Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony amplituner Sony str-de925 , Nie włącza się.

loba85 10 Sty 2020 09:43 996 51
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    loba85
    Poziom 12  
    Tak na szybko zmierzyłem te napięcia ale zdaje się ze nie mogą być poprawne skoro nie załancza się główne trafo.
    Na IC402
    1.3,80
    2.2,30
    3.3,81
    IC401
    1.3,37
    2.3,80
    3.3,80
    Ic403
    1.3,80
    2.3.80
    3.3.90
    Ic404 nie znalazłem obok było CNS404, (później jeszcze poszukam IC404)
    1.2,30
    2.3,80
    3.3,33
    Wcześniej przed napisaniem na forum wlutowałem te tranzystory IC402 IC 401 IC403 i według mnie były sprawne i wstawiłem z powrotem.
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    Wcześniej przed napisaniem na forum wlutowałem te tranzystory IC402 IC 401 IC403
    Że co :?:
    Przecież to nie są tranzystory. :!:
    Kolego, szkoda tego sprzętu. :cry:
    Ja na Twoim miejscu (poziom wiedzy), oddałbym go do Serwisu.

Pozdrawiam.
    2konrafal1993
    Poziom 28  
    To są stabilizatory napięcia włącz główny transformator i na ich wyjściach powinny być napięcia takie jak na schemacie, jeśli napięcie na stabilizatorze dużo się różni to od razu trzeba go wymienić. Stabilizatory są o różnych napięciach np. 12v i na wyjściu takiego stabilizatora ma być napięcie bliskie tej wartości, wiadomo że nigdy nie będzie idealne oraz trzeba mieć na uwadze że twój miernik też może trochę przekłamywać wynik.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    loba85
    Poziom 12  
    Kolego "GUMISIE" ja wiem co to jest stabilizator i po prostu się przejęzyczyłem, wlutowałem te Stabilizatory kiedy starłem się namierzy zimne luty i je poprawić i właśnie w tedy pomyślałem ze wlutuje( bo już ktoś tu był przede mną i nie tylko tu ) te " tranzystory" i sprawdzę czy nie maja przejścia a tu proszę odczytałem ze to stabilizator wiec wróciły na miejsce i właśnie wtedy poprałem schemat i napisałem na forum.
    Wim ze moja wiedza nie jest taka obszerna Jak niektórych tutaj ale proszę cie i innych zostawcie takie pomocne wskazówki dla siebie, każdy potrafi oddać do serwisu, ale po coś pisze na forum :P A poza tym szkoda to jak teściowa wpadnie do studni i wodę zatruje.
    Wieczorkiem jak będę miał trochę czasu pomogę przekaźnikowi i sprawdzę te napięcia wraz IC 702 i tranzystorami Q747 i Q748 .
    gumisie
    Poziom 41  
    @loba85 Pisząc to:
    gumisie napisał:
    Kolego, szkoda tego sprzętu. :cry:
    Nie miałem nic złego na myśli.
    Czytając Twoje posty doszedłem właśnie do takiego wniosku: Serwis.
    Obecnie (od trzech dni) w tzw. "doskokach" próbuję reanimować po pewnym "naprawiaczu": SONY STR-DB840, więc nie dziw się że mam taką opinię o osobach próbujących naprawiać "coś", na podstawie filmików z YT, lub własnego "widzi mi się, że ...".

Co złego z mojej strony, Przepraszam.

"Odpadam" i Pozdrawiam.
    loba85
    Poziom 12  
    Ok rozumiem i dzięki za pomoc.

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

No wiec tak; Nie zdążyłem pomierzy ponieważ ukazał się nowy trop :P
    Do przekaźnika dolutowałem mały przełącznik by był mi wygodniej, jak włączyłem główne trafo na nieco dłużnej około 30-40sec ( wcześniej dłużnej niż 10 sec raczej nie zwierałem przekaźnika) zauważyłem dym z diody nr D803 , bezpiecznik nr f803 zaczął świecić ( za duzy bo się nie przepalił) a bezpiecznik f804 spalony, bezpieczniki F801 i F802 całe. odłączyłem zasilanie starałem się wyczuć ciepłe elementy ale bez skutku. Wyciągałem ta płytkę w celu wymiany diod kondensatory tez powymieniam zwłaszcza C8112 C811 ( nie są spuchnięte),Co jeszcze posprawdzać mając ja już w reku? ?
    loba85
    Poziom 12  
    Wymieniłem Diody D802-5 Kondensatory C811 i C812, bezpieczniki wymienione.Amplituner martwy ale jak podłącze przekaźnik trafo Pracuje i po odłączeniu głównego tafa odłączając się przekaźniki od głośników. Wylutowałem stabilizatory ponieważ napięcia na nich dziwnie się zachowywany raz były za niskie raz duzo za wysoki, może to być problem z masa bo coś mi nie pasuje ale to sprawdzę jeszcze.
    Stabilizatory do wymiany ponieważ po podłączeniu innego zasilania 20v na in stabilistorze takie same napięcie wychodzi na wyjściu. Na razie tyle jutro może uda mi się kupić stabilizatory to wymienię i kondensatory pobliżu nich tez.
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    Stabilizatory do wymiany ponieważ po podłączeniu innego zasilania 20v
    Kolego, co Ty kombinujesz?. :cry:
    Jakiego "zasilacza"? :cry:
    Potrafić czytać schemat? :cry:
    Spójrz na to uzwojenie (czerwona ramka) i wyciągnij wnioski. :!:
    loba85
    Poziom 12  
    NO 24v i -24v( tak wiem ze jeden stabilizator od napiec ujemnych a drugi dodatnich) i co z tego? takie tez mam napięcia z trafo wiec prawidłowe lecz jak mierzyłem na stabilizatorach to napięcie dziwnie skakało raz wyższe a raz nisze wiec stabilizatory zostały WLUTOWANE z układu by sprawdzić czy działają , podłączając napięci 20v, jak wiemy napięcia na wyjściu powinno ukazać się takie jakie dany stabilizator jest stanie oddać Prawda? Chyba ze się mylę to proszę wyprowadzi mnie z błędu.
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    podłączając napięci 20v,
    Pojedyncze czy symetryczne?
    Stałe czy zmienne?
    loba85
    Poziom 12  
    Cos się zmieniło :P
    NO wiec tak; wymieniłem stabilizatory, znów poprzeglądałem płytki złożyłem w całość i lipa nic nie reaguje...
    Zacząłem od napiec na standby i brak napiec, szybko namierzyłem brak napięcia zmiennego z trafa i faktycznie brak przejścia na wtórnym ( jest tu jakiś bezpiecznik termiczny?). wstawiłem trafo 8v na zmiennym ale to było za mało i dałem niecałe 12v, napieca powróciły ale trosze odbiegają od schematu Ale amplituner się uruchamia.
    TZN nie można go włączyć z power ( nie reaguje) i nie włącza przekaźnika, ale jeśli sam włączę przekaźnik ( dorobionym przyciskiem) amplituner można włączyć i wyłączyć z power, można wejść w funkcje wyszukać stacje ale nic nie słychać z głośników... ale na razie brak czasu na dalsze testy może wieczorem wrócę do tematu,
    Jest Ktos w stanie podpowiedzieć jakie napięcie zmienne powinno dawać trafo od standby ?
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    Jest Ktos w stanie podpowiedzieć jakie napięcie zmienne powinno dawać trafo od standby ?
    9-12VAC :?: , :wink:

Edit.

Skoro napięcie na pin.3 gniazda: CN905 powinno wynosić: 8,2VDC (według schematu), to co tam robi, ten przekaźnik? 12VDC :cry:
    loba85
    Poziom 12  
    Nie mam pojęcia ale tam siedzi oryginalny przekaźnik 12v i tyle czasu to działało a tego akurat nikt nie ruszał w tym tez ja.
    Teraz mam znów inny problem. Wczesnej po uruchomieniu i sprawdzeniu ze niema głosu zostawiłem to w spokoju, po czym
    po pewnym czasie znów podłączyłem tak jak wcześniej było i wywaliło bezpieczniaki F801 i F802. teraz wywala za każdym razem. płytkę mam na stole i podłączam tylko główny zasilacz i wywala, sprawdziłem mostek, filtrujące te duze kondensatory ( jeden robi zwarcie wiedzy nóżkami ) sprawdziłem tranzystory mocy i faktycznie jeden ma zawarcie miedzy C-E ( może już wcześniej nie grał ? lub może to ja usmażyłem ? ), ale mimo wlutowania Q506 i Q507, nadal wywala bezpieczniki, a miernik nie wskazuje typowego zwarcia "piszczenia" miedzy +i- czy tez gnd. Możne jak ja podłączałem głośniki to się narobiło ale nie mogę zlokalizować dlaczego wywala.
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    Teraz mam znów inny problem. Wczesnej po uruchomieniu i sprawdzeniu ze niema głosu zostawiłem to w spokoju, po czym
    po pewnym czasie znów podłączyłem tak jak wcześniej było i wywaliło bezpieczniaki F801 i F802. teraz wywala za każdym razem
    No cóż i tak bywa.
    gumisie napisał:
    Teraz może być już za późno.
    loba85
    Poziom 12  
    Nic do serwisu nie będę oddawał( chyba ze ktoś z Łódź chce pomóc pomierzyć i coś wytłumaczyć to niema problemu za PLN, tez chce czegoś się nauczyć i to z praktyka ) albo z wasza pomocą go postawimy albo już zostanie w taki stanie... Może ta końcówka już była uwalona ?,Ja dostałem już go niesprawnego A kolega słychać na 2 małych kolumnach ale jak to miał podłączone to nie wiem, tylko jak by to była wcześniej uwalone to chyba był by napis protect...
    Jak mam wylutowane tranzystory z kanału Q506 i Q507 to amplituner jest wstanie się uruchomić czy będzie napis protect ?
    gumisie
    Poziom 41  
    loba85 napisał:
    Jak mam wylutowane tranzystory z kanału Q506 i Q507 to amplituner jest wstanie się uruchomić czy będzie napis protect ?
    Włącz i sprawdź.
    Tyle kombinowałeś, więc w czym problem? :wink:
    loba85
    Poziom 12  
    Problem jest taki ze nadal wywala mi bezpieczniki F801 i F802 i nie mogę zlokalizować powodu, namierzyłem zwarty kondensator C803 lub c804, sprawdzając tranzystory końcowe znalazłem zwarte Q506 i Q507( teraz sa wylutowane) i nadal wywalają. Jutro coś postaram się namierzyć.
    loba85
    Poziom 12  
    No wiec tak kończy mi sie czas wolny i wracamy pomału do pracy wiec;
    Temat tych bezpiecznikowy na razie zostawiam w spokoju, najpierw muszę ogarnąć płytkę od standby; Potrzebuje trafo od standby układ njm2103 bo dla mnie tez jest uwalony ( Pewnie łatwiej będzie kupić używana kompletna płytkę )
    Jak ogarnę na 100% standby tak by przekaźnik sam się włączał biorę się za resztę problemow.
    Ale jest jeszcze muszę kupić porządny miernik bo moje badziewie coś mnie chyba przekłamuje :)
    Tema na razie zamrażam ale nie zamykam, jeszcze będę was męczył a teraz będę polował na części od Str-de925 lub podobnych :)

Oczywiście tez bardzo chciałbym wam podziękować za pomoc każdy post był pomocny, jeszcze raz szczere dzięki.