeniami i braki zakłóceń na kf to drogo?
    M
    Slawek K.
    Poziom 32  
    SP5IT napisał:
    Brak zabezpiecznie nadnapięciowego. Szmelc.
    ArturAVS napisał:
    Do sprzętu radiowego zasilacze impulsowe średnio się nadają. Są co prawda konstrukcje z takim przeznaczeniem, a cena czasami bywa powalająca.
    Doskonale się nadają.
    60zł za ponad 50A z wszystkimi zabezpieczeniami i braki zakłóceń na kf to drogo?
    M

Wrzuć proszę link do tych 50A za 60zl, chetnie zerknę.

Pozdr
    ^ToM^
    Poziom 36  
    bf199 napisał:
    Chciałbym przedstawić Wam swój pomocniczy zasilacz 13.8V (8A prąd ciągły/10A chwilowy) jaki ostatnio wykonałem do swojego warsztatu.

Mam fabryczny zasilacz - w sumie jakieś rzemiosło krajowej produkcji, ale o takich samych parametrach jak twój, czyli 8/10 A. Jednak zastosowano tam jeden KD502 oraz 2x 4700 uF oraz mostek 15 A przykręcony do radiatora. Transformator w stanie jałowym na wyjściu ma około 22 V, przy obciążeniu 8 A na transformatorze jest około 17 V.
    Zadałem obciążenie 8 A i mogę powiedzieć, że grzeje się dość mocno, ale bez problemu może mieć stale zaaplikowane takie obciążenie. W środku jest regulacja maksymalnego prądu. Jest ono obecnie ustawione na 8,5 A, gdyż obawiam się, że przy większym obciążeniu jednak już nie dałby rady. Niemniej jednak 10 A w piku będzie możliwe.
    ArturAVS
    ^ToM^ napisał:
    Mam fabryczny zasilacz

Mam dwa 5-7A i 8-10A, pierwszy na jednym KD503 drugi na dwóch. W pierwszym napięcie bez obciążenia na wyjściu transformatora to 16 V, przy 5A około 14,2V. W drugim nie mierzyłem, ale po "polataniu" na wstęgach z Lincolnem zamienia się w piekarnik. W eterze cisza ( sprawdzane SDRem, jakikolwiek impulsowy to już sianie na KF-ie ).
    SP5IT napisał:
    60zł za ponad 50A z wszystkimi zabezpieczeniami i braki zakłóceń na kf

Tak jak Kolega napisał;
    Slawek K. napisał:
    Wrzuć proszę link do tych 50A za 60zl

Chętnie kupię sprawdzony model.
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Slawek K. napisał:
    Wrzuć proszę link do tych 50A za 60zl, chetnie zerknę.
    DPS600PB, po tyle bywają na alledrogo. Zasilam z tego wszystkie moje radia.
    Robienie transformatorowych spawarek uważam za bezcelowe.
    M
    ArturAVS
    Identycznego nie znalazłem, ale podobny; ZASILACZ DPS-800GB A 379123-001 DL380 ML350/70 G5 za blisko 200 zł.
    SP5IT napisał:
    po tyle bywają na alledrogo

Właśnie, bywają... Zamiast wyrzucić różne zalegające trafa, lepiej je wykorzystać. W latach 90-tych zbudowałem znajomemu zasilacz na 6xKD503 + trafo bezpieczeństwa 800VA ( odwinięty płaskownik z wtórnego do 17V ), stabilizacja na tranzystorach z zabezpieczeniem nadnapięciowym zmieściło się w obudowie po stabilizatorze napięcia sieci. Pracuje do dziś ( choć pewnie elektrolity już do wymiany ( około 100000 uF).
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Rezystor240 napisał:
    Miray napisał:
    Ile taki zapas powinien wynosić?

Moc na wyjściu zasilacza przykładowo 100W. Więc trafo musi mieć około 120VA dlaczego? Bo sam układ stabilizacji, scalak nie scalak pobierają prąd. Układ sterowania i tak dalej. I oczywiście zapas na trafo 10% zakładanej mocy wyjściowej.

Zawsze może być więcej niż 10%, ale to w zupełności wystarczy do optymalnej pracy transformatora. Tak aby go nie spalić.

Kolejne "rewelacje" wpuszczajace początkujących w maliny.
    Np. dla zasilacza stabilizowanego 13,8V8A=110W potrzebny jest transformator o napięciu wtórnym min. 17VAC (i potężna bateria kondensatorów filtrujących rzędu 25mF) i prądzie 8 x 1,6=13A co daje moc 17 x 13= 220VA - minimum.
    W praktyce trzeba użyć transformatora większej mocy bo 220VA brak w szeregu i najbliższy większy to 250VA.
    Całkiem niezła sprawność 110/220=50% jak na zasilacz liniowy. Oczywiście mowa cały czas o pracy ciągłej.
    I to bez żadnych zapasów na
    Rezystor240 napisał:
    sam układ stabilizacji, scalak...

które są tak niewielkie w stosunku do całości że nie mają znaczenia, zresztą i tak zwykle trzeba użyć transformatora o większej mocy jak w przykładzie powyżej.
    Kolego Rezystor240 - proszę pisać tylko o tym, o czym masz jakieś pojęcie.
    ^ToM^
    Poziom 36  
    trymer01 napisał:

Kolejne "rewelacje" wpuszczajace początkujących w maliny.

Od razu tam maliny. Niekoniecznie, napisałem wyżej jak to wygląda w fabrycznym zasilaczu. Na pewno nie ma tam trafa 250 VA tylko gdzieś może z połowę tego a jednak 10 A potrafi dać przy spadku napięcia na wyjściu do 12,5 V z początkowych 13,6 V.
    acctr
    Poziom 15  
    Problemem jaki dostrzegam w amatorskich konstrukcjach zasilaczy liniowych z dużym prądem jest bagatelizowanie projektu układu mieszczącego się między uzwojeniem wtórnym a stabilizatorem. Układ prostownika i filtra musi być dobrze zaprojektowany aby spełnić wymagania wartości prądu i napięcia wyjściowego oraz tętnień. To nie jest prosta sprawa bo wystepują duże prądy, spadki napięć, rezystancje wewnętrzne.
    Kto jest ciekawy szczegółów może zajrzeć do artykułu z EP gdzie autor krótko i zwięźle od początku do końca przedstawia przebieg projektowania prostownika dwupołówkowego z filtrem: ep.com.pl/files/9987.pdf
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Fabrycznym?
    ^ToM^ napisał:

Mam fabryczny zasilacz - w sumie jakieś rzemiosło krajowej produkcji, ale o takich samych parametrach jak twój, czyli 8/10 A. Jednak zastosowano tam jeden KD502 oraz 2x 4700 uF oraz mostek 15 A przykręcony do radiatora. Transformator w stanie jałowym na wyjściu ma około 22 V, przy obciążeniu 8 A na transformatorze jest około 17 V.
    Zadałem obciążenie 8 A i mogę powiedzieć, że grzeje się dość mocno, ale bez problemu może mieć stale zaaplikowane takie obciążenie. W środku jest regulacja maksymalnego prądu. Jest ono obecnie ustawione na 8,5 A, gdyż obawiam się, że przy większym obciążeniu jednak już nie dałby rady. Niemniej jednak 10 A w piku będzie możliwe.

"rzemiosło" - to nie fabryczny.
    Poza tym określenie "fabryczny" też niewiele znaczy, bo np. Chińczycy też produkują w fabrykach różny badziew (obok poprawnych konstrukcji - coraz czesciej).
    Taka konstrukcja, w której napięcie transformatora spada pod obciążeniem z 22VAC do 17VAC czyli o ok. 25% to również badziew, z przeciążonym transformatorem, zbyt słabą filtracją i przeciążonym tranzystorem - podobna do niektórych z naszego działu DIY - gdzie opisywane są "wspaniale" konstrukcje na transformatorze 100VA i jednym 2N3055 jako "0-30V/5A".
    Spadek Uwy=13,8V do 12,5V - to on jest stabilizowany? - czy nie?
    Proponuję test - ale trzeba go przeprowadzić rzetelnie: - zasilić go z autotransformatora napięciem 203VAC, obciążyć na stałe 8A, oscyloskopem obejrzeć tętnienia na wyjściu oraz jak spada napięcie wy, zostawić obciążony na min 4 godz. i pomierzyc temp. transformatora, oszacować temp. w jego wnętrzu.
    Miray
    Poziom 3  
    trymer01 napisał:

Taka konstrukcja, w której napięcie transformatora spada pod obciążeniem z 22VAC do 17VAC czyli o ok. 25% to również badziew, z przeciążonym transformatorem, zbyt słabą filtracją i przeciążonym tranzystorem - podobna do niektórych z naszego działu DIY - gdzie opisywane są "wspaniale" konstrukcje na transformatorze 100VA i jednym 2N3055 jako "0-30V/5A".
    Spadek Uwy=13,8V do 12,5V - to on jest stabilizowany? - czy nie?
    Proponuję test - ale trzeba go przeprowadzić rzetelnie: - zasilić go z autotransformatora napięciem 203VAC, obciążyć na stałe 8A, oscyloskopem obejrzeć tętnienia na wyjściu oraz jak spada napięcie wy, zostawić obciążony na min 4 godz. i pomierzyc temp. transformatora, oszacować temp. w jego wnętrzu.

Dla mnie to trochę dziwne, że dobierając transformator dobiera się tak duże spadki napięcia. Jednakże bardzo chętnie przeczytałbym jakieś wiarygodne źródła jak się dobiera transformatory, bo co post to inna filozofia.
    acctr
    Poziom 15  
    Miray napisał:
    Dla mnie to trochę dziwne, że dobierając transformator dobiera się tak duże spadki napięcia. Jednakże bardzo chętnie przeczytałbym jakieś wiarygodne źródła jak się dobiera transformatory, bo co post to inna filozofia.

Spójrz do artykułu którego link podałem w poście #27. Jest tam poruszona kwestia wyboru transformatora, strona 109 śródtytuł "Wybór transformatora".